چه زمان بونسای را گلدان زنی مجدد کنیم؟!

گلدان زنی مجدد بونسای ها

مقدمه

برای اینکه بونسای شما در گلدان محصور نشود و در نهایت از بین برود، بسیار مهم است که مرتباً آن را مجدداً بکارید یا پیوند بزنید. درخت بنسای به دلیل مصرف مواد مغذی موجود در خاک و رشد ریشه ها به شکل گلدان کاملا به شکل گلدان در می آید. در این حالت به دلیل کمبود فضا و مواد غذایی رشد درختان متوقف می شود و اگر اقدامی صورت نگیرد مطمئناً می میرند. گلدان زنی مجدد یا پیوند بونسای شما، درخت را با مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و شکوفایی ( احیای بونسای) لازم است.

برای شناخت بونسای روی مقاله زیر کلیک کنید:

بونسای چیست

چند وقت یکبار باید یک بونسای را دوباره گلدان زنی کنم؟

اینکه چند وقت یکبار باید دوباره گلدان زنی مجدد بونسای کنید به اندازه گلدان و گونه درخت شما بستگی دارد. درختان سریع الرشد باید هر دو سال یکبار و گاهی زودتر گلدان زنی شوند. درختان مسن تر و بالغ تر باید هر سه تا پنج سال یکبار گلدان شوند. گلدان مجدد چیزی نیست که روند روتینی داشته باشد.

نکته: گیاه خود را در اوایل بهار با خارج کردن دقیق درخت از گلدانش بررسی کنید. اگر می بینید که ریشه ها در اطراف سیستم ریشه می چرخند، بونسای شما نیاز به گلدان مجدد دارد. اگر ریشه ها هنوز داخل خاک هستند، آن را رها کنید و در بهار بعد دوباره بررسی کنید.

 

فروش عمده بونسای

چه زمانی گیاه باید دوباره جابجا شود؟

بهترین زمان برای گلدان زنی مجدد بونسای اوایل بهار است، در حالی که درختان هنوز خواب هستند و جوانه ها شروع به متورم شدن می کنند. در این مرحله درختان شاخ و برگ کامل را حفظ نمی کنند، بنابراین اثر مخرب کاشت مجدد به حداقل می رسد. همچنین گلدان زنی مجدد بونسای در اوایل بهار تضمین می کند که آسیب وارد شده به سیستم ریشه به سرعت ترمیم می شود، به محض اینکه درخت شروع به رشد کرد. برخی از گونه‌های درختی را می‌توان در پاییز مجدداً گلدان کرد، اما هرگز یک بن سای را در تابستان یا زمستان دوباره نکارید.

مخلوط خاک مناسب بونسای

انتخاب مخلوط خاک مناسب برای سلامت درختان شما بسیار مهم است. خاک باید اجازه دهد آب به اندازه کافی از گیاه تخلیه شود تا از پوسیدگی ریشه ها جلوگیری کند؛ در حالی که آب کافی برای هیدراته کردن درخت را نیز جذب کند. برخی از گونه های درختی نیاز به مخلوط خاک خاصی دارند،

اما مخلوط زیر برای اکثر درختان مناسب است: آکاداما، پوکه و سنگ گدازه به نسبت 1:1:1.

“انتخاب مخلوط خاک مناسب برای سلامت درختان شما بسیار مهم است.”

اگر می‌دانید که برای آبیاری منظم درختانتان وقت ندارید، آکادامای بیشتری اضافه کنید تا مخلوطی با جذب آب بیشتری داشته باشید. اگر درخت شما در آب و هوای مرطوب تری قرار دارد، سنگ گدازه بیشتری برای مخلوطی که اجازه زهکشی بیشتری را می دهد، اضافه کنید.

گلدان مناسب برای بونسای شما

انتخاب گلدانی که متناسب با اندازه بونسای شما و سبکی که قصد دستیابی به آن را دارید باشد، برای ترکیب بندی بسیار مهم است. رنگ، شکل، اندازه، طرح همگی در انتخاب گلدان نقش مهمی دارند.

مراحل گلدان زنی مجدد بونسای

1

مطمئن شوید که ابزار مناسب دارید؛ یک چنگک ریشه، قیچی، سیم برش، و یک چاپستیک ابزارهای مناسبی هستند.

گلدان زنی مجدد بونسای ها

2

اغلب بونسای ها به گلدانی که در آن کاشته می شوند لنگر می زنند. در این صورت، سیم را قطع کنید.

گلدان زنی مجدد بونسای ها

3

درخت را با احتیاط با استفاده از چنگک ریشه از گلدان جدا کنید.

گلدان زنی مجدد بونسای ها

4

ارزیابی کنید که آیا گلدان مجدد ضروری است. این حالت، به این صورت است که ریشه ها در اطراف داخل گلدان می چرخند. اگر به این شکل بود باید گلدان تعویض شود.

گلدان زنی مجدد بونسای ها

5

با استفاده از وسیله ای شبیه چاپستیک، خاک کهنه را با احتیاط جدا کنید، از کناره ها و پایین درخت شروع کنید. سعی کنید از آسیب رساندن به ریشه ها در این فرآیند جلوگیری کنید. هنگام کاشت مجدد، حداقل نیمی از توده ریشه را دست نخورده بگذارید تا از قارچ میکوریز که برای بقای درخت ضروری است محافظت شود.

گلدان زنی مجدد بونسای ها

6

با استفاده از قیچی، ریشه هایی را که بیش از حد بلند شده اند جدا کنید. بیش از 30 درصد تمام ریشه ها را هرس نکنید. هرس ریشه برای متعادل کردن رشد بونسای شما مهم است.

گلدان زنی مجدد بونسای ها

7

در این صورت درخت را دوباره در همان گلدان قرار می دهیم. گلدان را با پوشاندن سوراخ های زهکشی با توری آماده می کنیم.

گلدان زنی مجدد بونسای ها

8

توری با سیم در جای خود ثابت می شود.

گلدان زنی مجدد بونسای ها

9

همچنین یک سیم اضافی وصل می کنیم که بعداً از آن برای تثبیت و چسباندن درخت به گلدان استفاده کنیم.

گلدان زنی مجدد بونسای ها

10

ابتدا یک لایه نازک از خاک سنگین مانند سنگ گدازه، سنگ ریزه یا آکادما که به عنوان لایه زهکشی عمل می کند، اضافه کنید.

گلدان زنی مجدد بونسای ها

11

سپس یک لایه نازک دیگر از خاک بونسای اضافه کنید.

گلدان زنی مجدد بونسای ها

12

خاک بونسای را در اطراف درخت اضافه کنید.

گلدان زنی مجدد بونسای ها

13

از چاپستیک خود برای کار کردن خاک اطراف ریشه ها استفاده کنید و مطمئن شوید که تمام حفره های هوا در اطراف ریشه ها را پر کنید.

گلدان زنی مجدد بونسای ها

14

در نهایت درخت را کاملا آبیاری می کنیم. بعد از دو هفته گلدان به برگ دادن کامل می افتد.

گلدان زنی مجدد بونسای ها

شرایط دریافت مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما

کلام آخر

مهم ترین نکات پیرامون گلدان زنی مجدد بونسای در این مقاله عنوان شد. . بونسای گیاهی ظریف است اما نگهداری بسیار آسانی دارد. امیدواریم با رعایت این نکات ریز و مهم قادر به پرورش و نگهداری با کیفیت ترین بونسای ها باشید.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *