شامادورا (نخل همیشه سبز)

نخل شامادورا

اگر به دنبال یک گیاه زیبا، همیشه سبز با شرایط نگهداری بسیار آسان هستید پیشنهاد ما به شما شامادورا است. ما در این مقاله شرایط نگهداری و پرورش این نخل همیشه سیز را بررسی خواهیم کرد. پس با این مقاله که توسط کارشناسان الی ماما تهیه شده است همراه باشید.

Chamaedorea elegans نام علمی نخل شامادورا است.

میزان رطوبت برای این گیاه باید کمی بیشتر از متوسط باشد، هر سه یا چهار هفته یک بار کود دهی شود، دمای بین 18 الی 25 درجه سانتی گراد برایش فراهم شود و محیطی با نور زیاد ولی غیر مستقیم داشته باشد.

این نخل زیبا با شرایط نگهداری بسیار آسان فضای زیبایی را ایجاد می کند. طول این گیاه تا 130 سانتی متر نیز می رسد اما در محیط آپارتمانی و خانه شما اندازه متوسط این گیاه 30 سانتی متر خواهد بود.

این گیاه بومی آمریکای جنوبی و آفریقاست. یعنی در شرایط گرمسیری و مرطوب میتواند به خوبی رشد کند. اگر مایل به خرید این گیاه همیشه سرسبز هستید و نمیدانید چطور باید این گیاه را پرورش داد؛ تا پایان این مقاله را مطالعه کنید.

شرایط نگهداری

آب

شاید جالب باشد بدانید که آب زیاد میتواند به گیاه آسیب برساند اما کم آبی نه! پس اگر یادتان رفت که به گیاهتان آب دهید نگران نباشید اتفاقی برای شامادورا نخواهد افتاد. به طور متوسط هر هفته یک الی دو بار آبدهی به این گیاه کافی است.

خبر خوب اینکه آب لوله کشی برای این گیاه مناسب است لازم نیست از آب معدنی برای آبیاری استفاده کنید.

خاک

برای این گیاه بهتر است از خاک زهکشی شده و سبک استفاده کنید. خاک های سبک نسبت به خاک های سنگین مواد مغدی کمتری دارند و بهتر است خاک گیاه را با مواد مغذی و کود مخلوط کنید. توجه داشته باشید شامادورا در خاک زهکشی شده به خوبی رشد میکند. زیرا آب باید به عمق خاک نفوذ کند و از ته گلدان خارج شود. برای خرید گلدان حتما دقت داشته باشید که ته گلد‌ان حتما سوراخ داشته باشد.

نور

نیاز این گیاه به نور در حد متوسط می باشد. رسیدن نور شدید و بسیار زیاد خورشید سبب سوختگی برگ ها خواهد شد. شامادورا در زیر نورهای مصنوعی نیز به خوبی رشد می‌کند؛ به این منظور شما می توانید از نور‌های مصنوعی و ال ای دی ها برای رشد گیاهتان استفاده کنید.

رطوبت

همانطور که گفته شد شامادورا متعلق به مناطق گرمسیر و با رطوبت است؛ پس شما بایستی رطوبت مورد نیاز و بالایی برای این گیاه آماده کنید. استفاده از دستگاه بخور میتوانو بخش اعظمی از رطوبت گیاه را بر عهده بگیرد. شما همچنین می توانید شامادورا را در کنار پنجره حمام نیز قرار دهید. توجه داشته باشید غبار پاشی نقش مهمی در طراوت و شادابی گیاهتان خواهد داشت.

نوع کود مورد استفاده برای شامادورا

برای تقویت خاک گیاهتان میتوانید از کوهای مایع برای پرورش شامادورا استفاده کنید. میزان استفاده از کود مایع در هرلیتر 2 گرم کافی است. بهترین زمان برای کوددهی فصل های بهار و تابستان می‌باشد. قاعدتا زمانی یک گیاه زیبا و با طراوت جلوه می‌کند که تمیز باشد و گردو غبار برگ هایش را نپوشانده باشد شما بااستفاده از غبارباشی و یا پارچه مرطوب به آرامی طوری که به برگ‌های گیاه آسیبی نرساند شامادورا را همیشه پاکیزه نگهدارید.

تکثیر

تکثیر از طریقه کاشت بذر:

یکی از مناسب ترین راه های تکثیر نخل شامادورا کاشت بذرهای آن در گلدان است. برای اینکار بذرهایی که تهیه کرده اید را در عمق 5 سانتی متری خاک مخصوص جوانه زنی بکارید و به آن آب کافی بدهید تا جوانه بزند. تا آن زمان می توانید روی آن را با پلاستیکی بپوشانید.

تکثیر از طریقه تقسیم بوته و پاجوش:

پاجوش هایی که نخل شامادورا می زند بهترین گزینه برای پرورش و تکثیر آن هستند. چرا که رشد سریع تر و مطمئن تری دارند. ابتدا باید گل را با ریشه از خاک در بیاورید و یک پاجوش را از ریشه های دیگر با چاقو جدا کرده و در گلدان جدیدی بکارید.

خواص درمانی شامادوران

جالب است بدانید یکی از مهم ترین فوائد نخل سرسبز شامادوران تصفیه هوا و سم زدایی آن است که ویژگی مهمی محسوب می‌شود. با نگهداری این گیاه در خانه خود می‌توانید از هوای سالم و تمیز استفاده کنید.

 

آفات

بیماری های درگیرکننده گیاه شامادورا عبارتند از شپشک تارعنکبوتی و قارچ. شما برای پیشگیری و جلوگیری از درگیری گیاهتان از این آفات چندین اقدام انجام دهید:

استفاده از حشره کش ها برای درمان بیماری این گیاه موثر خواهد بود. توجه داشته باشید قسمتی از نخل را که دچار بیماری شده است از سایر بخش های گیاه جدا کنید تا بقیه درگیر نشوند.

علت قهوه ای شدن برگ های شامادورا

قهوه ای شدن برگ ها می تواند ناشی از دوعلت اصلی: 1 بیش از حد آب دادن به گیاه که باعث تجمع نمک در خاک گیاه و بیماری خواهد شد. علت دوم آن پیری و تمام شدن سن گیاهتان خواهد بود که عمر گلتان به پایان رسیده و وقت آن است که گیاه جدیدی بکارید.

هرس کردن

زمانی که گیاهتان پر پشت شد و شاخ و برگ های اضافه اطراف آن را پوشاند و از زیبایی گلدان شما کاست به راحتی می توانید با استفاده از قیچی باغبانی شاخو برگ های اضافه را هرس کنید تا از شر آن ها خلاص شوید بایستی توجه نید که شاخه های اصلی و ریشه ای را از گیاه جدا نکنید.

علت قهوه ای شدن برگ های شامادورا

قهوه ای شدن برگ ها می تواند ناشی از دو علت اصلی: 1 بیش از حد آب دادن به گیاه که باعث تجمع نمک در خاک گیاه و بیماری خواهد شد. علت دوم آن پیری و تمام شدن سن گیاهتان خواهد بود که عمر گلتان به پایان رسیده و وقت آن است که گیاه جدیدی بکارید.

 

اگر گیاهتان برگ های کم رنگی داشت باید بدانید که علت اصلی آن کمبود مواد مغذی مخصوصا نور کافی است. بهتر است مکان گلدان خود را تغییر دهید.

اگر برگ های گیاهتان باز نشده است می تواند ناشی از کمبود جا در گلدان باشد. گلدان را تعویض کرده و شامادورا را در گلدان دیگری بکارید.

خشک شدن برگ های این گیاه به علت کمبود آب است. به اندازه مناسب به آن آب بخورانید.

دمای مناسب برای رشد شامادورا چقدر است؟

18 تا 24 درجه

مهم ترین آفات درگیر کنند شامادورا؟

شپشک، تارعنکبوتی،قارچ

علت قهوه ای شدن برگ های شامادورا

آب بیش از حد،تمام شدن طول عمر

دو روش هرس کردن شامادورا

از طریق بوته و پاجوش

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *