آنتوریوم برگ چرمی (معرفی و عکس)

آنتوریوم

امروز قصد داریم درباره یکی از جالب ترین گل های آپارتمانی صحبت کنیم. گلی با برگ های براق دارای 800 گونه مختلف. با الی ماما همراه باشید:

 این گل زیبا آنتوریوم (Anthurium) نامیده میشود. نام آنتوریوم از کلمات یونانی “anthos”  و “oura” به معنای “گل دم” گرفته شده است. آنتوریوم در کشورهای مکزیک، آرژانتین، اروگوئه و آمریکا یافت میشود و به نام های گل فلامینگو، جادویی یا زبان برگ معروف است.

جنس برگ های پرپشت این گیاه براق و چرمی است. از آن برگ هایی که نظر هر بیننده ای را در اولین نگاه به خود جلب میکند. آنتوریوم در ابتدا گل های بزرگتری داشت اما پس از آن که بومی هاوایی شد؛ با گذشت زمان گل های کوچکتری تولید کرد.

انواع آنتوریوم

این گل در گونه های متفاوت رنگ های مختلفی نیز دارد. رنگ صورتی، سفید، زرد، قرمز، سبز یا نارنجی از رنگ های این گل زیبا است.

در زیر ما روش های کلی نگهداری آنتوریوم را برای شما آورده ایم:

نور

گیاه آنتوریوم گیاهی است که در نور غیر مستقیم و البته کامل خورشید به خوبی رشد میکند. هرگز گیاه را در معرض نور مستقیم قرار ندهید چون این نور برگ های گیاه را میسوزاند.

میزان آبیاری

هرگز خاک گیاه آنتوریوم نباید کامل خشک شود. البته این بدین معنا نیست که گیاه تمایل به غرق آبی بودن دارد. البته خاک گیاه بین دو آبیاری باید خشک شود. با انگشت خاک گیاه را بررسی کنید و اگر روی آن خشک شده بود مجدد آبیاری کنید. زمانی که طول میکشد تا خاک گیاه خشک شود در فصول گرم هفته ای دو الی سه بار و در فصول سرد هفته ای یک بار است. کم ابی باعث قهوه ای شدن برگ ها و آبیاری زیاد باعث زرد شدن برگ ها میشود.

خاک

مناسب ترین خاک برای انتوریوم خاک برگ به همراه خاکه های چوب و زغال می‌باشد. اضافه کردن خاک باغچه متخلخل نیز به این خاک مخلوط مناسبی را به وجود می‌آورد. اولین و بارزترین خصوصیت خاک مورد نیاز گیاه تخلخل آن است.

رطوبت

یکی از گل های زیبایی است که رطوبت نیاز ضروری آن است. البته وجود این گیاه وابسته به رطوبت نیست اما از وجود آن لذت میبرد. سعی کنید گیاه خود را یک روز در میان یا حتی هر روز به میزان متوسط تا زیاد مه پاشی کنید؛ آنتوریوم شما فقط لذت میبرد! برای حفظ رطوبت حتی میتوانید از یک دستگاه بخور در کنار گیاه نیز استفاده کنید.

دما

هرگز گیاه خود را در نزدیکی باد سرد و گرم قرار ندهید. دمای مناسب برای رشد این گیاه بین 60 تا 80 درجه فارنهایت در روز و 60 درجه در شب است.

کود دهی

کود دهی این گل معمولا در فصول بهار یا تابستان انجام میگیرد. برای کود دادن از کودهای مایع استفاده کنید. سعی کنید از کود های فسفاته استفاده کنید اما به میزان نیم حتما آن را رقیق کنید.

میزان سمیت آنتوریوم

این گیاه در مجموع گیاهی سمی است. بلعیدن یا برخورد این گیاه به پوست باعث سوزش دهان، پوست، معده و همینطور استفراغ و اسهال احتمالی میشود.

آفات رایج آنتویوم

یکی از رایج ترین آفات این گیاه کنه، تار عنکبوتی، مگس سفید، شته و شپشک آرد آلود است. روغن، سموم باغبانی و صابون ها به از بین رفتن این آفات کمک میکند. گیاه در برخی مواد ممکن است دچار لکه برگی، زنگ زدگی و قارچ ریشه نیز شود.

روش های کلی تکثیر آنتوریوم

قلمه زدن

کشت بذر

تکثیر از طریق تقسیم ریشه و جدا کردن پاجوش

 در اینجا مختصری در مورد تکثیر این گیاه با قلمه صحبت خواهیم کرد:

برای قلمه زدن حتما ساقه ای را انتخاب کنید که دارای 1 الی 2 برگ باشد. بیش از این گیاه را دچار مشکل برای رفع سوء تغذیه گیاه میکند.  بیش از نصف گلدان را از خاک مناسب پر کنید. با انگشت یک حفره 8 سانتی داخل خاک ایجاد کنید. ساقه را از سطح برش دهید و در حفره قرار دهید طوری که برگ های آن بیرون خاک باشد. بعد از کشت خاک را زیاد ابیاری کنید و پس از آن اجازه دهید خاک خشک شود. بعد از خشک شدن خاک میتوانید مجدد آن را آبیاری کنید. گلدان را جلوی نور غیر مستقیم قرار دهید. بعد از 6 الی 4 هفته گیاه شروع به ریشه زایی میکند.

 گلدان زنی و تعویض گلدان

دقیقا زمانی که ریشه های گیاه به شکل هوایی از گلدان بیرون زده است زمان تعویض گلدان است. در زمان تعویض باید گلدانی انتخاب کنید که حداقل 5 سانتی متر بزرگتر از گلدان قبلی است. در حدود یک سوم داخل خاک گلدان را با خاک نو پر کنید. پس از ریختن خاک، ریشه های گیاه را داخل خاک قرار دهید و باقی خاک را نیز روی آن بریزید. سعی کنید میزان پوشش خاک گیاه دقیقا مانند حالت قبلی باشد که در گلدان قرار داشت. بعد از مشاهده مقداری ریشه روی خاک، ریزش خاک روی گیاه را متوقف کنید. روی باقیمانده ریشه ها نیز خاک بریزید.

فواید آنتوریوم

درمان بیماری های مفصلی

یکی از اصلی ترین فواید این گیاه استفاده به عنوان یک درمان برای آرتروز و رماتسیم و گرفتگی مفاصل است. ساقه گیاه را بجوشانید و از دم کرده آن برای بهبود مشکلات مفصلی استفاده کنید.

بهبود تنفس و بهبود کیفیت هوای خانه

آنتوریوم گیاهی است که بر روی گیاهان دیگر رشد و زندگی میکند. این گیاه برای نگهداری در محیط خانه جوابدهی بالایی داشته و میتواند ماندگاری طولانی به دست آورد. این گیاه هوای خانه را تصفیه کرده و به بهبود تنفس کمک میکند. مواد مضر مانند فرمالدئید، تولوئن، زایلن، آمونیاک را از هوا جذب میکند. بنابراین سعی کنید در اطراف محل کار خود همیشه یک آنتوریوم داشته باشید! 😊

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا آنتوریوم را به شما به شکلی کاملا مفید و جمع و جور معرفی کنیم. ین گیاهدر هوای مرطوب و گرم رشد بسیار خوبی دارد. دمای رشد این گیاه در حدود 18 تا 25 درجه سانتی گراد است. در زمستان آبیاری کمی نیاز دارد. نور غیر مستقیم و کامل میخواهد. کود دهی آنتوریوم باید ماهی یک بار باشد. در حالتی که نیاز باشد این گیاه برای گلدهی تحریک شود باید هفته ای یک بار کود فسفاته رقیق دریافت کند.

شما هم اکنون میتوانید انواع آنتوریوم را از فروشگاه گل و گیاه اینترنتی الی ماما ( واقع در شهر گل ایران محلات) خریداری کنید.

 

دلایل پژمرده شدن انتوریوم و زرد شدن برگ های پایینی آن چیست ؟

کود دهی بیش از حد از اصلی ترین دلایل هستند.

دلیل اصلی زرد شدن برگ های قدیمی در انتوریوم چیست؟

آبیاری بیش از حد

زرد، بیحالی و پژمردگی گیاه انتوریوم چه دلیلی دارد؟

این مشکل میتواند ناشی از آفاتی مانند کنه تار عنکبوتی باشد.

آیا انتوریوم گیاهی سمی است؟

بله این گیاه برای حیوانات خانگی و انسان سمی است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *