نا گفته های لاکی بامبو!

لاکی بامبو

این روزها برای خرید یک گلدان زیبای لاکی بامبو نیاز نیست خیلی به زحمت بیوفتید!

این گیاهان با اشکال زیبا و چشم نواز و حالت تندیس طوری که دارند چشم هر بیننده ای را در نگاه اول به خود خیره میکنند. شکل ساقه های لاکی بامبو بسیار خاص و منحصر بفرد است. ساقه های پیچ در پیچ ، به هم بافته شده با نظمی خاص و منحصر بفرد خود. شاید جای خالی یک گلدان شبیه لاکی بامبو در اداره یا میز کار شما، حتی در خانه و روی میز اتاق یا آشپزخانه شما خیلی احساس نشود؛ اما قطعا با قرار دادن این گلدان زیبا صورت خاصی به محیط زندگی یا کار شما بخشید خواهد شد.

لاکی بامبو

شما میتوانید ساقه های بامبو را به شکلی که میخواهید رشد دهید و تربیت کنید. اکثر قریب به اتفاق گیاهان بامبو در اصل بومی آفریقا هستند. البته در حال حاضر گیاهانی شبیه بامبو که توسط پرورش دهندگان حرفه ای تولید میشوند از تایوان و چین به کشورهای دیگر صادر میشوند. این گیاهان که مثل بامبوها ساقه های پیچی و خم طور دارند در واقع ساکولنت هستند.

میزان سمیت

باید بدانید گیاه لاکی بامبو برای حیوانات خانگی مانند سگ ها و گربه ها سمی است.

نام های رایجLucky bamboo, friendship bamboo, ribbon plant
نام علمی
Dracaena sanderiana
خانواده
Asparagaceae
نوع گیاهدرختچه چند ساله
اندازه بالغارتفاع 3-1 فوت و عرض 2-1 فوت داخل محیط خانه
قرار گیری در معرض نور خورشیدنیاز دار اما نیاز به سایه جزئی دارد
نوع خاکنیاز به خاک مرطوب با زهکشی مناسب دارد
 خاکPHاسیدی
زمان شکوفه دهیپاییز ، زمستان (داخل خانه شکوفه نمیدهد)
رنگ گلسفید
منطقه سختی جغرافیایی10-11 (طبق نظر وزارت کشاورزی ایالات متحده)
منطقه بومیآفریقا
سمیتسمی برای حیوانات

افسانه ها در مورد بامبو

گفته میشود لاکی بامبو برای صاحب خود شانس و اقبال به ارمغان می‌آورد به خصوص اگر این گیاه به شما هدیه داده شود!

شرایط مناسب برای رشد بامبو

لاکی بامبو تقریبا گیاهی است که شرایط پیچیده ای برای رشد نیاز ندارد. این گیاه به گیاه “نابود نشدنی” مشهور است. البته این گیاه هم مانند سایر گیاهان آپارتمانی برای رشد نیازمند شرایط خاص و البته ساده ای است:

نور مناسب، آب، محیط گلدان و بستر کشت، کود و دما فاکتورهایی است که بامبو برای رشد به آن محتاج است. حال تک تک این شرایط را بررسی میکنیم:

نور

وقتی صحبت از نور خورشید در مورد لاکی بامبو به میان می آید منظور نورغیر مستقیم و فیلتر شده خورشید است. درست مانند آن چه در زیر سایه بان جنگل های بارانی یافت میشود. از برخورد نور مستقیم خورشید به این گیاهان اکیدا خودداری کنید زیرا باعث سوختگی برگ ها میشود. در کل این گیاهان نسبت به نور کم تحمل بیششتری دارند ولی در هر حالت اگر برگ های گیاه شما کشیده یا کمرنگ شد به میزان نور گیاه بیافزایید.

خاک

گیاه لاکی بامبو نیز مانند سایر گیاهان آپارتمانی نیازمند خاک غنی و دارای زهکشی مناسب برای رشد است. سعی کنید خاک را مرطوب نگهدارید اما خیس نکنید! البته بامبو زمانی که داخل سنگریزه یا آب به تنهایی نگهداشته شود نیز رشد خوبی دارد. در محیط سنگریزه سعی کنید همیشه به اندازه یک اینچ آب ساکن در گلدان یا بستر رشد لاکی بامبو بریزید.

لاکی بامبو

آب

لاکی بامبو به کلر و سایر موادی که در آب لوله کشی وجود دارد بسیار حساس است. بامبو را با آب لوله کشی که 24 ساعت کنار گذاشته شده است یا آب مقطر آبیاری کنید. ریشه های یک بامبوی سالم معمولا قرمز رنگ هستند. در صورتی که بامبو را داخل آب نگهداری میکنید برای جلوگیری از انتشار هرگونه بیماری و بو هفته ای یک بار آب گلدان را تعویض کنید.

دما و رطوبت

همان گونه که انتظارش را نیز میرود لاکی بامبو دمای بالاتر را بای ادامه رشد خود ترجیح میدهد. دمای بین 65 تا 90 درجه فارنهایت برای رشد این گیاه دمای مناسبی است. از قرار دادن گیاه در مقابل هر نوع جریان هوا ( سرد یا گرم)، کولر، دریچه گرمایش یا کنار پنجره مقابل جریان هوا خودداری کنید. این گیاه در میزان رطوبت متوسط رشد قابل قبولی خواهد داشت. معمولا رطوبت محیط خانه برای پرورش بامبو رطوبت ایده آلی است.

کود

معمولا این گیاه بی نیاز از کود است. البته بسیاری از شرکت ها به جهت رشد بهتر بامبو شروع به تولید کودهای تخصصی برای رشد این گیاه میکنند اما در حالت کلی نبود این کودها نیز مشکلی برای رشد آن ایجاد نمیکند. یک قطره کود مایع یک ماه در میان به رشد بامبو کمک شایانی میکند.

هرس کردن

لاکی بامبو برخلاف گیاهانی مانند بونسای از طریق سیم های گیاهی و پیرایش دقیق هرس و شکل نمیگیرد. در این گیاه هرس بخش مهمی از سلامت گیاه محسوب میشود. با گذشت زمان بیشتر گیاهان در اثر رشد سنگین میشوند یا اشکال پیچیده شروع به از دست دادن فرم خود میکنند. به کمک هرس شما میتوانید پدیده های این چنینی را تحت کنترل خود درآورید. به طور کلی در هرس کردن بریدن ساقه اصلی لاکی بامبو کار درستی نیست. در عوض شما باید شاخه های فرعی را با استفاده از قیچی مخصوص استریل برش دهید. شاخه ها باید به فاصله 1 الی 2 اینچ از ساقه اصلی کوتاه شوند. این کار باعث رشد شاخه های جدید و خوشبو تر شدن بامبوی شما میشود. برای جلوگیری از رشد شاخه بریده شده انتهای شاخه را با پارافین بپوشانید.

لاکی بامبو

شکل گیاه بامبو از طریق قرار دادن گیاه به سمت نور خورشید نیز تغییر میکند. شکل دهی به بامبو در خانه کار آسانی نیست و اغلب از طریق قرار دادن گیاه در یک جعبه سه وجهی و چرخاندن مداوم قسمت های مختلف به سمت نور خورشید و البته صبر و تحمل زیاد ایجاد میشود.

تکثیر بامبو

تکثیر گیاه بامبو از طریق قلمه زدن انجام میشود. برای این کار یک قیچی برش آماده کنید و ساقه اصلی که حداقل دارای یک برگ است انتخاب کنید و برش بزنید. برگ را جدا کرده و قلمه را در ظرفی پر از آب قرار دهید. شما باید حدود 30 روز صبر کنید تا ریشه های قرمز و تازه درون ظرف نمایان شوند. در این فاصله زمانی آب گلدان را مدام تعویض کنید.

آفات بامبو

بامبو نیز مانند هر گیاه دیگری دارای آفات است. مهترین آفات بامبو مانند سایر گیاهان استوایی حشرات است. حشرات را به صورت دستی یا با استفاده از سموم میتوان از بین برد. شپشک های آرد آلود، کنه ها و شته ها از دیگر آفات این گیاه هستند. برای از بین بردن این آفات از شستن گیاه  با استفاده از آب و صابون معمولی استفاده کنید. شستن را آرام و با دقت انجام دهید.

مشکلات رایج بامبوها

 اصلی ترین مشکل بامبو استفاده از آب بی کیفیت و شرایط محیطی نا مناسب است. در زیر به برخی از اصلی ترین مشکلات بامبو و راه حل آن ها اشاره میکنیم:

 قهوه ای شدن رنگ برگ ها

آب کلر دار یا آب بی کیفیت و هوای خشک باعث ایجاد این مشکل میشود و گیاه را به مرور زمان از بین میبرد. برای حل این مشکل برگ های مرده همچنین برگ های پوسیده و خراب داخل آب را با استفاده از قیچی جدا کنید تا از تکثیر باکتری جلوگیری شود. از طرفی سمپاشی نیز باعث حفظ رطوبت گییاه میشود.

ریشه سیاه

عوامل زیادی ممکن است باعث سیاه شدن ریشه های گیاه شوند. برای حل این مشکل ریشه نا سالم را به شکل کامل جدا کنید سپس گیاه را در ظرف و آب جدید قرار دهید.

جلبک ها

اگر اطراف گیاه جلبک سبز شد دلیل آن نفوذ نور خورشید به داخل گلدان است. برای حل این مشکل فقط

گلدان را کاملا تمیز کنید. این کار را با مایع ظرفشویی انجام دهید و مجددا آب داخل ظرف ریخته و گیاه را قرار دهید. در صورت رشد مجدد جلبک از یک گلدان مات استفاده کنید.

برگ های زرد

برگ های زرد در بامبو نشان دهنده افزایش کود یا نور رسیده به گیاه است.

ساقه های مرده

ایجاد ساقه های مرده به دلایل مختلف مانند آب بی کیفیت، ریشه نا سالم، قارچ یا باکتری و عوامل دیگر زندگی گیاه را تهدید میکند. برای از بین بردن این ساقه ها حتما ساقه پوسیده را به شکل کامل جدا کنید. ساقه های باققی مانده را نیز در ظرف جداگانه قرار دهید.

راز اصلی بامبو در جذب ثروت

گذشتگان اعتقاد دارند گیاه بامبو به تنهایی تجمعی از عناصر فنگ شویی آب، چوب و زمین است. زمانی که این گیاه داخل یک گلدان فلزی در محیط مناسبی قرار داده شود آتش و فلز هم به ایین عناصر اضافه میشود. اینجاست که عناصر پنج گانه جادویی در کنار هم تجمع می‌یابند. اینجا جادو آغاز می‌شود! بحث فنگ شویی اعتقاد دارد بامبو مثل یک غول چراغ عمل میکند و انرژی مثبت را به خود جذب میکند. با وجود این گیاه و داشتن یک بامبو در منزل موجی از انرژی و ثروت را به سمت خود جذب خواهید کرد.

4.3/5 - (11 امتیاز)

3 دیدگاه برای “نا گفته های لاکی بامبو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *