معرفی سانسوریا پاکوتاه ( سانسوریا لانه پرنده!)

سانسوریا پاکوتاه فروش گل و گیاه الی ماما

مقدمه

گیاه سانسوریا پا کوتاه یا لانه پرنده یکی از بیش از 70 گونه مختلف زیر گروه های سانسوریا یا گیاه مار است.

با ما همراه باشید تا امروز خصوصیات این گیاه زیبای جذاب را کند و کاو کنیم :

الی ماما بزرگترین فروشگاه آنلاین گل و گیاه آپارتمانی در ایران

 Hahnii یا سانسوریا پاکوتاه یک رقم گیاه از دسته Sansevieria trifasciata Laurentii و عضوی از خانواده Asparagaceae است که چندین نام رایج دارد:

نام های رایج سانسوریا پا کوتاه یا مینیاتوری

لانه پرنده

هانی طلایی

گیاه موفق باشید

زبان مادر در قانون کوتوله

گیاه مار کوتوله

Sansevieria trifasciata Hahnii

سانسوریا پاکوتاه بومی مناطق نیمه گرمسیری در اروپا، هند و آفریقا است و در آب و هوای گرم، خشک و با خاک ضعیف عملکرد خوبی دارند.

یکی از بستگان گیاه آگاو، در سرزمین های بومی آن، برخی از اعضای خانواده بزرگتر به عنوان منبع الیاف نساجی استفاده می شوند.

در مناطق گرم (به عنوان مثال، برخی از مناطق فلوریدا، آرکانزاس و آریزونا) سانسوریاها به عنوان یک گیاه چند ساله رشد می کند و به عنوان پوشش زمین مانند چمن زینتی استفاده می شود.

سانسوریا پاکوتاه فقط حدود 15 تا 25 سانتی متر قد دارد و شکل رزت خیره کننده ای دارد. دارای تنوع رنگی جالب سبز نقره ای است. ارتفاع کم آن را برای فضاهای داخلی خانه یا محل کار شما ایده آل می کند.

سانسوریا لانه پرنده یک رقم بدون ساقه با منشا باغی است. در سال 1939 توسط ویلیام دبلیو اسمیت جونیور در شرکت مهد کودک کرسنت، لوئیزیانا کشف شد. گونه طبیعی یا گیاه مادر سانسوریا مینیاتوری بومی مناطق گرمسیری غرب آفریقا است. این رقم ثبت اختراعی نیز دارد که به سیلوان هان اعطا شد و از این رو “هانی” نامگذاری شد. مانند بسیاری از گونه های Sansevieria، Hahnii بسیار مقاوم است و رشد آن آسان است.

ظاهر و رشد گیاه سانسوریا مینیاتوری

سانسوریا لانه پرنده هرگز بیش از یک فوت (30 سانتی متر) رشد نمی کند. این گیاه در رزت یا بوته های بسیار تنگ با برگ های سبز مسطح که نوارهای افقی خالدار سبز روشن بسیار مشخصی دارند رشد می کند. بسته به نوع، سانسوریا پاکوتاه ممکن است طرح های برگی متفاوتی داشته باشد. با این حال، شکل مارپیچی برگ ها به شکل گل رزت مانند در همه گونه های هانی رایج است. این گونه می تواند در تابستان شکوفا شود و گل های سفید متمایل به سبز خوشبو تولید کند، اما این رقم به ندرت گل میدهد. حتی گیاهان سالمی که در شرایط مطلوب رشد می کنند ممکن است سرسخت باشند و گل تولید نکنند.

گیاه سانسوریا پاکوتاه بسیار سریع رشد می کند و کشت آسانی دارد و با آن اندازه کوتاهش روی زمین پخش می شود. اگر در بیرون و در آفتاب کامل رشد کند، می تواند به سرعت با کمک ریزوم های زیرزمینی تکثیر شود و در همه جا پخش شود و توده های متراکم را تشکیل دهد. سانسوریا پاکوتاه یک گیاه آپارتمانی خوب و سازگار است. سانسوریا مینیاتوری تقریباً به مراقبتی مشابه با یک سانسوریای معمولی نیاز دارد. با این حال، اگر آب روی برگ ها جمع شود یا گیاه در معرض سرمای بیش از حد قرار گیرد، بیشتر مستعد پوسیدگی ناگهانی است.

مزایا و موارد استفاده سانسوریا مینیاتوری

این گیاه را میتوانید در خارج به عنوان پوشش زمینی پرورش دهید. این گونه مقاوم در برابر خشکسالی است، بنابراین برای مناطق خشک مناسب است.

همچنین هنگامی که سانسوریا پاکوتاه در داخل خانه به عنوان یک گیاه آپارتمانی رشد می کند، یک گیاه زینتی عالی می سازد. دلیل جثه کوچکی که این گیاه دارد می‌توانید آن را در گلدان‌های کوچک و باغچه‌ها به عنوان گیاه رومیزی پرورش دهید. در کنار ساکولنت های کوچک دیگر عالی به نظر می رسد.

سانسوریا مینیاتوری

گیاه آشیانه پرنده در حذف فرمالدئید از فضاهای داخلی نیز موثر است. اکثر گیاهان Sansevieria می توانند سموم موجود در هوا را فیلتر کرده و در شب اکسیژن تولید کنند.

یکی دیگر از مزایای بزرگ سانسوریا مینیاتوری این است که کشت آن بسیار آسان است و نیاز به مراقبت کمی دارد.

خرید سانسوریا پاکوتاه

شرایط نگهداری سانسوریا مینیاتوری

خاک

مانند بسیاری از سانسوریاها، در این گیاهان زمانی که آب برای مدت طولانی در اطراف ریزوم ها و ساختار ریشه قرار می گیرد، مستعد پوسیدگی ریشه هستند. بنابراین، ظرفیت زهکشی باید عامل مهمی در خاک انتخابی شما باشد. خاک شنی، درشت و با زهکشی سریع برای سانسوریا پاکوتاه عالی است. حتماً هر 2 تا 3 سال یکبار خاک را تعویض کنید، زیرا ممکن است به مرور زمان فشرده و متراکم شود.

اگر مقداری خاک باغچه معمولی و مقداری مواد افزودنی دارید، می توانید مخلوط گلدان خود را درست کنید. مقداری پوکه، پرلیت یا شن برای افزایش زهکشی مخلوط کنید و زغال سنگ نارس یا ذغال سنگ نارس را اضافه کنید.این کار باعث میشود مقداری رطوبت را بدون اینکه مخلوط گلدان خیلی متراکم شود، در خاک حفظ کنید. مخلوط گلدان استاندارد طراحی شده برای ساکولنت ها و کاکتوس ها نیز برای Sansevieria Hahnii عالی عمل می کند.

گلدان

اگر چه سانسوریاها زمانی که در فضای باز رشد می کنند می توانند به سرعت پخش شوند، اما گیاهان سانسوریا پاکوتاه را می توان در گلدان نگهداری کرد. شما می توانید یک گیاه منفرد را در یک گلدان کوچک یا چند عدد از آنها را در گلدان بزرگتر پرورش دهید. بسته به سبک معماری خود، می توانید سفال، سرامیک، پلاستیک، چوب یا هر متریالی را انتخاب کنید. آنها همچنین در گلدان های آویزان نیز شگفت انگیز به نظر می رسند.

گلدان های شیشه ای برای گیاهان کوچکتر بسیار مناسب هستند. اما، بیشتر آنها دارای سوراخ های زهکشی نیستند. برای سانسوریا مینیاتوری ضروری ترین چیزی که باید در مود نگهداری گلدانی بدانیم، سوراخ های زهکشی است. اگر گلدان شما از قبل سیستم زهکشی ندارد، حتما چند سوراخ در پایین آن ایجاد کنید. همچنین مطمئن شوید که گلدانی که انتخاب می کنید متناسب با اندازه گیاه باشد. اگر گلدان خیلی بزرگ باشد، می تواند مشکل آبیاری بیش از حد ایجاد کند.

سانسوریا مینیاتوری

نیاز نور سانسوریا مینیاتوری

گیاهان لانه پرنده در نور متوسط ​​تا روشن و غیر مستقیم بهترین رشد را دارند. البته آن ها می توانند با شرایط کم نور و سایه جزئی نیز سازگار شوند. نور روشن رشد و شکوفه دهی گیاه را تشویق می کند. همچنین می تواند رنگ شاخ و برگ را افزایش دهد. علاوه بر این، نور نباید حتما نور خورشید باشد. این گیاه می تواند در نورهای فلورسنت نیز رشد کند. همین عاملی است که آن را به یک گیاه محبوب برای استفاده در دفتر کار تبدیل می کند.

این گیاه زمانی که به آرامی سازگار شود، حتی می تواند آفتاب کامل را نیز تحمل کند. فقط دقت کنید که گیاه را از نور خورشید بعد از ظهر محافظت کنید. همچنین از مناطقی که خیلی تاریک هستند اجتناب کنید زیرا می تواند رشد گیاه را متوقف کند.

شرایط عالی فروش عمده سانسوریا

برنامه آبیاری سانسوریا پاکوتاه

سانسوریا مینیاتوری گیاهی مقاوم به خشکی است و برای سالم ماندن و رشد نیازی به آبیاری مکرر ندارد. آبیاری بیش از حد یک مشکل رایجی است که می تواند باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه شود.

Elimama چند نکته برای آبیاری گیاه لانه پرنده آورده است:

قبل از آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود. قبل از آبیاری، لایه بالایی (1-1.5 اینچ) سطح خاک را بررسی کنید. مطمئن شوید که خاک اصلاً مرطوب نیست.

هنگام آبیاری حتماً برگها را خشک نگهدارید. به دلیل شکل گل رزت مانند این گیاه، آب می تواند در بین برگ ها بماند که در نهایت باعث عفونت قارچی یا پوسیدگی می شود.

آبیاری را به آرامی و عمیق انجام دهید تا زمانی که از سوراخ های زهکشی شروع به چکیدن کند. اجازه دهید آب اضافی تخلیه شود. بعد از حدود 30-40 دقیقه نعلبکی زهکشی را خالی کنید. اجازه ندهید گیاه شما در آب جمع آوری شده بماند.

به طور کلی بسته به آب و هوا و شرایط محیطی گیاه می توانید هفته ای یکبار یا هر هفته یکبار آبیاری کنید. به عنوان مثال، گیاهانی که در سایه نگهداری می شوند، نسبت به گیاهانی که در نور روشن هستند، به آب کمتری نیاز دارند. اگر در مناطق سردتر زندگی می کنید، گیاه شما ممکن است به آب کمتری هم نیاز داشته باشد.

دفعات آبیاری را به یک بار در ماه با شروع زمستان کاهش دهید.

درجه حرارت

 دمای مناسب برای رشد سانسوریا پاکوتاه شما از 60-85 درجه فارنهایت (15-29 درجه سانتیگراد) است. همچنین می تواند تا 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) را برای دوره های کوتاه تحمل کند.  مراقب کاهش دما در زمستان ها و پاییز باشید. این گیاه بسیار مقاوم به خشکی است، اما به اندازه برخی گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما نیست. از هرگونه یخبندان در زمستان خودداری کنید. بسته به آب و هوای شما، ممکن است به گرمای اضافی و هوای گرم نیاز داشته باشد.

کود

سانسوریا مینیاتوری نیازی به تغذیه تکمیلی زیادی ندارد. البته دوز ضعیف کود همه منظوره را میتوانید در طول فصل رشد اعمال کنید. در صورت تمایل می توانید از کودهای ارگانیک نیز استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید که این گیاه به کود دهی بیش از حد حساس است، بنابراین از آن کم استفاده کنید.

بهار و تابستان فصل های خوبی برای کود دهی به گیاه شما هستند زیرا در ماه های گرم تر رشد بیشتری می کنند. از کود رقیق شده نیم قدرت (20-20-20) استفاده کنید و بیش از یک بار در ماه استفاده نکنید. از تغذیه گیاهان خود در زمستان خودداری کنید.

آفات و بیماری ها

خوشبختانه، گیاه هانی به طور معمول عاری از بیماری های جدی و مشکلات آفات است. گیاهان سانسوریا به دلیل ماهیت مقاوم و برگ های شاداب کلفت خود به راحتی بیمار نمی شوند. اگر آفتی سانسوریا پاکوتاه شما را آزار دهد، احتمالاً شپشک آردآلود یا کنه عنکبوتی خواهد بود. این آفات به راحتی قابل کنترل هستند.

نکته:

آبیاری بیش از حد و دمای پایین رایج ترین دشمنان گیاه لانه پرنده باشد. به دلیل شکل رزتی گیاه، زمانیکه روی برگ ها آبیاری می شوند، گیاه بسیار مستعد پوسیدگی است. ماندن آب روی برگ‌های جوان داخلی باعث ایجاد برگ‌های موز و آلودگی‌های قارچی می‌شود. اگر گیاه برای مدت طولانی در دمای انجماد قرار گیرد، ممکن است مستعد ایجاد زخم بر روی برگ‌ها باشد. علائمی مانند نرمی، افتادگی یا زرد شدن برگها باعث شخیص زود هنگام بیماری میشود.

گلدان زنی مجدد

Sansevieria Hahnii شما نیازی به گلدان مجدد ندارد زیرا پس از رسیدن به ارتفاع مشخصی دیگر رشد نمی کند. بهترین راه برای زمانیکه گیاه در گلدان است یا زمان تعویض خاک گلدان، پیوند زنی است. ایده خوبی است که هر ۲ تا ۳ سال یکبار خاک خود را تعویض کنید تا مطمئن شوید که آب راحت تخلیه می شود. حتی اگر می توانید گیاه خود را در هر زمانی از سال تغییر دهید، بهار و اوایل تابستان زمان خوبی برای انجام این کار است. ما چند مرحله اساسی برای گلدان مجدد گیاه لانه پرنده به شما معرفی میکنیم:

مراحل گلدان زنی مجدد سانسوریا پاکوتاه

حتما یک گلدان با اندازه مناسب تهیه کنید یا از همان گلدان دوباره استفاده کنید. برای این گیاه نیازی به گلدان بزرگ نخواهید داشت. در صورت استفاده مجدد گلدان را به خوبی بشویید.

یک لایه سنگ یا سنگریزه در پایین اضافه کنید تا سوراخ های زهکشی را بپوشاند. سپس یک لایه خاک روی آن قرار دهید.

گیاه خود را با احتیاط از گلدان قدیمی خود خارج کنید و خاک چسبنده و قدیمی را از ریشه جدا کنید. توپ ریشه را در یک گلدان جدید قرار دهید. سپس بقیه ظرف را با مخلوط گلدانی پر کنید.

گیاه را در همان ارتفاع قبلی بکارید. برگها را در مخلوط خاک دفن نکنید. اجازه دهید سطح خاک حداقل 1 اینچ زیر لبه گلدان باشد.

در نهایت گیاه را کاملا آبیاری کنید و اجازه دهید آب آن خارج شود.

 

ارسال گل آپارتمانی به سراسر ایران

سخن پایانی

سعی کردیم کامل ترین مطالب پیرامون روش های نگهداری سانسوریا مینیاتوی به شما عزیزان ارائه دهیم. این مقاله به مرور زمان کامل تر خواهد شد و به روز ترین اطلاعات برای راهنمایی بهتر شما عزیزان در آن بارگذاری میشود.

در صورت نیاز به هرگونه سوال یا پرسش و پاسخ حتما با کارشناسان ما در تماس باشید. برای بررسی شرایط دریافت مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما کلیک کنید:

تماس و مشاوره:

09917956978

شرایط دریافت مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما
4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *