گل نرگس و هزاران خواص درمانی!

گل نرگس

بدون شک یکی از گل های زیبا و خوش عطر برای هدیه دادن و یا نگهداری در خانه یا باغچه گل نرگس است این گل زیبا که پیشینه کهن و اساطیری قدیمی دارد. بین خانواده های ایرانی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این گل ظاهری همچون فنجان ارد که چندین گلبرگ زیبا اطراف ان را گرفته است. بوی بسیار معطری دارد که در ادامه درباره خواص درمانی و شقا بخشی این گیاه مفصل توضیح خواهیم داد. با کارشناسان فروشگاه گل و گیاه الی ماما همراه شوید:

گل نرگس

شرایط کاشت و نگهداری گل نرگس

اگر می خواهید این گیاه را داخل گلدان بکارید پیشنهاد ما به شما انتخاب گلدان های استوانه ای شکل با فضای مناسب برای کاشت پیاز گیاه است. شرایط مناسب برای کاشت این گیاه عبارتند از:

نور

نرگش خواهان نور کامل و غیر مستقیم خورشید است. روزانه بایستی 6 ساعت نور کامل خورشید را دریافت کند و به تمامی نقاط آن نور کافی برسد. هرزچند گاهی گلدان خود را بچرخانید. گل نرگس سایه دوست نیز می باشد و درسایه لذت خواهد برد البته نه برای همیشه.

آب

این گیاه نیاز به آب فراوانی ندارد و حتی آب دادن بیش از اندازه سبب نابودی و پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد.

خاک

خاکی که در آن گل نرگس را می کارید بسیار مهم است. خاکی را برای کاشت گیاه انتخاب کنید که دارای زهکشی بالا و خاک سبکی باشد. مناسب ترین خاک برای کاشت گل نرگس خاکی با مواد مغذی می باشد.

کود

مناسب ترین زمان برای کود د ادن به گیاه فصل رشد ان است. این گیاه در اواخر زمستان گل می دهد و گلدهی آن به صورت سال اول نیست. بهترین کود برای گیاه مقدار مناسبی از فسفر، نیتروژن و پتاس را را داشته باشد. البته گل نرگس نیاز زیادی به کو ندارد و هرسال یکبار کوددهی به این گیاه کافی است.

آفات درگیر کننده گل نرگس

شته

شته ها از اواع آفاتی می باشند که سبب بیماری گیاه خواهند شد. در فصول گرم سال این حشرات به گباه حمله کرده وسبب بیماری آن خواهند شود. نوعی ار شته ها فقط روی برگ ها سکونت داشته وسبب به وجود آمد ویروس خواهند شد.

مگس پیاز

این مگس یر روی پیاز گل نرگس زندگی کرده و اجاد تخم می کند که بارشد آنها لارو تشکیل شده وسبب بیماری گیاه خواهند شد. حتما قبل از کاشت و بعد از کاشت از قارچ کش ها استفاده کنید. درجه حرارت مناسب برای رشد قارچ 16 الی 18 درجه سانتی گراد است و در خاک های غنی از مواد آلی فعالیت قارچ زیاد است.

پوسیدگی باکتریایی

باکتری عامل بیماری برای انهدام سریع پیاز گل نیاز به دمای بالا و مناسب 25 درجه دارد.

از سویی دیگر با رطوبت نسبی بالا، باکتری آنزیم پکتیناز ترشح می کند که موجب حل شدن دیواره سلولی و به هم خوردن نظم سلول می شود و پس از حل شدن مواد بین سلولی، پوسیدگی نرم غده ایجاد می گردد.

سفیدگی

این قارچ آسکومیست پاتوژن بسیاری از درختان میوه و گیاهان زراعی می باشد. که به نوع خاصی از گل ها حمله کرده وسبب بیماری آنها میگردد.

تکثیر گل نرگس

گل نرگس از طریق پیاز، تقسیم کردن و بذر تکثیر می شود. تکثیر این گیاه از طریق پیاز آن انجام می گیرید. به این منظور یک پیاز بزرگ انتخا کرده . قبل از کاشت آن را در یخچال قرار داده و وساعت قبل از کاشت آن را در آب ولرم قرار دهید. گیاز را در عمق 90 سانتی متری خاک بکارید تا به آن آسیبی نرسد.

نماد گل نرگس

گل نرگس

اصولا یکی از ابزار های انتقال احساسات هدیه دادن گل است که بسیار رایج می باشد. گل نرگس نیز به معنای تولد دوباره و تبریک و شاداد باش به شروع رابطه جدید است. رنگ زرد نیز نماد شادی، امیدواری و زندگی دوباره می باشد. و برای هدیه دادن و به وجود آوردن یک حس خوب بسیار کمک کننده خواهد بود.

سمی بودن

اگر بوی معطر و خوش بوی گل نرگس را نادیده بگیریم. پیاز این گیاه سمی است و تماس مستقیم با پوست انسان سبب التهاب و ورم پوست خواهد شد. از خوردن آن اجتناب نمایید زیرا میتواند موجب دل پیچه, اسهال و حتی تهوع شود. البته گل های زرد آن کمی سمی تر از نوع سفید آن است.

خواص درمانی گل نرگس

گل نرگس

برای سردرد و سرگیجه

شما می توانید خودتان یا از عطتری ها روغن گل نرگس را تهیه مکرده و با استفاده از آن سبب بهبود بسیاری از بیماریی خود نظیر سردرد و سرگیجه شوید. صرفا نیاز است که روغن این گیاه را بر روی مناطقی که درد دارد بمالید.

درمان یبوست

انسان هایی که دچار این عارضه می باشند بایستی روغن گیاه را بر روی معده و کف دست خود مالیده و سبب بهبودی خود با این راهکار ساده اما مفید شوید.

رفع عفونت

امروزه بسیار یاز زنان از بیماری هایی نظیر عفونت و دردهای رحمی و انواع آن رنج می برند. بااستفاده از روغن این گیاه سبب برطرف کردن دردها و افزایش شیرمادران باردار شوید.

تقویت قوای بینایی

بله این گیاه زیبا علاوه بر بوی معطر و زیبایی ظاهریش خواص بسیار عالی همچون تقویت بینایی نیز خواهد داشت. شما تگر روغن گیاه را روی گردن و سر خود بمالید سبب تقویت بینایی خود خواهید شد.

پوست سالم

پیاز نرگس را کمی بکوبید و سپس آن را با کمی سرکه و عسل مخلوط کنید. پماد به دست آمده را روی نواحی پوست خود قرار دهید. این ترکیب علاوه بر آن که به شفافیت و لطافت پوست فرد کمک می‌کند، می‌تواند به رفع چروک‌ها، لکه‌ها و کک و مک‌ها در فرد منجر شود.

جمع بندی

در این بخش از وبلاگ فروشگاه گل و گیاه الی ماما سعی کردیم به توضیحات جامعی درباره گل نرگس ارائه دهیم. بطور کلی این گیاه از شرق تا غرب ایران به صورت انبود کاشت می شود و یکی از گیاهان قدیمی بوده است پیشنیه کهنی دارا است. اگر فرد مریضی رد اطراف شما می باشد بهتر است با گل نرگس به عیادتش رفته و سبب انرژی دادن به آن شوید.

 

میزان نور دریافتی گل نرگس در روز؟

نیاز به 6 ساعت نور کامل دارد

مهم ترین آفات درگیرکننده گل نرگس؟

شته،مگس پیاز،

روش های تکثیر گل نرگس؟

پیاز،تقسیم کردن و بذر

آیا گل نرگس سمی می باشد؟

پیاز آن سمی می باشد

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *