صابونی، گل پنج برگ!

گل صابونی

گل صابونی یکی از انواع گل های ناشناخته اما زیبایی است که پیشنهاد می کنیم برای شناخت بیشتر این گیاه که از انواع گیاهان یک ساله می باشدبا مقاله ای که توسط کارشناسان فروشگاه گل و گیاه الی ماما تهیه شده است همراه شوید:

گیاهی با فرم رویشی علفی، پایا به ارتفاع 40 تا 60 سانتیمتر که ریشه هایش به قطر دو سانتیمتر با انشعابات فراوان می باشد. رنگ ریشه ها قهوه ای مایل به قرمز می باشد. برگ های آن بزرگ ساده نوک تیز و متقابل بیضی شکل می باشند. گل ها معطر بوده و به رنگ گلی، ولی به ندرت سفید به صورت مجتمع در قسمت انتهای ساقه مستقر می باشند. کاسه گل آن لوله ای شکل و غالباً دارای خطوط قرمز هستند. گلبرگ ها به تعداد 5 عدد می باشد.

شرایط نگهداری گل صابونی

گل صابونی

نور

این گیاه از جمله گیاهانی می باشد که برای رشد و نمو خود به نور کامل و فراوان خورشید نیازمند است. برای کاشت این گل در باغچه خود محبطی را انتخاب کنید که روزانه حداقل ۶ ساعت نور کامل را دریافت کند. و یا اگر گیاهتان را در گلدان می کارید سعی تان بر این باشد که در کنار پنجره ای قرار دهید که نور کامل خورشید را دریافت کند

آب

آب دهی به این گیاه به علت حساس بودن ریشه آن بسیار مهم است بطور کلی سعی کنید خاک  گیاه را کاملا خشک نکنید و بطور منظم و بصورت متوسط به آن آب دهید‌. در فصل تابستان هفته ای ۲ بار ابدهی به گیاه کافی است.

خاک

خاک پیشنهادی ما به شما برای کاشت گل صابونی خاکی همراه با ترکیبات کمپوست می باشد. حتما توجه داشته باشید خاک گیاه بصورت کامل زهکشی باشد تا آب به راحتی از آن عبور کرده و به ریشه گیاه برسد. هرگز از خاک سنگین برای کاشت صابونی استفاده نکنید. خاک گیاه باید به دور از هرگونه ویروس و باکتری باشد.

دما

دمای مناسب برای کاشت گل صابونی ۱۵ الی ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد که بهترین فصل برای رویش گیاه پاییز و بهار است.

شرایط کاشت گل صابونی

گل صابونی

به منظور کاشت صابونی ابتدا باید گلدان مناسب خود را انتخاب کرده و خاک مناسب گفته شده را درون آن بریزید. سپس خاک را به خوبی آبیاری کرده و ّدر را روی آن بپاشید. در این مرحله بهتر است روی سطح رویه گلدان را با پلاستیک فریزر بپوشانید و بهتراست چند سوراخ کوچک روی پلاستیک ایجاد کنید تا آب روی آن قرار نگیرد..

تکثیر

ازدیاد و تکثیر این گیاه از طریق کشت بذر انجام میشود. بهترین زمان برای کاشت بذر گل صابونی در پاییز و اواخر زمستان انجام گیرد. یک روش دیگر برای تکثیر بابونه از طریق تقسیم بوته در بهار یا پاییز می باشد که چندان توصیه نمی شود.

خواص درمانی

شاید جالب باشد بدانید که ریشه و برگ های گل صابونی زیبا کاربرد دارویی داشته و مورد استفاده بسیاری از گیاه شناسان برای طب درمانی و سنتی قرار میگیرد. از فواید این گیاه می توان به تصفیه کنندگی خون اشاره کرد. صابونی را بصورت دم کرده استفاده کنید.  روزی حداقل ۲ فنجان بنوشید.

درمان مشکلات پوستی

برای درمان اگزما و خارش های پوستی جوشانده این گیاه را مصرف کنید. قاعدتا بصورت کامل مشکلات پوستی را رفع نخواهد کرد اما بشدت موثر و مفید خواهد بود. امروزه از این گل در کرم های درمانی نیز استفاده می شود. اگر روی صورت شما به دلیل حاملگی یا سایر علل جوش هایی وجود دارد و لکه ها هنوز روی صورت هستند شما با استفاده از جوشانده گیاه می توانید در جهت رفع آنها گام بردارید.

درمان کم خونی

برای درمان کم خونی که امروزه میان انسان ها مخصوصا دختران جوان بسیار شایع است می توانید از گل صابونی استفاده کنید.

مضرات

مصرف طولانی این گیاه خطرناک بوده، زیرا ساپونین‌ها سبب تجزیه گلبول‌های قرمز می‌شود. عوارض ناشی از کاربرد غیرتخصصی عبارت بوده از لرز، خشک شدن دهان، فلج ناقص حرکات زبان، باز شدن مردمک چشم. خانم‌های حامله از خوردن آن خودداری نمایند.

جمع بندی

نام علمی این گیاه می باشد. رنگ های سوسنی و صورتی این گیاه جلوه بسیار زیبا و منحصر به فردی به محیط اطراف خود می دهد. اپر محیط مناسبی برای کاشت گل دارید و در فصل بهار می خواهید از زیبایی آن آرامش بگیرید پیشنهاد ما به شما استفاده از گل صابونی با شرایط کاشت و نگهداری آن است.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *