8 تا از فواید جالب گل زاموفیلیا

8 مورد از فواید زاموفیلیا در الی ماما

مقدمه

به راحتی می توان فهمید که چرا Zamioculcas zamiifolia مورد علاقه افراد است. این گیاه آپارتمانی دوست داشتنی به خاطر شاخ و برگ های براق، تیره و بافت سبزش معروف است، اما یکی از گیاهانی است که کمترین میزان نگهداری را نیاز دارد. اما در کنار این ویژگی‌ها، گیاهان ZZ مزایایی نیز دارند، از هوای تمیزتر و تازه‌تر گرفته تا استفاده در گیاهان فنگ شویی و زودیاک. برای آشنایی با فواید ل زاموفیلیا حتما این مقاله را مطالعه کنید:

گیاهان ZZ به دلیل توانایی آنها در تحمل شرایط خشک و نور کم مورد علاقه بسیاری از افراد مبتدی هستند. اما محبوبیت گسترده این گیاه چیز جدیدی نیست. در واقع، Z. zamiifolia یک گیاه آپارتمانی مورد علاقه طی چندین دهه بوده است.

گیاه ZZ که با نام‌های گیاه زوزو، گوهر زنگبار، گیاه زوزو یا نخل زمرد نیز شناخته می‌شود، بومی مناطق جنوبی و شرقی آفریقا است. در قرن 18 توسط هلندی ها به اروپا آورده شد. اولین نشریه شناخته شده در توصیف گیاهان به سال 1829 برمی گردد.

در دهه 1990، محبوبیت این گیاه افزایش یافت. نهالستان های آفریقای جنوبی شروع به تکثیر گیاهان ZZ در سطح وسیع کردند و به زودی توزیع آن در سراسر جهان رواج یافت.

برگ های براق گیاه زاموفیلیا که روی ساقه های قوس دار و قائم قرار گرفته اند، ظاهر گرمسیری سرسبزی را به هر اتاقی می بخشد. شاخ و برگ آن سبز تیره و براق، شکل بیضی جذابی دارد. ساقه ها ضخیم هستند و از ریزوم ها رشد می کنند. ارتفاع این گیاهان از 3 تا 4 فوت با 4 تا 5 پا در شرایط مناسب می‌رسد.

گیاهان ZZ تنها گونه از جنس Zamioculcas هستند که از خانواده Araceae هستند. مانند بسیاری از اعضای دیگر خانواده Araceae، گیاه ZZ حاوی کریستال های اگزالات کلسیم است که می تواند برای انسان و حیوانات خانگی سمی باشد. ارقام Z. zamiifolia عبارتند از:

“دوون” دارای شاخ و برگ سبز لیمویی است که به رنگ بنفش مایل به سیاه است.

“Lucky Classic” دارای شاخ و برگ با لبه های گرد است

“راون” دارای برگ های تیره و تقریبا سیاه است

“Zamicro” تنها به 2 فوت قد می‌رسد

“Zenzi” دارای شاخ و برگ با حاشیه های خمیده است

فواید گل زاموفیلیا

گیاه ZZ نه تنها چشم فریب هستند، بلکه فواید بی شماری نیز دارند. آنها می توانند سلامت شما را بهبود بخشند، ظاهر خانه شما را بهبود بخشند و بسیاری موارد دیگر که در زیر به آن اشاره میشود:

1) نگهداری کم / مراقبت آسان

اگرچه گیاهان ZZ فواید زیادی دارند، اما شاید دلیل اصلی محبوبیت آن ها طبیعت بخشنده‌شان باشد. بر خلاف بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر، مراقبت از این گیاهان ساده است و می توانند خاک خشک، شرایط نوری کم را تحمل کنند. ضمنا نیازی به هرس بیش از حد ندارند.

گیاهان ZZ به لطف ریزوم های محکم و شاخ و برگ های ضخیم و آبدار خود که رطوبت را به طور موثر ذخیره می کنند، شرایط خشکی را تحمل می کنند. این بدان معناست که گیاه شما مدت های طولانی بی آب را تحمل میکند.

آنها کند رشد می کنند. آنها همچنین برای رشد به کود زیادی نیاز ندارند. در واقع، فقط استفاده از کود رقیق شده و استاندارد گیاهان آپارتمانی یک یا دو بار در هر فصل رشد (بهار و تابستان) برای آن کافی است.

از دیگر فواید گل زاموفیلیا این است که می توانند طیف وسیعی از سطوح دما و رطوبت را تحمل کنند. آنها در شرایط متوسط ​​داخلی به خوبی رشد می کنند (اما دمای کمتر از 45 درجه فارنهایت را دوست ندارند) و به رطوبت خاصی نیز نیاز ندارند.

علاوه بر این، گیاهان ZZ معمولاً مشکلات زیادی با آفات و بیماری‌های رایج ندارند.

8 مورد از فواید زاموفیلیا در الی ماما

2) تصفیه هوا

از دیگر فواید گل زاموفیلیا که از دیر باز مورد بررسی بوده تصفیه هواست. در سال 1989، ناسا یک مطالعه منتشر کرد که به جزئیات توانایی شگفت انگیز گیاهان – برگ، ریشه، خاک و میکروارگانیسم ها – برای حذف آلاینده ها از هوا پرداخت. این گیاهان از آلاینده های موجود در دود سیگار گرفته تا حلال ها، مواد شیمیایی و ترکیبات آلی فرار مانند بنزن، فرمالدئید، زایلن، تولوئن و تری کلرواتیلن و (البته) دی اکسید کربن یا CO2، کاربرد دارند.

تحقیقات اخیر نقش موثر این گیاهان در تصفیه هوا را اثبات کرده است. در واقع، یک مطالعه در سال 2014 که توانایی 15 گیاه آپارتمانی مختلف برای حذف زایلن را از هوای آلوده مقایسه کرد، نشان داد که گیاهان ZZ مواد شیمیایی را به بهترین نحو از هوا حذف می‌کنند.

3) استفاده در فنگ شویی

از دیگر فواید گل زاموفیلیا نقش آن در فنگشویی است. در تئوری فنگ شویی گاهی به آن درخت ثروت نیز می گویند. گیاهان ZZ با شانس، رشد و استواری مرتبط هستند. آنها همچنین با ثروت و اقبال همراه هستند، برگ های براق آنها مانند سکه های طلا می درخشد.

عادات رشد گیاه ZZ به شانس و اقبال نیز مربوط می شود. به عنوان مثال، برگ ها و ساقه ها در جهت بالا رشد می کنند و شاخ و برگ همیشه سبز و آبدار است.

 گیاهان ZZ را می توان برای انحراف شار یا انرژی منفی قرار داد. برای کمک به جابجایی انرژی در خانه، گیاهان ZZ را در گوشه هایی قرار دهید که بتوانند رشد کنند، حتی در شرایط کم نور. با توجه به اصول فنگ شویی، از نقشه باگوا برای یافتن بهترین نقاط برای گیاه ZZ خود استفاده کنید.

4) ارزش زینتی

زاموفیلیا علاوه بر نیاز کم به نگهداری ارزش تزئینی نیز دارد. ساقه های راست آنها، سرسبز با برگ های براق و تیره، به هر اتاقی ظاهری استوایی می بخشد.

از نظر ظاهری نیز این گیاهان بسیار دراماتیک هستند. گیاهان ZZ تا 4 فوت قد و 5 فوت عرض رشد می کنند و جای تعجب نیست که این گیاهان محبوب در رسانه های اجتماعی چنین سروصدا کنند!

5) تکثیر آسان

گیاهان ZZ بیشتری می خواهید؟ خبر خوب این است که: تکثیر آنها بسیار آسان است. ساده ترین راه برای تکثیر گیاه ZZ از طریق تقسیم است. هنگامی که گیاه ZZ خود را مجدداً گلدان می کنید، ریزوم ها را به آرامی تقسیم کنید، سپس آنها را دوباره در ظروف جدید بکارید.

یکی از مهم ترین فواید گل زاموفیلیا همین تکثیر آسان آن است.

این گیاه را می توانید با قلمه های ساقه و برگ نیز تکثیر کنید. این روش حدود شش تا نه ماه طول می کشد اما سخت نیست.

8 مورد از فواید زاموفیلیا در الی ماما

 را با استریل کردن تکه های گیاه و پر کردن یک شیشه تمیز با آب شروع کنید. یک ساقه کامل، شامل اجزایی از یک گیاه سالم جدا کنید. برگ های پایینی ساقه را جدا کرده و ساقه را در شیشه آب قرار دهید.

شیشه را در مکانی با دمای اتاق و در معرض نور غیر مستقیم قرار دهید. برای جلوگیری از رشد باکتری حداقل هفته ای یکبار آب را عوض کنید. ریشه ها باید در عرض شش تا نه ماه تشکیل شوند. در آن مرحله می توانید گیاه را در ظرفی با مخلوط خاک مناسب بچینید.

 

خرید انواع زاموفیلیا ارسال مستقیم

6) شرایط نوری متفاوت را تحمل می کند

زاموها به دلیل تحمل پذیری طیف وسیعی از شرایط نور مشهور هستند. در واقع، گیاهان ZZ از معدود انواع گیاهان آپارتمانی هستند که نور غیر مستقیم را ترجیح می دهند.

آنها شرایط نور کم را تحمل می کنند و سایه دوست نیز هستند. با این حال، اگر نور کافی دریافت نکنند، ممکن است فقط ساقه بی برگ و درا داشته باشند. هرگز گیاه ZZ را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا ممکن است منجر به سوختگی برگ شود.

7) مقاوم در برابر خشکسالی و مصرف کم آب

همان طور که قبل تر هم گفتیم ز مهم ترین مزایای زاموفیلیا تحمل هفته ها خشکسالی و کم آبی است. که این ویژگی را مدیون ریشه های ریزوم دار خود است.

این گیاه را فقط پس از خشک شدن خاک آبیاری کنید.

8) کاهش استرس

بر کسی پوشیده نیست که گیاهان زیبایی خانه را بهبود می بخشند. اما آیا می دانستید که گیاهان می توانند شما را شادتر کنند؟ مطالعات نشان می دهد که احاطه شدن با فضای سبز و کار با گیاهان باعث کاهش استرس و اضطراب، کاهش افسردگی و بهبود خلق و خو می شود.

اما فواید گل زاموفیلیا حتی فراتر از این است. مشخص شده است که گیاهان آپارتمانی باعث افزایش بهره وری، بهبود نگرش و خلاقیت می شوند. یک مطالعه روی گیاهان در محل کار نشان داد که با معرفی گیاهان، احساس رفاه و خلاقیت 15 درصد افزایش یافت.

گیاهان ZZ به دلیل ماهیت مراقبت آسان، انتخابی عالی برای یک محل کار، از جمله دفتر کار خانگی هستند. گیاهان یک راه طبیعی برای کاهش استرس، تقویت خلق و خو است.

 

خرید عمده زاموفیلیا

بسته بندی

به راحتی می توان فهمید که چرا گیاهانZZ از جمله گزینه های محبوب برای باغبانان و افراد مبتدی هستند. البته ارزش تزئینی آنها نیز امتیاز قابل توجهی است. نصب گیاهان ZZ ظاهری سرسبز و گرمسیری به هر اتاقی می بخشد و برای شرایط کم نور انتخابی عالی است. در فنگ شویی، گیاهان ZZ باعث منحرف کردن انرژی منفی میشوند و به رشد افکار در جهت ثروت کمک کنند.

آنها همچنین فواید سلامتی دارند، هوا را از آلودگی ها پاک می کنند و به کاهش استرس و اضطراب کمک می کنند. در نهایت، نیاز کم این گیاهان به نگهداری به این معنی است که آنها یک انتخاب مناسب برای علاقه مندان به گیاهان آپارتمانی در همه سطوح هستند.

از اصلی ترین خصوصیات زاموفیلیاها چیست؟

نیاز به نور و آبیاری کم

چرا زاموفیلیا از گیاهان فنگشویی است؟

چون ثابت شده که نقش زیادی در جذب انرژی های مثبت و دفع انرژی منفی دارد.

آیا گیاه زاموفیلیا تصفیه کننده هواست؟

بله این گل زاموفیلیا جذب کننده آلاینده های سنگین و مضر است.

3.7/5 - (15 امتیاز)

2 دیدگاه برای “8 تا از فواید جالب گل زاموفیلیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *