شایع ترین مشکلات گل ارکیده

بیماری های ارکیده

مقدمه

گل ارکیده از انواع گیاهان پرطرفدار آپارتمانی می باشد که در این مقاله سعی داریم شمارا با مشکلات گل ارکیده و راه حل های درمانی آن آشن کنیم:

یکی از شایع ترین مشکلات گل ارکیده عدم گلدهی این گیاه می‌باشد که میتواند ناشی از گرما و یا سرمای بیش از حد در محیط برای گیاه باشد..

بیش از اندازه آب دادن و یا بیش از اندازه خشک نگه داشتن گیاه علت دیگری برای عدم گلدهی و ریزش گیاه می باشد.

بیش از اندازه استفاده کردن کودهای شیمایی و یا حیوانی برای خاک ارکیده نیز می تواند سبب ریزش برگ های گیاه گردد.

توجه داشته باشید هیچ گاه گیاه را در معرض مواد مصنوعی تازه مثل کاغذ دیواری های تازه نصب شده روی دیوار و یا دیوارهای تازه رنگ امیزی شده قرار ندهید

کمبود نور محیطی که ارکیده در آن قرار دارد نیز می تواند عامل مهمی در ریزش برگ های گل ارکیده باشد.

شته و تریپس مهم ترین آفات درگیر کننده و از مشکلات گل ارکیده می باشد. بایستی برای رفع مشکلات آفتی از سموم مناسب و حشره کش های قوی برای از بین بردن آفت ها استفاده کنید.

بیماری قارچی فوزاریوم

فوزاریوم از بیماری های قارچی است که موجب صدمه زدن به بافت های گیاهی شده و ریشه و طوقه گیاه را دچار آسیب جدی می کند. زمانی که گل ارکیده به فوزاریوم آلوده شود ریشه ها پوسیده شده و برگ های آن سیاه می شوند. برای مبارزه با فوزاریوم ریشه گیاه را کاملا بررسی کنید که تمامی قسمت ها را درگیر کرده یا خیر، اگر میزان پیشروی بیماری زیاد باشد لازم است از قارچ کش های مخصوص مبارزه با این بیماری استفاده کنید. ولی اگر پیشروی قارچ زیاد نباشد می توانید قسمت های آسیب دیده را حذف کنید و گیاه را به گلدان جدید منتقل کنید.

بیماری قارچی بوتریتیس

گل ارکیده از جمله گل هایی است که بسیار مورد حمله آفات و بیماری های مختلف قرار می گیرد. بیماری قارچی بوتریتیس از بیماریهای شایع گل ارکیده است که در صورت پیشروی موجب ظاهر شدن لکه های کوچک خاکستری و سفید رنگ بروی گل ارکیده می شود. در ابتدای فعالیت این بیماری لکه ها به صورت نقاط کوچک هستند و هرچه پیشرفت کند لکه ها بزرگتر می شوند که زیبایی ظاهر گل ارکیده را از بین خواهد برد. برای مبارزه با بوتریتیس گل های آلوده شده را از ساقه جدا کنید و گیاه را در مکانی قرار دهید که تهویه هوا به خوبی انجام شود و گیاه اکسیژن تازه دریافت کند همچنین سعی کنید تا زمانی که گیاه درگیر این بیماری است رطوبت محیط نسبتا کمتر شود. در نهایت به گیاهپزشک مراجعه کرده و طبق دستور گیاهپزشک از قارچکش مخصوص مبارزه با این بیماری استفاده کنید.

چرا طوقه و ریشه ارکیده پوسیده می‌شود؟

بیش از حد آب دادن به ریشه گیاه سبب پوسیده شدن ریشه گیاه خواهد شد.

مهم ترین نکته درباره این بیماری این می باشد که طی ۱ تا ۲ روز تمامی قسمتهای گیاه سرایت کرده و بیمار خواهد شد.

بهترین راه حل برای درمان این بیماری خارج کردن گیاه از گلدان و فرو کردن ساقه ِن در محلول قارچ کش می باشد.

 

علت زرد شدن برگ های ارکیده

مهم ترین دلایل زرد شدن برگ‌های ارکیده عبارتند از

عدم نور دهی مناسب (نور بسیار زیاد و یا نور بسیار کم) افراط یا تفریط در ابیاری گیاه از علت های زرد شدن برگ ها می باشد.

پوسیدگی ریشه گیاه مدت طولانی طول میکشد و طی این دوران گیاه رشدی نخواهد کرد.

برای از سر گیری رشد گیاه بهتر است گلدانشان را تعویض نمایید و در بستری تازه انها را بکارید و دیگر در آبیاری آن زیاده روی نکنید.

بهترین راه جلوگیری از بروز این بیماری برنامه ریزی کردن برای جلو‌گیری از زیادروی در آبیاری آن می‌باشد..

توجه: آب را روی برگ ها ریخته و از  آبدهی به ساقه گیاه خودداری کنید. بهترین زمان برای آبیاری گیاه هنگام صبح می باشد. تا لا فرارسیدن شب و دمای پایین تر  رطوبت اضافه محیط از بین برود.

 

سیاهی برگ های ارکیده

یکی از مشکلات گل ارکیده سیاه شدن برگ های ارکیده به دلیل سرد شدن هوا در طی شب می باشد. برای رفع این عارضه گیاه را به محیط گرمتر منتقل نمایید. این مشکل می تواند ناشی از مواد شیمایی برای زیبایی گیاه از جمله براق کنند آن باشد.

ایجاد زخم های پنبه ای شکل

دلیل به وجود آمدن پینه های سفید رنگ روی برگ ها وجود شپشک آرد آلوده می باشد. برای نابودی این حشرات گیاه را با سم های حشره کش هر دو الی یک هفته یک بار سمپاشی کنید. استفاده از سموم خانگی نیز موثر خواهد بود. برای مثال: پنبه را به محلول آب و صابون آغشته نمایید و روی برگ ها بکشید استفاده از این روش نیز در کاهش آفات بسیاز موثر خواهد بود.

قهوه ای شدن برگ ها

تشنگی بیش از اندازه خاک ارکیده سبب قهوه ای شدن برگ ها خواهد شد که یکی از مشکلات گل ارکیده است. برای رفع این مشکل گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه در سطل پر از آب قرار دهید. خاک را در زمستان و هوای گرم سعی کنید همیشه مرطوب نگهدارید. اما آب اضافه هیچ گاه درون سطل قرار نگیرد.

چرا ارکیده گل نمیدهد؟

غنچه های گل ارکیده به دلیل هوای گرم یا خشک خشک یا منقبض خواهند شد‌. ترجیحا هر دو روز یکبار گیاه را با آب ولرم و بدون املاح غبار پاشی کرده.

‌چرا برگ های گل ارکیده شکافته می شود؟

شکافته شدن برگ های ارکیده می تواند به دلیل آبیاری نامنظم و یا رطوبت ناکافی باشد.

حتی ممکن است با مراقبت بیش از حد هم باز گل ارکیده شکسته شود. و اگر گیاه شما سالم باشد موردی ندارد.

برای درمان رطوبت می‌توانید از دستگاه بخور سرد و یا جزیره برای آن استفاده کنید.

علت چروکیدگی برگ های ارکیده

مهم ترین  دلایل این بیماری که از مشکلات گل ارکیده است. کمبود آب و میزان رطوبت کم می باشد.

با آبیاری نامناسب و کم برگ ها شروع به چروک شدن کرده و بعد از آبیاری مجدد به بافت ها باز خواهد گذشت و این نواسانات می تواند یکی از عوامل مهم باشد.

عفونت های قارچی یکی دیگر از رایج ترین مشکلات گل ارکیده می‌باشد.

این بیماری می‌تواند به صورت فرورفتگی یا زنگ زدگی بر روی برگ ها ظاهر شود.

بیمار شدن ریشه و آسیب گلبرگ ها از عوامل عفونت های گیاه می باشند. عفونت های باکتریایی نیز سلامت گیاه را به طرز چشمگیری کاهش خواهند داد.

شما برای جلوگیری از بیماری های قارچی بایستی خاک را به صورت مناسب زهکشی کرده و خاک گیاه را تعویض نمایید.

شرایط خرید عمده ارکیده گلدانی

 

جمع بندی

در مقاله فروشگاه گل و گیاه الی ماما سعی کردیم درباره انواع مشکلات گل ارکیده به تفصیل صحبت کرده و راه های درمان آن را توضیح دادیم. در صورت بروز هرگونه سوال پیرامون گل ارکیده و یا بیماری ها و مشکلات این گل می توانید پرسش خود را در بخش دیدگاه شما با کارشناسان الی ماما در میان بگذارید.

علت زرد شدن برگ های ارکیده؟

عدم نوردهی مناسب

علت سیاه شدن بر گهای ارکیده؟

سرد شدن هوا در طی شب

علت به وجود آمدن زخم های پنیه ای؟

وجود شپشک آردی

مهم ترین علت گل ندادن ارکیده؟

رار گرفتن در دمای نامناسب

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

2 دیدگاه برای “شایع ترین مشکلات گل ارکیده

  1. یاس گفته:

    سلام. ریشه های ارکیده ای که به تازگی خریدم خشک و پلاسیده و تا حدودی تیره شده. روز اول یکی از گلبرگ هاش پژمرده شد که فکر کردم از استرس تغییر محیط است. دو تا از برگ هاش زیرش لک های کوچک سیاه افتاده و کمی از کنار زرد شده اند و کم رنگ. اما خودش به نظر سالم می آید، گل های سرحالی دارد و غنچه هم دارد. خاکش هم خزه بسته. برای ریشه ها و برگ هاش چه کار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *