چطور از پتوس حصیری یا پنجره ای خود نگهداری کنید؟

پتوس حصیری

پوتوس یا پتوس حصیری با نام رایج گیاه پنیر سوئیسی و نام علمی (Monstera Adansonii) نوع دیگری از پوتوس هاست. این گیاه نام خود را از برگ های بزرگ و قلبی شکل خود گرفته است. با بالا رفتن سن گیاه  طی فرآیندی به نام فنستراسیون (fenestration) سوراخ هایی در گیاه ایجاد میشود. این گیاه نرخ رشد بسیار سریعی دارد.

پنیر سوئیسی زمانی که به عنوان یک گیاه آپارتمانی مورد استفاده قرار میگیرد معمولا سریع تر از سایر گیاهان در خانه رشد میکند پس میتواند در هر زمانی به گلدان منتقل شود.

نام های رایجپنیر سوئیسی، گیاه پنج سوراخ
نام گیاه شناسیMonstera Adansonii
خانوادهAcraceae
نوع گیاهچند ساله
اندازه بالغ10 الی 13 فوت ( در فضای باز)، 3 الی 8 فوت (داخل خانه) با 1 الی 3 فوت عرض
قرار گیری در معرض نور خورشیدجزئی
نوع خاکمرطوب دارای زهکشی کامل
PH خاکاسیدی، خنثی
زمان گلدهیبهار ( داخل خانه شکوفه و غنچه نمیدهد)
رنگ گلسفید
منطقه سختی10-12 USA
بومی مناطقآمریکای مرکزی و جنوبی
سمیتسمی برای حیوانات خانگی

مراقبت از پتوس حصیری

مراقبت از پتوس حصیری بسیار آسان است چرا که این گیاه عاشق رشد و بالا رفتن است. پتوس حصیری ریشه هایی هوایی دارد که از ساقه به سمت پایین رشد میکنند و در برابر زمین یا هر تکیه گاهی محکم میشود.

زمانیکه پتوس حصیری را در گلدان کاشتید میتوانید بی قرار دادن یک پایه یا بست در مرکز گلدان آن را محکم کنید. حال جز به جز شرایط نگهداری این گیاه را با هم برسی میکنیم:

نور

به دلیل طبیعت گرمسیری این گیاه نور روشن و غیر مستقیم تاثیر بسزایی در رشد پتوس حصیری دارد. این گیاه به رشد زیر پوشش درختان در جنگل عادت دارد و اگر در معرض نور بیش از حد خورشید قرار گیرد شاخ و برگ آن میسوزد. اگر در محل نگهداری پتوس حصیری نور مستقیم وجود دارد گیاه را فقط 2، 3 ساعت اول صبح در معرض آن قرار دهید.

خاک

خاک مناسب برای رشد پنیر سوئیسی خاک مخلوط گلدانی مبتنی بر ذغال سنگ نارس است. این نوع به حفظ رطوبت در خاک بدون ایجاد حالت غرقابی کمک میکند. برای رشد خوب این گیاه PH خاک را بین 5.5 الی 7 در نظر بگیرید.

کود دهی

بعد از گلدان کردن گیاه ( یا تعویض گلدان گیاه ) برای کود دهی به گیاه حداقل 4 تا 6 ماه صبر کنید. این به این دلیل است که مخلوط گلدان خود دارای کود است که آهسته درون گلدان آزاد میشود. بعد از گذشت این زمان پوتوس خود را با کود مایعی که به میزان نصف رقیق شده آبیاری کنید.

انواع پتوس حصیری

Monstera deliciosa: این گونه دارای برگ هایی بزرگتر از Monstera Adansonii است.

Monstera borsigiana: این گونه کوچکتر و سریع الرشد تر از Monstera deliciosa است.

Monstera obliqua: این گونه کمیاب شبیه به Monstera Adansonii است اما برگ های آن نازکتر بوده و سوراخ های بیشتری دارد.

میزان سمیت پتوس حصیری

تمام قسمت های این گیاه برای حیوانات خانگی سمی است پس در نگهداری آن در آپارتمان خود دقت کنید.

تفاوت پتوس حصیری ایرانی و هلندی

یکی از عمده ترین تفاوت های پتوس حصیری ایرانی و هلندی در اندازه برگ ها است. اندازه برگ های پتوس حصیری ایرانی ریز و بادامی شکل است در حالی که اندازه برگ های پتوس حصیری هلندی بزرگ و پهن است. در طریقه نگهداری تفاوت خاصی بین این دو گیاه وجود ندارد. هر دو نوع پتوس حصیری ایرانی و هلندی با خاک برگ رشد خوبی دارند و به خوبی رشد میکنند.

شرایط نگهداری پتوس حصیری ابلق

پتوس حصیری دارای دو نوع ابلق و معمولی است. با اینکه این دو نوع گیاه تفاوت خاصی در طریقه نگهداری ندارند اما قیمت پتوس حصیری ابلق به دلیل کمیاب بودن تفاوت زیادی با نوع معمولی دارد.

پتوس حصیری ابلق دارای برگ هایی دو رنگ است. رنگ این برگ ها سبز معمولی و سبز کم رنگ است. این نوع در محیط هایی که نور کمی دارند نیز به خوبی رشد میکنند. این نوع گیاه به ایجاد رطوبت محیط بسیار کمک میکند. مناسب ترین دما برای نگهداری پتوس حصیری ابلق دمایی بین 13 تا 20 درجه سانتی گراد است.

مناسب ترین نور برای رشد پتوس حصیری ابلق نور غیر مستقیم است که گرمای بالایی ندارد. در صورتی که نور محیط کم باشد رنگ برگ های پتوس حصیری ابلق میپرد اما در صورت تابش نور مستقیم و زیاد نیز برگ ها میسوزند.

بهترین خاک برای رشد پتوس حصیری ابلق خاک باغچه و ترکیب مواد آلی و خاک برگ است. دقت کنید خاک برگ برای رشد این نوع گیاه گزینه ای بسیار مناسب است.

در کل گیاه پوتوس حصیری ابلق گیاهی بسیار سازگار با محیط و به خصوص آپارتمان است. این گیاه در محیط های کم نور به راحتی رشد میکند. روش تکثیری مشابه شایر پتوس ها دارد. فقط نکته ای که در مورد حفظ رنگ برگ های پتوس حصیری ابلق وجود دارد این است که نور کم یا نامناسب باعث از بین رفتن حالت برگ های ابلق گیاه میشود؛ اما رشد گیاه را مختل نمیکند.

هرس کردن

گیاه پتوس حصیری گیاهی بالا رونده است بنابراین اگر بیش از فضای مورد انتظار شما رشد کند نیاز به هرس کردن دارد. هرس پتوس را در بهار انجام دهید. اینکار را با استفاده از قیچی هرس استریل برای برش ساقه ها تا 25 درصد انجام دهید ( یعنی برش را درست قبل از یک گره برگ انجام دهید). همچنین در صورت نیاز برگ های مرده یا اسیب دیده را جدا کنید.

تکثیر پتوس حصیری

پتوس حصیری

ساده ترین روش تکثیر این گیاه قلمه ساقه است. این روش یک روش ارزان است و اجازه میدهد از ساقه های بریده شده در هنگام هرس استفاده مفید شود. بهترین زمان برای تکثیر این گیاه در فصل بهار است. برای تکثیر به روش زیر عمل کنید:

یک تکه 4 تا 6 اینچی از ساقه و درست بعد از گره برگ را جدا کنید. برگ های یک سوم پایین تا نصف قلمه را جدا کنید.

مقداری هورمون ریشه زایی را به انتهای ساقه بمالید. قلمه را در مخلوط خاک گلدانی مرطوب در یک ظرف کوچک دارای سوراخ زهکشی قرار دهید. سپس آن را در یک مکان گرم با نور روشن و غیر مستقیم قرار دهید. به حفظ رطوبت محیط رشد ادامه دهید. در عرض چند ماه باید ریشه های خوش فرمی ایجاد شود در این صورت میتوانید گیاه را به گلدان بزرگتر انتقال دهید.

نحوه رشد پتوس حصیری از بذر

تکثیر پتوس حصیری

برای این کار بذور را در یک سینی با عمق کم از مخلوط خاک مرطوب شده قرار دهید. سعی کنید روی بذر ها را خیییلی آرام با  بستر خاک پوشش دهید ( لایه خیلی نازک خاک). پوششی پلاستیکی را برای حفظ رطوبت روی سینی قرار دهید. سپس سینی را در مکانی گرم دارای نور روشن و غیر مستقیم قرار دهید. برای حفظ رطوبت محیط رشد آنجا را غبار آلود کنید. بذرهای پتوس حصیری باید در عرض چند هفته جوانه بزنند. پس از پلاستیک ر از روی سینی بردارید اما همچنان محیط رشد را مرطوب نگهدارید. نهال ها در عرض چند ماه به اندازه ای رشد میکنند که میتوان آنها را پیوند زد.

گلدان زدن اولیه یا تعویض گلدان در پنیر سوئیسی

این گیاه در گلدان های آویزان جلوه بسیار زیبایی دارد. گلدان همانطور که گفتیم باید دارای سوراخ های زهکشی باشد. هنگام کاشت گیاه در گلدان باید گلدانی را انتخاب کنید که کمی بزرگتر از ریشه گیاه باشد.

سپس در عمقی که از ابتدا در آن بوده آن را در مخلوطی از خاک گلدان مبتنی بر ذغال سنگ نارس قرار دهید. برنامه ریزی کنید که گیاه را هر دو سال یک بار به گلدانی کمی بزرگتر حاوی مخلوط خاک گلدانی مبتنی بر ذغال سنگ نارس انتقال دهید. بهترین زمان برای تعویض گلدان فصل بهار است.

آفات و بیماری های رایج پوتوس حصیری

مهم ترین آفات این گیاه شپشک آرد آلود، کنه عنکبوتی، فلس و مگس سفید است. خوشبختانه این آفات به ندرت کشنده هستند و میتوان آن ها را با یک حشره کش غیر سمی و یا روغن چریش درمان کرد.

در مورد این گیاه مراقب بیماری هایی از قبیل پوسیدگی ریشه، زنگ زدگی، سفیدک پودری و سوختگی نیز باشید.

مشکلات رایج گیاه پوتوس حصیری

خب به طبع در شرایط ایده آل گیاه هیچ مشکل جدی نخواهد داشت. به هر تقدیر اگر قادر به برطرف کردن مشکلات آن نباشید گیاه دچار مشکلات معمول زیر خواهد شد:

زرد شدن برگ پتوس حصیری

زرد شدن برگ ها عموما در اثر آبیاری بیش از حد رخ میدهد. اطمینان حاصل کنید گیاه شما هرگز در مکان خیس قرار داده نمیشود. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گیاه کمی خشک شود.

سیاه شدن برگ پتوس حصیری

علائم سوختگی برگ پتوس حصیری میتواند نشانه ای از سوختگی برگ در اثر نور مستقیم خورشید باشد. در طول روز مراقب گیاه خود باشید و مطمئن شوید که آفتاب مستقیم به مدت طولانی به آن برخورد نکند. همچنین در برابر آفتاب شدید ظهر گاهی از گیاه خود محافظت کنید.

 

برای مشاهده و خرید عمده و تک تمامی محصولات پتوس فروشگاه آنلاین گل و گیاه الی ماما کلیک کنید.

 

آیا مراقبت از گیاه پتوس حصیری آسان است؟

تا زمانیکه بتوانید شرایط گرم و مرطوب را فراهم کنید نگهداری از این گیاه نسبتا ساده است.

سرعت رشد گیاه پتوس حصیری چقدراست؟

سرعت رشد این گیاه بسیار بالا است ولی معمولا در داخل خانه به اندازه کامل نمیرسند.

هر چند وقت یک بار باید به پتوس آب داد؟

هر زمانی که سطح بالایی خاک خشک شد گیاه را آبیاری کنید و اجازه دهید آب از کف ظرف کمی خارج شود.

علت اصلی زرد شدن برگ های گیاه پتوس چیست؟

آبیاری بیش از حد

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *