لوکس ترین گیاهان آپارتمانی

بهترین گیاهان آپارتمانی

در این مقاله قصد داریم شمارا با لوکس ترین گیاهان آپارتمانی آشنا کنیم. این گیاهان علاوه بر ظاهر خاص خود قیمت‌های منحصر به فردی نیز دارند. اگر شما نیز به دکوراسیون داخلی خانه خود اهمیت میدهید و ترجیهتان این است که از گل و گیاه لاکچری برای محیط مد نظر خود استفاده کنید با این مقاله کارشناسان فروشگاه اینترنتی گل و گیاه الی ماما همراه شوید:

بامبو

لاکی بامبو

گیاهی مختص خاص پسندان! این گیاه که جزء لوکس ترین گیاهان آپارتمانی است، میتواند هم داخل خاک و هم داخل آب نگهداری شود. توجه داشته باشید اگر بامبو را داخل آب نگه داری میکنید هر هفته آب گلدان را تعویض نمایید.

اگر در خاک از آن مراقبت می‌کنید سعی کنید خاک کاملا زهکشی شده باشد و به خوبی خاک را مرطوب نگهدارید.

این گیاه را زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا سبب زرد رنگی و پوسیدگی برگ هایش خواهد شد. از نور فیلترشده برای مراقبت از بامبو استفاده کنید. بایستی بدانید در آب بامبو جلبک رشد می‌کند پس ابتدا گلدان را به خوبی بشویید و بعد گل را درونش قرار دهید. دمای مناسب برای رشد این گیاه 18 الی 35 درجه است. هرس کردن بخش مهمی از نگهداری این گیاه است. در طول زمان، گیاه ممکن است بیش از حد سنگین شود و از شکل همیشگی‌اش خارج شود.
عموما بریدن شاخه اصلی گیاه اقدامی اشتباه است و به جای آن بهتر است شاخه‌هایی را ببرید که از شاخه اصلی انشعاب گرفته‌اند.

ارکیده

گل ارکیده

این گیاه گیاهی رطوبت دوست است و به دما علاقه بسیار زیادی داشته و در محیطی که رطوبت بین 40 الی 60 درجه باشد به خوبی رشد خواهد کرد. جزء گیاهان لاکچری محسوب می ‌شود که نمای بسیار زیبایی دارد.

آبدهی به ارکیده بسیار مهم است. بعد از هر بار خشک شدن خاک رویه گلدان به آن، آب دهید. این کار حدودا هفته ای یک الی دو بار کافی است. این گل محیط پر نور را دوست دارد پس بهتر است در محیط روشنی گلدان خود را قرار دهید. این گیاه با مراقبت بعد از 6 الی 9 ماه گل خواهد داد و شما بایستی بعد از هربار گلدهی گیاه گلدان آب را تغییر دهید. به طور متوسط ارکیده یک الی دوبار در سال گل خواهد داد. علت های گوناگونی برای خشک شدن گل ارکیده وجود دارد که به برخی از آنها می‌پردازیم:

اولین مورد آن تغییرات محیطی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاه خواهد داشت. سعی کنید محیط گلدان خود را مدام تغییر ندهید و در یک جای ثابت از آن نگهداری کنید.

دومین علت اصلی پژمرده شدن ارکیده آبیاری کم است که سبب پژمرده شدن و ریزش برگ ها خواهد شد.

بونسای

بونسای

به یقین می‌توان گفت بونسای جزء لوکس ترین گیاهان آپارتمانی است. ظاهر فوق العاده آن باعث محبوبیت زیاد آن شده است. شاید فکر کنید این گیاه شرایط کاشت و نگهداری سختی دارد؛ اما اصلا اینطور نیست.

به شکل اجمالی ما شما را با طریقه نگهداری آسان آن آشنا خواهیم کرد:

اولین نکته حائز اهمیت درباره این گیاه این است که به صورت منظم باید هرس و کوتاه شود.

آبیاری بیش از اندازه به گیاه آسیب بزرگی به آن خواهد زد. توجه داشته باشید اصلا خاک بونسای را غرق آب نکنید و بعد از خشک شدن کامل خاک گیاه به آن آب دهید.

ترکیب خاک مخصوص بونسای با خاک و کود آماده می‌تواند گزینه مناسبی برای انواع بونسای باشد. خاک سبک و زهکشی شده و غنی از مواد مغذی برای رشد بهتر بونسای مناسب است. توجه داشته باشید که نوع خاک به دما، نور، شرایط محیطی و از همه مهمتر نوع بونسای بستگی دارد.

از آنجایی که گونه گیاه بونسای متفاوت است و دو نوع گرمسیری و سرد سیری دارد؛ بایستی اول از نوع آن مطلع شوید و متناسب با آن دما را در نظیر بگیرید. بطور کلی دمای بین 18 الی 23 درجه برای رشد بونسای مناسب است.

در زمان رشد بونسای هر دو هفته یکبار به آن کود مغذی تزریق کنید تا رشد بهتر آن را شاهد باشید.

پاچیرا

پاچیرا

یکی از گیاهان لوکس آپارتمانی پاچیرا نام دارد.

شرایط نگهداری این گیاه بسیار آسان است. پاچیرا از انواع گیاهان رطوبت دوست می‌باشد و خواهان رطوبت زیاد است. برای نگهداری این گیاه رطوبت هوا باید بین 45 الی 55 درجه باشد. به آب زیادی نیاز ندارد و بهترین آب برای رشد این گیاه مخلوط آب و آهک است.

نور دهی به گیاه متوسط است هم در سایه رشد میکند هم در آفتاب. مکان پاچیرا را زیاد تغییر ندهید. گیاه از این اتفاق دچار آسیب شده و با ریختن برگهایش، نارضایتی خود را ابراز می‌کند.
بهترین حالت برای نگهداری از پاچیرا، تامین نور مداوم و غیر مستقیم است تا بتواند انرژی لازم برای رشد و جوانه زدن برگ‌های جدید را ذخیره کند.

مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی به خاک مغذی و سرشار از مواد معدنی نیاز دارد، استفاده از خاک باغچه با برگ‌های پوسیده مخلوط مناسبی برایش خواهد بود.

برای کود دهی پاچیرا از کود مناسب گیاهان سبز استفاده کنید. کوددهی بیش از حد به گیاه آسیب می‌رساند و یا با شدت دادن رشد، مانع از تشکیل شدن گیاهی استوار و قوی می‌شود.

گیاه بابا آدم

بابا آدم

این گیاه به دلیل ظاهری که دارد گوش فیلی نیز نامیده می‌شود. آراقیطون، باردان، پینه خاله از نام های دیگر این گیاه محسوب می‌شوند. بابا آدم گیاهی است که در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر رشد می‌یابد. نور و آب دو رکن اصلی رشد این گیاه محسوب می‌شوند. بابا آدم را باید در محیط معتدل و مرطوب نگه داشت. رطوبت مناسب می‌تواند سبب رشد این گیاه گردد. گیاه بابا آدم را در شرایط نوری مناسب و متعادل قرار دهید. نور مستقیم و شدید خورشید سبب زرد شدن برگ های این گیاه می گردد. اگر در اطراف برگ های گیاه رنگ زرد ویا پوسیدگی ناشی از نور آفتاب را مشاهده کردید مکان گلدان خود را تغییر دهید. مرطوب نگهداشتن ریشه گیاه بطور مداوم رکن مهمی در جهت رشد گیاه می‌باشد.

مرطوب نگهداشتن ریشه گیاه به معنی غرق آب کردن آن نمی‌باشد.

میزان آبدهی به گیاه بابا آدم در همه زمان ها بطور یکسان نیست و در فصل سرما و گرما متفاوت است. گیاه بابا آدم را در محیطی با دمای بالا و مرطوب نگهداری کنید،  تا بتواند به خوبی رشد یابد. استفاده از بخور نیزمی‌تواند در رشد گیاه موثر باشد. به هیچ عنوان گیاه را در معرض نور شدید خورشید قرار ندهید و سعی کنید فاصله گلدان را از کناره پنجره 3 الی 4 متر قرار دهید.

به طور کلی آفات گیاهان آپارتمانی عبارتند از: شته، کنه، تاره عنکبوتی، شپشک و شپش آردی، رایج ترن نوع آفت گیاه بابا آدم  تارتن می‌باشد، علت اصلی به وجود آمدن این آفت رطوبت کم ریشه آن است. اگر گیاهتان دچار این آفت شد نگران نباشید شما به راحتی با رعایت اصول زیر می‌توانید آن را برطرف کنید. این گیاه 4 گونه دارد که شامل: بابا آدم صغیر، بابا آدم خوئی، ریزگونه و پهن برگ می‌باشد.

گیاه مارانتا

مارانتا

یکی دیگر از لوکس ترین گیاهان آپارتمانی مارانتا می‌باشد. این گیاه روند رشد بسیار آهسته ای دارد و برای این که این گیاه را بصورت بالغ ببینید باید زمان زیادی بگذرد.

در تابستان ئر محیطی قرار دهید که نور کامل و غیر مستقیم به آن برسد. در زمستان به خواب می‌رود وبه نور خورشید نیازی ندارد.

مارانتا را در خاکی قرار دهید که کاملا زهکشی شده باشد، اگر زهکشی آن کامل نیست به خاک مقداری پرلیت اضافه کنید. ر طول مدت فصل رشد یعنی از بهار تا اوایل پاییز بهتر است به صورت مرتب به مارانتا آب بدهید و اجازه ندهید که خاک گیاه خشک شود. هر زمان که سطح خاک در حال خشک شدن بود زمان آب دادن به آن است و نباید اجازه دهید حتی سطح خاک به صورت کامل خشک شود.

دمای مناسب برای رشد گیاه بین 15 الی 18 درجه است. از اوایل بهار تا اواسط پاییز به گیاهتان کود دهید. اگر میزان کوددهی بسیار کم باشد رشد گیاه بسیار آهسته یا سخت می‌شود. کوددهی بیش از حد نیز باعث سوختن ریشه‌ها، قهوه‌ای شدن برگ‌ها و حتی مرگ گیاه می‌شود.
در طول زمستان بهتر است میزان کوددهی را به یک‌بار در ماه کاهش دهید.

دمای مناسب برای رشد ارکیده چقدر است؟

رطوبت دما بین 40 الی 60 درجه

دو عامل اصلی ریزش برپ های ارکیده چه می‌باشد؟

تغییرات شرایط محیطی و میزان آبدهی

مهم ترین نکته درباره ی گیاه بونسای چیست؟

هرس کردن و کوتاه کردن به موقع

مناسب ترین خاک برای رشد پاچیرا چیست؟

خاک باغچه به همراه خاک برگ برپ پوسیده

4.4/5 - (14 امتیاز)

7 دیدگاه برای “لوکس ترین گیاهان آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *