روش های تکثیر گل رز

تکثیر گل رز

فهرست مطالب

مقدمه

در این مقاله الی ماما به شما ساده ترین روش های تکثیر گل رز را معرفی میکند. رز گلی بسیار زیبا و دوست داشتنی است. کسی نیست که از عطر دلچسب این گل مدهوش نشود. به علاوه ظرافت و رنگ های گوناگون این گل با آن اندازه های گوناگون از مینی تا بزرگ این گل را بسیار دوست داشتنی کرده است.

تکثیر گل رز

بعد از کاشت این گل حتما به دنبال روش هایی برای تکثیر آن نیز خواهید بود. از متداول ترین روش های تکثیر گل رز قلمه زنی است.

مراحل قلمه زنی ساقه

سعی کنید در فصل بهار برای تکثیر گل رز با یک کاتر تمیز ساقه های گیاه را بچینید. به این دلیل در فصل بهار این کار را انجام دهید که گیاه هنوز به گل ننشسته است. چنان چه در پاییز اقدام به جدایی ساقه کنید گیاه بسیار ضعیف خواهد شد.

اگر گل رز از نوع رونده باشد برای تکثیر این نوع باید مدتی صبر کنید تا گیاه به اندازه مناسب برسد. بهترین زماان برای این کار 3 الی 4 سال بعد از رشد گیاه است. چرا که بسیاری از گل های گیاه روی ساقه های قدیمی رشد میکنند. چیدن این ساقه ها سبب از بین رفتن درصد زیادی از شکوفه ها خواهد شد.

ساده ترین روش قلمه زنی برای تکثیر گل رز در کل به روش های زیر است:

روش قلمه زنی گل رز از طریق خوابانیدن

روش قلمه زنی زمینی

روش تکثیر گل رز از طریق خوابانیدن

برای این کار قسمتی از گل رز مورد نظر خود را روی ساقه انتخاب کنید. قسمت مورد نظر باید زیر برجستگی ساقه باشد و از گیاه مادر نیز جدا نشود. در حدود 2 سانتی متر دور تا دور آن را خیلی نازک پوست کنی کنید. یعنی پوست ان را بکنید بدون اینکه به ساقه خدشه ای وارد شود. شاخه مورد نظر را روی خاک خوابانیده و به خاک آغشته کنید. یا میتوانید محل مورد نظر را به هورمون ریشه زایی نیز آغشته کنید. سپس دور محل مورد نظر را با یک کیسه فریزر تمیز بپوشانید. قبل از اینکه دور محل را ببندید داخل کیسه فریزر مقداری خاک برگ و کود بریزید. سپس محل را ببندید. دقت کنید خاک باید روی قسمت پوست کنده قرار گیرد. بعد از گذشت حدود 2 ماه میتوانید قلمه را جدا کنید و بکارید.

قلمه هوایی گل رز

قلمه هوایی گل رز

قلمه هوایی گل رز

قلمه زمینی

قلمه زمینی گل رز

این روش جزء ساده ترین روش های تکثیر گل رز است. برای این کار ساقه مورد نظر را با یک قیچی تمیز جدا کنید. انتهای ساقه ای را که حاوی برگ و جوانه است به شکل اریب ببرید. در حدود بیش از نصف ساقه را در خاک مناسب فرو ببرید. پای گیاه را محکم کنیید.

دقت داشته باشید رطوبت خاک حاوی قلمه باید حفظ شود. حتما باید قلمه از نور مستقیم حفظ شود. بعد از حدود 2 ما نیز این قلمه های رز ریشه دار خواهد شد.

سایر روش های تکثیر گل رز عبارتست از:

روش پیوند زدن

روش قلمه زدن در سیب زمینی

روش کاشب بذر

 روش پیوند زدن

پیوند t گل رز

پیوند گل رز

 

 برای پیوند گل رز یک ساقه را به عنوان پایه و دیگری را به عنوان پیوندک در نظر بگیرید.

 در این روش ما پیوند شکمی را برای شما تشریح میکنیم.

برای این کار ساقه ای را انتخاب کنید که دارای غنچه گل باشد. آن را جدا کنید. قسمت های نامناسب و غنچه های ضعیف و فرسوده را جدا کنید. سپس از وسط ساقه که بهترین جوانه ها را دارد؛ در حدود 15 میلی متر زیر گره جوانه به سمت بالا پوست نازک روی ساقه را ببرید. طوری این پوست را با دقت جدا کنید که فقط قسمت نازکی از مغز ساقه باقی بماند. این ساقه به پیوندک معروف است.

یک شاخه دیگر را به عنوان پایه در نظر گرفته و روی آن شکافی مانند شکل T درست کنید. قسمت بیضی بریده شده را آرام از قسمت شکاف وارد پایه کنید. طوری که تمام قسمت های پیوندک پوشانده شود. محل را با استفاده از یک نوار چسب مخصوص ببندید. بعد از گذشت 3 الی 6 هفته و شاید کمی بیشتر گل رز شروع به رشد خواهد کرد.

تکثیر رز با استفاده از بذر

روش تکثیر گل رز با استفاده از بذر در حالت طبیعی مورد استفاده قرار نمیگیرد. این کار موجب پخش شدن صفات گیاه میشود. فقط در موارد پژوهشی ، دو رگ گیری و مواردی مانند تکثیر پایه های وحشی از این روش استفاده میشود.

در این روش بتدا بذرهای رز را در دستمالی مرطوب به مدت حداکثر 6 هفته در دمای حدود 2 درجه در یخچال نگهداری میکنند. سعی کنید دستمال را در یک کیسه فریزر در یخچال قرار دهید. پس از این بذرها را در عمق حدود 1 سانت بکارید و روی آن خاک متخلخل مثل شن بریزید. عمل ایجاد جوانه جدید ممکن است 3 تا 4 هفته طول بکشد. بعد از اینکه دانه شما 3 الی 4 برگ داد میتوانید آن را به گلدان جدید منتقل کنید.

جمع بندی

در این مقاله از ساده ترین روش های تکثیر گل رز پرده برداری کردیم. روش هایی مانند قلمه زنی در هوا، روی زمین، روش های پیوند و کشت بذر از ساده ترین راه هاست. سعی کنید برای این کار از قلمه های نرم در بهار و قلمه های چوبی در پاییز استفاده کنید.

در صورت نیاز به هرگونه پرسش بیشتر حتما با همکاران ما از طریق مطرح کردن سوالات خود در پایین این پست ارتباط داشته باشید.

خرید انواع گل رز از الی ماما

روش های ساده تکثیر گل رز را نام ببرید؟

قلمه زمینی، قلمه زنی هوایی، پیوند زنی و کشت بذر

مناسب ترین فصل برای قلمه زنی رز چیست؟

فصل بهار

ساقه مورد استفاده برای قلمه زنی باید چه خصوصیتی داشته باشد؟

حداقل یک جوانه سالم داشته باشد و فاقد هر گونه بیماری باشد.

از ساقه های نرم برای تکثیر گل رز در چه فصلی برای قلمه زنی استفاده کنیم بهتر اسست؟

فصل بهار

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *