با کالانکوئه کریسمس آشنا شوید!

معرفی کالانکوئه کریسمس

مقدمه

کالانکوئه کریمس گیاهی بوته ای می باشد. جزء گیاهان همیشه سبز محسوب می‌شود. دارای برگ های آبدار و گوشتی شکل است. برگ های براق و چرمی آن بصورت پرپشت و بیضی شکل رشد می‌کنند. بوته کالانکوئه حداکثر تا ۵۰ سانتی متر رشد خواهد کرد. گل های کالانکوئه به رنگ سفید، صورتی، زرد، قرمز و نارنجی می باشد.

تاریخچه کالانکوئه

استفاده از این گیاه تاریخچه کهنی دارد و افراد از سالیان دراز کالانکوئه را مورد استفاده قرار میدادند. در سال ۱۹۲۷ این گیاه توسط گیاه شناس آلمانی به فرانسه برده میشود و بعد از مدتی به عنوان کالانکوئه کریسمس شهرت پیدا کرد. کسانی که در دانمارک و هلند مشغول کاشت گیاه بودند سبب شهرت آن در سطح بین المللی شدند. قابل ذکر است که این گیاه امروزه یکی از رایح ترین و محبوبترین گیاهانی است که در اکثر نقاط جهان کاشت شده و مورد استفاده قرار میگیرد.

کالانکوئه کریسمس - فروش گل و گیاه الی ماما

دلایل محبوبیت کالانکوئه

جالب است بدانید با خریدن این گیاه می‌توانید مدت زمان زیادی از آن استفاده کنید. هر رنگ این گیاه نماد خاصی می باشد. برای مثال برای روز کریسمس یا روز زن رنگ های قرمز و صورتی آن فروش فوق العاده ای خواهد داشت.

شرایط نگهداری

نور

این گیاه آپارتمانی محسوب شده و یکی از دلایل محبوبیت آن هم همین می باشد. اما در برخی از مناطق با فضای باز مثل بالکن و یا حیاط نیز نگهداری میشود. این گیاه جذاب عاشق نور است! و محیط های تاریک موجب کوچک شدن برگ ها ‌و رشد علفی آن خواهد شد. در واقع گیاه اگر در محیط های تاریک باشد، مورد هجوم آفات قرار خواهد گرفت‌ و روند گل دهی آن با خلل روبه رو خواهد شد. بهتر است گلدان را در محیط پر نور در کنار پنجره نورگیر قراز دهید. البته توجه داشته باشید نور گرم و شدید تابستان به گیاه کالانکوئه آسیبی نرساند.

آبیاری

این گیاه نسبت به کم آبی بسیار مقاوم است. آبیاری آن بایستی بصورت منظم انجام بگیرد. میزان آبیاری به عواملی همچون نوع خاک، نور، گرمای محیط و یا رطوبت آن بستگی دارد. اگر دمای محیط خانه بالا باشد و یا نور زیادی به گیاه بتابد خاک گلدان سریعتر خشک خواهد شد و به تبع به آبیاری بیشتری نیاز خواهد داشت.

کالانکوئه کریسمس - فروش گل و گیاه الی ماما

خاک

هر نوع خاکی مناسب کاشت کالانکوئه کریسمس خواهد بود. اما مناسب ترین ترکیب خاک برای کاشت گیاه خاکی با ترکیب ۵۰ درصد ماسه ۱۰ درصد کود پوسیده دانمی ۳۰ درصد خاک برگ و ۱۰ درصد پرلیت می باشد.

دما

اگر دمای خانه شما اکثرا متعادل می باشد گیاهتان به خوبی می تواند رشد کند. در واقع گیاه دمای زیر ۵ درجه سانتی گراد و بالای ۴۰ درجه گیاه نمیتواند تحمل کند.

توجه داشته باشید در زمانی که دما کم می باشد زمان آبیاری گیاه را به تعویق بیندازید. گیاه در هوای گرم به آبیاری بیشتری نیاز خواهد داشت.

کود دهی

فصل رشد کالانکوئه در فصول پاییز و بهار می باشد. در نتیجه مناسب ترین زمان برای اقدام به کود دهی در همین زمان می باشد. استفاده از کود های مایع و محلول در آب برای تغذیه گیاه بسیار مناسب خواهد بود. ( شما میتوانید از کود پوسیده دامی مخصوصا کود پوسیده گاو استفاده نمایید ).

تکثیر گیاه کالانکوئه

تکثیر کالانکوئه کریسمس - الی ماما

مناسب ترین روش برای تکثیر گیاه قلمه زدن می باشد. روش های دیگری همچون پاجوش و یا تکثیر از طریق برگ نیز انجام میشود. مناسب ترین زمان برای تکثیر کالانکوئه کریسمس معمولا فصل بهار است. در روش تکثیر با قلمه ابتدا قلمه های جوان و سبز رنگ به طول ۱۰ سانتی متر را از گیاه جدا کرده و با ریشه دار کردن قلمه ها آن ها را درون آب یا خاک قرار دهید. قلمه ها در بستر خاک به صورت عمودی یا افقی کاشته شوند. حدودا ۴ سانتی متر از قلمه گیاه درون خاک باشد.

توجه داشته باشید گیاه را در محیط سایه آفتاب و خنک در روزهای آغازین قرار دهید و خاک بستر کشت را پس از خشک شدن با آبپاش غبار پاشی کنید. معمولا این گیاه بعد از رشد در یک سالگی پاجوش خواهد زد. پاجوش ها را بایستی با استفاده از چاقو تیز از بوته اصلی جدا کرده و در بستر مورد نظر خود بکارید.

آفات و مشکلات کالانکوئه کریسمس

اگر شرایط مورد نظر گیاه مهیا نباشد، گیاه مورد هجوم شته و قارچ قرار میگیرد. شرایطی همچون نور بسیار کم، آبیاری نامناسب شرایط را برای شپشک آرد آلوده، شته ها و کنه ها مهیا خواهد کرد..

راه حل درمانی: شما می توانید با استفاده از سموم خاص محلول در آب تمامی کنه ها و آفات مضر را از گیاهتان دور کنید‌. وجود قارچ ها سبب سیاه شدن و یا لکه های سفید و قهوه ای روی برگ ها خواهند شد. البته این گیاه معمولا دچار بیماری خاصی نمیشود و در برابر آفات عمر طولانی خواهند داشت.

باریک و یا دراز شدن گیاه همراه با کوچک شدن برگ ها خواهد بود. رنگ پریدگی گیاه ناشی از ۳ عامل می باشد:

نور شدید خورشید

تشنگی گیاه

پوسیدگی ساقه یا ریشه گیاه

اگر این مشکلات را مشاهده کردید بهتر است ساقه را ازهم جدا کنید.

چرا برگ های کالانکوئه کریسمس زرد می شوند؟

این بیماری ناشی از آبدهی زیاد به گیاه خواهد بود. پس از خشک شدن سطح رویه گلدان آن را آبیاری نمایید..

اگر لبه برگ ها قرمز شد، تعویض گلدان انجام دهید. کالانکوئه کریسمس ریشه های عمیقی ندارد. به همین علت نیازی نیست گلدان را سالانه عوض کنید. بهتر است گیاهتان را در گلدهای سفالی قرار دهید. گلدان های سفالی دمای خاک را برای سلامت ریشه متعادل و مناسب نگه خواهند داشت و رطوبت را حفظ میکنند. حتما از وجود حفره تخلیه آب در کف گلدان خود مطمئن باشید. هر دوسال یکبار گلدانتات را تغییر دهید.

آیا کالانکوئه سمی می باشد؟

در ارتباط با این سوال باید گفت همه گیاه سمی نمی باشد و برخی از نقاط آن توسط خورده شدن انسان یا حیوان مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما قسمتی از این گیاه مانند ساقه های جوان در صورتی که بلیعده شوند سمی خواهند بود.

جمع بندی

در نگهدازی کالانکوئه کریسمس باید نور خوب، آبیاری متوسط و دمای ۱۸ الی ۲۲ درجه را برای آن فراهم کنید. تا گیاهتان شاداب و سرحال باشد. این مقاله توسط کارشناسان فروشگاه گل و گیاه الی ماما نوشته شده است در صورت هرگونه سوال پیرامون رشد این گیاه نیز می توانید با همکاران ما در بخش ” دیدگاه شما” ارتباط برقرار کنید.

 

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *