پرنده بهشتی، گل افسانه ای!

پرنده بهشتی

فهرست مطالب

مقدمه


علت نامگذاری این گل به پرنده بهشتی چه می‌باشد؟ فصل گل‌دهی این گل چه زمانی است؟ شرایط نگهداری این گل چگونه می‌باشد؟ طریقه کاشت این گیاه چطور است؟ در این نوشته به اصلی ترین پرسش ها پیرامون این گیاه بی نظیر توسط کارشناسان فروشگاه آنلاین گل و گیاه الی ماما پاسخ داده خواهد شد.


علت نامگذاری:


این گل بسیار زیبا زمانی که به صورت کامل رشد یابد و گل بدهد ظاهری شبیه به یک پرنده زیبا پیدا میکند برخی انواع آن دارای برگ های  آبی یاقوتی و برخی دیگر نارنجی می‌باشند. ظاهر عجیب و فوق العاده این گل باعث شده است که آن را پرنده بهشتی یا مرغ بهشتی بنامند.
ابن گیاه به دلیل ظاهر نادرش که افسانه های گوناگونی درباره اش وجود دارد جزء گلهای مجلل و تقریبا گران قیمت می‌باشد، نام های دیگر این گیاه مرغ بهشتی، زبان درنا و گل درنا نیز می‌باشد.تاریخچه:


پرنده بهشتی متعلق به جنوب آفریقا می‌باشد و برگ های آن قبل از گلدهی سبز رنگ و تخم مرغی شکل هستند. این برگ ها دارای رگه های آبی تیره و بنفش نیز هستند. نکته مهم دربارهر برگ های این گیاه این است که برگ های پهن آن باید در گلدانی با ارتفاع مناسب رشد یابد.


شرایط نگهداری:

این گل برخلاف بسیاری از گلهای دیگر آپارتمانی، در زمان سرد سال گل میدهد. باقی مواقع بایستی از لحاظ رطوبت و کود دهی از پرنده بهشتی مراقبت کرد.


آب:


این گل به رطوبت چندان زیادی نیاز ندارد. خاک مناسب کاشت این گیاه قلیایی می‌باشد رطوبت زیاد باعث قهوه ای شدن برگ‌های گیاه می‌گردد. سعی کنید خاک این گیاه را مرطوب نگهدارید خشکی بیش از اندازه گیاه سبب خشک شدن گل‌های این گیاه می‌شود و از بین رفتن شادابی آن میشود. در فصل زمستان نیاز به آبدهی زیادی ندارد و هر هفته گلدهی به گیاه کافی می‌باشد.


خاک:


مناسب ترین خاک برای کاشت این گیاه، خاک مغذی همراه با کود دهی مناسب می‌باشد. اگر از خاک باغچه برای کاشت پرنده بهشتی استفاده می‌کنید حتما مقداری خاک‌برگ پوسیده به آن اضافه کنید.


دمای محیط:


پرنده بهشتی نسبت به دمای زیر ۱۵ درجه حساسیت نشان می‌دهد. برای این گیاه از اوایل بهار تا اواسط زمستان دما مناسب است و نیازی به استفاده از نور مصنوعی و یا جابجایی گیاه نیست. در فصل سرد سال آبدهی به گیاه را کمتر کنید و اگر دما زیر ۱۵ درجه می‌باشد برای مراقبت از گیاه روی آن را با پلاستیک مناسب بپوشانید؛ طوری که به گیاه آسیبی نرسد، و یا اینکه از نورهای مصنوعی برای تنظیم دما استفاده کنید.


کود:


پرنده بهشتی نیاز زیادی به کودهی مستمر و منظم دارد؛ به طوریکه هر دو هفته یکبار در فصل بهار و تابستان بایستی به خاک این گیاه کود تزریق کنید. در این مورد استفاده از کود مایع و یا جامد تفاوت چندانی ندارد.


طریقه کاشت:


بهترین زمان برای کاشت این گیاه فصل بهار می‌باشد، از زمان کاشت تا گلدهی این گیاه حدودا ۳ سال طول می‌کشد. برگ‌های گیاه پهن و بزرگ می‌باشند بنابراین شما بایستی گلدانی با ارتفاع مناسب برای کاشت انتخاب کنید. طول این گیاه با مراقبت منظم به ۵۰ سانت نیز میرسد. تعویض گلدان هر دو سال یکبار کافی می‌باشد. پرنده بهشتی را در زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید؛ زیرا سبب خشکی برگ‌ها می‌شود. همیشه اسپری آب در کنار گلدان خود قرار دهید تا برگ‌های آن را به موقع آب‌پاشی کنید
تکثیر پرنده بهشتی:


ابتدا خاک را به طور کامل مرطوب کنید. سپس گل بالغ را از گلدان در آورده و خاک را به اندازه ای که بوته مشخص شود از دور بوته جدا کنید. با استفاده از یک چاقو تیز که ضد عفونی شده است، بخشی از بوته که 3 یا 4 برگ داشته باشد را جدا کنید. بوته را در گلدان جدیدی بکارید این بوته ها 2 تا 3 سال زمان لازم دارند تا گل بدهند. دما را حدودا 20 درجه حفظ کنید و از تابش نور مستقیم خورشید به آن جلوگیری کنید. البته در فصل سرد سال میتوانید آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید

موارد استفاده: پرنده بهشتی گل بسیار زیبایی می‌باشد که برای گل آرایی سبد گل، ماشین عروس و دسته گل ها استفاده می‌شود همینطور برای هدیه دادن مناسب است.

 

آفات:


به طور کلی این گیاه کمتر دچاره آفت می‌شود و جزء گیاهان سرسخت به بیماری می‌باشد. مگس سفید، شپشک آردی آلوده آفات درگیر کننده این گیاه می‌باشند. البته با مراقبت از گیاه می‌توان سلامتی آن را بدست آورد.
همانطور که گفته شد پرنده بهشتی نیاز به رطوبت زیادی ندارد و اگر پیش از اندازه به آن آب داده شود سبب پوسیدگی ریشه آن می‌گردد.نماد گل پرنده بهشتی


ظاهر زیبای این گل که همچون پرنده ای در حال پرواز می‌باشد. با رنگ های زرد و آبی ارغوانی دو رنگ متضاد شادی و وفاداری را تداعی میکند که برای هدیه دادن در هر مراسمی بسیار مناسب می‌باشد.

جمع بندی:


پرنده بهشتی خواص درمانی ندارد و صرفا برای ظاهر زیبا و فوق العاده آن مورد استفاده قرار میگیرد. هر برگ از این گل تعداد زیادی گلبرگ می‌دهد که بسیار به صرفه می‌باشد. از مزایای خوب این گل موجود بودن در اکثر سایت ها و گلفروشی ها می‌باشد که تعداد آن در فصل زمستان به نهایت خود می‌رسد. نکته مفید درباره پرنده بهشتی این است‌ که بعد از چیده شدن خشک نمی‌شود و میتوان مدت زمان زیادی آن را مورد استفاده قرار داد.

 

موارد استفاده پرنده بهشتی کجاست؟

بیشتر به منظور برای تزئین محیط اطراف از آن استفاده می‌شود

نماد این گل چه می‌باشد؟

به دلیل رنگ‌های متفاوت و متضادی که دارد و همچنین ظاهری شبیه به پرنده ای که در حال پروازاست به شادی و وفاداری تعبیر می‌شود.

میزان کود دهی به پرنده بهشتی چه مقدار می‌باشد؟

در فصل های بهار و تابستان هر دو هفته یکبار

پرنده بهشتی در چه زمانی گل می‌دهد؟

در فصل سرد سال ( اواخر زمستان )

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *