چطور لیلیوم را طولانی نگهداری کنیم؟

نگهداری از لیلیوم به مدت طولانی

مقدمه

لیلیوم ها گل های عجیب غریب با ساقه های بلند هستند. این گل ها در مکان هایی با نور کامل آفتاب یا نیم سایه جزئی، سطح آب ثابت و گردش هوای خوب رشد خوبی دارند.

نگهداری لیلیوم بعد از گلدهی: حذف کردن گل های لیلیوم بعد از اتمام زمان گلدهی

بعد از این که گل های شما شروع به محو شدن کردند بلافاصله باید گل های باقیمانده را نیز حذف کنید. اگر اجازه دهید این گل ها باقی بمانند مانند اکثر گل ها انرژی شکوفه های باقیمانده صرف دانه ها و قسمت هایی از روی گل خواهند شد. در واقع این شکوفه ها هرگز به بار نخواهند نشست. پس بهتر است از این کار اجتناب کنید. لیلیوم شما فقط مقدار محدودی انرژی دارد. مقدار زیادی از این انرژی صرف تولید دانه میشود. اگر گل های باقیمانده را بچینید مقدار زیادی شکوفه در فصل بعدی رشد برای شما تولید خواهد شد.

حال با غلاف حاوی دانه لیلیوم ( سوسن ) چه باید کرد؟

اگر گل های لیلیوم شما به پایان رسیده و فقط غلاف بذرهای آن باقی مانده میتوانید آن را جدا کنید. ساقه را تا پایان بهار یا پاییز که میتوان آن را تا بالای خاک برش داد؛ نگهدارید. این بدین معنی است که برای رشد شکوفه بیشتر بهتر است آن ها را حذف کنید.  البته با دست هم میتوانید آن ها را جدا کنید. میتوانید ساقه های جدا شده را نیز در آب سرد نگهدارید. حتما توجه داشته باشید که برای جوانه زنی آن ها نیاز به نور بسیار زیادی هست. حتی شاید نیاز باشد شب ها نیز از لامپ برای رویش استفاده کرد. ظرف استفاده شده باید استریل و تمیز باشد. این کار از انتشار و گسترش بیماری جلوگیری میکند. برای جلوگیری از انتشار عفونت به ساقه وسایل برش را با مخلوطی شامل 9 قسمت سفید کننده و 1 قسمت الکل ضدعفونی کنید. سپس تیغه ها را پاک کنید.

نگهداری لیلیوم بعد از گلدهی: آیا هرس شاخ و برگ لیلیوم بعد از گلدهی کار درستی است؟

ممکن است وسوسه شوید که همزمان با حذف شکوفه های بی رمق، شاخ و برگ اضافی را نیز کوتاه کنید. اما انجام این کار اصلا به نفع شما نیست! حتی اگر شاخ و برگ زرد شده باشند. در این زمان سوسن ها برای فصل رشد آینده شروع به صرفه جویی در انرژی پیازها میکنند. دلیل زرد شدن شاخ و برگ ها نیز همین است. اگر شما این شاخ و برگ ها را قطع کنید انرژی آن ها را به شدت کاهش میدهید. در پایان پاییز یا اوایل بهار وقتی گیاه شما به طور کامل از بین رفت میتوانید آن را هرس کنید اما قبل از آن نه!

با لیلیوم های گلدانی بعد از اتمام گلدهی چه باید کرد؟

اگر لیلیوم هایی دارید که در گلدان رشد میکنند و ساقه های آن زرد یا قهوه ای شدند، در پاییز یا بهار گل ها و غلاف های بذر و ساقه ها را برش دهید.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم راهکارهایی را به شما عزیزان معرفی کنیم تا بتوانید لیلیوم خود را به مدت طولانی نگهداری کنید. اگر مانعی در مسیر رشد گیاه شما وجود دارد باید حذف شود. شکوفه های بی رمق باعث میشود که رشد شکوفه های جدید با مشکل مواجه شود. عزیزان در صورتی که با مطالعه این مقاله به پاسخ پرسش خود نرسیدید میتوانید سوالات خود را در پایان این پست با ما به اشترک بگذارید.

برای خرید تازه ترین و با کیفیت ترین انواع لیلیوم به کارشناسان ما مراجعه کنید.

با شماره های زیر در تماس باشید:

08643256072

09917956978

آیا برش شاخ و برگ زرد شده لیلیومی که گل داده کار درستی است؟

قبل از پایان پاییز یا اوایل بهار خیر. انرژی گیاه را به تحلیل میبرد.

آیا بعد از اتمام فرآیند گلدهی باید گل ها را روی شاخه نگهداشت؟

خیر این کار نیز شکوفه دهی فصول بعدی گیاه را دچار اختلال خواهد کرد.

چه فصولی برای هرس شاخ و برگ لیلیوم مناسب ترین زمان است؟

پایان پاییز یا اوایل بهار

آیا بعد از جداسازی ساقه میتوان آن را تکثیر کرد؟

با فراهم کردن نور کامل و شرایط دمایی و قرار دادن در محل تمیز و آب تازه و خنک

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *