مهم ترین نکات پرورش و نگهداری گل رز مینیاتوری

گل رز مینیاتوری - فروشگاه گل و گیاه الی ماما

فهرست مطالب

مقدمه

رزهای مینیاتوری همان گل رز هستند که به شکل دلخواه برای کوچک بودن پرورش میابند. بیشتر گل های رز مینیاتوری گل های کوچک تری نسبت به بوته های گل رز استاندارد دارند، اما انواع و رنگ های آن ها مشابه گل های رز بزرگتر است. گل رز مینیاتوری برخلاف اندازه کوچکش بسیار مقاوم است. در واقع، از آنجایی که آنها روی ریشه های خود تکثیر می شوند (و روی پایه پیوند نمی زنند)، نسبت به اکثر گل های رز مقاوم تر در زمستان هستند و معمولاً شکوفه های فراوانی دارند.

گل رز مینیاتوری از قرن هفدهم تا بحال در حال کشت بوده است، اما بیشتر آنها به دلیل جهش های ژنتیکی رزهای قدیمی باغی یا رزهای چینی، که بومی آسیا هستند، تغییر شکل داده اند. آنها بسیاری از ویژگی های اصلی گل رز را حفظ کرده اند و همچنین اگر در بهار کاشته شوند بهترین عملکرد را دارند.

 

رز مینیاتوری دو رنگ

نام متداولرز، رز مینیاتوری
نام گیاهشناسی
Rosa spp
خانوادهRosaceae
نوع گیاهدرختچه برگریز
اندازه بالغ30 الی 60 سانت
قرارگیری در معرض نورخوشیدنور کامل
نوع خاکمرطوب اما دارای زهکشی خوب
PH خاکخنثی رو به اسیدی
زمان شکوفه دهیاواخر بهار، تابستان
رنگ گل هاصورتی، زرد، سفید، قرمز
مناطق طبیعی رشدهیچ منطقه ای این گل یک گل پرورشی است

نکات مهم مراقبت از گل رز مینیاتوری

بوته های گل رز مینیاتوری خود را بکارید و به همان روشی که در کاشت گل های رز در اندازه کامل انجام می دهید عمل کنید.. برای کاشت، سوراخی به همان عمق گلدانی که گل رز در آن آمده و با حدود 30 سانت عرض آن حفر کنید. گیاه رز را با احتیاط از گلدان خارج کرده و ریشه های آن را به آرامی شل کنید. اگر ریشه‌های گیاه محکم بسته شده‌اند، با یک چاقوی تیز کناره‌های توپ ریشه را به هم بزنید و سعی کنید ریشه‌ها را شل کنید.

اگر خاک شما غنی نیست؛ مقداری ماده آلی به چاله اضافه کنید، سپس بوته گل رز را در مرکز سوراخ قرار دهید و ریشه ها را باز کنید. آن را با خاک پر کنید. قبل از اینکه یک لایه مالچ روی خاک بپاشید، آن را کاملاً آبیاری کنید. از آنجایی که ریشه های گل رز مینیاتوری کوچکتر از گل رز استاندارد است، مالچ به محافظت از ریشه ها در برابر سرما و همچنین به حفظ رطوبت کمک می کند.

نور

مانند همه رزها، گونه های مینیاتوری آن نیز در آفتاب کامل رشد می کنند. اگرچه آنها می توانند کمی سایه را نیز تحمل کنند، اما اغلب اوقات شاخ و برگ و گل آنها در شرایط سایه کم می شود. حداقل شش تا هشت ساعت نور خورشید در روز بهترین مقاومت در برابر بیماری و پرپشت ترین بوته ممکن را برای آن ها به همراه دارد

خاک

گل رز خاک غنی، با زهکشی خوب و لومی را دوست دارد. خاک باغ را برای گلدان‌هایتان جدا نکنید. در عوض، کیسه‌هایی از خاک گلدان بخرید – خاک باغچه خیلی سنگین است و می‌تواند با آبیاری‌های مکرر مورد نیاز گیاهان ظرف فشرده شود و به طور بالقوه ریشه‌ها را خفه کند. خاک سبک و غنی از مواد مغذی گلدان به خوبی زهکشی دارد و به گیاه کمک می کند از پوسیدگی ریشه جلوگیری کند.

آب

میزان آبی که بوته رز شما نیاز دارد به خاک و آب و هوای شما بستگی دارد. به عنوان یک قانون کلی، شما باید حداقل 3 سانت آب در هفته به گل رز بدهید – این می تواند به معنای آبیاری روزانه، یک روز در میان یا حتی فقط دو بار در هفته باشد. مطمئن شوید که برای تقویت رشد خوب ریشه آبیاری میکنید. شلنگ خود را در پایه گیاه قرار دهید تا از اسپری مستقیم آب روی شکوفه های ظریف جلوگیری شود. رزهای مینیاتوری به دلیل ریشه‌های کوچک‌ترشان، ممکن است در مقایسه با دیگر اعضای خانواده خود به آبیاری مکرر در هنگام گرمای شدید نیاز داشته باشند.

دما و رطوبت

گل رز مینیاتوری می تواند در محدوده متوسط ​​دما مقاومت کند؛ اما بهترین عملکرد را در حدود 21 درجه سانتیگراد دارد. آنها نمی توانند دمای سرد کمتر از 0 درجه سانتیگراد را تحمل کنند. بنابراین اگر انتظار کاهش سطح را دارید، بهترین کار این است که هر بوته ای را که در گلدان کاشته شده است به داخل خانه بیاورید.

اگرچه مینی گل رز در گلدان بسیار خوب عمل می کند، و اغلب آنها را به عنوان گیاهان آپارتمانی می بینید. اما بسیاری از افراد از عملکرد آنها در داخل خانه ناامید می شوند. آنها مانند گل رز سنتی به نور کامل خورشید و رطوبت متوسط ​​نیاز دارند. برای رشد موفقیت آمیز آنها در داخل خانه، نور و رطوبت اضافی مورد نیاز است.

کود

گل رز مینیاتوری نیاز به تغذیه مناسب دارد و از آنجایی که گل رز مینیاتوری در تمام فصل به شکوفه دادن ادامه می دهد، کود دهی منظم ضروری است. از هر نوع کود تجاری گل رز یا کود همه منظوره طبق دستورالعمل استفاده کنید. برای سالم نگه داشتن گیاه خود، زمانی که بوته برای اولین بار برگ می زند و بعد از هر بار گلدهی شدید به آن غذا دهید. شش تا هشت هفته قبل از اولین یخبندان مورد انتظار، تغذیه گل رز خود را متوقف کنید تا رشد جدیدی را که می تواند در طول زمستان از بین برود، متوقف کنید.

انواع گل رز مینیاتوری

رزهای مینیاتوری مانند رزهای با اندازه کامل، صدها گونه دارند. دسته بندی زیر اولین نوع دسته بندی این گل هاست:

رونده ها : رزهای مینیاتوری به عنوان گیاهان رونده ای که با یک داربست بسیار زیبا میشوند. تنها چیزی که در مورد این رزها “مینیاتوری” وجود دارد اندازه گلهای آنهاست. در واقع، گونه “Jeanne Lajoie” اصلا کوچک به نظر نمی رسد – ر صورت مراقبت کافی به اندازه بیش از 2.13 متر نیز میرسد. به طور مشابه، واریته ‘Snowfall’ یک گونه سفید همیشه شکوفا است که بین 2 تا 4 متر کشیده می شود.

تریلر: گل های رز مینیاتوری با عاد  به رشد آبشاری به عنوان تریلر شناخته می شوند و در سبدها و روی دیوارها فوق العاده به نظر میرسند. واریته “Sequoia Gold” دارای شکوفه های زرد معطر دو گل است که در تمام فصل گل میدهد، در حالی که واریته “گرین آیس” گیاهی مقاوم با شکوفه های غیر معمول است که از زرد شروع می شود، با گل های سفید دوتایی باز می شود و با رنگ سبز روشن پیر می شود. .

میکرو مینی: این گونه کوچکترین گل رز مینیاتوری است که تنها 15 تا 30 سانت قد دارد و شکوفه های ریز متناسبی دارد که اندازه آنها تا 5.24 سانت می رسد. ‘Bambino’ دارای شکوفه های نارنجی پررنگ در یک گیاه 8 تا 12 اینچی است، در حالی که ‘Chasin’ Rainbows’ دارای گل های زرد است که لبه های آن به رنگ قرمز مایل به قرمز است.

هرس گل رز مینیاتوری

مانند سایر رزها، میتوانید رزهای مینیاتوری را درست قبل از شروع رشد جدیدشان در اواخر زمستان یا اوایل بهار هرس کنید. هرس شدید لازم نیست – کافی است ابتدا چوب های مرده یا شکسته را هرس کنید، سپس حدود یک سوم گیاه را برای حفظ شکل خود و تشویق رشد جدید برش دهید.

رزهای مینیاتوری در زمستان

آماده کردن درختچه های گل رز مینیاتوری برای زمستان بسیار مهم است. البته نحوه واکنش بوته خاص شما به هوای سردتر می تواند به عوامل مختلفی از جمله سن گیاه، سختی منطقه شما و موارد دیگر بستگی داشته باشد. زمستانی کردن گیاهان به محافظت از آنها در برابر آسیب‌های بیش از حد کمک می‌کند و تضمین می‌کند که یخ‌زدگی شدید یا یخ زدگی عمیق، بوته‌های شما را برای همیشه از بین نمیبرد.

یکی از محبوب ترین (و ساده ترین) روش های زمستان گذرانی هر نوع بوته رز، طوق گذاری نام دارد. برای استفاده از این روش، با برداشتن تمام برگ ها (اما نه میوه) از بوته رز شروع کنید. بوته را با ریسمان ببندید و بوته را با حلقه سیمی احاطه کنید تا یک “طوق” تشکیل شود. طوق را با برگ پر کنید این کار به عایق بندی شاخه ها کمک کند، در صورت تمایل، کل بوته را با یک گونی بپیچید. ناحیه ریشه و تاج گیاه را با خاک، مالچ یا کاه اضافی بپوشانید تا ریشه ها عایق شده و از آنها در برابر برف یا یخ سنگین محافظت شود.

گل رز مینیاتوری رو از الی ماما سفارش بده

آفات و بیماری های رایج گل رز مینیاتوری

متأسفانه، گل رز مینیاتوری در معرض همان مشکلات رزهای بزرگتر است، از جمله لکه سیاه، بیماری قارچی و کپک پودری. برای جلوگیری از هر سه این آسیب‌ها، گردش هوا را در اطراف گل رز با کاشت هر بوته در فاصله چند سانتی از هم و آبیاری گیاه از پایه ریشه ها بهبود دهید.

مانند سایر گل‌های رز، محصولات مراقبت از گل رز سیستمیک نیز می‌توانند به پیشگیری از بیماری‌ها و جلوگیری از آفات کمک کنند. همیشه قسمت های بیمار را حذف کرده و برای جلوگیری از عفونت مجدد دور بیندازید و مراقب علائم اولیه آسیب حشرات باشید (سوسک‌های ژاپنی، تریپس، کنه‌های ژاپنی ، یا چفرها). هر نشانه ای از عفونت را به سرعت با حشره کش درمان کنید.

چگونه رزهای مینیاتوری را به شکوفه برسانیم

رزهای مینیاتوری مانند همتایان خود در اندازه کامل، دوره شکوفایی خود را از اواسط بهار آغاز می کنند و تا اوایل پاییز ادامه می یابند (اگرچه برخی از آنها در تمام طول سال با شرایط مناسب شکوفا می شوند). برای شکوفه دادن، گل رز باید حداقل شش ساعت در روز نور خورشید داشته باشد و همچنین تغذیه منظم داشته باشد (مخلوط خاک سرشار از مواد مغذی آلی نیز فوق العاده است).

اگر واریته‌ای دارید که دائماً شکوفا می‌شود (مانند «Fairy Moss» و «Lemon Drift)، می‌توانید با از بین بردن شکوفه‌های پژمرده قبل از تشکیل رز هیپ یا میوه، شکوفه‌های مجدد را از بین ببرید. جلوگیری از تشکیل میوه، گیاه را از وارد شدن به خواب دور میکند، این پدیده می‌تواند با تولید بذر مشخص شود.

رز مینیاتوری زرد

جمع بندی

در این مقاله به صورت کامل از سیر تا پیاز نگهداری از گل رز مینیاتوری توسط کارشناسان مجموعه گل و گیاه زینتی الی ماما مطرح شد. سعی کردیم بهترین، مفیدترین و کاربردی ترین نکات درباره این گل زیبا و سازگار را با شما مطرح کنیم اما چنان چه سوال دیگری در مورد نحوه نگهداری صحیح گل و گیاه زینتی، میوه های زینتی، گیاهان لوکس یا شاخه بریده داشتید با ما در ارتباط باشید:

تفاوت گل رز با گل رز مینیاتوری چیست؟

گل رز مینیاتوری و گل رز با اندازه کامل تقریباً یکسان هستند. در واقع، بسیاری از گونه‌های گل رز مینیاتوری محبوب از همتایان بزرگ خود هیبرید می‌شوند.

آیا گل رز مینیاتوری می تواند در داخل خانه رشد کند؟

در حالی که گل رز مینیاتوری می تواند به طور موقت در داخل خانه زنده بماند، نگهداری طولانی مدت در داخل خانه توصیه نمی شود. زیرا برای رز مینیاتوری دشوار است که نور خورشید، رطوبت و دمای مورد نیاز خود را در داخل خانه برآورده کنند.

آیا مراقبت از گل رز مینیاتوری آسان است؟

مراقبت از گل رز و گل رز مینیاتوری دقیقا به اندازه همدیگر نیاز به دقت دارد. تا زمانی که نور خورشید و غذای کافی برای آنها فراهم کنید و همچنین هرس دوره ای را انجام دهید، مراقبت از گل رز مینیاتوری آسان است.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *