بهترین روش نگهداری از سانسوریا مهتابی (همراه با عکس)

سانسوریا مهتابی نحوه نگهداری

مقدمه

سانسوریا مهتابی یکی از انواع سانسوریا است که به دلیل داشتن برگ های زیبایی که زیر نور به رنگ زیبای نقره ای درمی آید. اگر هنوز شناخت کافی از سانسوریا ندارید مقاله سانسوریا را حتما مطالعه کنید. در صورتی که از گیاه به خوبی نگهداری نشود رنگ نقره ای زیبا و درخشان گیاه تیره شده و از بین میرود و بنابراین روش نگهداری از این گیاه نیز بسیار مهم است. با این پست همراه باشید تا روش نگهداری صحیح از سانسوریا مهتابی را برای شما بازگو کنیم.

سانسوریا مهتابی - فروش گل و گیاه الی ماما

معرفی سانسوریا مهتابی

سانسوریا مهتابی که به آن سانسوریا نقره ای نیز گفته میشود یکی از انواع سانسوریا است که به نوبه خود بسیار مقاوم است. این گیاهان از دسته گیاهان بسیار مقاوم در برابر بی آبی، شرایط دمایی و سایر شرایط اقلیمی و بیماری است. با این حال قیمت مناسب این گیاه و زیبایی بی نظیرش آن را به یکی از مناسب ترین گیاهان برای هدیه تبدیل کرده است. همان طور که گفتیم شرایط نگهداری این گیاه به دلیل تیره شدن رنگ برگ ها در اثر شرایط نامطلوب و نور کم بسیار مهم است:

نور

این گیاه باید نور کافی و غیر مستقیم خورشیدظ را دریافت کند. در صورتی که نور بیش از حد نیز دریافت کند برگ های آن میسوزد و ترک میخورد. بهترین مکان برای نگهداری از این گیاه در نیم سایه و پشت پنجره و زیر نور غیر مستقیم در فصول گرم سال است.

آبیاری

هرگز سانسوریای نقره ای خود را بیش از حد آبیاری نکنید. ساختار گوشتی برگ های این گیاه به نحوی است که بسیار در مقابل بی آبی مقاوم است. از طرف دیگر آبیاری کم نیز باعث بی حالی و از بین رفتن رنگ برگ های این گیاه میشود. بهترین شیوه برای آبدهی سانسوریا مهتابی این است که زمانی که خاک خشک شد باید آب دریافت کند. دریافت آب باید به گونه ای نباشد که خاک غرق آب شود. این کار سبب گندیدگی و پوسیدگی ریشه گیاه میشود. پاشیدن آب روی برگ ها نیز تا حد امکان توصیه نمیشود.

خاک

خاک مناسب برای این گیاه باید زهکشی بالایی داشته باشد. همانطور که در قبل نیز گفتیم آب زیاد باعث پوسیدگی سانسوریا مهتابی میشود. سانسوریا نقره ای خود را باید در خاکی بکارید که آب اضافی از زیر آن خارج شود. خاک برگی که مخلوط با سنگریزه بشد بهترین نوع خاک برای نگهداری سانسوریا است. در این نوع خاک سلامت ریشه گیاه شما تضمین خواهد شد.

شرایط عالی فروش عمده سانسوریا

نوع گلدان سانسوریا مهتابی

سانسوریا مهتابی - فروش گل و گیاه الی ماما

یکی دیگر از عوامل رشد دادن موفق یک سانسوریا اندازه گلدان است. گلدان گیاه نباید بیش از حد بزرگ باشد. این گلدان سبب رشد ریشه در جهت طولی شده و از ایجاد پاجوش جلوگیری میکند. بهترین روش برای رشد سانسوریا نقره ای استفاده از گلدان کوچک است. در این گلدان پاجوش با سرعت بیشتری تولید میشود. تعویض گلدان تا زمانیکه ریشه ها از آن بیرون نزده اند نیاز نیست. تعویض نابجای گلدان گیاه را دچار شوک و افت رشد میکند.

دما و رطوبت

برای نگهداری سانسوریا مهتابی بهترین دما حدود 14 الی 25 درجه سانتیگراد است. سعی کنید محیطی که سانسوریا را در آن رشد میدهید رطوبتی در حدود 60 درصد داشته باشد. این نوع گیاهان از رطوبت رو به بالا لذت میبرند. اگر گیاه را داخل ساختمان نگهداری میکنید سعی کنید آن را در دمایی زیر 10 درجه سانتیگراد نگه ندارید. به خاطر داشته باشید دمای نامناسب یکی از عوامل اصلی لول شدن برگ سانسوریا است.

سانسوریا رو از الی ماما سفارش بده

تکثیر سانسوریا مهتابی

از اصلی ترین روش های تکثیر سانسوریا به طور کلی روش پاجوش کنار گیاه است. البته روش های دیگری نیز برای تکثیر این گیاه وجود دارد که قلمه در آب و در خاک نیز از دیگر موارد آن است. قلمه در آب برای گیاهی مانند نوع ابلقو قلمه در خاک برای نوع پاکوتاه مناسب است؛ اما در نوع نقره ای با توجه به اینکه رنگ برگ گیاه تغییر میکند بهترین روش همان پاجوش است. بهترین فصل برای کاشت گیاه بهار است چرا که ریزوم های ریشه از گیاه خارج میشوند. برای انجام تکثیر سانسوریا نقره ای با استفاده از پاجوش کلیک کنید.

بررسی بیماری و آفات سانسوریا مهتابی

اگر روی گیاه لکه هایی به رنگ سفید یا قهوه ای مشاهده کردید دلیل آن وجود بیماری است. این بیماری میتواند از شته ها، شپشک ها و یا کنه ها ناشی شود. برای مبارزه با این بیماری در صورتی که شستشوی برگ گیاه با آب و صابون حشره کش یت جداکردن برگ آلوده کفایت نکرد؛ از آفت کش های سیستماتیک یا صنعتی استفاده کنید.

جمع بندی

اساسی ترین نکات برای رشد و پرورش سانسوریا نقره ای در این پست بررسی شد.ممکن است بسیاری از شما عزیزان از این گیاه در منزل خود نگهداری کنید. در صورتی که با مشکلی مواجه شدید که حس کردید برای شما لاینحل است یا در این مقاله به آن اشاره نشده است حتما با مشاورین گل و گیاه ما در ارتباط باشید. الی ماما آماده ارائه مشاوره گل و گیاه به شما عزیزان است.

 

4.5/5 - (8 امتیاز)

4 دیدگاه برای “بهترین روش نگهداری از سانسوریا مهتابی (همراه با عکس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *