13 نکته که باید درباره کاکتوس ها بدانید:

نگهداری از کاکتوس

مقدمه

کاکتوسها به دلیل شکل، اندازه و گاهی گل های زیبایشان یک افزودنی عالی برای خانه محسوب میشوند. از آنجایی که هیچ دو گیاه کاکتوسی شبیه به هم نیستند، این گیاه آپارتمانی گیاهی منحصر به فرد و تزیینی برای افزودن جذابیت به فضای زندگی شما است.

مطالعه این پست زمان زیادی از شما نمیگیرد. با ما همراه باشید تا در مورد کاکتوس ها بیشتر بدانید:

نام کاکتوس (نام رسمی Cactaceae) از کلمه یونانی “kaktos” گرفته شده است که به معنای “گیاه سیخ دار” است. این گیاه بومی قاره آمریکا (سرزمینی بزرگ در آمریکای شمالی و جنوبی با وسعت زیاد در مکزیک) است. کاکتوس ها معمولاً در مناطقی که در معرض خشکسالی هستند یافت می شوند، این گیاهان کاملاً برای زندگی در گرمای شدید و محیط بیابان سازگار هستند، این به این معنی است که آنها مطمئناً می تواند در شرایط گرم و خشک یک خانه با گرمایش مرکزی زنده بماند.

برای دوستداران گیاهان، نگهداری این گیاهان بسیار آسان است زیرا شما فقط به آبیاری متوسط ​​نیاز دارید – در واقع، بهتر است این گیاهان را کمی آبیاری کنید.

اگرچه گیاه کاکتوس کند رشد می کند، اما نسبتاً خود نگهدار است زیرا رطوبت را در ریشه، برگ و ساقه خود ذخیره می کند و تا حد زیادی مصرف غذای خود را تنظیم می کند. این گیاه یک نقطه روشن، هوا و گرم را دوست دارد. دمای حدود 18 درجه سانتیگراد برای این گیاه ایده آل است و می تواند به خوبی با نور مستقیم خورشید کنار بیاید.

 در زیر به سوالاتی پاسخ خواهیم داد که احتمالا ابهام بسیاری از شما نیز هست:

1. آیا گیاهان کاکتوس تخریب ناپذیر هستند؟

پاسخ این پرسش نه است. ساده ترین راه برای از بین بردن کاکتوسها آبیاری زیاد، زهکشی ضعیف و استفاده از کمپوست نامناسب است. کمپوست گلدان معمولی آب را به خوبی نگه می دارد. این ماده برای اکثر گیاهان یک امتیاز بزرگ است، اما برای کاکتوس ها نه، زیرا آنها به زهکشی بسیار خوبی نیاز دارند. اگر می خواهید آنها را زنده نگه دارید، بهتر است به جای آن از خاک مخصوص کاکتوس استفاده کنید.

2. بهترین نقطه در خانه برای قرار دادن کاکتوس کجاست؟

کاکتوس می تواند نقاط گرم و آفتابی را در تابستان تحمل کند، حتی در فضای باز در پاسیو یا بالکن نیز میتواند زندگی کند. اما در زمستان محل قرارگیری باید خنک تر و سبک باشد.

3. آیا کاکتوس گل می دهد؟

کاکتوس ها همه گیاهان گلدار هستند. البته برخی از آنها شکوفه های برجسته تری دارند و تعداد کمی مانند Mammillaria، Gymnocalycium و Parodia وجود دارند که به راحتی گل می دهند.

4. چگونه می توان کاکتوس را وادار به گلدهی کرد؟

کاکتوس ها با هر بار رشد تازه گل می دهند، بنابراین اگر گیاه شما سال به سال بدون تغییر باشد، بعید است که گل بدهد. کاری که باید انجام دهید این است که گیاه چرخه رشد طبیعی خود را دنبال کند. گیاه در زمستان باید خوابیده و سپس در بهار بیدار شود. بنابراین، آن را در زمستان در مکانی خشک و سرد – اما نه تاریک – قرار دهید و آبیاری را با هم متوقف کنید. در بهار تا حد امکان به آن آفتاب بدهید و شروع به آبیاری کنید.

 

خرید انواع کاکتوس

5. در کل چند وقت یکبار باید به کاکتوس آب داد؟

بهتر است در بهار/تابستان آب بیشتری و در زمستان کمتر آب بدهید. به یاد داشته باشید از آبیاری بیش از حد خودداری کنید. بهتر است قبل از آبیاری مجدد گیاه، اجازه دهید خاک کمی خشک شود.

6. انواع کاکتوس: رایج ترین گونه ها کدامند؟

 در بین کاکتوسها گونه هایی که بیشتر به فروش می رسند عبارتند از Echinocactus، Ferocactus، Gymnocalycium، Opuntia و Mamillaria.

7. بهترین انواع گیاه برای مبتدیان چیست؟

کاکتوس ماه (Gymnocalycium) دارای قسمت بالایی بسیار رنگارنگ، معمولا قرمز یا زرد است. اینها گل نیستند این رنگ در تمام طول سال وجود دارد. کاکتوس گوش‌های خرگوش (Opuntia) که به نام کاکتوس خال‌خالی نیز شناخته می‌شود، دارای خال‌هایی از موهای طلایی در پس‌زمینه سبز هستند و مدرن و هندسی به نظر می‌رسند.کاکتوس Pincushion خاردار (Mammillaria) به راحتی رشد می کند و گل های صورتی دوست داشتنی دارد.

8. چگونه از کاکتوس مراقبت کنیم: بهترین راه برای رسیدگی به آنها چیست؟

با دقت! یا با دستکش های بسیار ضخیم یا از روزنامه های تا شده برای حلقه کردن قسمت بالا استفاده کنید. اگر به سنبله گیر کرده اید، می توانید آن را با موچین بردارید. میخ های کوچک را با چسباندن نوار چسب بر روی آنها و سپس کشیدن آن، یا با غلتاندن یک جفت جوراب شلواری قدیمی به شکل یک توپ و مالیدن سریع آن روی نقطه، بردارید. کارشناسان الی ماما توصیه می کنند که سنبله های ریز نهایی باید با استفاده از روغن زیتون اصلاح شوند.

9. باید مراقب چه آفاتی باشید؟

بررسی کنید که کاکتوس شما فاقد شپشک آرد آلود روی خود گیاه (بدن) و سیستم ریشه باشد. این آفات با پوشش موم سفید پشمی حاوی حشرات بیضوی شکل، یکی از رایج ترین آفات در کاکتوس ها است و خلاص شدن از شر آن دشوار است. علاوه بر این، کنه عنکبوتی قرمز (حشرات هشت پا که شبکه ای ظریف و متراکم را روی گیاه می بافند)، شته ها، حشرات فلس دار و تریپس نیز ممکن است در گیاه رخ دهد. همچنین، آسیب دیدگی و سالم بودن سیستم ریشه را بررسی کنید. اگر کاکتوس ها برای مدت طولانی بیش از حد مرطوب نگه داشته شده باشند، ممکن است “از گلدان” پوسیده شده باشند، این پوسیدگی همچنین می تواند توسط قارچ ها و باکتری ها ایجاد شود. سپس قسمت سبز – ساقه واقعی – می تواند نرم شود.

10. آیا همه کاکتوس ها خاردار هستند؟

خیر. آنچه ما معمولاً به عنوان کاکتوس در نظر می گیریم، کاکتوس های بیابانی هستند، اما کاکتوس های جنگلی بدون خار نیز وجود دارند. با این حال، لطفا توجه داشته باشید که محدوده موجود به عنوان گیاهان آپارتمانی بسیار کوچک است.

11. گیاه کاکتوس چقدر عمر می کند؟

در طبیعت کاکتوسها می توانند صدها سال زندگی کنند. در داخل خانه ممکن است 10 سال یا بیشتر زنده بمانند. مشکل انواع قدیمی این است که تک تک ضربه‌ها، خراش‌ها یا لک‌هایی که می‌زنند روی آن‌ها باقی می‌ماند، بنابراین با افزایش سن کمتر جذاب به نظر می‌رسند.

12. آیا کاکتوس همان ساکولنت است؟

“هر کاکتوسی یک ساکولنت است، اما همه ساکولنت ها کاکتوس نیستند.” مانند بسیاری از ساکولنت‌های دیگر، کاکتوس‌ها آبدار هستند و توانایی ذخیره رطوبت در تنه و ساقه‌های گوشتی ضخیم خود. از این مخازن برای تحمل دوره های خشکسالی استفاده می شود. انجمن سلطنتی باغبانی (RHS) توضیح می دهد، با این حال، تفاوت این است که کاکتوس ها “با حضور آرئول ها (محل هایی که در آن خارها شکل می گیرد) تعریف می شوند، در حالی که ساکولنت ها هیچ کدام از این موارد را ندارند.

13. کاکتوس کریسمس چیست؟ و چه تفاوتی با دیگر انواع کاکتوسها دارد؟

کاکتوس کریسمس یک گیاه محبوب کریسمس در طول فصل جشن است. گیاه ساحلی برزیل که گیاهی اپی فیت است یعنی در بالای سایر گیاهان، درختان یا سنگ ها رشد می کند و دو گونه دارد: Schlumbergera truncata و S. × buckleyi. یک کاکتوس کریسمس حدود دو ماه از اواخر نوامبر تا اواخر ژانویه گل می‌دهد، با تعداد زیادی جوانه گل کوچک – به رنگ‌های قرمز، سفید، زرد، صورتی و بنفش – در طول دوره کریسمس ظاهر می‌شوند.

شرایط دریافت مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما

جمع بندی

13 نکته بسیار مهم درباره کاکتوس ها را در این پست برای شما آوردیم. در صوتیکه این پست برای شما کاربردی و مفید بود حتما با نظرات خود از ما حمایت کنید.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *