تکثیر برگ عبایی

تکثیر برگ عبایی

مقدمهامروز قصد داریم شما را با روش تکثیر گیاه منحصر به فرد برگ عبایی آشنا کنیم. پیش از این نیز در سایت گل و گیاه الی ماما به تفصیل درباره این گیاه سرسبز توضیح داده شده است و شما را با روش کاشت این گیاه آشنا کردیم. در این مقاله نیز که توسط کارشناسان فروشگاه اینترنتی گل و گیاه الی ماما تهیه شده است؛ شما را با روش تکثیر برگ عبایی نیز آشنا خواهیم کرد با ما همراه شوید:

برگ عبایی از جمله گیاهانی است که بعد از کاشت و مراقبت منظم از آن به صورت گیاهی سرسبز و با طراوت تبدیل خواهد شد. طول برگ های این گیاه بعد از رشد کامل به 4 الی 5 سانتی متر می‌رسد. این گیاه دارای برگ‌های پهن و بزرگ است که تمام گلدان را می‌پوشاند. و جلوه زیبایی به محیط خود میبخشد. به راحتی می‌توان از این گیاه زیبا تعداد زیادی تکثیر کرد و در اقصی نقاط خانه، راه پله ها و محیط کار از آن بهره برد.

روش تکثیر برگ عبایی

این گیاه به روش زیر تکثیر می‌یابد سعی کنید نکات گفته شده را گام به گام رعایت کنید:

ابزار مورد نیاز برای تکثیر این گیاه:

قیچی باغبانی، گلدان در اندازه مناسب، خاک، بلیچه و مواد ضد عفونی کننده خاک.

برای تکثیر بایستی رشد این گیاه بصورت کامل انجام گیرد. پس از گیاه کاملا بالغ شده برای تکثیر استفاده کنید زیرا اگر گیاهتان به خوبی رشد نکرده باشد و بوته آن را تقسیم کنید سبب آسیب رسیدن به ریشه گیاه خواهد شد و نه تنها نمی‌توانید آن را تکثیر کنید بلکه به گیاه اولیه خود نیز آسیب خواهید رساند.

برگ عبایی از طریق ریزوم یا بوته خود تکثیر می‌شود برای اینکار ابتدا چاقوی تیز و ضد عفونی شده ای تهیه کنید.

به آرامی گیاهتان را از گلدان خارج کنید.

بوته آن را به هر مقداری که تمایل دارید تقسیم کنید.

گلدان های مناسب خود را که فضای کافی برای رشد این گیاه را دارا باشد تهیه کنید. لازم به ذکر است که گفته شود این گیاه نیاز به تعویض گلدان به صورت منظم ندارد و هر 3 الی 4 سال یکبار تعویض گلدان برای آن کافی می‌باشد.

سعی کنید گلدان های خود را با خاکی بپوشانید که سرشار از مواد مغذی برای کاشت این گیاه باشد به طور مثال خاک همراه کمپوست برای کاشت مناسب است.

بوته های بریده شده را به آرامی داخل خاک قرار دهید و اطراف آن را بطور کامل بپوشانید. حدودا 20 الی 30 روز برای جوانه زدن این گیاه کافی می‌باشد.

در مدت جوانه زدن گیاه را به خوبی آبیاری کنید البته این بدین معنا نیست که خاکش را همیشه مرطوب نگهدارید یا اینکه سبب غرق آبی شدن خاک گیاه شوید.

به طور کلی برگ عبایی نیاز زیادی به آب ندارد و هر زمان که سطح رویه خاک گلدان خشک شد می‌توانید به آن آب بخورانید. سپس باید گلدان های حاوی قلمه را به مکانی با نور بسیار کم و در درجه دمایی ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد انتقال دهید.

زمان تکثیر برگ عبایی

بهترین زمان برای تکثیر این گیاه فصل تابستان و بهار می‌باشد.

نکاتی درباره تکثیر

باید بدانید در فصول رشد میزان آبدهی و کوددهی این گیاه متفاوت می‌باشد، برگ عبایی نیاز زیادی به کود مغذی برای رشدش دارد شما می‌توانید از کود مایع که برای گیاهان آپارتمانی استفاده می‌شود کمک بگیرید. نسبت این کود به میزان آبی که درونش مخلوط می‌شود بایستی مناسب باشد و هر دو هفته یکبار کود دهی به ریشه گیاه برگ عبایی نیاز است. کود پودری نیز از انواع دیگر کودها می‌باشند که استفاده از آن نیز موثر خواهد بود.

جمع بندی

برگ عبایی گیاه بسیار زیبایی است که روش کاشت و نگهداری آسانی دارد و با خرید یک نوع از این گیاه جلب آن می‌شوید. و شاید بخواهید که به تعداد زیاد از این نوع گیاه در اختیار داشته باشید و به دیگران هدیه دهید. ما دراین مقاله سعی کردیم به طور کامل روش تکثیربرگ عبایی را آموزش دهیم، امیدواریم سوالات شمارا پیرامون این گیاه برطرف کرده باشیم.

 

روش تکثیر برگ عبایی چگونه است؟

از طریق ریزوم یا همان بوته

چه زمانی برای تکثیر برگ عبایی مناسب خواهد بود؟

فصل تابستان و بهار

ابزار مورد نیاز برای تکثیر این گیاه در خانه چه چیزهایی می‌باشد؟

قیچی باغبانی، گلدان در اندازه مناسب، خاک، بلیچه و مواد ضد عفونی کننده خاک.

طول ‌برگ های برگ عبایی بعد رشد کامل چه مقدار خواهد بود؟

4 الی 5 سانتی متر

4/5 - (4 امتیاز)

1 دیدگاه برای “تکثیر برگ عبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *