معرفی گل لیسیانتوس ( نماد به همراه تصاویر)

لیسیانتونس معرفی به همراه نماد

لیسیانتوس از انواع گیاهانی می باشد که تنوع رنگی بسیار مناسبی دارد. این گیاه بسیار مناسب برای تزئین دسته گل ها و فضای مورد نظر می باشد‌. لیسیانتوس گلی پرطرفدار گی باشد که مخصوصا در دسته گل های عروس استفاده فراوانی دارد. اگر علاقه به کاشت و پرورش این گیاه دارید با فروشگاه گل و گیاه الی ماما همراه باشید.

ظاهر

لیسیانتوس دارای ظاهری با ساقه های متوسط و نازک می باشد. گلبرگ های آن نازک بوده و تقریبا هرگلی ۶ عدد گلبرگ دارد. گلبرگ های لیسیانتوس دایره ای شکل و بزرگ می باشند. طول این گیاه در حالت رشد کامل ۱۵ تا ۶۰ سانتی متر خواهد بود. بیشترین زمانی که این گیاه در فروشگاه ها و گلخانه ها موجود می باشد. ماه های تابستان و بهار است.

تاریخچه

گل لیسیانتوس متعلق به قاره آمریکا می باشد. در ایالات تگزاس، نوادا، کلووادور به این گیاه نام جنتیای چمنی را داده اند.  خاستگاه اصلی گیاه آمریکا می باشد اما اکنون باغبان های ژاپنی کاشت و پرورش این گیاه را به انبوه رسانده و بیشترین میزان کشت در این بخش می باشد.

شرایط نگهداری گل لیسیانتوس

نور

برای انکه این گیاه بتواند گل دهی داشته باشد به روزانه حداقل ۱۲ ساعت نور کامل نیاز دارد. نور مستقیم برای این گیاه زیبا آسیب زننده خواهد بود. بهترین نور برای گیاه نور غیر مستقیم است. در فصل زمستان هم که تابش نور خورشید مستقیم و منظم نیست بایستی شرایط نوری مناسبی برای گیاه فراهم کنید.

آبیاری

در فصول رشد یعنی تابستان و بهار به آبیاری کامل و منظم نیاز دارد. خاک آن به هیچ عنوان نباید خشک شود. و اگر خاک آن مدت زمان زیادی غرقاب بماند باعث بروز مشکلاتی در گیاه خواهد شد. نکته قابل توجه درمورد این گیاه این می باشد که در مدت زمان اولیه کاشت رشد به نسبت کندی دارد و به همین دلیل به آبیاری کمتری نیاز دارد. بنابراین هیچ گاه از آبدهی آن دست برندارید

دما

لیسیانتوس از انواع گل هایی می باشد که گرما را می پسندد و از سرما خوشش نمی آید ک مقاومت چندان زیادی نیز در برابر سرما ندارد. بیشتر این گیاه در گلخانه ها کاشت میشود. بهترین دما برای مراقبت از این گل دمایی بین ۲۰ تا ۲۵ درجه در طول روز و ۱۶ الی ۱۸ درجه در شب است. و دمای زیر ۴ درجه سانتی گراد سبب از بین رفتن آن خواهد شد.

خاک

خاک گیاه باید دارای زهکشی بسیار بالایی باشد. بهترین خاک برای رشو لیسیانتوس خاکی با پی اچ خنثی  و یا کمی قلیایی می باشد.

کود

برای بهبود گلد دادن این گیاه بایستی از تقویت کننده های مخصوص استفاده کرد‌ کود را هر دو هفته یکبار تازمانی که گل دهد تزریق کنید. بعد از گلدهی کوددهی را به تعویق انداخته و هر ۴ هفته یکبار اینکار را انجام دهید.

نحوه کاشت لیسیانتوس

ابتدا مقداری خاک را دورن گلدان بریزید. سپس روی آن بذر بپاشید و بعد آن را آبیاری کنید. حتما روی آن نایلون بزرگ بکشید تا بذر ها رطوبت کافی را دریافت کنند.

بعد ۲ الی ۵ روز بذر ها شروع به جوانه زدن خواهند کرد و در حال بزرگ شدن می باشند. شما حتی می توانید آنها را از خانه بیرون آورده و در هر مکانی که موردنظر خودتان است به فاصله ده الی بیست سانتی متری بکارید.

بعد از کاشت بذر ها بوته های گل را هرطور که مایلید به طور دقیق بکارید.

تکثیر

کشت بذر

روش اصلی تکثیر لیسیانتوس از طریق بذرهایش می باشد. بذرها را در اواخر پاییز و یا زمستان در دمای ۱۳ الی ۱۶ درجه سانتی گراد بکارید. آبیاری منظم فراموش نشود.

قلمه زدن

این گیاه را از طریق جوانه های انتهایی میتوان افزایش داد. دماب ۲۳ الی ۲۴ درجه و زیر مه پاش بکارید تا رشد کند. برداشت گل نیز بایستی زمانی صورت گیرد که گل کاملا باز شده است.

آفات

پشه های بالغ شایع ترین آفت لیسیانتوس می باشند. و باغبان ها با استفاده از ارگانیک این نوع پشه هارا کنترل میکنند.

برخی از بیماری های قارچی مانند سفیدک دروغین، پوسیدگی ساقه ها، پلاسفیدک دروغین، پوسیدگی ساقه‌ها، بلایت بوتریتیس، پوسیدگی ریشه، فوزاریومی می‌باشند که گل لیسیانتوس با برخورد با این بیماری‌ها، دچار کوتاه قامتی، کوچکی گل‌ها، بد‌‌ شکلی و زردی برگ‌ها می‌شود. راه درمانی آن برای بیماری‌های ویروسی وجود ندارد و باید فقط گل را حذف کرد.

علت زرد شدن برگ های لیسیانتوس

یکی از مهم‌ترین دلایل زرد شدن برگ‌های لیسیانتوس بیماری‌های قارچی است. متاسفانه این گیاه به بیماری‌های قارچی ریشه مشهور است. آبیاری بیش از حد، عدم تخیله به موقع آب و عدم وجود تهویه هوا می‌تواند محیط رشد مناسبی را برای قارچ‌ها در خاک و اطراف ریشه فراهم کند که در نتیجه گیاه نمی‌تواند انرژی لازم را جذب کند و برگ‌ها شروع به زرد شدن می‌کنند.

تعویض گلدان

گلدانی که برای این گیاه انتخاب میکنید بایستی اندازه مناسبی داشته باشد بهترین اندازه گلدان ۳ الی ۵ اینچ است. دقت فرمایید ظرفی را باید انتخاب کرد ک سوراخ هایی در کف آن وجود داشته باشد تا زهکشی مناسب صورت گیرد. حتما بشقابی زیر گلدان قرار دهید تا آب خارج شده داخل آن بریزد.

سمی بودن

این گیاه جزء گیاهان سمی برای انسان و حیوانات محسوب نمی شود. اما امکان دارد  لمس گلبرگ های آن سبب حساسیت  پوستی شود. بطور کلی سعی کنید آنهارا دور از دسترس کودکان و یا حیوانات قرار دهید.

نماد لیسیانتوس

لیسیانتوس (lisianthus ) زیبا به صورت کلی نمایانگر تشکر و قدردانی می‌باشد‌ و برخی آن را پیام آور محبت نیز میدانند. در واقع هر رنگ از این گل نمایانگر معنی خاصی می باشد.

یسیانتوس رنگ های متنوعی دارد و از سبز تا سفید موجود است. رنگ های آبی، صورتی، یاسی و بنفش پررنگ، قرمز و صورتی مایل به نارنجی . حتی انواع خاصی از گل لیسیانتوس وجود دارد که یک گل، گلبرگ‌های دو یا چند رنگ دارد که در اصطلاح به آن‌ها ابلق گفته می‌شود.

رنگ بنفش و رنگ‌های سرد لیسیانتوس فراوانی بیش تری دارند اما امروزه رنگ‌های گرم تر آن مانند قرمز هم در گلفروشی های خاص تهران وجود دارد.

جمع بندی

بطور کلی در این مقاله شما را با گیاه منحصر به فرد لیسیانتوس، شرایط نگهداری، کاشت ، نماد و سمی بودن یا نبودن آن این گیاه آشنا کردیم. امیدواریم مطالب فوق برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. چناچه سوالی ذهن شما را درباره لیسیانتوس در گیره کرده است می توانید در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید. همکاران در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود:

 

دمای مناسب برای رشد لیسیانتوس؟

۲۵ الی ۳۰ درجه

نماد کل لیسیانتوس؟

تشکر و قدردانی

علت زرد شدن برگ های لیسیانتوس؟

بیماری های قارچی

تکثیر لیسیانتوس از چه روش هایی صورت میگیرد؟

بذر و قلمه

خرید عمده و تک انواع لیسیانتوس 

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *