شفلرا ابلق (گیاه چتری)

شفلرا ابلق

در این مقاله سعی داریم شما را با یکی از انواع بونسای به نام شفلرا ابلق آشنا کنیم. گیاهی سرسبز با شرایط نگهداری آسان که سرعت رشد خوبی دارد و جزء گیاهان محبوب و خاص است. با فروشگاه گل و گیاه الی ماما همراه شوید:

شفلرا ابلق متعلق به مناطق گرم و مرطوب استرالیا است. نام علمی این گیاه Schefflera arboricola می باشد.

شفلرا ابلق یکی از محبوب ترین و بهترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود. این گیاه مانند چتر است و برگ های سبز رنگ و چرمی شکل آن بر روی یک ساقه چوبی مستحکم ایستاده اند. این گیاه برگ های زیادی دارد و در فضای باز و گلخانه ها به سرعت رشد می کنند و شما بعد از مدتی شاهد یک گیاه سرسبز و متوسط خواهید بود. جزء گیاهان همیشه سبز محسوب می شود و در فضای مناسب شکوفه های سفید و صورتی می دهد. اگر در خانه از این گیاه مراقبت می کنید بدانید که شکوفه نخواهد زد و بایستی صرفا از سرسبزی آن لذت ببرید.

شرایط نگهداری شفلرا ابلق در منزل

نور

شفلرا ابلق از گیاهان مقاوم در برابر سایه اما نور دوست می باشد. اگر خواهان داشتن یک گیاه سرسبز و با طراوت هستید گیاهتان را در زیر نور کامل اما غیر مستقیم خورشید قرار دهید. پنجره های شرقی خانه مکان مناسبی برای گیاه خواهند بود. اگر نور کافی به برگهای گیاه نرسد دچار بی حالی و زردی خواهد شد. اگر برگ های گیاهتان حالت افتاده و خمیده پیدا کرده اند گلدانتان را بچرخانید تا همه بخش های آن نور کافی دریافت کنند.

آبیاری شفلرا

در زمان رشد گیاه هر هفته دوبار به آن آب دهید. در فصول سرد سال نیاز به آبیاری زیاد نیست و هر وقت خام رویه گلدان کاملا خشک شده بود میتوانید به آن آب دهید. نکته قابل توجه درباره این گیاه زیبا این است که زیاد آب دادن به آن سبب زرد شدن برگ ها خواهد شد. یکی از علت های وجود لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگ ها نیز آب دادن بیش از اندازه می باشد. پس به نکات درباره آبیاری گیاه دقت کنید.

خاک

شفلرا ابلق به آبیاری کامل و منظم نیاز دارد خاک آن باید دارای زهکشی بالایی باشد تا بصورت مناسبی آب را به ریشه گیاه برساند. پیشنهاد ما به شما استفاده از خاک کوکوپیت می باشد. اگر میخواهید گیاهتان به خوبی و با سرعت مناسب رشد کند از کود های مایع و خاک برگ برای آن استفاده کنید. خاک لومی شنی با پی اچ کمی اسیدی ایده آل است.

دما

دمای مناسب برای شفلرا ابلق بین 18 الی 27 درجه است. در شرایط گرمسیری و با رطوبت بالا خوب رشد می کند. توجه داشته باشید شفلرا از سرما یا گرمای بیش از خوشش نمی آید و سبب آسیب رساندن به آن خواهد شد. از قرار دادن گیاهتان در هوای سرد خود داری کنید.

رطوبت

شفلرا ابلق جزء گیاهانی است که خواهان رطوبت نسبی و زیاد است. رطوبت بین 40 الی 50 درجه برای آن مناسب می باشد. در شرایط آب و هوایی گرم و خشک غبار پاشی انجام دهید.

تکثیر شفلرا

برای تکثیر این گیاه دو روش وجود دارد:

الف) تکثیر با استفاده از قلمه

برای تکثیر به کمک قلمه، قلمه‌هایی ۸ تا ۱۰ سانتی‌متری از گیاه جدا کنید، آنها را داخل هورمون ریشه‌ زایی قرار بدهید و درون خاک مناسب کاشت بگذارید. برای حفظ رطوبت و دمای متعادل،  روی گیاه و گلدون را تا زمانی که ریشه بزند با یک نایلون شفاف بپوشانید. قلمه‌ها بعد از یک ماه ریشه می‌زنند.

در این شرایط از غرقابی کردن خاک خودداری کنید چون فساد و پوسیدگی ریشه رو به همراه دارد.

ب) کاشت بذر

از اواسط بهار تا اوابل تابستان بهترین زمان برای تکثیر از طریق بذر می باشد به این منظور بایستی بذر گیاه را در شرایط دمایی بالاتری قراردهید. برای اینکه بذرها ریشه بزنند نیاز به 3 هفته زمان است. که به تناسب از هفته اول دما تا هفته سوم به آرامی تغییر می کند و بالاتر می رود.

علت قهوه ای شدن برگ های شفلراقهوه ای-شدن-برگ های شفلرا

میزان و اندازه قهوه ای شدن برگ های گیاه متفاوت است. گاهی ممکن است تنها سربرگ ها گاهاً اواسط و یا کل برگ قهوه ای گردد که علت هرکدام متفاوت است.

قهوه ای شدن نوک برگ ها

ایراد از میزان آبدهی و کود دهی است. زیاده روی در هریک از اینها سبب قهوه ای شدن نوک برگ ها خواهد شد.

لکه های قهوه ای

اگر لکه های قهوه ای شکل مشاهده کردید نشان از وجود آفات و قارچ های مختلف است. شما بایستی با استفاده از آفت کش ها آنها را از بین ببرید.

زرد شدن برگ های شفلرا

زرد-شدن-برگ های-شفلرا

این عارضه می تواند ناشی از آبیاری زیاد و یا کمبود مواد مغذی باشد.

علت چروکیدگی برگ های شفلرا

کمبود آب می تواند مهم ترین علت چروک و یا خشک شدن برگ های این گیاه باشد.

وجود لکه های سفید رنگ

لک های-سفید رنگ

وجود لکه‌های سفید بر روی قسمت‌های مختلف این گیاه، نشان ‌دهنده وجود آفات و حشرات مضر است. بنابراین بهتر است با کمک یک سم مناسب حشره‌کش، شفلرا را سم‌پاشی کنید تا بعد از چند روز به‌ طور کامل لکه‌های سفید از روی آن برطرف شوند.

برای پرپشت شدن گیاه شفلرا پیشنهاد می شود نور محل نگهداری غیر مستقیم و گیاه در طول روز حتما هشت ساعت نور خورشید را دریافت کند.

برای تامین چنین طیف نوری لازم است که گیاه در نزدیکی پنجره های جنوبی و با فاصله حدوداً دو متری باشد.

از سویی دیگر برای جذب بهتر نور خورشید توسط برگ های گیاه توصیه می شود یک روز در میان 180 درجه گلدان گیاه را بچرخانید تا نور آفتاب به شکل بهتری در دسترس برگ های گیاه شما قرار بگیرد.

هرس کردن

در فصول رشد (بهار و تابستان) شاخه های کناری گیاه را هرس نمایید تا ظاهر آن متراکم و یا فشرده تر به نظر برسد. هرس کردن گیاه سبب رشد مجدد برگ ها خواهد شد و گیاه را سبک می کند.

 

میزان رطوبت دلخواه شفلرا چقدر است؟

40 الی 50 درصد

روش های تکثیر شفلرا چیست؟

قلمه و بذر

اگر برگ های گیاه میزان جزئی قهوه ای گردد علت آن چیست

ایراد اصلی میزان آبیاری و کود دهی گیاه است

علت اصلی پژمرده شدن و زرد شدن شفلرا چیست؟

علت اصلی شیوه نا صحیح آبیاری و کمبود مواد مغذی است.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *