نگهداری از کاکتوس ارکیده ای

مقدمه

نام گیاهشناسی: Epiphyllum spp.

شکوفه های بزرگ و فنجانی شکل در رنگ های زیبا، رشد کاکتوس ارکیده ای را لذت بخش می کند.  بهتر است این گیاه در یک سبد آویزان باشد و ساقه های بلند روی گلدان حالت آبشاری داشته باشند.

ساقه های کاکتوس ارکیده ای پهن و مسطح با لبه های دندانه دار هستند. طول آنها به 2 فوت (60 سانتی متر) و عرض آن حدود 2 اینچ (5 سانتی متر) می رسد. آن ها زیاد بلند نیستند ، اما در هر بهار شکوفا می شوند.

گل ها در انتهای ساقه ها ظاهر می شوند و می توانند 4-8 اینچ (10-20 سانتی متر) عرض داشته باشند. اکثر Epiphyllum که امروزه رشد می کنند، هیبرید هستند و ممکن است صورتی، قرمز، سفید، زرد، نارنجی، بنفش یا دو رنگ باشند. به کاکتوس خود نور زیادی بدهید و از ماه ها شکوفه دادن لذت خواهید برد.

 

خرید انواع کاکتوس و ساکولنت

هرس کاکتوس ارکیده ای

شما نیازی به هرس این گیاه نخواهید داشت مگر اینکه بخواهید اندازه آن را کنترل کنید. بهترین زمان برای هرس مجدد مدت کوتاهی پس از توقف گلدهی آن است. برای جلوگیری از از بین رفتن ساقه ها از قیچی های تیز و تمیز استفاده کنید.

 قلمه های کاکتوس ارکیده ای را دور نیندازید! آنها را تکثیر کنید تا تعداد بیشتری از این گیاهان را بدست آورید.

گلدان زنی مجدد کاکتوس ارکیده ای

هر 2 تا 3 سال یکبار تعویض کنید و به یک گلدان بزرگتر منتقل کنید. کاکتوس ارکیده ترجیح می‌دهد کمی در گلدان باشد و به بهترین شکل به این شکل شکوفا می‌شود. هرگز در هنگام گلدهی مجدد اینکار را انجام ندهید باعث ریزش جوانه ها و شکوفه های آن می شود.

به جای آن می توان گیاهان بزرگ را با افزودن یک لایه مخلوط گلدان تازه پوشاند. یک اینچ یا بیشتر (حدود 2.5 سانتی متر) از لبه ظرف فاصله بگذارید تا هنگام آبیاری خاک بیرون نریزد.

چگونه کاکتوس ارکیده را شکوفا کنیم

پرورش این کاکتوس گلدار آسان است، اما چند کار که می توانید انجام دهید به شکوفه دادن آن کمک می کند:

به آن استراحت زمستانی بدهید. یک استراحت خنک و خشک برای حدود 8-10 هفته در زمستان برای جوانه زدن گیاه مورد نیاز است. در این مدت گیاه را کم آبیاری کنید و کود دهی را متوقف کنید.

 

نکات کلی نگهداری کاکتوس ها

نور

 کاکتوس ارکیده  ای خود را در تمام طول سال در نور روشن و غیر مستقیم نگهداری کنید. اگر آن را برای تابستان به خارج از منزل منتقل می کنید، گیاه را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.

کوددهی

گیاه را تغذیه کنید. کود با فسفر بالا شکوفه های بیشتری را تشویق می کند. تغذیه را از اوایل بهار شروع کنید و تا پاییز ادامه دهید.

پس از ظاهر شدن جوانه ها، گیاه را در همان محل نگهداری کنید. تغییر در نور و دما با حرکت دادن آن به اطراف باعث ریزش جوانه ها و گل های آن می شود. همچنین آن را از مناطقی مانند دریچه ها و دریچه های گرما دور نگهدارید.

مشکلات و راه حل رفع آنها

ریختن جوانه ها

 هنگامی که جوانه ها شروع به رشد کردند، گیاه را به اطراف حرکت ندهید. تغییرات نور احتمالاً باعث ریزش جوانه های گل می شود. نگران نباشید، هر چند این هیبریدهای گرمسیری عمر طولانی دارند و با مراقبت خوب، به زیبایی شکوفا خواهند شد.

رفع بیماری های جانبی گیاه

 حشرات فلس دار و شپشک های آرد آلود را که ممکن است به این گیاه حمله کنند بررسی کنید. هر گونه آلودگی را فوراً درمان کنید و گیاه آسیب دیده را جدا کنید تا از انتقال آفات به سایر گیاهان آپارتمانی جلوگیری کنید.

ساقه های کاکتوس ارکیده ای که در قاعده مایل به سیاه می شوند پوسیدگی ساقه است که در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد می شود. می توانید ساقه های پوسیده را در سطح خاک قطع کنید.

نکات مراقبت از کاکتوس ارکیده

کاکتوس ارکیده، مراقبت از کاکتوس ارکیده، اپی فیلوم

منشأ: هیبریدهای آمریکای مرکزی

ارتفاع: تا 2 فوت (60 سانتی متر)

نور:

 نور روشن، غیر مستقیم. نور ناکافی باعث رشد دوکی و شکوفه های کمی می شود.

آب:

 خاک را تا پاییز مرطوب نگه دارید، در حالی که گیاه در حال رشد است. در زمستان، تا زمانی که رشد جدید در بهار شروع شود، به مقدار کم آبیاری کنید. هرگز اجازه ندهید خاک خشک شود. ساقه های چروکیده و لنگی نشان دهنده خشکی بیش از حد خاک است. آبیاری بیش از حد منجر به پوسیدگی ساقه می شود. ساقه های آسیب دیده را قطع کنید

رطوبت:

در محیط داخلی متوسط ​​(حدود 50-40 درصد رطوبت نسبی). گلدان را روی ظرفی از سنگریزه های مرطوب قرار دهید تا در صورت لزوم رطوبت را افزایش دهید. اگر خانه شما به شدت خشک است، بهترین راه برای افزایش رطوبت، استفاده از یک مرطوب کننده اتاق سرد است.

دما:

 میانگین دمای اتاق 65-75 درجه فارنهایت )18-24 درجه سانتیگراد) است. برای قرار دادن جوانه های گل، گیاه به 8-10 هفته هوای خنک با دمای 60-65 درجه فارنهایت ( 16-18 درجه سانتیگراد ) و شب های 45-55 درجه فارنهایت ( 7-13 درجه سانتیگراد) در زمستان نیاز دارد.

خاک:

برای زهکشی سریعتر 1 قسمت مخلوط گلدانی بر پایه پیت ماس ​​و 1 قسمت پرلیت را مخلوط کنید.

کود:

 از اوایل بهار تا پاییز هر 2 هفته یکبار گیاه را با یک کود محلول در آب با فسفر بالا تغذیه کنید. در طول زمستان غذا ندهید.

تکثیر کاکتوس ارکیده ای

در بهار 4-6 قسمت (10-15 سانتی متر) ساقه را جدا کنید، اجازه دهید برش برای چند روز خشک شود، سپس انتهای برش را به صورت عمودی در مخلوط گلدانی کمی مرطوب قرار دهید. قلمه ها را در دمای اتاق (65-75 درجه فارنهایت / 18-24 درجه سانتیگراد) نگهداری کنید. قلمه های ساقه به راحتی در حدود 4-6 هفته ریشه می گیرند.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *