گل قاشقی (گیاهی علفی و همیشه سبز)

گل برگ قاشقی

نام علمی این گیاه Peperomia است. قاشقی بومی آمریکای جنوبی است. در نواحی آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیر نیز دیده می‌شود. علت نامگذاری این گیاه به قاشقی به این علت است که دارای برگ های پهن بیضی وگوشتی شگل می‌باشد. جزء گیاهان همیشه سبز محسوب می‌شود که رنگ آن همیشه سبز می‌باشد. روند رشد قاشقی کند است و زمان زیادی برای بالغ شدن به صورت کامل میبرد.

شرایط نگهداری

از جمله گیاهان محبوب آپارتمانی است که شرایط نگهداری بسیار آسانی دارد و به راحتی می‌توان از آن مراقبت کرد.

نور:

این گیاه را نباید زیر نور مستقیم خورشید نگهدارید زیرا سبب سوختی برگ ها و همچنین ریزش برگ ها بصورت ناگهانی خواهد شد. لازم نیست گلدان قاشقی خود را درنزدیکی نور خورشید قرار دهید این گیاه به راحتی در سایه و مناطق تاریک نیز رشد میکند.

دما:

همانطور که گفته شد این گیاه متعلق به مناطق گرمسیری می‌باشد و از سرما و خشکی هوا بیزار است. پس حتما گلدان خود را در محیطی که دمای آن بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد است قرار دهید. در دمای زیر 10 درجه گیاه یخ میزند و برگ های آن شروع به ریزش می‌کنند و کم کم از بین می‌رود.

آب:

همانطور که گفته شد شرایط نگهداری قاشقی بسیار آسان است و نیاز به آب دهی زیادی ندارد. هر هفته یک الی دوبار آب دهی به آن کافی می‌باشد. این گیاه برگ های گوشتی شکلی دارد که آب را داخل خود ذخیره میکند. شما می‌توانید بعد از هر بار خشک شدن خاک رویه گیاه به آن آب بخورانید. آبیاری زیاد باعث بیماری قارچی و پوسیده شدن ساقه می شود و حتی ممکن است مشاهده کنید که برگ ها و ساقه ها سیاه شدند. در این شرایط باید از قارچ کش استفاده کنید.

قارچ کش برای گیاهان

رطوبت:

جزء گیاهانی است که خواهان رطوبت زیاد می‌باشد و رطوبت بین 50 الی 60 برای آن متعادل خواهد بود. شما میتوانید از طریق غبار پاشی رطوبت مدنظرقاشقی را تامین کنید. توجه داشته باشید در فصل سرما هفته ای یکباار غبار پاشی برای گیاه کافی می‌باشد.

خاک:

خاک مناسب گیاه قاشقی خاکی سبک با زهکشی بالا و همینطور سرشار از مواد مغذی همچون: خاک معمولی + خاک برگ + شن یا خاک برگ + پرلیت است.

کوددهی

کود دهی به گیاه متناسب با زمان های مختلف متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال در فصل های تابستان و بهار ماهی یکبار و در پاییز و زمستان هر هفته یکبار به آن کود مناسب تزریق کنید. استفاده از کود مایع و یا پودری برای گیاه فرقی ندارد.

تعویض گلدان

از آنجایی که برگ های قاشقی ریز و رونده است و رشد کندی دارد؛ شما میتوانید از گلدان های سفالی یا سرامیکی کوچک برای آن استفاده کنید و نیازی به تعویض گلدان به صورت مداوم نیست.

تکثیر

گل قاشقی کاپراتا

زمان مناسب برای گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان می‌باشد. ساقه ی گیاه قاشقی را داخل آب در  دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد قرار بدهید و بعد از ریشه دار شدن آن ها داخل خاک بکارید. یکی دیگر از روش های تکثیر گیاه قاشقی بریدن ریشه آن بصورت اریب می باشد که بعد از برش آن را در خاک مناسب قرار دهید و به خوبی به آن آب دهید تا جوانه بزند.

طریقه قلمه زدن

شما میتوانید با استفاده از یک چاقوی تیز و استریل شده به راحتی گیاهتان را هرس کنید و به اصطلاح قلمه بزنید.

برای این منظور باید یک شاخه بلند از گیاه را انتخاب کنید؛ با استفاده از قیچی برگ های اضافه و دور بر آن را بچینید. هر شاخه از قاشقی نیاز به دو برگ دارد پس حواستان باشد برگ های اصلی آن را کوتاه نکنید.

تمام برگ با دُم برگ

تمام برگ بدون دُم برگ

نیمه پایینی برگ بدون دُم برگ

نیمه بالایی برگ

آفات و بیماری های گیاه قاشقی

نازک شدن برگ ها

نازک شدن برگهای این گیاه به دو علت می تواند باشد.

الف) کمبود مواد مغذی خاک، کود دهی کم یا استفاده از خاک ساده

ب) نور دهی نامناسب و خیلی کم

پوسیدگی گیاه که ناشی از آبدهی بسیار زیاد به این گیاه است. رطوبت خاک گیاه را نباید بیش از اندازه قرار دهید زیرا به گیاه آسیب می رساند.

ریزش برگ ها

اصلی ترین علت این بیماری قرار گرفتن گیاه در محیط و دمای بسیار سرد می‌باشد که سبب ریزش برگ های آن خواهد شد.

زردی برگ ها

آبیاری نامناسب، نور زیاد و تغییر ناگهانی دما می تواند از دلایل زردی برگ های قاشقی باشند. گیاه قاشقی در نور غیرمستقیم به خوبی رشد می کند. اما اگر آن را مدت طولانی در نور مستقیم قرار دهید برگ هایش زرد می شوند. نور مستقیم می تواند باعث سوختگی نوک و کناره برگ ها نیز بشود. پس اگر با برگ های زرد قاشقی مواجه شدید گیاهتان را به مکانی با نور ملایم منتقل کنید.

لکه های سیاه روی برگ ها

لکه های سیاه و قهوه ای روی برگ ها در اثر حضور آفات گیاه قاشقی به وجود می آیند. اگر با لکه های سیاه روی برگ های قاشقی مواجه شدید به سرعت آن را از بقیه گیاهان جدا کنید. سپس برگ های آسیب دیده گیاه قاشقی را با یک قیچی تمیز جدا کنید. بهتر است برای اطمینان از دفع آفات گیاه را به طور کامل هرس کنید.

علل گل ندادن قاشقی

نور نا مناسب

از اصلی ترین علل به گل نرسیدن قاشقی، نور آفتاب است. اگر گیاه شما در مکانی است که نور آفتاب را به شکل کامل دریافت نمیکند؛ آن را تغییر مکان دهید. معمولا گیاه را پشت پنجره شرقی ساختمان قرار دهید. جایی که نور آفتاب به شکل کامل دریافت شود (البته به شکل غیر مستقیم).

میزان آبیاری

اگر فواصل آب دهی به قدری زیاد باشد که خاک بیش از حد خشک شود؛ گل دهی گیاه به تاخیر می افتد. سعی کنید فواصل آبیاری به اندازه ای نباشد که گیاه شما کامل خشک شود و در عین حال هم نباید کاملا غرق آبی شود.

رطوبت خاک

سعی کنید خاکی را انتخاب کنید که رطوبت کمتر از 50 درصد نداشته باشد. اگر دما و رطوبت از حد مورد نظر تجاوز کند گیاه دچار لکه برگی میشود.

دمای محیط

دمای مورد نظر برای رشد قاشقی و گلدهی آن دمای معمولی اتاق است. البته این گیاه کاهش دما تا 10 درجه را نیز تحمل میکند اما ممکن است گلدهی گیاه به تاخیر بیوفتد.

خاک و کود مناسب

خاک مناسب همانططور که ذکر شد خاکی است با زهکشی بالا. کود دهی باید در فصول سرد سال مثل پاییز یا زمستان هر 6 الی 8 هفته یکبار باشد.

انواع مختلف قاشقی

این گیاه انواع مختلفی دارد:

نوع اول

بصورت بوته ای دیده می‌شوند که دم برگ های آن به رنگ قرمز است.

نوع دوم

اگر به گیاهان رونده علاقه دارید یکی از انواع گل های قاشقی گیاه رونده است. رونده دارای ساقه های قرمز و برگ های نقره ای رنگ می باشد که در گلدانی که کاشت می‌شود و به سرعت رشد می‌کند و بالا می رود.

نوع سوم

نوع سوم این گیاه دارای ساقه های بلند به رنگ قرمز و برگ های پهن و قلبی شکل است که ظاهر بسیار زیبایی دارد.

تفاوت قاشقی با ساکولنت ها

اکثر افراد فکر میکنند که گیاه قاشقی نیز از انواع ساکولنت ها می‌باشد. اما اینطور نیست، درست است که ظاهری همچون ساکولنت ها دارد و گوشتی و ضخیم می‌باشد اما نسبت به آنها نیاز بیشتری به آب و نور خورشید دارد. ضمن اینکه برگ ها بیشتر حالت و شکل قاشقی مانند دارند و سایر گونه های این گیاه نیز از این خانواده است.

نماد گل قاشقی

گل قاشقی در کشور برزیل نماد شانس، دوستی و شادی است. قاشقی در کشور برزیل برای بخشیدن قوت قلب هدیه داده می شود. در ایران نیز در خانه ها گل قاشقی نگهداری میشود.

گل قاشقی ابلق

گل قاشقی ابلق

از انواع گل قاشق است که دارای گلبرگ ها با رنگ های متفاوت است. ترکیبی از رنگ های سبز زیتونی، کرم خامه ای و سبز تیره در کنار هم زیبایی چشمگیری به گل قاشقی ابلق بخشیده است.

قاشقی ابلق بومی فلوریدا، مکزیک و کارائیب است. گیاهی با سرعت رشد پایین که به ارتفاع 20 الی 30 سانتی متری می رسد.

گل قاشقی ابلق برای نگهداری در نور کم یا نور فلورسنت هم مناسب است. اگر منزل یا محیط کار شما کم نور است، گل قاشقی ابلق گزینه ی پیشنهادی ماست.

آیا گیاه قاشقی از انواع ساکولنت ها می‌باشد؟

خیر

دمای مناسب برای رشد قاشقی چند درجه است؟

بین 18 تا 24 درجه

نماد گل قاشقی چیست؟

ثروت، شادی، شانس

زمان مناسب برای تکثیر قاشقی چه موقع است؟

تابستان

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *