حقایق نگهداری از گل رز که احتمالا نمیدانید!

مراقبت کامل از گل رز

مقدمه

گل رز از جمله محبوب ترین و پرکاربردترین گیاهان زینتی طبقه بندی می شود. آنها را تقریبا در همه جا پیدا می کنیم، از بالکن ها و حیاط خلوت گرفته تا معروف ترین باغ های سلطنتی جهان. گل رز گیاهی است برگریز و چند ساله (برگهای خود را به صورت فصلی از دست می دهد). این گل از تیره گل سرخ و از خانواده گل سرخ ها است. جنس رزا شامل صدها گونه و هزاران رقم است که هر کدام ویژگی های متفاوتی دارند. بنابراین، می‌توانیم انواع بوته‌ای، رونده ، انواع کوتوله و گونه‌هایی که برای چوب، گل‌ها، میوه‌ها یا اسانس‌شان رشد می‌کنند، پیدا کنیم.

ساقه این گیاه چوبی و پوشیده از خار است. برگ های گیاه متناوب هستند. رنگ گل ها در  رنج های صورتی-قرمز است، البته امروزه ارقام تولید شده را در رنگ های مختلف مانند سفید، زرد، صورتی، قرمز و حتی مشکی نیز می بینیم.

خواص کلی گل رز

مراقبت کامل از گل رز

گل رز عمدتاً بخاطر گل های خود کشت می شود. با این حال، برخی از گونه ها نیز برای چوب آنها کشت می شوند که کیفیت عالی دارد و اغلب در داخل خودروها و حتی در صنعت اسلحه سازی نیز مورد استفاده قرار میگیرند. از گل های این گیاه به عنوان گل زینتی استفاده می شود اما کاربردهای دیگری نیز دارد.

 گلبرگ های گل رز حاوی اسانس بسیار با کیفیتی است که عمدتاً در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. همچنین از گلبرگ های برخی ارقام برای تولید شیرینی و مارمالاد استفاده می شود.

نحوه پرورش گل رز در خانه

گل رز صورتی

هیچ چیز زیباتر از باغ یا بالکن پر از گل های رنگارنگ نیست. گل رز یک انتخاب عالی برای باغبانی حیاط خلوت است. رزها به راحتی رشد می کنند وگیاهانی بسیار سازگار هستند. با این حال، رشد گیاهان در حیاط خلوت شما برخی خطرات و باید و نباید ها دارد و مواردی وجود دارد که مطمئناً باید از آنها اجتناب کنید.

نکات خلاصه کلیدی در مورد گل رز :

شاید نمیدانستید که گونه های قدیمی گل رز می توانند 40 تا 50 سال یا بیشتر عمر کنند، اما گونه های معاصری که در گلخانه ها فروخته می شوند اغلب 10 تا 12 سال عمر می کنند.

بهترین روش برای شروع گل رز، خرید یک گیاه جوان از یک نهالستان (چه ریشه لخت یا در ظرف) است. رشد گل رز از بذر معمولا توصیه نمی شود.

در صورت خرید نهال ریشه  لخت ( ریشه ای که در خاک قرار ندارد)، ممکن است مجبور شوید آن را یک شب قبل از کاشت، خیس کنید.

قبل از کاشت گل رز جوان در حیاط خلوت خود، خاک باید شخم زده شود تا علف های هرز از بین برود و خاک برای گیاه جدید آماده شود.

زمان کشت گل رز

گل رز مشکی

در بسیاری از مناطق، می توانید نهال های گل سرخ خود را در تمام طول سال بکارید. زمان مناسب برای کشت گل رز از اواخر پاییز تا اوایل بهار است. در این صورت تا اواخر تابستان شاهد شکوفه دادن گیاه خود هستید.

یک گودال بزرگ حفر کنید و گیاه جوان را به آرامی با خاک، در همان عمقی که در نهالستان بود، کنار هم قرار دهید.

گلدان مناسب

اگر می خواهید گل رز را در گلدان بکارید، نباید از گلدان پلاستیکی استفاده کنید. در این حالت گلدان سفالی یا سیمانی گزینه های بهتری هستند. به خاطر داشته باشید که ممکن است مجبور شوید هر 2 سال یک بار گل رز خود را در یک گلدان بزرگتر بکارید. در ین صورت یک الی دو سایز اندازه گلدان را بزرگتر کنید.

خاک مناسب

می توانید خاک گل رز خود را از یک مخلوط غنی شده انتخاب کنید. برای هوادهی و زهکشی بهینه می توانید خاک را با پرلیت مخلوط کنید.

اگر گل رز شما رونده است، با یک داربست آن را حمایت کنید.

آبیاری گل رز

گل رز برای تولید گل های زیبا به آب نیاز دارد. آبیاری منظم آنها را در نظر بگیرید، به خصوص در تابستان، که در بیشتر موارد حداقل یک یا دو بار در هفته آبیاری لازم است.

آبیاری یکی از مهمترین عملیات هاست و برای موفقیت کشت گل رز حیاتی است. گل رز به آب نیاز دارد تا تعداد زیادی گل شکوفا تولید کند. گیاه رز در مرحله گلدهی که از تابستان تا پاییز اتفاق می افتد، نیاز آبی بیشتری دارد. در باغ های بزرگ تجاری گل رز، اغلب از سیستم های آبیاری قطره ای استفاده می شود. با این سیستم ها، کشاورز می تواند رطوبت دقیق خاک را هر روز کنترل کند. همچنین با این سیستم کوددهی کارآمدتر میشود یعنی تزریق کود را از طریق سیستم آبیاری متناسب با آن انجام دهد. نیازهای آب در شرایط مختلف می تواند کاملاً متفاوت باشد. انواع مختلف نیز ممکن است نیاز آبی متفاوتی داشته باشند.

نور گل رز

این گل نیاز مادام به نور کامل و غیر مستقیم دارد. اگر آن را در گلدان یا حتی داخل آب نگهداری میکنید؛ از گزند نور مستقیم خورشید نیز آن را حفظ کنید.

کود دهی گل رز

ممکن است گیاه شما یک تا دو بار در سال به کود یا کمپوست نیاز داشته باشید. همچنین می توانید یک کود متعادل (N-P-K 10-10-10) یا یک کود آهسته رهش (4 ماهه) را انتخاب کنید که اغلب در اوایل بهار استفاده می شود.

هرس کردن رز

گل رز نیاز به هرس دارد. در غیر این صورت، چوبی و مستعد ابتلا به بیماری خواهند شد. هر سال باید شاخه های ضعیف، بیمار یا مسن تر را حذف کنید. هدایت شاخه ها و هرس بسیار مهم است، زیرا علاوه بر حفظ شکل بهینه گیاهان، به دلیل تهویه بهتر و نفوذ آفتاب، سلامت عمومی گیاهان را نیز بهبود می بخشد. در بیشتر موارد، هرس در اوایل بهار، پس از آخرین یخبندان انجام می شود. با این حال، ممکن است نیاز به انجام عملیات هرس جزئی در طول بهار، تابستان و پاییز داشته باشید (مخصوصاً برای رزهای رونده).

هرس رزهای جوان در اوایل سال کشت گیاه شروع می شود. تولیدکنندگان روی گل رزهای جوان در ارتفاع 45 تا 60 سانتی متری هرس میکنند تا رشد شاخه های محیطی تقویت شود. این کار در نهایت منجر به رشد بوته می شود.

از اولین تابستان پس از کاشت به بعد، تولیدکنندگان شروع به حذف هر گونه گل تولید شده و همچنین شاخه های ضعیف می کنند تا تولید پاییز آینده را ارتقا دهند. از سال دوم به بعد هرس سبکی همزمان با برداشت انجام می شود. در طول این مدت، تولید کنندگان شاخه های زیر گل اول را با بریدن آنها در بالای اولین برگ از زمین جدا می کنند. هر 2 تا 3 سال یکبار، تولیدکنندگان ممکن است هرس سنگینی را با حذف شاخه‌های اضافی و شکسته، ضعیف یا بیمار انجام دهند تا گیاه تقویت شود.

تنک کردن نیز تکنیک مهمی است که بر اساس آن باغبان به صورت دستی گلهای کوچک، نابالغ غیر یکنواخت یا معیوب را از گیاه جدا می کنند. به این ترتیب گیاه را تشویق می کند تا مواد مغذی خود را به گل های کمتر اما با کیفیت تر منتقل کند.

برداشت گل رز

در صورتی که می خواهید گلی را برداشت کنید، روش انجام آن از طریق قیچی در زاویه 45 درجه است. می توانید ساقه گل دهنده را درست بالای آخرین برگ آن ببرید تا گیاه به زودی بتواند گل دیگری تولید کند.

مراقبت از گل رز به دلیل خارهایی که دارد می تواند کمی خطرناک باشد. از آنجایی که تصمیم گرفته اید در باغچه خود گل رز پرورش دهید، خرید دستکش های مخصوصی که از شما در طول عملیات معمول محافظت می کند توصیه میشود.

محل قرارگیری گل رز، نیازهای خاک و آماده سازی کاشت در بستر باغ

مراقبت کامل از گل رز

بیشتر پرورش دهندگان گل رز کشت را از قلمه های 1 یا 2 ساله شروع می کنند. چند روز قبل از کاشت، بستر را آماده می کنند. زمین را می کارند، بقایای قبلی و علف های هرز را از بین می برند. آنها همچنین می توانند کود پایه همراه با کود دامی که به خوبی هضم شده است را در خاک ادغام کنند.

هنگامی که آنها برای کاشت آماده می شوند، سوراخ هایی به عمق 30-40 سانتی متر (11.8-15.7 اینچ) حفر می کنند و رزهای جوان را می کارند. تا آنجا که به مکان مربوط می شود، باید یک نقطه آفتابی در باغ خود انتخاب کنید. گل رز فقط می تواند در مکان هایی که ساعات زیادی به نور خورشید دسترسی دارد گل های زیبا تولید کند. گل های رز برای رشد، خاک های عمیق، لومی، اما با زهکشی خوب را ترجیح می دهند. pH خاک، برای گل رز باید کمی اسیدی (pH از 5.5 تا 7) باشد.

قبل از کاشت گل رز، خاک باید شخم زده شود. هدف خاک ورزی از بین بردن علف های هرز چند ساله و کرک شدن خاک است که برای توسعه سیستم ریشه ضروری است. چند روز قبل از کاشت، بسیاری از باغداران یک کود قبل از کاشت مانند کود دامی که به خوبی پوسیده شده است را به کل زمین یا فقط در مناطق کاشت می‌دهند. آنها این کار را به منظور افزایش حاصلخیزی خاک و بهبود بافت خاک انجام می دهند.

تکثیر گل رز

 گل رز پیوندی و ریشه ای

گل رز عمدتاً از طریق قلمه های چوبی ساده یا پیوندی تکثیر می شود. پیوند یک تکنیک متداول است که به وسیله آن قسمت هایی از دو گیاه مختلف را به هم متصل می کنیم تا به شکل یک گیاه رشد کنند. قسمت بالایی گیاه اول پیوندک نام دارد و روی سیستم ریشه گیاه دوم که به آن پایه می گویند می روید. در نهایت گیاهی داریم که تمام مزایای پایه و پیوندک را دارد. این گیاه دقیقا همان درخت گل رز خواهد شد. رایج ترین پایه های مورد استفاده امروزه گونه های رز وحشی هستند. در بسیاری از موارد، رزهای پیوندی در مقایسه با گل رزهای ریشه خود به سرما حساسیت بیشتری دارند.

با این حال، گل رز را می توان از طریق روش های دیگری نیز تکثیر کرد. تکثیر از طریق بدر بهتر است فقط در آزمایشگاه ها صورت گیرد. از شاخه ها نیز برای تکثیر استفاده می شود اما در مقیاس کوچکتر.

مهم ترین آفات و بیماری های گل رز و روش جلوگیری از گسترش

متأسفانه گل رز ممکن است دچار بیماری های قارچی و آفات مختلف شود.

آفات

شته ها

شته ها عمدتاً در فصل بهار روی شاخه ها و برگ های جوان ظاهر می شوند و از آنها تغذیه می کنند . انها باعث ایجاد لکه های کلروتیک می شوند. هنگامی که کل گیاهان مورد حمله قرار می گیرند، مدیریت نیز دشوارتر می شود. با توجه به اینکه آفات به راحتی در برابر سموم ایمنی ایجاد می کنند، بهترین روش مبارزه با آنها مدیریت بیولوژیکی است. درمان شیمیایی تنها در صورتی استفاده می شود که مشکل شدید باشد و گیاه تحت نظارت یک متخصص کشاورزی باشد.

کنه Tetranychus

این کنه رایج ترین دشمن گل رز است. این آفت عمدتاً در سطح زیرین برگها زندگی می کند و در آنجا با مکیدن آب گیاه تغذیه می شود. هنگامی که گل های رز ما مورد حمله قرار می گیرند، متوجه علائمی از جمله زرد، خشک و سوخته شدن برگ های گیاه می شویم.

بیماری ها

نقطه سیاه

لکه سیاه توسط قارچ Diplocarpon rosae ایجاد می شود و یکی از شایع ترین بیماری های گل رز است. از علائم بیماری می توان به لکه های سیاه نامنظم روی برگ ها و ساقه های جوان اشاره کرد. به تدریج برگ های آلوده، زرد شده و می ریزند. بدون شاخ و برگ مناسب نیز، گیاه قادر به فتوسنتز نیست و می میرد. کنترل بیماری با اقدامات پیشگیرانه مناسب آغاز می شود. از جمله کنترل علف های هرز و فاصله ایمن بین بوته ها، زهکشی مناسب و اجتناب از آبیاری روی برگ ها. میوه های آلوده شده باید از بستر کشت حذف شوند. درمان شیمیایی ( با استفاده از قارچ کش های مبتنی بر مس) تنها در صورتی استفاده می شود که مشکل شدید باشد. همچنین استفاده از وسایل بهداشتی مناسب مانند ضدعفونی ابزار در هر بار تماس با گیاهان بسیار مهم است.

کپک پودری

این بیماری توسط قارچ Sphaerotheca pannosa var ایجاد می شود. گیاهان آسیب دیده، دارای لکه های کلروتیک روی برگ ها، ساقه ها و جوانه های گل میشوند. کنترل بیماری با اقدامات پیشگیرانه مناسب آغاز می شود. از جمله کنترل علف های هرز و فاصله ایمن بین بوته ها، زهکشی مناسب و اجتناب از آبیاری برگی.

سفیدک کرکی

این بیماری توسط قارچ Peronospora sparsa ایجاد می شود که باعث ایجاد لکه های زاویه ای و کلروتیک مشخص روی برگ ها می شود. در شرایط مرطوب بهینه، رشد قارچ خاکستری معمولاً در سطح زیرین شاخ و برگ ظاهر می شود. در این حالت برگها زرد می شوند. در این حالت نیز باید محیط به سرعت ضد عفونی شود. شاخه ها، ساقه و گل های آلوده جدا سازی شوند. از آبیاری روی برگی نیز باید تا حد امکان جلوگیری شود.

جمع بندی

در این پست از گلفروشی آنلاین الی ماما سعی کردیم جامع ترین معرفی را از  گل رز این گل چهار فصل و مقاوم برای شما ارائه دهد. شما عزیزان در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر داشتید یا برای نگهداری گل رز خود دچار مشکل شدید حتما با کارشناسان ما در ارتباط باشید. با ارائه نظرات خود انرژی مضاعف ما برای ارائه موضوعات جالب تر و متنوع تر نیز باشید.

برای خرید انواع گل رز شاخه بریده و گلدانی کلیک کنید .

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *