چطور در خانه از سینگونیوم نگهداری کنیم؟

سینگونیوم

اگر قصد خرید گیاه آپارتمانی سایه دوست و همه پسندی را دارید پیشنهاد ما به شما سینگونیوم است. این گیاه بومی مناطق استوایی و بارانی آمریکای جنوبی و مرکزی می باشد. این گیاه خواهان رطوب بالا و دمای زیاد است. سعی کنید گیاهتان را در مناطق گرم و معتدل بکارید. شرایط کاشت این گیاه در فضای باز و داخل گلدان متفاوت است. ما در فروشگاه گل و گیاه الی ماما به شما طریقه نگهداری سینگونیوم زیبا را آموزش می دهیم با ما همراه شوید:

طریقه نگهداری سینگونیوم

خاک

خاک مورد استفاده برای این گیاه خاک باغچه است. نیاز به ترکیبات سنگین و پیچیده ای ندارد. اما اگر می خواهید این گیاه را داخل گلدان بکترید از ترکیبات ماسه، خاک برگ پوسیده و پرلیت استفاده کنید. لبته از ترکیب کوکوپیت و پیت‌ماس هم می‌توانید استفاده کنید که باتوجه به زیستگاه جنگلی گیاه سینگونیوم خاک برگ جنگلی برای آن بسیار مفید است.

آب

سینگونیوم از گیاهان حساس در آبدهی می باشد و تغییر میزان آب در خاک گیاه می تواند در روند رشد گیاه تاثیر بگذارد. شما بایستی به دقت به آبدهی گیاه توجه کنید تا رشد گیاهتان به خوبی انجام شود. بطور کلی میزان آبدهی این گیاه وابسته به شرایط محیطی است که گیاه در آن رشد می کنند. به عنوان مثال اگر دمای خانه شما بین 20 الی 30 دجه است سعی کنید خاک گیاهتان را همیشه مرطوب نگهدارید و هر 3 الی 4 روز به آن آب دهید. و اگر در دمای خنک تری گیاهتان را قرار داده اید هر زمان که خاک گیاه خشک شد به آن آب دهید. برای نگهداری از گیاه سینگونیوم در باغچه و در مناطق گرم و مرطوب شمال و جنوب کشور به آبیاری روزانه نیاز است.

نور

شاید جالب باشد بدانید سینگونیوم با توجه به نوع رنگ خود میزان نور دهی به آن متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال رنگ های سینگونیوم صورتی و سینگونیوم ابلق بهه نور کمتری نیاز دارند. و رنگ سبز این گیاه به زودی خود را با محیط وقف میدهید و شرایط نور متفادت تغییری درآن ایجاد نخواهد کرد. بطور کلی برای این گیاه شرایط نوری نیمه سایه را قراردهید تا به خوبی رشد کند. قرار دادن این گیاه در کنار پنجره های جنوبی و شرقی خانه یا محل کارتان مناسب می باشد.

دما

گیاه سینگونیوم بومی مناطق گرم و مرطوب آمریکای جنوبی و مرکزی است. درنتیجه هوای گرم برای گیاه بهتر از هوای سرد است. دمای متناسب برای این گیاه بین 20 الی 30 درجه سانتی گراد می باشد. و هوای زیر 15 درجه برای گیاه مناسب نمی باشد و سبب کندی رشد خواهد شد. در فصل زمستان روی گیاهتان را با استفاده از پلاستیک یا روپوش مخصوصا گیاهان بپوشانید تا دچارهسرما و یخ زدگی نشود.

کود

سینگونیوم گیاه کم‌توقعی است. به این معنا که گیاه بدون کوددهی نیز بسیار خوب رشد می‌کند. اما تغذیه گیاه در صورت تعویض نشدن خاک گلدان در طول سال لازم است. برداشت خاک سطحی و افزودن ترکیبی از خاک برگ جنگلی و مقداری کود پوسیده دامی برای گیاه کافی است. لازم به ذکر است بدانید فصول رشد این گیاه فصل های تابستان و بهار است. شما نیز برای رشد بهتر سینگونیوم در فصل های بهار و تابستان به مقدار یک قاشق در 1ونیم لیتر آب، کود مناسب گیاهان آپارتمانی را حل کنید و به گیاه تزریق کنید. میزان کود دهی هر یک ماه کافی می باشد.

هرس

هرس کردن یکی از کارهای مهم و مفید برای رشد این پیاه محسوب می شود. سینگونیوم گیاهی است بشدت حساس و نازک که نیازبه یک تکیه گاه برای رشدش دارد. جالب است بدانید این گیاه اصلا ساقه ی مجزا ندارد. از ساقه شروع به جوانه زدن و برگ دادن می کند. این گیاه جزء گیاهان بالارونده و جذابی می باشد. استفاده از چوب‌های قیم خزه‌دار برای گیاه سینگونیوم انتخاب مناسبی است.

تعویض گلدان

اگر شما نیز از شخصیت های منظم هستید که به خوبی از گیاهتان مراقبت می کنید، به رشد و طراوت گیاهتان اهمیت میدهید بطوری که گیاهتان به سرعت رشد می کند و نیاز به تعویض گلدان دارد. سینگونیوم نیز چون یک گیاه رونده است نیاز به تعویض هرساله گلدان دارد. لازم به ذکراست بدانید این گیاه در گلدان هایی بهتر رشد می کند که دهانه بازی داشته باشد و فضای کافی برای رشد ریشه اش وجود داشته باشد.

تکثیر

با افزایش سن گیاه ساقه‌های ضخیم و نرم آن تمایل دارند تا شاخ و برگ بیشتری داشته باشند و این شاخ و برگ متراکم سبب افتادگی گیاه می‌شود. برای داشتن یک سینگونیوم متراکم و زیبا بهتر است که از افتادن ساقه‌ها جلوگیری کرده و آن‌ها را مرتب هرس کنید. در زمان هرس می‌توان به‌راحتی گیاه خود را تکثیر و از آن چند گلدان کوچک‌تر درست کنید. تکثیر سینگونیوم بسیار آسان است. ازدیاد این گیاه از طریق ریشه‌زنی قلمه و خوابانیدن انجام می‌شود.

مشکلات سینگونیوم

مشکلات-سینگونیوم

اگر نورکافی به گیاهتان نرسد سبب رنگ پریدگی آن خواهد شد. و اگر نور زیاد برسد سبب سوختگی، قهوه ای شدن نوک برگ ها و چروکیدگی برگ ها خواهد شد. بنابراین شما باید بدانید که میزان نور مناسبی به گیاه برسد و کمبود یا زیادی نور در آن اثر نگذارد با مشاهده این مشکلات مکان گلدان خود را به آرامی تغییر دهید.

سینگونیوم در زادگاه خود و در شرایط ایده آل می‌تواند تا 30 متر هم ارتفاع بگیرد. گیاه آپارتمانی سینگونیوم هم در صورتی که به خوبی هرس نشود، می‌تواند چندین متر رشد کند. دراز شدن ساقه گیاه می‌تواند نشانه کمبود نور باشد. در این صورت باید گلدان را در مکانی روشن‌تر قرار دهید.

علت زرد شدن برگ های سینگونیوم

زرد-شدن-برگ-گیاه

علت زرد شدن گیاه سینگونیوم عموما آبیاری ناکافی است. البته آبیاری زیاد و باتلاقی شدن خاک هم می‌تواند باعث این مشکل شود. تشخیص آبیاری درست کار راحتی است. کافیست انگشت خود را مقداری در خاک فرو کنید. اگر خاک خشک باشد یعنی گیاه به آبیاری نیاز دارد. اگر خاک خیس و باتلاقی باشد یعنی رطوبت در خاک مانده است. اگر  آبیاری مناسب است، علت زرد شدن گیاه سینگونیوم احتمالا از کمبود مواد مغذی به خصوص نیتروژن ناشی می‌شود.

سینگونیوم ابلق

نوع-ابلق-سینگونیوم-ابلق

بدون شک زیباترین نوع این گیاه نوع ابلق آن می باشد. گیاهی که ظاهر برگ هایش سبز تیره و رگه های سفید خوش رنگی دیده می شود.برگ دیگر آن رنگ سبز پسته ای روشنی می باشد که در کنار یکدیگر زیبایی فوق العاده ای به گلدانش می دهد. این گیاه خرگوش مانند را می توانید در رنگ های ابلق، سبز،مخملی ، صورتی خریداری کنید. نوع ابلق این گیاه بشدت سازگاری با محیط دارد.

آفات

آفات درگیرکننده این گیاه کنه تارعنکبوتی و شپشک آرد آلوده می باشد. ار روی ساقه گیاه تارهای عنکبوتی زده است با استفاده از آب و صابون آن را از بین ببرید. اگز با رعایت کردن تمامی اصول گیاهتان ضعیف شده است علت آن وجود آفات است که در صورت نیاز باید از آفت کش ها استفاده کنید. و اگر روی برگ هایتان لکه های سفید ریز مشاهده کردید به علت شپشک آرد آلوده است.

آفات درگیرکننده سینگونیوم؟

تارعنکبوتی، شپشک آردی

دمای ماسب برای گیاه سینگونیوم چند درجه است؟

20 الی 30 درجه

علت زرد شدن برگ های سینگونیوم؟

آبیاری ناکافی و باتلاقی شدن خاک

علت قهوه ای شدن برگ های سینگونیوم؟

نور شدید خورشید

3.7/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه برای “چطور در خانه از سینگونیوم نگهداری کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *