گل مریم، بوی مادر!

گل مریم سفید

یکی از خوشبو ترین گیاهان در حال حاضر که از آن به عنوان گل مادر هم یاد می شود گل مریم می باشد. این گیاه بوی بسیار دلچسبی دارد که که امروزه خواهان زیادی پیدا کرده است. در این بخش از مقاله گلفروشی اینترنتی الی ماما توضیحات جامعی درباره این گیاه داده خواهد شد با ما همراه شوید:

گل مریم که نام علمی آن Polinthes است؛ یکی از زیباترین گل هایی است که در یک گلخانه وجود دارد. یکی از دلایل اهمیت بسیار زیاد این گل میان مردم عطر بسیار فوق العاده این گل است که در صنایع عطر سازی بسیار پر کاربرد می باشد‌. این گیاه با توجه به نوع کاشت و شرایط نگهداری به دو صورت پر تراکم و کم تراکم رشد پیدا می کند. اگر شرایط کاشت را به خوبی رعایت کنید می توانید در فصل پاییز شاهد گل دهی این گیاه باشید

تاریخچه

این گل اولین بار در مکزیک در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر آن شروع به رشد کرد. خوشه های این گل شامل گل های سفید، مومی و معطر است که از پایین به بالا شکوفه می دهد.

 

گل مریم سفید

شکل ظاهری

گل مریم از نظر شکل ظاهری دارای ساقه های بلند و دارای برگ هایی شبیه به ذرت می‌باشد. تعداد برگ های این گیاه در قسمت های پایینی ساقه بیشتر است و در قسمت نوک ساقه خود گل وجود دارد. این گیاه هم به صورت غنچه و هم به صورت باز خواهد بود.

شرایط کاشت گل مریم

گل مریم سفید

نور

گل مریم برای رشد مناسب خود به نور مستقیم و کامل خورشید نیاز دارد. و این گیاه در شرایط نوری کم و سایه رشد نخواهد کرد و بهتر است اصلا ان را نکارید. مناسب ترین زمان برای رشد گیاه به میزان ۶ ساعت نور کامل برای ان می باشد.

آب

رطوبت خاک گل مریم عامل مهمی در رشد گیاه محسوب می شود. اگر آب کافی به گیاه نرسد برگ های آن به رنگ تیره در خواهند آمد. در این حالت برگ های گیاه طراوت و شادی خود را از دست خواهند داد. میزان آبدهی به گل مریم متفاوت می باشد. و به عواملی چون: نوع اب و هوا و خاک بستگی دارد. جالب است بدانید این گیاه به رطوبت بالا حساسیت دارد و سبب غرق اب شدن و پوسیدگی ریشه خواهد شد. در مناطق گرمسیر باید ابیاری را هر ۳ الی ۴ روز انجام داد. میزان ابیاری گل مریم در فصول سرد سال یک هفته در میان کافی می باشد

دما

ورم گل مریم نسبت به سرما دچار ضعف است و بهترین کار برای نگهداری گل مریم در فصول سرد سال این می باشد که پیاز گل را از خاک بیرون اورده و در محیط گرم آن را نگهداری کنید. مناسب ترین دما برای رشد این گل دمای بین ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتی گراد خواهد بود. گل مریم در شرایط دمایی که زیر ۱۰ درجه سانتی گراد باشد طاقت نخواهد آورد و از بین می رود.

کود

کود های زیادی هستند که حاوی عناصر مفیدی برای رشد گیاه می باشند. این گل به کود دهی مکرر نیاز ندارد و می‌توان از کود های پوسیده حیوانی و گیاهی برای رشد بهتر گیاه استفاده کرد.

روش تکثیر

پیاز گل مریم سفیدبذر گل مریم سفید

این گل از دو طریق بذر و روش سوخ (کاشت پیاز) قابل تکثیر می باشد. نکته مهم درباره سوخ این می باشد که سوخی بعد یک باز گلدادن دیگر گل نخواهد داد. بهترین فصل برای کاشت گل مریم فصل بهار می باشد. بهترین نوع سوخ برای رشد و گلدهی سوخ های دوکی شکل می باشند. و سوخ های که حالت پهن دارند زیاد مناسب نمی باشند.

مشکلات گل مریم

کنه تار عنکبوتی

از آفات شایع این گل کنه تار عنکبوتی می باشد این کنه بیشتر روی برگ ها ساکن شده و مانند تارهای نازک و نقاط ریز قرمز تشکیل می شود. برای رفع آن شاخ و برگ گیاه را با آب فراوان بشویید.

پوسیدگی ریشه

پیاز های این گل مستعد پوسیدگی هستند. برای جلوگیری از این مشکل بایستی از غرق آب شدن آن جلوگیری کنید و هم چنین بین دو آبیاری اجازه دهید که سطح خاک حدوداً یک الی دو سانت خشک شود.

علت گل ندادن گل مریم

شایع ترین بیماری این گل، گل ندادن آن است که چندین علت می تواند سبب این مشکل شود.

نور، هوای سرد مهم ترین علت آن می باشند.

گل مریم نماد چیست

این گل زیبا و معطر نماد نجابت، پاکی، و صداقت می باشد. یکی از بهترین گل ها برای هدیه دادن می باشد.

جمع بندی

بطور کلی این گیاه خواص درمانی خوبی نیز دارد. شما از این گیاه برای محرکی برای قوای جنسی، مرطوب و طراوت پوست، بهبود و آرامش در خواب استفاده کنید. و با یک تیر چند نشان بزنید. شما هم اکنون در فروشگاه گل و گیاه الی ماما می توانید این گیاه را خریداری کنید.

خرید گل مریم سفید از الی ماما

از مهم ترین علل گل ندادن گل مریم چیست؟

نو و هوای سرد

گل مریم نماد چیست؟

پاکی و نجابت

روش های تکثیر گل مریم چیست؟

پیاز و بذر

شایع ترین آفت گل مریم چیست؟

کنه تار عنکبوتی

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

1 دیدگاه برای “گل مریم، بوی مادر!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *