نگهداری از ارکیده لوبیا وانیلی

مقدمه

ارکیده لوبیا وانیلی (Vanilla plantifolia) اغلب به سادگی به عنوان “وانیل” شناخته می شود زیرا غلاف دانه های این گیاه منبع طعم دهنده طبیعی وانیل است که به طور گسترده در دسرها و نوشیدنی ها استفاده می شود. در حالی که تشویق این گیاه به گلدهی و تولید دانه هایی که از آن وانیل برداشت می شود یک چالش است، این گیاه به خودی خود گیاه جذابی است.

مانند بسیاری از انواع دیگر ارکیده، ارکیده لوبیا وانیلی گونه ای استوایی است که برای رشد به دما و رطوبت بالا نیاز دارد. در محیط بومی خود، این ارکیده رونده یک اپی فیت است که بدون گرفتن مواد مغذی از درخت میزبان زندگی می کند. این گیاه به صورت زیگزاگ تا بالای درختان رشد می کند و برگ های دراز و شاداب و نیزه ای شکل را به نمایش می گذارد. هر شاخه شکوفه دهنده یک تا دوجین شکوفه خواهد داشت که در مجموع صدها گل در یک تاک بالغ می شود.

ارکیده لوبیا وانیلی به عنوان یک گیاه آپارتمانی توسط علاقه مندان پرورش داده می شود. آن ها می توانند نیازهای قابل توجه آن را برطرف کنند. این گونه به شرایط دقیق کنترل شده نیاز دارد و برای تولید بذر باید با دست گرده افشانی شود. ارکیده لوبیا وانیلی گیاهی نیاز به نگهداری بالا است که برای مبتدیان گزینه آسانی برای رشد نیست. گلخانه نیز بسیار مطلوب است، به ویژه برای باغبانانی که در آب و هوای عاری از یخبندان زندگی نمی کنند.

نام رایجارکیده لوبیا وانیلی، وانیل
نام گیاهشناسیگیاه وانیلی
خانوادهOrchidaceae
نوع گیاهتاک، چند ساله
اندازه بالغطول 75-100 فوت (در فضای باز)، 8-10 فوت طول (در داخل ساختمان)
قرارگیری در معرض نور خورشیدجزئی، سایه
نوع خاکمرطوب، زهکشی شده
PH خاکاسیدی
زمان شکوفه دهیفصل بهار
رنگ شکوفهسبز، زرد
بومی مناطقآمریکای شمالی، کارائیب، آمریکای مرکزی

مراقبت از ارکیده لوبیا وانیلی

مانند بیشتر ارکیده ها، ارکیده وانیلی در سایه روشن، فیلتر شده و رطوبت بالا بهترین رشد را دارد. بهتر است زیستگاه بومی جنگل خود را با استفاده از ترکیبی از کنترل‌های دما، مه‌های نازک و آبیاری بازسازی کنید.

در منطقه بومی خود، ارکیده وانیلی بالغ می تواند بین 75 تا 100 فوت طول داشته باشد. با این حال، شما می توانید گیاه خود را با طول 8 تا 10 فوت در شرایط گلخانه ای حفظ کنید.

نور

ارکیده لوبیا وانیلی در سایه بهترین رشد را دارد، اما این گیاهان دوره های کوتاه آفتاب صبحگاهی را با نور غیر مستقیم تحمل می کنند. از گذاشتن آن ها جلوی پنجره های رو به جنوب و غرب خودداری کنید، زیرا آفتاب مستقیم بعد از ظهر در این مکان ها برای این گونه بسیار نامناسب است.

خاک

ارکیده وانیلی خود را با مخلوطی از قسمت های مساوی پوست ارکیده و مخلوط گلدان خاک دهی کنید. این مقدار کمی متراکم تر و سنگین تر از بیشتر محیط های پرورش ارکیده است. گیاه قلمه یا استارتر کوچک شما به این ترکیب از زهکشی عالی و مواد مغذی برای تغذیه گیاه در حین رشد نیاز دارد. پس از اینکه گیاه ریشه های اپی فیتیک خود را رشد داد، دیگر به ریشه های موجود در مخلوط گلدان وابسته نخواهد بود.

آبیاری

آبیاری ارکیده لوبیا وانیلی به معنای مرطوب نگه داشتن محیط رشد و ساختار چوبی آن است، زیرا گیاه در حال توسعه “ریشه های هوا” است که رطوبت را از هوا می گیرد. اجازه دهید مخلوط گلدان بین دو آبیاری کمی خشک شود تا از بیماری ریشه جلوگیری شود، اما رطوبت محیط را بالا نگه دارید.

دما و رطوبت

دمای ایده آل برای ارکیده لوبیا وانیلی بین 60 تا 70 درجه فارنهایت در شب و 80 تا 95 درجه در روز است. این گیاهان به سرما مقاوم نیستند، به این معنی که کسانی که در آب و هوای گرمسیری زندگی نمی کنند باید آنها را در گلخانه پرورش دهند تا به نتایج مطلوب دست یابند.

 

کود

ارکیده لوبیا وانیلی خود را هر دو هفته یکبار در بهار و تابستان با کود ارکیده کود دهید. برای مقدار مصرف، دستورالعمل برچسب محصول را بررسی کنید. لقاح سبک، اما مداوم توصیه می شود.

انواع ارکیده

ارکیده لوبیا وانیلی بخشی از خانواده علمی Orchidaceae است که شامل انواع زیادی از گونه های ارکیده است (در مجموع حدود 28000). با این حال، چند نوع ارکیده وجود دارد که بیشتر قابل تشخیص هستند و معمولاً به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می کنند:

ارکیده فالانوپسیس

پافیوپدیلوم

کتلیا

لودیزیا

میلتونیا

هرس

گیاه ارکیده لوبیای وانیلی شما زمانی که در شرایط ایده آل در داخل گلخانه رشد می کند؛ می تواند به طول 10 فوت برسد. گرده افشانی بخش مهمی از برداشت ارکیده وانیلی است، اما این گونه برای تولید این غلاف های سالم نیازی به هرس ندارد. با این حال، اگر این گیاهان بیش از حد بلند شوند، به راحتی می‌توانید آن‌ها را به هر طولی که با نیازهای فضای شما مناسب است، کوتاه کنید. بخشی از گیاه را در زیر گره رشد انتخاب کنید، سپس از یک جفت قیچی باغبانی یا هرس تمیز و تیز استفاده کنید تا گیاه را به طول دلخواه خود ببرید. برخی از قلمه ها را می توان بعداً برای رشد گیاهان جدید در صورت تمایل تکثیر کرد.

تکثیر ارکیده لوبیا وانیلی

در حالی که امکان رشد ارکیده لوبیا وانیلی از دانه وجود دارد، این فرآیند بسیار پیچیده و البته غیرقابل اعتماد است. در نتیجه، این گیاه معمولاً از طریق قلمه های ساقه تکثیر می شود:

قسمتی از گیاه که حداقل شش گره رشد روی آن دارد را برش دهید. دو برگ پایین روی قلمه را بردارید.

یک گلدان گل کوچک را با خزه اسفاگنوم مرطوب یا مخلوطی از قسمت های مساوی پوست ارکیده، پیت ماس ​​و پرلیت پر کنید.

قلمه گیاه را در محیط رشد دفن کنید (با پوشش گره های پایینی)، سپس محیط را محکم در اطراف پایه قلمه فشار دهید.

یک چوب گیاه را داخل گلدان قرار دهید و قلمه را با گره ها روی آن محکم کنید.

محیط رشد را به مدت چهار تا شش هفته به طور مداوم مرطوب نگه دارید تا رشد جدید ظاهر شود. هنگامی که قلمه شروع به رشد کرد، می توانید گیاه را طوری تربیت کنید که روی یک داربست بزرگتر رشد کند.

خرید ارکیده گلدانی ارسال روز

برداشت

برای کسانی که مایل به برداشت وانیل از ارکیده هستند، صبر لازم است، زیرا رشد گیاهان از قلمه تا تولید گل بین سه تا پنج سال طول می کشد. پس از استقرار و گلدهی، گلها را در عرض 12 ساعت پس از شکوفه دادن با استفاده از یک چاپستیک گرده افشانی کنید. گرده گل را از پرچم گل جدا کرده و روی کلاله گل دیگری قرار دهید. در عرض یک روز، گلهایی که گرده افشانی کرده اند، به جای اینکه بریزند، روی تاک پژمرده می شوند. غلاف‌های سبز کوچک در عرض یک هفته تشکیل می‌شوند و در نهایت به غلاف‌هایی تبدیل می‌شوند که ظرف 9 تا 10 ماه آماده برداشت خواهند شد.

اگر گرده افشانی موفقیت آمیز باشد، ارکیده وانیلی سه ساله شما از پاییز تا زمستان غلاف هایی شبیه لوبیا سبز تولید می کند. غلاف با کیفیت خوب باید حداقل 6 اینچ طول داشته باشد. هر روز به مدت شش هفته، باید لوبیاها را در یک پتو در شب بپیچید تا تراکم رطوبت روی غلاف ها تسهیل شود. در طول روز، لوبیاها را در سینی ها در زیر نور خورشید یا زیر یک لامپ حرارتی در داخل خانه قرار دهید. پس از این فرآیند تعریق، باید غلاف های قهوه ای و چروکیده را به مدت سه ماه دیگر در مکانی تاریک و خشک کنید. می توانید لوبیا را در یک ظرف دربسته به مدت نامحدود نگهداری کنید.

گلدان و گلدان مجدد ارکیده لوبیا وانیلی

هنگامی که ریشه های اپی فیتی آن در محیط انتخابی شما (معمولاً مشبک یا سازه ای ساخته شده از چوب) رشد می کنند، نیازی به گلدان مجدد نخواهد بود. با این حال، ساقه های ارکیده تکثیر شده را می توان در مخلوطی از قسمت های مساوی پوست ارکیده و مخلوط گلدان کاشت. گلدانی را انتخاب کنید که اجازه زهکشی و جریان هوا را به ریشه ها بدهد، مانند گلدانی که از سفال ساخته شده است.

آفات و بیماری های رایج گیاهی

ارکیده های لوبیا وانیلی در محیط با رطوبت بالا که نیاز دارند، مستعد پوسیدگی ریشه هستند. با متعادل کردن رطوبت بالا با گردش هوای ثابت می توان از پوسیدگی جلوگیری کرد، به همین دلیل است که گلخانه هایی شبیه به محیط های گرمسیری برای این گونه توصیه می شود.

این گیاهان همچنین می توانند در برابر کنه های عنکبوتی و شپشک های آردآلود حساس باشند. اسپری روغن باغبانی بهترین راه برای مقابله با این آفات است. شپشک‌های آرد آلود را می‌توان با کشیدن سواب پنبه‌ای آغشته به الکل نیز از بین برد.

چگونه ارکیده لوبیا وانیلی را گلدهی کنیم؟

ارکیده لوبیای وانیلی قبل از ایجاد غلاف بذر که برای طعم دادن به وانیل استفاده می شود، گل می دهد. گل ارکیده شما باید در بهار برای حدود سه ماه شکوفا شود، معمولاً از ماه اسفند شروع می شود و تا اواخر اردیبهشت شکوفا می شود. اگر گیاه جوان شما هنوز گل نمی دهد نگران نباشید. این گونه در نهایت زمانی که به سه سالگی می رسد شکوفا می شود. با این حال، اگر یک ارکیده لوبیای وانیلی بالغ نتواند گل ایجاد کند، این معمولاً به دلیل شرایط نامناسب رشد است.

 

مانند سایر ارکیده ها، ارکیده لوبیای وانیلی شما برای رشد به محیطی بسیار خاص نیاز دارد. نور شدید و روشن خورشید همراه با آبیاری مداوم ریشه و محیط رشد مورد نیاز است. رطوبت را در محیط ارکیده خود حفظ کنید، اما از آبیاری بیش از حد خودداری کنید (که می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود). اگر شرایط رشد ایده آل گل ارکیده شما برآورده نشود، ممکن است در این فصل شکوفا نشود، اما با مراقبت دقیق از گیاه، می تواند در بهار آینده گل دهد.

هنگامی که گیاه شما شکوفا شد، هر گل برای یک روز باز می شود. گل‌ها را پس از بسته شدن هرس کنید برای تحریک رشد جدید. گل ارکیده شما به صورت فصلی به شکوفه دادن خود ادامه می دهد و غلاف های بذر را می توان در حدود نه ماه پس از گلدهی برداشت کرد.

 

مشکلات رایج ارکیده لوبیا وانیلی

مراقبت از ارکیده لوبیای وانیلی بسیار دشوار است، بنابراین غیر معمول نیست که پرورش دهندگان با این گونه با مشکل مواجه شوند. ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 

زرد شدن برگها

برگ های زرد یک مشکل رایج برای ارکیده های لوبیای وانیلی است که بیش از حد آبیاری می شوند. این ممکن است با علائمی مانند افتادن گل، ساقه پژمرده یا ریشه های پوسیده نیز دیده شود. گردش هوا و زهکشی مناسب برای جلوگیری از سبقت گرفتن پوسیدگی ریشه از گیاهان سالم کلیدی است.

 

ریشه های قهوه ای یا ترد

اگر ارکیده لوبیای وانیلی شما غرق آب باشد، ممکن است علائمی مشابه آبیاری بیش از حد را مشاهده کنید، اما با ظاهری متفاوت از ریشه های گیاه. ریشه های ترد و خشک که شروع به قهوه ای شدن می کنند خشک شدن گیاه شما نیز آغاز میشود. گیاه را کاملاً آبیاری کنید و سطح رطوبت را به خصوص با تمرکز بر روی ریشه آن افزایش دهید (رطوبت را تا حد امکان نزدیک به 80 درصد نگه دارید).

 

برگ های سوخته

ارکیده های لوبیا وانیلی به نور خورشید بسیار حساس هستند و این گونه به راحتی در معرض نور مستقیم آفتاب سوخته می شوند. اگر برگ های گیاه شما سوخته یا ترد شد، احتمالاً نور زیادی دریافت می کند. ارکیده خود را به مکانی با سایه‌های ملایم منتقل کنید.

 

جمع بندی

در این پست فروشگاه گل و گیاه الی ماما تلاش کرد درباره شرایط نگهداری و پرورش ارکیده لوبیا وانیلی مهم ترین نکات را دستچین کند. در صورتی که با مواردی مشابه تجربیاتی مشابه داشتید حتما در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *