راه های جادویی حل مشکلات فیکوس لیراتا

حل مشکلات فیکوس لیراتا

مقدمه

فیکوس لیراتا یکی از چند صد گونه فیکوس زیبا و پر طرفدار است. اما گاهی اوقات دچار مشکلاتی میشود که به نظر نگران کننده و لاینحل می آید! نگران نباشید الی ماما اینجاست که به شما کمک کند چگونه مشکل را مرتفع کنید. با ما همراه باشید 😊

در زیر برخی از رایج ترین مشکلات فیکوس لیراتا ، علل بالقوه آنها و نحوه رفع مشکل آورده شده است:

اولین علامت بیماری گیاه: ریزش شدید برگها

علت بالقوه: آبیاری نامناسب و/یا دمای نامناسب

ریزش برگ معمولاً به دلیل دریافت آب زیاد یا کم است. اما قرار گرفتن در معرض دمای شدید – خواه گرم یا سرد – همچنین می تواند باعث ریزش برگ های انجیر برگ کمانچه شود.

حل مشکلات فیکوس لیراتا

راه حل مشکل چیست:

ابتدا مکان آن را بررسی کنید تا ببینید آیا به دریچه تهویه مطبوع، بخاری، خیلی نزدیک است یا خیر و در صورت لزوم آن را حرکت دهید. به یاد داشته باشید که فیکوس لیراتا بومی مناطق گرم، مرطوب و گرمسیری است و نیازمند رطوبت و دما است. بنابراین، گیاه شما زمانی شادتر خواهد بود که در شرایط مشابه نگهداری شود. خاک را مرطوب نگه دارید. فقط زمانی آبیاری کنید که 50-75 درصد حجم خاک خشک شده باشد. همچنین می توانید برای افزایش رطوبت انجیر کمانچه خود را به طور مرتب مه پاشی کنید.

 

فروش عمده فیکوس لیراتا

دومین علامت بیماری گیاه: لکه های قهوه ای روی برگ ها

علت بالقوه :1- پوسیدگی ریشه

از مهم ترین مشکلات فیکوس لیراتا لکه های قهوه ای ناشی از عفونت قارچی از ریشه بیش از حد مرطوب است. آبیاری بیش از حد و زهکشی ضعیف باعث پوسیدگی ریشه می شود. دقت کنید که این مشکل به برگ های گیاه شما سرایت می کند.

راه حل این مشکل چیست:

تنها راه برای اطمینان از پوسیدگی ریشه گیاه این است که گلدان را بردارید و ریشه ها را بررسی کنید. اگر ریشه ها قهوه ای و موزی هستند، گیاه دچار پوسیدگی است. اگر فقط چند لکه قهوه ای روی برگ ها وجود دارد، اجازه دهید گیاه شما به مدت دو هفته یا بیشتر خشک شود تا زمانی که ریشه ها زمان کافی برای بهبودی داشته باشند.

برگ های آسیب دیده را بردارید و مطمئن شوید که گیاه شما نور کافی دارد. اگر لکه‌های قهوه‌ای متعددی وجود دارد، باید ریشه‌های قهوه‌ای و لکه‌های قهوه‌ای و برگ‌های دارای لکه‌های قهوه‌ای را جدا کنید، سپس گیاه خود را مجدداً بکارید. در هفته های آتی گیاه خود را زیاد آبیاری نکنید.

علت بالقوه: 2- عفونت باکتریایی

علامت بارز لکه باکتریایی روی برگ لیراتای شما زرد شدن برگ ها به همراه لکه های قهوه ای است. هنگام ایجاد پوسیدگی ریشه، برگ‌ها معمولاً سبز تیره با لکه‌های قهوه‌ای میشوند، اما در صورت لکه‌های باکتریایی برگ، برگ با گسترش لکه قهوه‌ای، زرد می‌شود. هم پوسیدگی ریشه و هم لکه باکتریایی برگ باعث می شوند که فیکوس لیراتای شما در نهایت ریزش کند. لکه باکتریایی برگ ترجیح می دهد از رشد جدید تغذیه کند، بنابراین اگر وضعیت برگ های جدیدتر شما نسبت به برگ های قدیمی شما بدتر است، لکه های باکتریایی روی برگ احتمالاً مقصر هستند.

حل مشکل باکتریایی برگ فیکوس لیراتا

راه حل مشکل چیست:

این مشکل از سخت ترین مشکلات فیکوس لیراتا است. مشکلی که ممکن است حتی با مراقبت و آبیاری مناسب گیاه نیز دیگر حل نشود. اگر آسیب شدید نیست، تمام برگ های دارای لکه های قهوه ای را جدا کنید و گیاه خود را با خاک تازه و استریل بکارید. به آن نور زیادی بدهید و تا زمانی که بهبود یابد، آن را آبیاری کنید.

علت بالقوه 3: آسیب حشرات

عفونت حشرات نادر است، اما سرنخ های واضحی از خود باقی می گذارد. از یک ذره بین برای جستجوی تارها یا حشرات روی گیاه خود استفاده کنید. برای تشخیص آسیب حشرات، لکه های کوچک روی برگ ها است که به سوراخ تبدیل می شوند.

راه حل چیست:

هجوم حشرات به راحتی قابل درمان است. از محصول روغن چریش که برای گیاهان آپارتمانی طراحی شده است استفاده کنید. یا، درمان خانگی قرار دادن یک یا دو قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک یا دو قاشق چایخوری روغن معدنی در یک بطری اسپری آب استفاده کنید. محلول را به خوبی تکان دهید و سپس روی تمام قسمت هایی از گیاه را که آلوده شده اند اسپری کنید. گیاهان آلوده را از سایر گیاهان آپارتمانی خود دور نگه دارید. در صورت امکان گیاه خود را بیرون ببرید، زیرا روغن چریش بوی نامطبوعی دارد که باقی می ماند. تمام برگ های گیاه خود را به طور کامل اسپری کنید. حتماً هر برگ را بچرخانید تا قسمت زیرین آن اسپری شود و فراموش نکنید که برگ کجا با ساقه برخورد می کند. دو هفته صبر کنید، دوباره بررسی کنید و سپس در صورت نیاز فرآیند سمپاشی را تکرار کنید.

علت بالقوه : 4-گیاه شما خیلی خشک است

تشخیص لکه های قهوه ای خشک گیاه تا حدودی ساده تر است، زیرا گیاه دارای نواحی قهوه ای مایل به زرد یا قهوه ای است که از لبه برگ شروع می شود و باعث پیچ خوردن برگ می شود. به طور کلی گیاه شما گاهی پژمرده یا خشک به نظر می رسد و ممکن است خاک از گلدان خارج شده باشد (چروکیدگی). این می تواند باعث شود که آب بین گلدان و خاک جاری شود و هرگز به توپ ریشه نرسد.

راه حل مشکل چیست:

اگر فیکوس لیراتای شما در یک محیط بسیار خشک یا گرم است، آن را به مکان دیگری انتقال دهید که درجه حرارت کمتر است. زمانی که خاک 50 تا 75 درصد خشک شد به طور منظم آبیاری کنید و گیاه خود را تحت نظر بگیرید تا از رطوبت کافی آن مطمئن شوید.

می توانید هر یک تا سه روز یکبار گیاه را مه پاشی کنید یا از یک مرطوب کننده در نزدیکی گیاه خود نیز استفاده کنید. به گیاه خود آبیاری مناسب دهید، مطمئن شوید که ریشه کاملاً خیس است. مطمئن شوید که آب آزادانه از گلدان خارج میشود. قبل از اینکه گیاه را دوباره در ظرف خود بگذارید، به آن استراحت دهید و آب اضافی آن را خارج کنید.

سومین علامت بیماری گیاهی: لکه های برنزه، تقریباً سفید رنگ در بالای برگ ها

علت بالقوه: آفتاب سوختگی

از دیگر مشکلات فیکوس لیراتا آفتاب سوختگی برگهاست. اگر گیاه شما بیش از حد نور مستقیم خورشید را دریافت کند، ممکن است دچار آفتاب سوختگی شود. این مشکل به صورت لکه های قهوه ای روشن ظاهر می شود که ممکن است سفید به نظر برسند. لکه‌ها عمدتاً روی برگ‌های بالایی خواهند بود و گاهی اوقات ممکن است کمی به رنگ قرمز یا زرد بزنند.

حل مشکلات فیکوس لیراتا

راه حل این مشکل چیست:

برگ های آفتاب سوخته را با قیچی تیز یا قیچی هرس بردارید و گیاه خود را به محلی که از اشعه مستقیم خورشید محافظت می شود، منتقل کنید.

توصیه های نهایی:

پیشنهاد می کنیم همیشه قسمت آسیب دیده برگ یا برگ کامل را در صورتی که کاملا قهوه ای است حذف کنید. حذف برگ های مرده یا مناطق آسیب دیده به گیاه کمک می کند تا بهبود یابد. شما به قیچی بسیار تیز یا قیچی هرس نیاز دارید.

دستورالعمل حذف صحیح برگ های آسیب دیده یا مرده

  1. نوک برگ ها یا لکه های قهوه ای رنگ را با قیچی تمیز جدا کنید. فقط نوک‌ها یا نقاط آسیب‌دیده را برش دهید و حاشیه‌های قهوه‌ای کمی باقی می‌گذارند تا به شاخ و برگ سالم باقی‌مانده روی گیاه آسیب نرسانید.
  2. اگر کل برگ قهوه ای شده است، تک تک برگ ها را از پایه آنها جدا کنید. برگ را به آرامی بکشید؛ ممکن است خود به خود از بین برود اگر برگ با کشیدن ملایم جدا نشد، با قیچی تمیز از ساقه عبور دهید.

 

3.2/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *