روش های تکثیر ارکیده گلدانی در 5 دقیقه!

روش های تکثیر ارکیده گلدانی | الی ماما

مقدمه

به دلایلی، علاقمندان به گیاهان آپارتمانی معمولاً در مورد تکثیر ارکیده گلدانی مواردی را فراموش می کنند. ارکیده ها گیاهانی بسیار زیبا هستند اما نکات بسیار ریز و روش های زیادی برای تکثیر این گیاهان وجود دارد. این روش ها با توجه به گونه گیاه متفاوت است.

نکات نگهداری ارکیده گلدانی

نحوه تکثیر ارکیده گلدانی

آنچه شما نیاز دارید:

تکثیر ارکیده گلدانی در بیشتر موارد آن قدر سخت نیست و به تجهیزات زیادی نیاز ندارید. اگرچه روش‌ها کاملاً خاص هستند، اما هر کسی می‌تواند این کار را در خانه با دستورالعمل‌های درست انجام دهد، حتی اگر تازه کار باشد.

در ابتدا:

قیچی هرس ضد عفونی شده (می توانید آن را با الکل نیز ضدعفونی کنید).

گلدان های ارکیده یا آویزهای ارکیده با اندازه مناسب مستعد تکثیر ارکیده گلدانی می باشند.

در موارد زیر تکثیر ارکیده گلدانی جواب نمیدهد:

ارکیده ناسالم

در ایتدا مطمئن شوید که ارکیده شما  سالم است و شکوفا نمی شود!

نکته ای که باید در مورد نحوه تکثیر ارکیده گلدانی در نظر داشت این است که پیش از این مقالات متعددی وجود دارد که بیان می‌کردند می‌توان ارکیده را فقط با استفاده از ریشه‌های هوایی تکثیر کرد. این روش عالی است، اما واقعیت این است که زیاد کار نمیکند. زیرا این ریشه ها حاوی سلول های مناسب برای تولید رشد جدید نیستند.

ارسال گل آپارتمانی به سراسر ایران

تکثیر برگ

تکثیر برگ از دیگر روش های تکثیر ارکیده گلدانی است. رشد مجدد یک گیاه از یک برگ فقط برای برخی از گونه ها مانند ساکولنت ها و بگونیا موثر است، اما متاسفانه برای ارکیده ها مناسب نیست. برگ باید مقداری ساقه متصل داشته باشد، زیرا این تنها بخشی است که حاوی سلول های مناسب برای رشد مجدد است.

اکنون که نحوه عدم تکثیر ارکیده را مشخص کرده ایم، بیایید به سراغ گزینه های تکثیر واقعی برویم:

نحوه رشد ارکیده از قلمه

قلمه ساقه در ارکیده مونوپدیال

شما می توانید یک ارکیده Phalaenopsis یا یک ارکیده مونوپدیال (تک ساقه) مانند واندا را با بریدن ساقه تکثیر کنید. موضوع این است که ما در اینجا از ساقه گل صحبت نمی کنیم، ما در مورد ارکیده های بالغ صحبت می کنیم که برگ های زیادی روی هم چیده شده اند که ساقه ای با اندازه خوب تشکیل شده است.

می‌توانید با یک چاقوی تمیز یا قیچی، تکثیر ارکیده گلدانی خود را انجام دهید از وسط آن را نصف کنید. تکه پایینی که ریشه دارد را می توان در گلدان به حال خود  رها کرد. این تکه با مراقبت صحیح به رشد خود ادامه خواهد داد.

قسمت بالایی بدون ریشه را می توان در خزه اسفاگنوم مرطوب کاشت. با کمی شانس، ریشه می اندازد و طبق معمول به رشد خود ادامه می دهد.

خرید عمده ارکیده گلدانی

قلمه ساقه ارکیده سمپودیال

ارکیده های سمپودیال آنهایی هستند که از یک ساقه رشد نمی کنند، بلکه از چندین پیاز تشکیل شده اند. بیشتر این ساقه ها را نمی توان برای تکثیر از طریق قلمه استفاده کرد.

تکثیر از طریق تقسیم

برای تکثیر ارکیده از طریق تقسیم، مطمئن شوید که یک گیاه سالم و بالغ با تعداد زیادی عصا/پیاز شبه دارید. ارکیده را از گلدان بیرون بیاورید و ریشه‌ها را باز کنید و دسته ریزوم را به ارکیده‌های جدیدی تقسیم کنید که هر کدام 3 تا 4 پیاز در حال رشد دارند. در بیشتر موارد، این به معنای تقسیم گیاه شما به نصف است.

هر دو نیمه ارکیده خود را در محیطی مناسب بکارید. آنها باید بدون مشکل زیادی به رشد خود ادامه دهند، زیرا هر گیاه قبلاً سیستم ریشه خود را دارد

نحوه تکثیر ارکیده از کیکیس

“Keiki” یک کلمه هاوایی به معنای کودک است. این روش در تکثیر ارکیده گلدانی روشی بسیار دقیق است. در این روش از کیکی ها یا بچه هایی که در بالای ساقه گیاه است استفاده کنید. کیکی ها در ارکیده ها روی ساقه در قسمت اتصال ساقه به برگ رشد میکنند.برای تکثیر ارکیده گلدانی از طریق کیکی باید حتما از آن هایی که در بالای ساقه رشد میکنند استفاده کنید. آن ها را جدا کرده و در گلدان مجزایی رشد دهید. اگر از جوانه های پایینی استفاده کنید تاثیر مثبتی نداشته و بر روی شکوفه دهی و رشد گیاه تاثیر منفی خواهد داشت.

خرید ارکیده گلدانی ارسال روز

نحوه تکثیر ارکیده گلدانی از پیازهای پشتی

اگر با ارکیده سمپودیال آشنا هستید، ممکن است بدانید که “شبه پیاز” چیست. برخی از ارکیده ها روی پیاز خود یک سری پیاز کاذب دارند. این پیازها برای ذخیره مواد مغذی یا آب استفاده می شوند. پیازهای کاذب از نظر رشد غیرفعال شده‌اند، اما همچنان مواد مغذی را تامین می‌کنند؛ این پیازها پیاز پتشیبانی یا شبه پیاز نامیده می‌شوند.

زمانی که ارکیده شما بی حال یا در مرز از بین رفتن باشد، می‌توان از این پیاز ها برای تکثیر ارکیده استفاده کرد. البته ساقه های گیاه نیز هنوز پتانسیل رشد جدید را دارد. میتوان ساقه را جدا کرد و در گلدان کاشت.

تکثیر ارکیده گلدانی از طریق شبه پیاز بسیار آسان است. فقط کافی است آن را از ریزوم جدا کرده و در محیط مرطوب قرار دهید. هنگامی که به نظر می رسد به خوبی ریشه می دهد، می توانید آن را در یک محیط معمولی قرار دهید.

نحوه پرورش ارکیده از دانه

مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر، پرورش ارکیده از بذر روشی است که جواب مییدهد و روشی آسان است. البته رشد ارکیده های جدید از طریق تکثیر رویشی آسان تر است (روش های ذکر شده در بالا). رشد از بذر فرآیند بسیار کندی است البته اگر به نتیجه برسد بسیار مفید است.

اگر می خواهید یک ارکیده را از دانه پرورش دهید، می توانید غلاف بذر را از سیک فروشگاه معتبر خریداری کنید یا خودتان گل ارکیده خود را گرده افشانی و بذور را جمع آوری کنید.

جمع بندی

سعی کردیم تمامی نکات مورد نیاز درباره تکثیر ارکیده گلدانی را به تفصیل برای شما همراهان عزیز فروشگاه گل و گیاه الی ماما توضیح دهیم. چنانچه درباره چگونگی تکثیر ارکیده گلدانی سوالی دارید با کارشناسان ما در بخش دیدگاه شما در میان بگذارید.

شرایط دریافت مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما

ارکیده ها هر چند وقت یک بار تولید مثل می کنند؟

بیشتر ارکیده ها سالی یک بار شکوفا می شوند، اما اگر واقعا خوشحال باشند، ممکن است بیشتر شکوفا شوند. اگر ارکیده ای می خواهید که در یک فصل خاص شکوفا شود، بهترین راه این است که گیاهی را خریداری کنید که در آن زمان شکوفا باشد. هنگامی که یک ارکیده گل می دهد، معمولا به مدت شش تا ده هفته در شکوفه باقی می ماند.

آیا می توانید ارکیده را از برگها تکثیر کنید؟

به عنوان یک جنس، ارکیده ها را نمی توان با قلمه های برگ تکثیر کرد، با این حال، چند تلاش موفقیت آمیز برای رشد وندا از قلمه های برگ صورت گرفته است. معمولاً این کار با یک برگ جدیدتر متصل به بخش کوچکی از ساقه مادر انجام می شود.

چگونه ساقه های ارکیده را تکثیر می کنید؟

ساقه را نزدیک پایه ارکیده و درست بالای یک گره یا مفصل برگ ببرید. این به یک ارکیده جدید اجازه می دهد تا از ساقه کوتاه شده به رشد خود ادامه دهد. در مرحله بعد، ساقه خود را به قطعات کوچکتر ببرید که هر کدام دارای حداقل 2 گره باشد. سپس من دوست دارم انتهای آن را با یک ضد قارچ مانند دارچین یا زغال چوب بپوشانم.

آیا در فروشگاه آنلاین گل و گیاه الی ماما ارسال گل به ایران از سراسر دنیا امکان پذیر است؟

بله Elimama بستری فراهم کرده است که تمام شهروندان مقیم خارج از کشور به آسانی بتوانند برای عزیزانشان گل آپارتمانی ارزان و با کیفیت ارسال کنند.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *