مهم ترین آفات و بیماری های زاموفیلیا

بیماری های زاموفیلیا

قبل از صحبت کردن راجب انواع  آفات و بیماری های زاموفیلیا راجب هرس این گیاه که بسیار در جلوگیری از بیماری های آن موثر می ‌باشد صحبت کنیم.

هرس کردن زاموفیلیا کار بسیار آسانی می باشد.

ابتدا تمامی برگ های زرد رنگ و آسیب دیده گیاه را بایستی تشخیص داد و با ملایمت با کمک وسیله تیز همچون قیچی آن ها را جدا کرده تا به محور برگ ها و یا ساقه گیاه آسیبی وارد نشود.

در هرس زاموفیلیا گیاهانی که پیش از اندازه بزرگ و متراکم شده باشد بهتر است آنها را از بخش ساقه تا نزدیکی سطح خاک آنها را قطع کرد تا از تراکم ساقه ها نیز کاست.

زرد شدن برگ‌های زاموفیلیا

زرد شدن برگ های زاموفیلیا در واقع اصلی ترین آفات و بیماری های زاموفیلیا زرد شدن می باشد که به علت آبیاری زیاد آنها می باشد.

برای هربار آبدهی به این گیاه ابتدا به میزان دو بند انگشت خاک را چک کنید که خشک شده باشد.

زرد شدگی گیاه ناشی از دو عامل مهم دیگر نیز خواهد بود.

۱ کمبود مواد مغذی خاک گیاه که می‌توانید با دادن کود‌های مقوی این خلا را جبران نموده.

۲ کوچک بودن فضای گلدان گیاه و کمبود جا برای رشد ریشه گیاه.

زرد شدن برگ ها ممکن است از پایین یا نوک برگ ها شروع شود‌. اگر علت و درمان زرد شدگی مورد توجه قرار نگیرد برگ ها ریزش پیدا میکنند و گیاه از بین، خواهد رفت. مهم ترین علت آن آبیاری زیاد به گیاه می باشد‌.

میخوای شرایط مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما رو بدنی؟ اینجا کلیک کن

درمان زردی برگ ها

کنترل کردن میزان آبیاری و دنبال کردن برنامه دقیقی برای آبیاری می باشد.

قهوه ای شدن برگ‌های زاموفیلیا

اگر نوک برگ های گیاهتان قهوه ای شده باشد. یکی از مهمترین علت های آن کمبود رطوبت می باشد در این صورت می‌توان رطوبت گیاه را افزایش داد. برای این‌کار بهتر است هر چند وقت یکبار آنهارا غبار پاشی کنید.

خم شدن ساقه

شاید برای شما نیز سوال باشد چرا ساقه زاموفیلیا بعد مدت زمانی خم می‌شود؟ این عارضه یکی از آفات و مشکلات زاموفیلیا است.

کمبود نور علت مهمی در خم شدن گیاه می باشد.

برای حل این عارضه بایستی زاموفیلیا را در جایی قرار دهید که از بالا نور را دریافت کند.

کوچک بودن گلدان می‌تواند سبب توقف و خم شدن ساقه های زاموفیلیا باشد.

یکی از بیماری های مهم زاموفیلیا ایجاد لکه های سیاه روی برگ ها و ساقه ها می باشد.

اگر سیاه شدن برگ ها همراه با خشکی برگ‌ها باشند نشان از آفتاب سوختگی شدید می باشد. ممکن است برخی از لکه ها ابکی باشد و بیشتر برگ زده می‌شوند.

خرید عمده زاموفیلیا

راه حل درمانی

اولین راه درمانی دور کردن گلدان از کنار شیشه می باشد به طوری که گلدان فاصله ۲ تا ۳ متری از کنار پنجره داشته باشد.

چروک شدن گیاه زاموفیلیا

از آفات و بیماری های زاموفیلیا چروکیدگی و لوله شدن برگ های زاموفیلیا است که یکی از بیماری هایی می باشد ‌که خیلی کم گیاه دچارش خواهد شد‌. علت این بیماری قرار گرفتن گیاه در آب و هوای گرم و خشک و تنظیم نکردن درجه دمای اتاق با میزان آبیاری است.

اگر هوا از حد اعتدال گرمتر باشد باعث تبخیر بیشتر و چروک و لوله شدن برگ ها خواهد شد.

درمان این مشکل ساده است تنها کافی است دمای اتاق را کنترل کرده و اگر دما گرم و خشک بود رطوبت محیط را با استفاده از  بخور بالا ببرید. خاک گیاه را نیز حتما بررسی کنید در صورت خشک شدن آبیاری نمایید.

آفات زاموفیلیا

بااینکه گیاه زاموفیلیا بشدت گیاه قوی می باشد در برابر انواع آفات اما بازهن آفاتی مانند شته و کنه عنکبوتی باعث آسیب گیاه می شوند. کنه ها و شته ها با چسبیدن به ساقه و برگ ها از گل ها تغذیه کرده و باعث ضعیف شدن آن خواهند شد. از جمله عوارض آفات ضعیف شدن برگ ها خواهد شد. همچنین این گیاهان مواد سمی از خود منتشر می کنند که باعث آسیب خواهند شد. علت سوراخ شدن برگ ها نیز وجود همین آفات در گلدان می باشد.

راه حل درمانی آفات استفاده از پنبه آغشته به آب و الکل و شستوشو با مواد شوینده می باشد. استفاده از سم کنه کش یا سم سوین می باشد.

خرید بهترین زاموفیلیا همین الان از الی ماما

رشد کم زاموفیلیا به چه علت می‌باشد؟

یکی دیگر از آفات و بیماری های زاموفیلیا رشد گیاه از طریق ساقه های زیر زمینی می باشد و هرچه ساقه ها بیشتر گلدان را پر کند قوی تر خواهد بود. اگر زاموفیلیای شما تاکنون به سرعت رشد داشته و اکنون از رشد آن کاسته شده است علت آن کمبود مواد مغذی در خاک می باشد.

توقف رشد گیاه زاموفیلیا

نور کم: طی مقاله ای که قبلا در فروشگاه الی ماما درباره زاموفیلیا تهیه کردیم ذکر شده بود که این گیاه به نور کم مقاوم است و در نور کم نیز به رشد خود ادامه خواهد داد. اما اگر گیاهتان را در مکانی قرار دهید که هیچ گونه نوری(طبیعی یا مصنوعی) به آن نرسد مسلما رشد آن متوقف خواهد شد. اگر در معرض باد کولر و یا هوای سرد نیز باشد برگ نخواهد زد.

عدم تغذیه: هیچ گیاهی نمیتواند بدون تغذیه از مواد مغذی رشد کند. بنابراین بایستی از طریق کود های حیوانی آن را تغذیه کنید.

اگر برگ ها جدید سبز کمرنگ می باشند باید یک برنامه مشخص برای کود دهی آن داشته باشید و هر ۴۰ روز به گیاهتان کود آهن دهید. البته تمامی برگ هایی که ابتدا می رویند کمرنگ خواهند بود اما به مرور زمان تغییر رنگ خواهند داد.

علت لوله شدن برگ ها

برگهای این گیاه معمولاً به دلیل کمبود آب و رطوبت لوله میشوند و پیچ میخورند. در صورت کمبود آب برگها پیچ می خورند تا سطح برگها کم شود و در نتیجه میزان از دست دادن آب کاهش پیدا کند.

کم آبی یا آبیاری زیاد، گرمای بیش از حد، آفات یا رطوبت بسیار کم همگی می توانند باعث پیچ خوردن برگ های زاموفیلیای بلک شوند.

پیچش و لول شدن برگ اغلب با نوک سوزی و قهوه ای شدن برگ و خم شدن ساقه همراه است. این مسئله اهمیت زیادی داره که متوجه شوید گیاه آب زیاد داشته یا کم آب بوده است. بدون این اطلاعات، درمان گیاه شما واقعاً دشوار است.

از دیگر عوامل لول شدن برگ های زاموفیلیای بلک میتوان به نور بسیار زیاد و یا وجود آفت اشاره کرد.

تابش مستقیم و بیش از حد نور خورشید منجر به از دست دادن آب بیشتر میشود گیاه را تشویق می کند تا اقداماتی را برای کاهش اتلاف آب مانند پیچاندن برگها انجام دهید.

بسیاری از آفات دوست دارند از زاموفیلیای بلک تغذیه کنند و آب برگ ها را بمکند. این باعث آسیب های نامنظم برگها، لکه های زرد رنگ روی برگها و علائم کم آبی و استرس می شود. حداقل هر چند هفته یکبار گیاه خود را از نظر وجود آفات دقیق بررسی کنید و در صورت مشاهده آفت، بلافاصله گیاه خود را از سایر گیاهان جدا کنید.

جمع بندی

شما در این مقاله که توسط کارشناسان فروشگاه گل و گیاه الی ماما نوشته شده است با انواع مشکلات و بیماری های زاموفیلیا آشنا شدید. در صورت بروز هرگونه سوال می توانید با کارشناسان ما در بخش دیدگاه شما ارتباط بگیرید.

علت زرد شدن برگ های زاموفیلیا؟

آبیاری بیش از اندازه

علت قهوه ای شدن برگ های زاموفیلیا؟

کمبود رطوبت خاک

اصلی ترین علت خم شدن ساقه زاموفیلیا؟

کمبود نور

علت چروک شدن بر گهای زاموفیلیا؟

قرار گرفتن در آب و هوای گرم و خشک

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *