رازهای نگهداری فیکوس الاستیکا در خانه

مقدمه

فیکوس الاستیکا(Ficus elastica) می‌تواند گیاه آپارتمانی ایده‌آلی برای شما باشد، اگر می‌خواهید گیاهی سرسخت با نگهداری آسان داشته باشید که بتواند در عرض چند سال به ارتفاعات خیره‌کننده‌ای برسد.

برگ‌های براق این گیاه جلوه بسیارعالی به خانه شما میدهند.

حتی اگر نمی خواهید یک فیکوس الاستیکای واقعاً بلند را در داخل خانه پرورش دهید، می توانید با هرس منظم تا حدی ارتفاع این گیاه را محدود کنید. با این حال باید به خاطر داشته باشید که این گیاهان آپارتمانی مصمم هستند که بدون توجه به هر چیزی به سمت بالا رشد کنند و برای همیشه کوچک و کوتاه نمی مانند و در نهایت نیاز به فضایی برای رشد عمودی دارند.

حدود 30 سال است که گیاه فیکوس الاستیکا بسیطرفداران زیادی پیدا کرده است. کم کم مردم شروع به زندگی در خانه‌ها و آپارتمان‌های مدرن‌تر کردند که معمولا کوچک‌تر بودند. فضا برای رشد این گیاه محدود شد و یکی از اولین چیزهایی که می رفت، کارخانه غول پیکر لاستیک در گوشه بود!

اینجا بود که فیکوس الاستیکا از مد افتاد و به گیاهی نایاب تبدیل شد. خوشبختانه در 5 سال گذشته این گیاهان دوباره به آپارتمان ها برگشتند و یک بار دیگر به گیاهانی شیک و مورد علاقه تبدیل شدند. مراقبت از آنها آسان است و تحمل به نسبت خوبی نیز دارند.

فیکوس الاستیکا یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای تمیز کردن هوا است. همچنین از نظر مقاومت در برابر آفات و بیماری ها امتیاز بسیار خوبی میگیرد و میزان تعرق بالایی دارد که رطوبت اتاقی را که در آن زندگی می کند افزایش می دهد. به عبارت دیگر این گیاه برای حفظ سلامتی شما بسیار مفید است و نیاز به مراقبت کمی نیز دارد.

نام واقعی لاتین این گیاه Ficus elastica است. البته نسخه‌های اولیه سنتی معمولاً با ارقام مدرن‌تر و واریته‌های نزدیک‌تر جایگزین شده‌اند. به همین دلیل ممکن است گیاه را با نام Ficus robusta نیز بشناسید (که به معنای گیاه مقاوم و تنومند است)، برخی از فروشندگان نیز هر دو نام فیکوس الاستیکا و روبوستا را برای این گیاه به کار میبرند.

نحوه مراقبت از فیکوس الاستیکا: گیاه الاستیکا در نور روشن و غیر مستقیم خورشید رشد می کند، در خاک کمی مرطوب و رطوبت متوسط ​​اتاق نیز رشد خوبی دارد. زمانی که 2 اینچ (5 سانتی متر) بالای خاک گلدان خشک شد گیاه خود را آبیاری کنید و در فصل رشد هر دو تا چهار هفته یکبار گیاه را با کود تغذیه کنید. دمای داخلی ایده آل برای این گیاه بین 60 درجه فارنهایت تا 75 درجه فارنهایت (15 تا 24 درجه سانتیگراد) است.

نام رایج این گونه، درخت یا گیاه الاستیکا – از شیره سفید شیری آن می آید که می توان از آن برای تولید لاستیک استفاده کرد. این شیره سفید از برگ ها و ساقه های چوبی فیکوس الاستیکا در صورت بریده شدن یا خراشیده شدن بیرون می ریزد.

اگرچه این گیاه یک گونه گیاهی گلدار است، اما به ندرت در فضای خانه گل میدهد. اگر چنان چه گل نیز بدهد، شکوفه های آن بسیار ناچیز هستند.

ویژگی جذاب فیکوس الاستیکا، برگ های چرمی آن است. برخی از ارقام مانند “Burgundy” و “Black Prince” دارای برگ های قرمز تیره یا بنفش تقریبا سیاه هستند.

در این مقاله، ترفندها و نکاتی در مورد مراقبت از گیاه فیکوس الاستیکا در خانه پیدا خواهید کرد. در پایان راهنمای مراقبت، پاسخ بسیاری از سوالات خود در مورد مراقبت از این گیاهان زینتی و برگدار آپارتمانی را خواهید یافت.

انواع گیاه الاستیکا (Ficus Elastica)

به غیر از فیکوس الاستیکای معمولی با برگ های سبز براقش، انواع مختلفی از این گیاه وجود دارد. برخی از گونه های محبوب فیکوس الاستیکا عبارتند از:

Ficus elastica “Robusta” – رقم “Robusta”: دارای برگهای بیضی شکل بزرگی است که براق و سبز تیره هستند.

Ficus elastica “Burgundy” – برگهای رنگی بورگوندی عمیق که تقریبا سیاه به نظر می رسند. شاخ و برگ جدید در این نوع، قرمز روشن است که به ظاهر چشمگیر این گیاه می افزاید.

Ficus elastica “Tineke” – یک گیاه لاستیکی رنگارنگ محبوب با برگ های براق در تم سایه های سبز و سفید با رگه های قرمز است.

Ficus elastica “Ruby” – این رقم فیکوس رنگارنگ دارای برگ های خیره کننده قرمز-صورتی و سفید با رنگ های سبز است.

Ficus elastica “Doescheri” – این نوع فیکوس دارای برگ های بیضی شکل دراز با رنگ های متنوع است. بسته به رقم، رنگ برگ ها می تواند سبز و صورتی، سبز و سفید یا دارای سایه های سبز و سبز لیمویی باشد.

نحوه مراقبت از فیکوس الاستیکا (درختچه فیکوس الاستیکا)

با مراقبت صحیح، گیاه کوچک شما به زودی به یک گیاه آپارتمانی زیبا تبدیل می شود. اکثر انواع فیکوس الاستیکا در شرایط نوری مختلف به خوبی رشد می کنند. با این حال، گونه های رنگارنگ ( فیکوس الاستیکا ابلق، فیکوس الاستیکا قرمز و رنگی) نیاز به نور روشن دارند. شما باید گیاه را فقط به اندازه ای که خاک خشک نیاز دارد آبیاری کنید.

بیایید با جزئیات بیشتری به نحوه مراقبت از گیاه فیکوس الاستیکا در خانه نگاه کنیم:

فیکوس به چه مقدار نور نیاز دارد؟

گیاهان فیکوس الاستیکا در نور زیاد به شرط محافظت از نور مستقیم، بهترین رشد را دارند. یک مکان ایده آل برای این گیاه، یک طاقچه رو به شرق است. اگر قرار است یک گلدان گیاه فیکوس را در اتاقی رو به غرب یا جنوب قرار دهید، سعی کنید آن را به خوبی از پنجره دور نگه دارید یا پشت پرده قرار دهید.

همه انواع گیاهان لاستیک (Ficus Elastica) برای رشد سریع، حداقل به نور متوسط ​​نیاز دارند. فیکوس ها گیاهان آپارتمانی نیستند که در سایه کامل به خوبی رشد کنند. ممکن است متوجه شوید که اگر درختچه فیکوس الاستیکا داخل خانه نور کافی دریافت نکند، رشد آنها leggy می شود (دارای ساقه های دراز و برگ های دور از هم). اگر شاخ و برگ روی ساقه های چوبی کم به نظر می رسد، سعی کنید گلدان گیاه را به مکان روشن تری منتقل کنید.

بهترین توصیه برای پرورش گیاهان الاستیک رنگارنگ در خانه این است که آنها را در مکانی با نور مناسب قرار دهید. نور زیاد برای کمک به زنده نگه داشتن الگوهای برگ های زرد مایل به کرم، سفید یا صورتی روشن بسیار مهم است. گونه هایی مانند Ficus elastica “Black Prince” یا “Burgundy” با برگ های تیره تر در نور کم تا متوسط ​​به خوبی رشد می کنند. فیکوس الاستیکا بلک نیز شامل این قضیه خواهد شد.

 

نحوه آبیاری گیاهان درختچه فیکوس الاستیکا بلک و غیره

آبیاری مناسب برای سلامت گیاه شما بسیار مهم است. برای آبیاری فیکوس خود، خاک را به خوبی خیس کنید. خیساندن خاک باعث می شود تا ریشه ها هیدراته شوند. اما باید مراقب آبیاری بیش از حد باشید. بنابراین، فقط زمانی گیاه را آبیاری کنید که 1 تا 2 اینچ (2.5 تا 5 سانتی متر) خاک خشک شده باشد.

هر چند وقت یکبار باید گیاه فیکوس الاستیکای خود را آبیاری کنید؟

پاسخ ساده این است که درختچه ها را هر چند وقت یک بار که خاک تا حدی خشک می شود آبیاری کنید. برای اینکه بفهمید زمان آبیاری گیاه شما فرا رسیده است، انگشت خود را حدود 2 اینچ (5 سانتی متر) در خاک فرو کنید. اگر محیط خشک است، وقت آن است که گیاه خود را آبیاری عمیق کنید.

فیکوس الاستیکا که برای مدت طولانی در آب غرق شود از بین خواهد رفت. حتما مواظب زهکشی گیاه خود باشید.

در اینجا چندین فاکتور وجود دارد که بر تعداد دفعات آبیاری گیاه تأثیر می گذارد:

فصل و آب و هوا- آب فیکوس در زمستان کمتر از تابستان از بین میرود زیرا گیاه حالت خواب دارد. همیشه اجازه دهید رطوبت خاک راهنمای آبیاری شما باشد.

نوع گلدان:

گلدان های سفالی اجازه می دهند رطوبت بیشتری تبخیر شود، بنابراین در این حالت باید بیشتر از گلدان های موجود در ظروف پلاستیکی گیاه را آبیاری کنید.

ریشه‌بندی:

وقتی گیاه ریشه‌دار می‌شود، ریشه‌ها بیشتر گلدان را پر می‌کنند. این باعث می شود که محیط رشد متراکم تر شود و شما مجبور به آبیاری کمترفیکوس های خود شوید. گیاهانی که ریشه می گیرند معمولاً از خاک بسیار مرطوب و پوسیدگی ریشه رنج می برند.

نکته مهم هنگام آبیاری گیاهان فیکوس الاستیکا: قبل از آبیاری اجازه دهید آب یک شب بیرون بماند. این کار اجازه می دهد تا مواد شیمیایی مضر موجود در آب لوله کشی تبخیر شوند و آب به دمای اتاق برسد. ایده آل برای آبیاری هر نوع گیاه آپارتمانی.

الزامات دمای اتاق برای Ficus Elastica

دمای متوسط ​​اتاق داخلی برای رشد درختچه فیکوس الاستیکا ایده آل است، تا زمانی که دما یکنواخت باشد. محدوده دمایی عالی بین 60 درجه فارنهایت و 75 درجه فارنهایت (15 تا 24 درجه سانتیگراد) است. با این حال، این گیاهان همچنان در دمای کمتر از 55 درجه فارنهایت (12 درجه سانتیگراد) نیز رشد خواهند کرد اما رشد کندتری دارند.

اگرچه درختان الاستیکا در داخل خانه بسیار مقاوم هستند، اما از بادهای سرد خوششان نمی آید. در تابستان، گیاهان را از پنجره ها یا درها و از جریان تهویه مطبوع دور نگه دارید. همچنین جلوگیری از نوسانات ناگهانی دما بسیار مهم است. بنابراین، فیکوس را در زمستان نزدیک رادیاتورهای گرم قرار ندهید.

اگر در آب و هوای معتدل زندگی می کنید، هنوز هم می توانید در تابستان گیاهان را در گلدان در بیرون از خانه پرورش دهید. هنگامی که دما به زیر 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) می رسد مراقب باشید زیرا ریشه های گیاه ممکن است از رطوبت و سرما رنج ببرند.

الزامات رطوبت درختچه الاستیکا

رطوبت متوسط ​​اتاق برای رشد سرزنده و سالم یک فیکوس باید ایده آل باشد. گاهی اوقات، ممکن است لازم باشد گیاه را هنگام رشد در داخل خانه مرطوب کنید. به عنوان مثال، در طول تابستان های گرم و خشک باید برگ های آن را مه آلود کنید. همچنین گرمایش خانه در زمستان باعث خشک شدن هوا می شود. بنابراین، مه پاشی هفتگی در زمستان ایده خوبی است.

علاوه بر مه پاشی برگها، می توانید با یک پارچه مرطوب آنها را پاک کنید. تمیز کردن برگ ها به این روش مقداری رطوبت به گیاه اضافه می کند و همچنین گرد و غبار را از برگ های براق، بزرگ و پهن پاک می کند. اگر هوای خانه شما خشک است، گیاه فیکوس الاستیکا را روی یک سینی سنگریزه مرطوب کننده قرار دهید.

نحوه ایجاد یک سینی سنگریزه برای مرطوب کردن گیاهان فیکوس الاستیکا به این صورت است:

یک لایه از سنگریزه های کوچک یا سنگ های تزئینی را در یک سینی گود قرار دهید.

سینی را با آب پر کنید تا به نیمه سنگ ها برسد.

گلدان درختچه فیکوس را روی سنگریزه ها قرار دهید و مطمئن شوید که آب در تماس مستقیم با خاک نیست.

همانطور که آب تبخیر می شود، محیطی مرطوب برای رشد گیاه شما ایجاد می شود.

گل های گیاه

فیکوس الاستیکا نوعی گیاه گلدار است که بومی آسیای جنوب شرقی است. با این حال، صاحبان گیاهان آپارتمانی، گیاهان فیکوس الاستیکا را برای شاخ و برگ براق خود نگهداری می کنند، نه گل هایشان. گلهای این نوع گیاه کوچک و سبز رنگ هستند، معطر، یا درخشان نیستند. خیلی نادر است که یک فیکوس الاستیکا در داخل خانه گل دهد.

تغذیه فیکوس داخل خانه

در طول فصل رشد گیاه را هر دو تا چهار هفته یکبار تغذیه کنید. از کود مناسب گیاهان آپارتمانی که تا نصف قدرت رقیق شده استفاده کنید. در فصل زمستان به گیاه غذا ندهید، زیرا ممکن است باعث مرگ گیاه در اثر کود دهی بیش از حد شود.

هرس درختچه فیکوس الاستیکا

هرس فیکوس الاستیکا به تشویق رشد بوته ای و کنترل ارتفاع آن کمک می کند. برای هرس گیاه، قسمت بالای گیاه را به ارتفاع دلخواه برش دهید. قطع کردن ساقه هایی که برگ های مرده یا در حال مرگ دارند ظاهر گیاه را بهبود می بخشد. برای تشویق رشد کاملتر و فشرده، ساقه های گیاه را درست بالای گره هرس کنید.

تکثیر فیکوس الاستیکا

تکثیر فیکوس از طریق قلمه زدن ساقه انجام می شود. این کار شامل بریدن ساقه اصلی و باقی ماندن یک برگ روی ساقه است. شیره شیری حدود 30 دقیقه از ساقه ترشح می شود، بنابراین صبر کنید تا متوقف شود و سپس ساقه را پاک کنید.

برای رشد یک گیاه جدید، قسمت بالای ساقه را به طول حدود 6 اینچ (15 سانتی متر) ببرید تا یک برگ روی آن باشد. قلمه ساقه را در پرلیت مرطوب قرار دهید تا ریشه بزند و در مکانی گرم و روشن قرار دهید. دمای ریشه زدن گیاه باید بین 70 تا 75 درجه فارنهایت (21 تا 24 درجه سانتیگراد) باشد.

گلدان زنی مجدد گیاه فیکوس

باید فیکوس الاستیکا را به یک گلدان جدید و بزرگتر منتقل کنید تا رشد سالم داشته باشد. گلدان مجدد گیاه فیکوس در بهار همچنین به شما فرصتی می دهد تا خاک گلدان را تازه کنید و ریشه های پوسیده را بررسی کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بستر مناسب گلدان را تهیه کرده و گیاه را انتقال دهید.

وقتی گیاه را ازگلدان موجود بیرون می آورید، ریشه ها را باز کنید. به دنبال ریشه های قهوه ای و نرم باشید و در صورت لزوم با قیچی استریل آن را جدا کنید. پس از کاشت درختچه در گلدان جدید گیاه را کاملا آبیاری کرده و در نور روشن و غیر مستقیم قرار دهید.

آیا فیکوس الاستیکا سمی است؟

فیکوس برای حیوانات و حیوانات خانگی مانند گربه و سگ سمی هستند. این گیاهان حاوی آنزیم های سمی فیسین و فیکوسین هستند. بنابراین، گیاه را از سگ و گربه دور نگه دارید.

آفات فیکوس الاستیکا

گونه های Ficus elastica گیاهان آپارتمانی مقاومی هستند که نسبت به آفات مقاوم هستند. رایج ترین انواع آفات گیاهی که ممکن است در گیاه خود پیدا کنید فلس، کنه عنکبوتی یا شپشک آرد آلود هستند. معمولاً محلول روغن چریش می‌تواند به خلاص شدن از شر این آفات گیاهان داخلی کمک کند.

البته نقاط سفید برجسته روی برخی از گونه های این گیاه با آفت اشتباه گرفته میشود. برآمدگی های سفید طبیعی است و جای نگرانی نیست.

 جمع بندی

در این مقاله الی ماما تلاش کرد تا از رازهای بسیار مهم در پرورش و نگهداری فیکوس الاستیکا بلک، ابلق، قرمز و رنگی پرده بردارد. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. حتما نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

چرا برگ های گیاه الاستیکا پیچ خورده است؟

به احتمال زیاد، پیچش برگ ها نشانه آبیاری بیش از حد گیاه است. معمولاً اگر خاک را خشک کنید، رشد برگ باید خود به خود برطرف شود. رشد در دمای بالای 85 درجه فارنهایت (29 درجه سانتی گراد) نیز می تواند باعث پیچ خوردن برگ های گیاه فیکوس شود. اگر برگ ها پیچ خورده و سپس می ریزند، این می تواند به دلیل قرار گرفتن در معرض یخ زدگی باشد.

چطور فیکوس خود را پر پشت کنم؟

گیاهانی که رشد لگی دارند برای تشویق رشد بوته ای نیاز به هرس دارند. زمانی که نور خورشید به اندازه کافی نباشد گیاه ممکن است دراز و بی برگ شود. ساقه ها را درست بالای گره برش دهید تا یک گیاه بوته ای با رشد فشرده ایجاد شود. همچنین برای جلوگیری از لگی شدن در آینده، گیاه را در مکان روشن تری نگهداری کنید.

چرا برگ های فیکوس من میریزد؟

آبیاری بیش از حد گیاه فیکوس الاستیکا شایع ترین دلیل ریزش برگ است.

علت زرد شدن برگ فیکوس من چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود برگ های گیاه رنگ پریده شود و شروع به زرد شدن کنند. اول اینکه، طبیعی است که برگ های پیر می میرند و می ریزند. با این حال، اگر بسیاری از برگ‌ها زرد می‌شوند، ممکن است به دلیل آب زیاد، خاک خیس یا عدم دریافت نور کافی باشد.

 

4/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه برای “رازهای نگهداری فیکوس الاستیکا در خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *