نخل دم اسبی یا لیندا را چطور باید نگهداری کرد؟

معرفی گیاه لیندا - فروش گل و گیاه الی ماما

فهرست مطالب

مقدمه

نخل دم اسبی یک گیاه آپارتمانی منحصر به فرد است که اول از همه باید بدانید اصلا نخل نیست! این گیاه در واقع یک ساکولنت است.

اگر می خواهید یک گیاه آپارتمانی زیبا را بدون صرف زمان زیاد مراقبت، به خانه خود اضافه کنید، گل لیندا یک انتخاب عالی است. شما همچنین می توانید آن را به عنوان یک بونسای نیز رشد دهید!

در این راهنما، دقیقاً یاد خواهید گرفت که چگونه از این گیاه آپارتمانی شگفت‌انگیز مراقبت کنید، آن را رفع بیماری و تکثیر کنید – با الی ماما همراه باشید.

مختصری درباره گل لیندا

نام های رایج

نخل دم اسبی، درخت پا فیلی، نخل بطری

نام گیاهشناسی

Beaucarnea recurvata
خانودهمارچوبه
مامنآمریکای جنوبی
طولتا 4.5 متر
میزان نورآفتاب کامل تا جزئی
میزان آبمتوسط
میزان دما18 – 23 درجه سانتیگراد
رطوبت لازممتوسط
نوع خاکزهکشی خیلی بالا
زمان کود دهیبهار
هرسشاخه های کوچک یا خراب را برش دهید
آفات و مشکلاتعنکبوت و آبیاری بیش از حد

قاعده انتهایی نخل دم اسبی یا گیاه لیندا ظاهری برآمده با تنه باریک‌تری دارد که در بالای آن فواره‌ای از برگ‌های بلند و باریک شبیه تیغه‌های علف قرار دارد. شاخ و برگ معمولاً به سمت پایین منحنی می شود و می تواند تا دو فوت طول و فقط یک اینچ عرض داشته باشد. از آنجایی که شاخ و برگ بسیار بلند است، کف دست های دم اسبی به فضای زیادی نیاز دارند.

معرفی گیاه لیندای غول پیکر - فروش گل و گیاه الی ماما

به عنوان یک گیاه جوان، گیاه لیندا تنه خیلی بزرگی ندارد. در عوض شبیه گیاه پیاز است. با بالغ شدن گیاه، تنه شروع به گشاد شدن می کند و برجسته تر می شود.

در نهایت، تنه با یک پوست مایل به قهوه ای و تناژ خاکستری چیزی شبیه به پای فیل در انتهای قرار گرفته داخل گلدان ایجاد میکند. اندازه پایه به رشد خود ادامه می دهد و به گیاه شکل بطری به خود میگیرد.

دلیل نام گذاری گیاه لیندا به نام های “نخل بطری” و “درخت پای فیل” نیز همین است.

نخل های دم اسبی به آرامی رشد می کنند، اما زمانی که در خارج از خانه در آب و هوای گرم رشد می کنند می توانند به ارتفاع 20 فوت یا بیشتر برسند. هنگامی که به عنوان یک گیاه آپارتمانی رشد می کند، معمولاً تا حدود یک متر رشد می کند.

گیاه لیندا به ندرت در داخل خانه گل می دهد، اما اگر آن را در فضای باز پرورش دهید، ساقه های گل نیز تولید می کند که ارتفاع آنها به 4 متر یا بیشتر می رسد. ساقه ها خوشه هایی از گل های کوچک مایل به زرد یا بژ تولید می کنند که در طول ماه های تابستان باز می شوند.

نگهداری از گل لیندا

معرفی گیاه لیندا - فروش گل و گیاه الی ماما

به طور کلی مراقبت از گیاه لیندا بسیار ساده است و در دو جمله خلاصه میشود:

به آن نور کافی بدهید و از ابیاری بیش از حد آن نیز خودداری کنید. اما در عین حال نکات بسیار ساده ای نیز وجود دار که باید ذکر شود:

نور

از آنجایی که درختان لیندا بومی مناطق بیابانی آفتابی هستند، در نور شدید شکوفا می شوند. با این حال، آنها می توانند مقدار مجازی سایه را نیز تحمل کنند، اما به سرعت رشد نمی کنند.

آن‌ها را تا جایی که می‌توانید نزدیک به یک طاقچه رو به غرب یا شرق قرار دهید، جایی که نور زیادی دریافت کنند و در گرمای بیابان که به آن عادت کرده‌اند غرق شوند.

آب

سیستم ریشه نخل دم اسبی یا گیاه لیندا شبیه به سیستم ریشه کاکتوس است. ریشه های گیاه به عمق خاک فشار می آورند تا آب را برای دوره های خشک ذخیره کنند. آب نیز به شکل وسیع در آن ذخیره می شود.

این گیاهان فقط باید هر یک تا دو هفته یکبار آبیاری شوند، اما می توانند تا چهار هفته یا بیشتر بدون آب دوام بیاورند. قبل از آبیاری، انگشت خود را در خاک فرو کنید و مطمئن شوید که حداقل به عمق 3 سانتی خشک شده است.

هنگامی که گیاه را کاملا آبیاری می کنید، خاک را کامل خیس کنید و اجازه دهید آب اضافی خارج شود.

خاک گیاه لیندا

نخل های دم اسبی نیاز زیادی به خاک ندارند. خرید یک ترکیب تخصصی خاک مخصوص نخل، ساکولنت یا کاکتوس برای آن ها مناسب است.

همچنین می توانید بستر خاک خود را با موارد نیز تهیه کنید:

دو قسمت خاک باغچه

یک قسمت پرلیت

یک قسمت پیت نارگیل

یک قسمت ماسه، ورمیکولیت، یا گلوله های رسی منبسط شده

سعی کنید ذغال سنگ نارس بیش از حد اضافه نکنید زیرا آب زیادی را حفظ می کند و خاک را فشرده می کند.

کود

برای گل لیندا از کود مایع کاکتوس هر ۲ تا ۴ هفته یک بار در طول فصل رشد استفاده کنید. در خارج از فصل رشد، می توانید میزان کود را به هر 1-2 ماه یک بار کاهش دهید.

گلدان مجدد

ممکن است هرگز نیازی به گلدان زنی مجدد لیندای خود نداشته باشید. به دلیل رشد آهسته آن، حداکثر باید هر 4 تا 5 سال یک بار این کار را انجام دهید.

به دلیل داشتن ریشه و ساقه بزرگ پیازی حتما یک گلدان پهن برای کاشت انتخاب کنید.

وقتی گیاه را دوباره گلدان می‌زنید، خاک را کاملاً آبیاری کنید، اما حداقل به مدت چهار هفته از کود استفاده نکنید. خاک شل در یک گیاه تازه گلدهی شده باعث می شود کود زیادی به ریشه برسد و باعث سوختن گیاه شود.

هرس کردن

گسترش گیاه لیندا به شکل وسیع است، بنابراین ممکن است گاهی هوس هرس کردن برگ های گیاه به سرتان بزند. اکیدا سعی کنید در مقابل این وسوسه مقاومت کنید. اگر برگ‌ها را هرس کنید، لبه‌های قهوه‌ای پیدا می‌کنند که ظاهر خوبی ندارند.

در عوض، اگر احساس کردید که ساقه آن خیلی بلند شده است، آن را هرس کنید. حداقل 2′ بالاتر از ته گیاه را ببرید . پس از 2-3 هفته، حداقل دو شاخه جدید را مشاهده خواهید کرد. همچنین اگر احساس کردید روی ساقه مادری گیاه لیندا جوانه هایی رشد کرد آن ها را جدا کنید. این موارد اگرچه برای تکثیر لیندا مناسب است اما ادامه رشد آن ها منجر به چند تنه شدن لیندا خواهد شد.

تکثیر نخل دم اسبی

تکثیر گل لیندا از طریق کاشت بذر و ریشه دار کردن تنه جوش انجام میشود.

تنه جوش گل لیندا - فروش گل و گیاه الی ماما

این گیاهان هنگام تکثیر خود “تنه جوش” کمی تولید می کنند. تنها کاری که واقعاً برای تکثیر آن باید انجام دهید این است که جوانه های تنه را از یک گیاه موجود خارج کرده و آن را دوباره بکارید.

برای جدا کردن جوانه، خاک را از پای گیاه کنار بزنید تا بتوانید به جوانه های تنه برسید. از یک چاقوی استریل شده برای برش دادن تنه جوش از گیاه استفاده کنید. اگر چند جوانه وجود دارد، یکی را انتخاب کنید که حداقل 8 سانتیمتر قد داشته باشد زیرا در حال حاضر ریشه در حال رشد است.

جوانه را در یک گلدان تازه از مخلوط کاکتوس قرار دهید و یا در یک منطقه با رطوبت بالا قرار دهید یا با یک کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. هر چند روز یکبار گیاه را مه پاش کنید تا رطوبت آن بالا بماند.

مشکلات گل لیندا

معرفی گیاه لیندا - فروش گل و گیاه الی ماما

سمیت گیاه لیندا

هیچ مدرکی دال بر سمی بودن لیندا برای گربه ها یا سگ ها وجود ندارد، پس با خیال راحت آن را در محیط خانه خود قرار دهید! اما آن را از سر راه حیوانات خانگی خود دور نگه دارید، زیرا می توانند به برگ ها یا تنه گیاه آسیب وارد کنند.

آفات

تقریباً هیچ آفتی گیاه لیندا را آزار نمی دهد و حتی آفت هایی که این کار را می کنند آسیب جدی به آن وارد نمی کنند.

با این حال، ممکن است گاهی آفات خاصی روی گیاه خود مشاهده کنید- فلس ها، شپشک های آردآلود و کنه های عنکبوتی از این جمله موارد هستند.

نحوه درمان این آفات

اگر ابتدای زمان آلودگی است، با چوب پنبه ای آغشته به الکل سطح گیاه خود را پاک کنید.

برای شستن آنها از گیاه خود میتوانید از آب نیز استفاده کنید

استفاده از یک حشره کش سیستمیک برای از بین بردن آفات در مرحله بعدی مناسب است.

 

بیماری های لیندا

بیشتر بیماری هایی که در مورد لیندا با آنها مواجه خواهید شد مربوط به آبیاری بیش از حد است، بنابراین کسب اطمینان از اینکه خاک بیش از حد مرطوب نباشد، بسیاری از مشکلات را حل می کند.

اگر در کف گلدان لیندا دچار پوسیدگی ریشه یا ساقه شده شود، برگ‌ها زرد می‌شوند و بخش‌هایی از گیاه «حالت خمیری» پیدا میکنند، در این حالت میتوانید مطمئن شوید که گیاه احتمالا دچار پوسیدگی ریشه یا ساقه شده است.

اگر متوجه این علائم شدید، آبیاری گیاه خود را به دفعات متوقف کنید. مناطق آلوده را قطع کنید. حتی می‌توانید گلدان را تعویض کنید و گیاه را در خاک تازه و خشک‌تر قرار دهید و سیستم ریشه را پاک کنید.

تنها بیماری دیگری که با آن مواجه خواهید شد کپک دوده است. این بیماری گیاه را نمی کشد اما بیشتر باغبان ها ظاهر آن را دوست ندارند. برای کنترل کپک دوده می توانید به سادگی آن را از روی گیاه بشویید.

 

شرایط دریافت مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما

 سایر نکات

برگ های پایینی گیاه لیندای من زرد و قهوه ای می شوند، چه اتفاقی افتاده است؟

 اگر برگهای پایینی گیاه شما زرد شده یا شروع به قهوه ای شدن کردند، نشانه این است که گیاه آب کافی دریافت نمی کند.

چگونه باید از دم اسبی خود در زمستان مراقبت کنم؟

 در حالی که این گیاه قطعاً مکان های آفتابی گرم را دوست دارد، اما دمای خنک تر در حدود 10 درجه را در طول ماه های زمستان ترجیح می دهد.

جمع بندی

در این پست از مجله گل و گیاه الی ماما از شرایط نگهداری گیاه لیندا گفتیم. این گیاه مقاومت خوبی در برابر کم آبی دارد و حتی تا چهار هفته بی آبی را نیز میتواند تحمل کندد. اما نکته این است که لیندا نیاز به نور بالایی دارد و از آن جاییکه طبیعت گرمسیری دارد باید در گرمسیری نگهداری شود گرچه میزان دمای پایین را نیز میتواند تحمل کند. در صورتی که در مورد لیندا سوالی داشتید حتما پایین این پست با ما به اشتراک بگذارید. همکاران الی ماما آماده ارائه بهترین خدمات به شما عزیزان میباشند.

چرا برگ های پایینی لیندا زرد میشود ؟

علت میتواند در پوسیدگی ریشه و ساقه باشد.

مراقبت از گیاه لیندا در زمستان چگونه است؟

در این شرایط گیاه دمای کم و حدود 10 درجه را ترجیح میدهد.

بیشتر بیماری گیاه لیندا چیست؟

بیشترین بیماری در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد میشود.

تکثیر گل لیندا بیشتر از چه طریقی است؟

کاشت بذر و ریشه دار کردن تنه جوش

آیا لیندا نیاز به گلدان زنی مجدد نیز دارد؟

خیر این گیاه در حدود 3 تا 4 سال یکبار نیاز به گلدان مجدد خواهد داشت.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *