خواص گلابی خاردار

خواص گلابی خاردار

مقدمه

گلابی خاردار، نوعی میوه کاکتوس خوراکی، غذایی شیرین و خوشمزه است که فوایدی برای سلامتی نیز دارد.

خواص گلابی خاردار

مدت طولانی است که در غذاهای مکزیکی استفاده می شود و استفاده از آن در جنوب غربی آمریکا و فراتر از آن در حال افزایش است. بسیاری از قسمت های گیاه خوراکی هستند و از آن در کوکتل، آب میوه، مربا و سایر غذاها استفاده می شود.

علاوه بر کاربردهای آشپزی، خواص گلابی خاردار از جهت تغذیه ای بسیار چشمگیر است و به ارتقای سلامتی و محافظت در برابر بیماری های خاص کمک میکند. با الی ماما همراه باشید:

گلابی خاردار چیست؟

گلابی خاردار با نام علمی Opuntia ficus-indica یکی از اعضای خانواده کاکتوس Cactaceae است. به آن کاکتوس نوپال، ماهی تن، سابرا و پارویی نیز می گویند.

این کاکتوس دارای پدهای پهن، مسطح و سبز رنگ (یا پاروهایی) است که معمولاً به آنها نوپال می گویند. نوپال ها خوراکی هستند و در غذاهای مکزیکی تخم مرغ، سالاد، تاکو و سوپ سرو می شوند.

آنها نسبتاً ترد هستند اما بسته به نحوه تهیه آنها می توانند بافت لزج داشته باشند. طعم نوپال به صورت گیاهی، کمی ترش و مرکباتی توصیف شده است.

میوه کوچک و بیضی شکلی که در بالای نوپال رشد می کند، گلابی خاردار است که به نام تن نیز شناخته می شود. رنگ آن متفاوت است و می تواند سبز، صورتی، قرمز، بنفش یا زرد-نارنجی باشد.

خواص گلابی خاردار در طب سنتی

گوشت گلابی خاردار آبدار، حاوی دانه است و طعم شیرینی شبیه هندوانه دارد. می توانید گوشت آن را به صورت خام یا پخته مصرف کنید. اغلب به آبمیوه تبدیل می شود و به کوکتل اضافه می شود یا به صورت مربا پخته می شود. گل گلابی خاردار نیز خوراکی است.

همانطور که از نام آن پیداست، میوه ها و لنت های گلابی خاردار دارای خارهایی در قسمت بیرونی خود هستند. آنها که به نام گلوکید شناخته می شوند، می توانند به دستان شما بچسبند و بسیار دردناک باشند. قبل از مصرف گلابی خاردار باید گلوکیدها برداشته شوند.

خواص گلابی خاردار

از آنجایی که به طور عمده در محیط های بیابانی رشد می کند، گلابی خاردار در مکزیک و جنوب غربی آمریکا بسیار رایج است. در واقع کاکتوس گلابی خاردار گیاه ایالت تگزاس است. همچنین در ایتالیا و سایر مناطق مدیترانه رشد می کند.

نکات کلی نگهداری کاکتوس ها

می‌توانید میوه‌های گلابی خاردار (و نوپال) را در بازارها و خواربار فروشی‌های این مناطق پیدا کنید. آنها همچنین ممکن است به فروشگاه های مواد غذایی در مکان های دیگر، به ویژه بازارهای مواد غذایی مکزیکی و زنجیره های مواد غذایی که میوه ها یا مواد منحصر به فرد را حمل می کنند، وارد شوند.

خواص گلابی خاردار به دلیل ترکیبات گیاهی و مواد مغذی بسیار مفیدی که در آن وجود دارد، به طب سنتی هم کشیده شده است. در طب سنتی مکزیک برای درمان زخم، بیماری های کبدی و سایر موارد استفاده می شد. خواص گلابی خاردار به لحاظ دارویی همچنان در حال بررسی است.

خواص گلابی خاردار از لحاظ تغذیه

مشخصات غذایی گلابی خاردار ممکن است بسته به نوع آن کمی متفاوت باشد. آنها به طور کلی منبع خوبی از فیبر هستند و حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

خواص گلابی خاردار

یک فنجان (149 گرم) گلابی خاردار خام حاوی:

کالری: 61 گرم

پروتئین: 1 گرم

چربی: 1 گرم

کربوهیدرات: 14 گرم

فیبر: 5 گرم

منیزیم: 30 درصد از ارزش روزانه (DV)

ویتامین C: 23 درصد از DV

پتاسیم: 7 درصد DV

کلسیم: 6٪ از DV

این میوه منبع خوبی از فیبر غذایی است و حدود 19 درصد از ارزش روزانه را در 1 فنجان (149 گرم) تامین می کند. آنها حاوی فیبر محلول و نامحلول هستند که هر دو برای هضم سالم مهم هستند

منیزیم، پتاسیم و کلسیم موجود در گلابی خاردار مواد مغذی کلیدی برای فشار خون سالم هستند، در حالی که ویتامین C نقش مهمی در سلامت سیستم ایمنی ایفا می کند.

گلابی خاردار همچنین حاوی بسیاری از ترکیبات گیاهی مفید از جمله اسیدهای فنولیک، فلاونوئیدها و رنگدانه ها است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند.

آنتی اکسیدان ها به جلوگیری از آسیب اکسیداتیو ناشی از مولکول های واکنشی به نام رادیکال های آزاد کمک می کنند.

خواص گلابی خاردار

خواص گلابی خاردار برای سلامتی

بسیاری از مزایای ادعا شده گلابی خاردار از فیبر و محتوای آنتی اکسیدانی آن ناشی می شود. در حالی که تعداد کمی از مطالعات انسانی توانایی این میوه را برای ارتقای سلامت مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند، تحقیقات اولیه نتایج امیدوارکننده ای را نشان می دهد:

خرید انواع کاکتوس و ساکولنت

کاهش وزن

فیبر موجود در گیاهان کاکتوس گلابی خاردار ممکن است با اتصال به چربی رژیم غذایی، افزایش دفع آن و کاهش جذب انرژی به کاهش وزن کمک کند.

یک مطالعه شامل 20 بزرگسال سالم نشان داد که مصرف 2 قرص، هر کدام حاوی 500 میلی گرم فیبر کاکتوس، 3 بار در روز (در مجموع 3 گرم فیبر کاکتوس در روز) بعد از غذا منجر به دفع چربی بیشتر از مدفوع در مقایسه با دارونما شد.

نویسندگان مطالعه به این نتیجه رسیدند که فیبر کاکتوس می‌تواند با کاهش میزان چربی موجود در رژیم غذایی برای جذب، در کاهش وزن نقش داشته باشد. با این حال، آنها کاهش وزن را در شرکت کنندگان اندازه گیری نکردند.

با این حال، مطالعات دیگر در مورد توانایی قرص های فیبر کاکتوس در افزایش دفع چربی مدفوع کاهش وزن را نشان داد. یک مطالعه 12 هفته ای اشاره کرد که مصرف مکمل فیبر کاکتوس در مقایسه با دارونما منجر به کاهش وزن بیشتر شد.

در حالی که نتایج این مطالعات جالب است، مهم است که توجه داشته باشید که آنها بر روی قرص های فیبر به دست آمده از گیاه کاکتوس گلابی خاردار متمرکز شده اند نه خود میوه.

یک میوه گلابی خاردار معمولی حاوی بیش از سه گرم فیبر است و کالری نسبتا کمی دارد، بنابراین ممکن است فواید کاهش وزن مشابهی را مشاهده کنید.

 

خواص گلابی خاردار برای پوست و مو

خوردن این میوه اغلب به عنوان راهی برای داشتن پوستی درخشان و موهای براق شناخته می شود. انواع گلابی خاردار حتی به نرم کننده های مو و محصولات مراقبت از پوست اضافه می شود.

برخی از ترکیبات و مواد مغذی آن، مانند ویتامین C و رنگدانه‌های بتالاین، دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند. گلابی خاردار همچنین حاوی اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه به ویژه در دانه ها و پوست آن است که در سلامت پوست و مو نقش دارند.

یک مطالعه کوچک شامل 18 بزرگسال سالم نشان داد که مصرف 250 گرم پالپ میوه گلابی خاردار دو بار در روز به مدت 2 هفته از نظر افزایش سطوح خونی ویتامین های آنتی اکسیدانی C و E و کاهش استرس اکسیداتیو با مکمل ویتامین C قابل مقایسه است.

خواص گلابی خاردار

تقویت آنتی اکسیدانی گلابی خاردار با محافظت در برابر آسیب به نواحی ناشی از استرس اکسیداتیو مربوط به پیری، التهاب، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا دلایل دیگر، سلامت پوست و مو را بهبود میبخشد.

با این حال، کاربردهای موضعی گلابی خاردار برای پوست – اما نه مو – مورد مطالعه قرار گرفته است.

یک مطالعه روی لوله‌های آزمایش و موش‌ها نشان داد که روغن فشرده شده از دانه‌های گلابی خاردار دارای اثرات ضد میکروبی علیه عفونت‌های پوستی و خواص ترمیم زخم است.

اینکه آیا استفاده موضعی از روغن گلابی خاردار روی پوست انسان یا خوردن میوه گلابی خاردار فواید مشابهی برای سلامت پوست دارد، مشخص نیست. به طور کلی، فواید پوست و موی گلابی خاردار هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

خلاصه

مطالعات نشان می دهد که گلابی خاردار ممکن است به کاهش وزن کمک کند، به سلامت پوست و مو کمک کند، سطح قند خون و چربی خون را بهبود بخشد و از کبد محافظت کند. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

جنبه های منفی

مصرف گلابی خاردار زمانی که به درستی تهیه شده باشد بی خطر است، اما ممکن است دارای برخی مضرات باشد.

اگر بیش از حد آن را بخورید، ممکن است عوارض جانبی مربوط به مصرف بیش از حد فیبر را تجربه کنید. اینها شامل اسهال، سوء هاضمه، نفخ یا حالت تهوع است.

علاوه بر این، دانه های میوه گلابی خاردار با موارد نادر انسداد روده مرتبط است. هنگامی که بیش از حد مصرف شوند، می توانند یک انسداد غیر قابل هضم ایجاد کنند که باعث نهفتگی مدفوع می شود.

البته در حالت کلی خوردن این میوه فاقد عوارض جانبی است.

با این حال، تحقیقات زیادی در مورد مکمل ها و عصاره های گلابی خاردار وجود ندارد. افراد باردار و شیرده باید با احتیاط آن را مصرف کنند و احتمالاً به دلیل عدم آگاهی در مورد عوارض جانبی از این محصولات اجتناب کنند.

گلوکیدها (خارک ها) در قسمت بیرونی گلابی خاردار باید در حین آماده سازی با دقت برداشته شوند تا در پوست شما قرار نگیرند یا بلعیده نشوند.

خلاصه

وقتی گلابی خاردار به درستی تهیه شود، خوردن آن در مقادیر متوسط ​​بی خطر است. مصرف بیش از حد این ماده غذایی به دلیل داشتن فیبر بالا می تواند منجر به ناراحتی های گوارشی و علائم مرتبط با آن شود.

خواص گلابی خاردار و تهیه غذا

هنگام تهیه پدهای میوه، ابتدا باید گلوکیدها را جدا کنید. هنگام دست زدن به گلابی خاردار دستکش بپوشید و از انبر استفاده کنید.

بسته به جایی که میوه یا پد گلابی خاردار را دریافت کرده اید، ممکن است گلوکیدها قبلاً برداشته شده باشند.

اگر خارها هنوز روی پدهای کاکتوس هستند، از یک چاقوی صاف استفاده کنید تا آنها را بتراشید و سپس “چشم هایی” را که آنها را نگه داشته اند بردارید. پدها را با یک لایه بردار سبزیجات جدا کنید تا پوست آن جدا شود.

سپس می توانید پدهای کاکتوس را به صورت نواری برش دهید.

برای از بین بردن خارهای میوه گلابی خاردار، می توانید آنها را روی اجاق گاز یا آتش بگذارید. اگر از این روش استفاده می کنید از انبر برای نگه داشتن میوه استفاده کنید. همچنین، می توانید گلوکیدها را با یک برس سبزیجات پاک کنید.

سپس چند شکاف روی پوست ایجاد کنید و آن را جدا کنید. گلابی خاردار را از وسط نصف کنید و دانه های آن را قبل از برش به شکل دلخواه خود جدا کنید.

ایده های دستور پخت با گلابی خاردار

پدهای کاکتوس گلابی خاردار (نوپالس) را به سوپ، سیب زمینی سرخ شده، تخم مرغ و سالاد اضافه کنید. آنها به خصوص وقتی کبابی می شوند یا با تخم مرغ سرو می شوند خوشمزه هستند.

هنگام پختن نوپال، ممکن است متوجه شوید که از آنها ژلی از خود ترشح میکنند. میتوانید این ماده را از آن حذف کرده اما این اختیاری است.

از طرف دیگر، میوه گلابی خاردار معمولاً در آبمیوه، کوکتل، مربا و غیره استفاده می شود. همچنین یک میان وعده خوشمزه است که به تنهایی یا با میوه های دیگر سرو می شود.

سعی کنید آب آن را بگیرید و با آن مارگاریتای گلابی خاردار یا اسموتی گلابی خاردار و آب نارگیل درست کنید.

خلاصه

از پدهای کاکتوس گلابی خاردار با تخم مرغ همزده یا اضافه شده به سالاد و سوپ لذت ببرید. میوه گلابی خاردار به تنهایی یا در آب میوه ها و اسموتی ها خوشمزه است.

میوه گلابی خاردار در بالای پاروهای مسطح گیاه کاکتوس Opuntia ficus-indica رشد می کند.

سرشار از فیبر است و حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی زیادی است. در نتیجه، تصور می‌شود که به کاهش وزن، مدیریت قند خون، سلامت کبد و موارد دیگر کمک می‌کند. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

می‌توانید از میوه‌ها و پدهای گلابی خاردار در انواع دستور العمل‌ها، به‌ویژه غذاهای مکزیکی لذت ببرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *