تمام آنچه باید برای داشتن یک گل داوودی بدانید

نگهداری از گل داوودی

مقدمه

گل های داوودی در اواسط شهریور تا اواسط آبان گل های با ارزش و دیررس این گیاه ظاهر میشوند. این گیاهان چند ساله یا مقاوم یا نیمه سخت هستند و می توان آنها را در گلدان، به عنوان داوودی آپارتمانی یا در بیرون از خانه پرورش داد – ترفند خرید گل داوودی مناسب برای این کار است. همچنین می‌توانید گل‌های داوودی سالانه را بکارید.

گل های داوودی در طیفی باورنکردنی از رنگ های مختلف گل می دهند. شکل گل ها نیز می تواند متفاوت باشد. گل های داوودی اسپری تعدادی سر گل روی یک ساقه تشکیل می دهند و اغلب در زیر شیشه برای تولید گل های بریده رشد می کنند. گل های داوودی زود گل را می توان در حواشی زینتی کاشت. این گل ها از اواخر تابستان تا پاییز گل می دهد. گل های داوودی دیرگل در زمستان گل می دهند و به عنوان گیاهان خانگی پرورش می یابند. برای یک گل داودی چند ساله، باغ های مقاوم را انتخاب کنید که می توانند در تمام طول سال در زمین باقی بمانند. در غیر این صورت، مانند گل محمدی، در پاییز آن را ذخیره کنید.

نگهداری از گل داوودی

چگونه داوودی را نگهداری و بزرگ کنیم؟

گل داوودی به صورت قلمه های ریشه دار یا گیاهان کوچک در بهار فروخته می شود. آنها را در خانه بکارید و بعد از برطرف شدن خطر یخبندان، از اواخر ماه اردیبهشت، در بیرون بکارید. در خاک مرطوب و با زهکشی خوب همراه با کمپوست اضافه شده یا کود دامی به خوبی پوسیده در یک مکان آفتابی رشد دهید. گل داوودی اسپری را بچسبانید و گل داوودی تک شکوفه را جدا کنید (شاخه های کناری را از آن جدا کنید). همه گل های داوودی نیاز به انباشتن دارند. در پاییز آن ها را بلند کنید، برش دهید و در مکانی خشک و به دور از یخ زدگی نگهداری کنید.

گل های داوودی نوع لطیف یا غیر مقاوم را می توان به عنوان گیاهان خانگی یا به شکل گل شاخه بریده پرورش داد. به طور متناوب آنها را در گلدان پرورش دهید تا به گلدهی ادامه دهد. پس از اتمام گلدهی آنها را برش دهید و مانند گونه های فضای باز ذخیره کنید.

گل داوودی را کجا بکاریم؟

گل های داوودی زودرس یا گل های داوودی مقاوم باغی برای کشت در باغ یا باغچه نیاز به یک موقعیت آفتابی و محافظت شده در حاشیه باغ دارند. آنها برای وسط حاشیه باغی که مخلوطی از گل ها در آن کاشته شده اند عالی اند.

گل های داوودی غیر مقاوم را باید در گلخانه یا در گلدان هایی که می توان در تابستان در خارج از خانه قرار داد و در فصل پاییز داخل خانه برد پرورش داد.

خرید داوودی رشته ای همین الان از الی ماما

نحوه کاشت گل داوودی

قلمه های ریشه دار و گیاهان کوچک خریداری شده ازگلخانه ها را در گلدان های 10 سانتی متری جداگانه قرار دهید و زمانی که ریشه های آنها فضای رشد آنها را پر کرد دوباره آن ها را گلدان زنی کنید. پس از برطرف شدن همه خطرات یخبندان، آن را در خاک مرطوب اما با زهکشی خوب در مکانی محافظت شده و آفتابی بکارید. مقدار زیادی مواد آلی را هنگام کاشت در گودال بریزید یا از کودهای معمولی استفاده کنید.

قلمه های ریشه دار گل های داوودی لطیف یا غیر مقاوم (داخلی) را می توان مستقیماً در بستر گلخانه یا گلدان های بزرگ زیر پوشش مناسب کاشت.

نگهداری از گل داوودی

چگونه از گل های داوودی مراقبت کنیم (مهم ترین نکات)

در این جا نکاتی برای نگهداری وجوددارد که باید به آن ها توجه داشته باشید:

در تابستان گل داوودی را به طور منظم آبیاری کنید و از اواخر بهار به گیاهانی که در ظرف رشد می کنند با کود مایع تغذیه کنید. به محض شروع به باز شدن جوانه های گل، تغذیه را متوقف کنید.

زمانی که گل های داوودی به ارتفاع 20 سانتی متری رسیدند، نقطه رشد را به سمت پایین بکشید تا شاخه های کناری تشکیل شوند. این باعث می شود گل های بیشتری تولید شود. گل های داوودی تک شکوفه را جدا کنید تا انرژی گیاه را در گل خود متمرکز کنید. به سادگی شاخه های کناری را جدا کنید (دقیقا مانند کاری که با گوجه فرنگی انجام می دهید) تا گیاه روی یک ساقه قوی رشد کند.

در باغ‌های سرپناه، گل‌های داوودی نیمه‌سخت و زود‌گل را می‌توان در پاییز به زمین ببرید و آن‌ها را برای زمستان‌گذرانی در باغ رها کرد. در غیر این صورت آنها را بلند کنید. می توانید آنها را دوباره در گلخانه خود بکارید تا به گلدهی خود ادامه دهید یا آنها را برای ذخیره در زمستان برش دهید.

گلهای داوودی دیرگل باید در گلدانی در کمپوست لومی قرار داده شوند و در تابستان در یک مکان آفتابی در فضای باز پرورش داده شوند. در اواخر تابستان گیاهان را به یک اتاق خنک در خانه با دمای حدود 10 درجه سانتیگراد منتقل کنید و منتظر بمانید تا گلها باز شوند. اجازه ندهید گیاهان خشک شوند.

نحوه تکثیر گل داوودی

گل های داوودی را از قلمه های ساقه پایه در بهار میتوانید تکثیر کنید. این کار زمانی است که می بینید شاخه های جدید سالم در پایه گیاه ظاهر می شوند. زمانی که شاخه ها حدود 6 سانتی متر بالاتر از سطح زمین قرار دارند قلمه ها را بردارید. روز قبل گیاه مادر را به خوبی آبیاری کنید. قلمه ها را با یک چاقوی تیز و استریل جدا کنید و سپس برگ های پایینی را جدا کنید. حداقل سه برگ در بالای قلمه باقی باشد. پایه قلمه را برش دهید تا ظاهری تمیز و صاف داشته باشید. قلمه را در یک گلدان کمپوست برش از قبل آبیاری شده قرار دهید.

با یک کیسه پلاستیکی شفاف روی گلدان را بپوشانید. آن را در جای گرم و روشن نگهداری کنید. وقتی علائم خوبی از رشد دیدید، کیسه را بردارید و بگذارید در مکانی بدون یخبندان رشد کنند.

حل مسائل و مشکلات گل داودی

اگر شرایط رشد مناسبی برای گیاهان فراهم شود، احتمال آسیب دیدن گل های داوودی توسط آفات و بیماری ها کاهش می یابد.

یکی از شایع ترین بیماری ها زنگ سفید است. این بیماری قارچی است که در اواخر تابستان یا پاییز مشاهده می شود. سطح برگ‌ها با لکه‌های قهوه‌ای روشن فرورفته و سطح زیرین آن با بثورات سفید رنگ پوشیده شده است. گل داودی همچنین می تواند تحت تأثیر زنگ قهوه ای که کمتر مشکل ساز است نیز قرار گیرد.

مانند همه بیماری های قارچی، مشکل در پاییز و رطوبت بدتر می شود. گیاهان ضعیف و کوتاه می شوند و حتی شکل وحشتناکی پیدا میکنند. اگر مشکل را مشاهده کردید، سریعاً برگ های آلوده را بردارید و بسوزانید. این قارچ می تواند زمستان را روی پایه گیاهان بگذراند. با قارچ کش مناسب آن را درمان کنید و از گرفتن قلمه از گیاهان بیمار اکیدا خودداری کنید.

انواع گل داوودی

در زیر انواع گل های داوودی و برخی اسامی رایج آن ها توسط الی ماما برای شما آورده شده است:

1: گل داودی “Leading-lady” – غول پیکر، منحنی، صورتی ملایم در اواخر تابستان شکوفا می شود. از نظر مقاومت: نیمه سخت، نوع: زودگل. اندازه گل ها به 120 سانتی متر می رسد

2: گل داوودی “Early- yellow” – کاملاً مقاوم و چند ساله با گلهای تک کوچک از اواسط تیر تا اواسط آبان گل میدهد. این گل به ارتفاع 80 سانتی متر می رسد.

3: گل داودی “Spartan Fire” – گل های قرمز بازتابی با سطح زیرین گلبرگ ها به رنگ طلایی. کاملاً مقاوم چند ساله. ارتفاع 1 متر.

گل داوودی «Foggy» – یک نوع داوودی دیرگل ، رنگ گل ها سبز لیمویی از آبان ماه ظاهر میشوند. ارتفاع 80 سانتی متر.

گل داوودی “Bruno-Bronze” – یک گیاه چند ساله لطیف با گل های برنزی که ظهور آن از شهریور ماه تا آبان و آذر است. ایده آل برای برش. ارتفاع 1 متر.

جمع بندی

اساسی ترین نکات برای رشد و پرورش گل داوودی در این پست بررسی شد. ممکن است بسیاری از شما عزیزان از این گیاه در منزل خود نگهداری کنید. در صورتی که با مشکلی مواجه شدید که حس کردید برای شما لاینحل است یا در این مقاله به آن اشاره نشده است حتما با مشاورین گل و گیاه ما در ارتباط باشید. الی ماما آماده ارائه مشاوره رایگان گل و گیاه به شما عزیزان است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *