گل رز هلندی چیتی

رز هلندی چیتی

مشخصات گل رز هلندی چیتی

این گل یک نمونه از رزهایی است که در آزمایشگاه تولید شده. این گل رز از ترکیب رنگدانه ها و پیوند آن ها در انواع تک رنگ رز ایجاد شده است.

از ترکیب گل های رز تک رنگ گل رز چند رنگی ایجاد میشود که روی آن خطوطی مانند خط های لوبیا چیتی وجود دارد. به دلیل شکل ظاهری و شباهت آن به لوبیا چیتی این گل به رز هلندی چیتی معروف است.

معمولا از این گل، نمونه دو رنگ آن در بازار موجود است. اما نمونه سه رنگ آن معمولا به ندرت یافت میشود و بسیار کم یاب است.

تاثیر هرس در عمر گل رز هلندی چیتی

رز هلندی چیتی با مراقبت مناسب میتواند سال های سال برای شما عمر کند. این در صورتی است که به موقع آن را هرس کنید؛ در شروع فصل سرد شاخ و برگ اضافه را بچینید. برگ های قدیمی که مانع رشد برگ های جدید میشوند را جدا سازی کنید. برگ های پوسیده و فاسد که باعث انتشار باکتری و در نتیجه بیماری گیاه میشوند نیز باید جداسازی شوند.

این نوع رز هلندی در هر بار گل دادن حدود 15 روز استراحت میکنند. بعد از این مدت مجددا گل دهی را شروع میکنند. تعدا گل هایی که رز هلندی چیتی در هر بار گل دهی میدهد بین 15 تا 20 عدد است.

تکثیر

تکثیر این گل مانند سایر نمونه ها از طریق قلمه و پیوند با گیاه پایه کوتاه و پایه بلند انجام میگیرد.

شرایط نگهداری رز هلندی چیتی

نور

این گیاه مانند سایر نمونه های رز به نور کافی غیر مستقیم نیاز دارد و بدون نور اصلا به گلدهی نمیرسد.

دما

دمای مناسب برای رشد این گل حوالی دمای اتاق است. دمایی بین 21 الی 25 درجه سانتی گراد برای رشد این گیاه بسیار مناسب است.

خاک

خاک مناسب برای رشد این نوع خاک متخلخل با زهکشی مناسب است. خاک حاوی مواد آلی ، پیت ماس و ماسه در اختلاط با خاک باغچه مناسب ترین نوع برای رشد این گل است.

کود دهی

این گیاه نیز باید مانند سایر نمونه های رز کود دهی شود. بهترین نوع کود برای این گیاه کود حیوانی است. بهتر است این کود در اواسط بهار به همراه سولفات منیزیوم به گیاه رسانده شود.

آبیاری

این گیاه نیاز به آبیاری بسیار منظمی دارد. دقت کنید که باید گل شما آبیاری شود و نباید خیس یا غرق در آب شود. نیاز آبیاری این گیاه زمانی است که سطح گیاه شما خشک شود. وقتی در حدود 3 الی 5 سانت سطح خاک شما خشک شد نیازمند آبدهی است. این آبیاری در تابستان در حدود 2 بار و در زمستان دو هفته یک بار است. در صورت آبدهی بیش از حد گیاه دچار  مشکل قارچ و فساد ساقه و ریشه خواهد شد.

رطوبت

مناسب ترین رطوبت برای رشد این گیاه بین 60 الی 65 درصد است. این گیاه رطوبت دوست است.

شرایط مناسب برای رشد رز هلندی چیتی

همان طورکه از قبل نیز گفته شد نور خورشید نقش بسیار زیادی در گلدهی این گیاه دارد. هرچه میزان نور دریافتی گیاه بیشتر باشد گلدهی آن نیز بیشتر خواهد شد. رطوبت و آبیاری به موقع نیز تاثیر بسزایی در رشد گیاه دارد.

دریافت رطوبت 60 الی 65 درصد و دمای اتاق بین 20 تا 25 درجه و البته خاک مناسب در رشد گیاه تاثیر زیادی دارد. خاک مناسب برای رشد گیاه خاک زهکشی شده با  PH کمی اسیدی و نزدیک به 7 است. سعی کنید هر از چند گاهی از سم ها و آفت و قارچ کش ها برای گیاه خود استفاده کنید. چرا که در اثر عواملی مانند آبیاری نامناسب و سرایت آفت های برگ های فاسد ممکن است گاهی گیاه دچار آفت و قارچ شود.

شیوه کاشت رز هلندی چیتی

کاشت رز چیتی به دو روش کاشت روی گیاهان جوان و کاشت با استفاده از یک گیاه پیوندی برتر استفاده میشود.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم گل رز هلندی چیتی را که یکی از گونه های کم یاب و آزمایشگاهی رز است حضور شما معرفی کنیم. این گل یک گل نادر با ظاهری شبیه لوبیا چیتی است. و گونه سه رنگ آن نیز بسیار نادر است.

شما عزیزان در صورت هر گونه پرسش پیرامون انواع گل رز میتوانید با کارشناسان Elimama در ارتباط باشید. شماره های تماس الی ماما:

09917956978

08643256072

همچنین سوالات و پیشنهادات خود را از طریق همین پست با ما در میان بگذارید تا همکاران در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

 

دمای مورد نیاز برای رشد گل رز هلندی چیتی چقدر است؟

20 الی 25 درجه

رطوبت مورد نیاز برای رشد رز هلندی چقدر است؟

60 الی 65 درصد

کم یاب ترین گونه رز هلندی چیست؟

رز هلندی چیتی سه رنگ

نور دریافتی برای رشد گیاه رز چیتی چگونه باید باشد؟

به شکل کامل و غیر مستقیم و هر روز

5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه برای “گل رز هلندی چیتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *