چرا ساکولنت ها همچنان از کاکتوس ها محبوب ترند؟

ساکولنت ها

ساکولنت ها از انواع گیاهان بیابانی می‌باشند که اکنون در خانه ها، گلخانه‌ها و محل کار مورد استفاده قرار میگیرند.
ظاهر این گیاهان چگونه است؟ در چه شرایطی رشد می‌کنند؟ به چه مقدار آب، نور و دما نیازمند هستند؟ آفات و بیماری های درگیر کننده این گیاهان چه‌ می‌باشد؟ نماد ساکولنت چیست؟ اگر به دنبال پاسخ های این سوالات هستید با مقاله زیر که توسط کارشناسان فروشگاه اینترنتی گل و گیاه الی ماما تهیه شده است همراه شوید.

ظاهر

اکثر ساکولنت ها گیاهانی با ظاهر خشن هستند که بافتی گوشتی، ذخیره کننده و مقاوم دارند.
می‌توان با مراقبت از این گیاهان در خانه مراقبت کرد. فرق اساسی که سکولنت با گیاهانی مانند کاکتوس دارد نداشتن تیغ و داشتن ظاهر و برگ هایی برجسته و گوشی است.

ساکولنت ها

انواع رایج ساکولنت ها

هاورتیا (Haworthia)

این گیاهان انواعی از ساکولنت ها هستند که به نور زیاد و آب کم نیاز دارند. از انواع هاورتیا میتوان به هاورتیای گورخری، شیشه ای و لیموفیلیا اشاره کرد.

هاورتیای گورخریلیموفیلیا

آلوئه (Aloe)

آلوئه ها گروهی از ساکولنت ها هستند. گروه بزرگی از گیاهان آبدار و گوشتی گل و بوته ای هستند. این گیاهان دارای گل های خوشه ای زیبا عمدتاً قرمز یا زرد رنگ هستند. گروهی از آلوئه ها تحمل سرمای شدید و حتی یخبندان های کوتاه را دارند.

آلوئه ورا

آگاوه (Agave)

این گیاه دسته ای از تک لپه های بومی منطقه گرم و خشک آمریکای جنوبی است.  این گیاه بخاطر گونه های غول پیکر و آبدار و گوشتی و مخصوص مناطق بیابانی خود شناخته میشود.

آگاوه

آئونیوم (Aeonium)

گل ناز بشقابی یا آئونیوم خود به تنهایی دارای  35 گونه است که ساقه ندارند یا ساقه های کوتاهی دارند.رنگ برگسار این گیاه متفاوت از سبز کم رنگ تا بنفش مایل به مشکی متغیر است. انواع آئونیوم : کیوی، بشقابی و ابلق نام دارد.

 

خرید ساکولنت ارسال روز

آئونیوم ابلقآئونیوم

سمپرویووم (Sampervivum)

این نوع ساکولنت بومی کشور آمریکا و آفریقای جنوبی است. شکل اصلی این گیاه رز مانند است. از طرفی به دلیل مقاومت بالا در برابر سرما و بسته شدن تارهای عنکبوتی روی برخی گونه ها بسیار پر طرفدار است. نوک برگ ها میتواند به رنگ های بنفش، قرمز، قهوه ای و زرد یافت میشود. سمپرویووم به دو دسته لب ماتیکی و تار عنکبوتی تقسیم میشوند.

سمپرویوومسمپرویووم لب ماتیکی

اچوریا (Acheveria)

اچوریاها از خانواده کراسولاسه هستند. این گیاهان دارای دویست گونه متفاوت هستند. این گیاه رشد بسیار کندی دارد. تکثیر آن از طریق پاجوش است و نسبت به تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم است. اسم دیگر اچوریا “ساق عروس” است. این گیاه دارای برگ هایی گوشتی به شکل استوانه ای کشیده، قاشقی و مثلثی است.

برخی گونه های این گیاه دارای ساقه های بلند هستند. انواع اچوریا: اچوریا مروارید نورنبرگ (Echeveria Perle von Nurnberg)، اچوریا نقاشی شده (Echeveria nodulosa)، اچوریا شاهزاده سیاه، اچوریا پرنده (درهم برهم!) (Echeveria topsy turvy)، اچوریا رز خاکی (گل گرد و غبار) (Echeveria Dusty Rose)، اچوریا گلوله برفی مکزیکی (Echeveria Mexican Snowball)، اچوریا دوریس تیلور (Echeveria Doris Taylor)، اچوریا نئون شکن (Echeveria Neon Breakers)، اچوریا تیپی (Tippy)، اچوریا نامرئی (روح) (Ghost) است.

اچوریای مینیما

خرید افوربیا ارسال روز

 

آب

ساکولنت جزء گیاهانی هستند که نیاز به آب زیادی ندارند و کم آبی را به غرق‌آبی ترجیح می‌دهند.
آب دادن بیش از حد به ساکولنت‌ها سبب پوسیده شدن ریشه گیاه و ریزش برگ‌های آن می‌شود. آب دادن به این گیاهان نباید به صورت روزانه انجام گیرد و نیازی به مرطوب نگهداشتن دائم خاک گیاه نیست. شما می‌توانید بعد از اینکه خاک گلدان را به صورت کاملا خشک شده مشاهده کردید آن را آبیاری کنید.
ترجیحا از آب ولرم برای آبیاری استفاده کنید.

نور

همانطور که گفته شد ساکولنت ها گیاهانی متعلق به نواحی بیابانی هستند که دمای هوا زیاد است و اکثر این گیاهات به نور خورشید نیاز دارند اما نه مستقیم و شدید زیرا سبب سوختگی و زرد شدن گیاه خواهد شد. از انواع ساکولنت ها نوعه خار دارشان به نور روشن نیازمندن و تحمل سرما را ندارند.

دما

ساکولنت ها گیاهانی هستند که دمای بالا را دوست دارند و از رطوبت چندان خوششان نمی‌آید. بهتر است گلدان خود را در مکانی قرار دهید که هم نور خورشید به صورت ملایم بتابتد و هم دمای اتاق متوسط رو به بالا باشد.

خاک

نکته بسیار مهم‌درباره ساکولنت ها این‌ می‌باشد که اصلا نیازی به خاکی که آعشته با‌کودهای قوی و یا مواد مکملی باشد نیازی ندارند. این گیاهان در خاک ساده رشد یافته و نیازی به ترکیبات چندان مغذی ندارند. اگر کاشت نوعی از کاکتوس ها مدنظرتان است برای بهبود سرعت رشد گیاه می‌توانید از خاکی همراه با ترکیبات نیتروژن، فسفر و پتاسیم استفاده کرد.

خرید کاکتوس ارسال روز

آفات

شپشک آرد آلود، کنه عنکبوتی و شپشک سپردار آفات درگیرکننده این گیاهان می‌باشند. یکی از مسائل درگیر کننده ساکولنت ها ریزش برگ های آنست که در اینجا به اختصار علت های اصلی ان را توضیح میدهیم
دما، چون این گیاهان در هوای گرم رشد می‌یابند در فصل زمستان و یا انجماد هوا دچار ریزش برگ می‌شوند. مواد شیمیایی و حشره کش ها نیز به ریشه گیاه آسیب می‌زنند. نور کم نیز عامل مهمی در ریزش برگ‌ها محسوب می‌شود درست است که این گیاهان مقاوم هستند اما روزانه حداقل ۳ ساعت بایستی به آن ها نور خورشید برسد.

ساکولنت ها

قارچ

قارچ ها اصلی‌ترین بیماری درگیرکننده ساکولنت ها می‌باشند و دلیلش این‌ می‌باشند که این گیاهان گوشتی و ذخیر کننده آب هستند با ابیاری بیش از حد به آن ها درگیر قارچ شده بر روی آن سفیدک به وجود می‌آید.

نماد ساکولنت ها

این گیاهان به دلیل مقاومت در برابر بی آبی و سرسخت نماد وفاداری و مقاوت می‌باشند.

جمع بندی

به طور کلی ساکولنت ها گیان بی دردسری می‌باشند که نگهداری از آن ها راحت است اگر زمان کافی برای مراقبت و نگهداری از گیاهان اپارتمانی را ندارید این گیاهان انتخاب مناسبی برای شما خواهند بود. نگهداری از ساکولنت ها دردسری ندارد و به راحتی رشد پیدا می‌کنند.

چگونه این گیاهان را می‌توان تکثیر کرد؟

از طریق برگ‌ها و قلمه ریشه گیاهان

نماد ساکولنت ها چه می‌باشد؟

مقاومت و وفاداری

آیا این گیاهان بدون آب هم رشد پیدا می‌کنند؟

خیر به آب زیادی نیاز ندارند اما باید به آن‌ها آب داد.

عامل اصلی بیماری ساکولنت ها چیست؟

آبیاری بیش از حد

 

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *