ارکیده جواهر.. جواهری در خانه شما!

ارکیده جواهر

ارکیده جواهر با نام علمی Ludisia نیز شناخته میشود. در بیشتر موارد هدف از خرید گل ارکیده گل زیبا و خوشبوی آن است اما این در مورد ارکیده جواهر کاملا متفاوت است. این گیاه دقیقا بخاطر برگ های زیبایش خریداری میشود تا شکوفه هایش. با یک نگاه کوتاه به برگ های زیبای این گیاه متوجه میشوید که دلیل این توجه چیست؟! زیباترین برگ هایی که ممکن است دیده باشید. خطوط نواری سفید رنگی که از طول برگ های سبز تیره ارکیده جواهر عبور میکنند؛ تقابل فوق العاده ای ایجاد میکند. این تقابل برای افرادی که خواهان تفاوت هستند بهترین گزینه برای انتخاب است.

اگر شما هم مثل من مجذوب این جواهر شده اید با این پست همراه باشید تا ارکیده جواهر را به شکل کامل با هم بررسی کنیم:

سایز و اندازه

ارکیده جواهر زیاد تمایلی به رشد به سمت بالا ندارد در عوض بیشتر تمایل به گسترش و پخش دارد. با این حال سنبله های این گیاه میتوانند بلند شوند و ارتفاع گیاه را تا حتی سه برابر کنند.

سنبله های ارکیده جواهر در نور زیاد الگوی رشد بسیار سرعتی دارند که در زمستان کاهش میابد. گل های سفید ارکیده جواهر اصلا قابل قیاس با شکوفه های ارکیده Phalaenopsis نیستند اما خب این نوع هم دارای ویژگی منحصر به فرد دیگری است که گفتیم.

لودیزیا برگ هایی سبز متوسط با رگبرگ های نقره ای برجسته دارد که تقریبا تمام برگ را پوشش میدهد. این گیاه تنوع کمیابی هم در تغییر رنگ شاخه و برگ دارد.

شرایط رشد ارکیده جواهر

نور مورد نیاز ارکیده جواهر

نور فیلتر شده یا نیم سایه برای رشد این گیاه در محیط بیرون خانه بسیار مناسب است. داخل خانه هم از هر نوری جز نور مستقیم برای این گیاه میتوانید استفاده کنید. برای نگهداری این گیاه پنجره شمالی خانه ( سمتی که اثر نورانی آن بسیار زیاد است و گرمایی کاملاً متعادل دارد ) یا حدود چند سانت دورتر از سایر پنجره ها مکان مناسبی است. لب کلام اینکه هرگز ارکیده جواهر نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد.

آبیاری

خاک  این گیاه باید مرطوب و البته نه همیشه خیس و غرقابی باشد. سعی کنید بین دو آبیاری حتما خاک خشک شود. البته خاک نباید کامل و تا ریشه خشک شود. آبیاری باید عمیق باشد و آب اضافی نیز از زیر گلدان خارج شود. بعد از هر آبیاری به این شکل، اجازه دهید خاک تا نیمه خشک شود و مجدد آبیاری کنید.

خاک

مناسب ترین نوع خاک برای این نوع ارکیده مخلوط گلدانی حاوی مواد آلی با تخلخل زیاد است. برای اینکه خاک، اب را زیاد در خود نگه ندارد از خاک گلدان به تنهایی استفاده نکنید. حتما به خاک خود پرلیت، پوکه معدنی و سایر موادی که تخلخل آن را بالا میبرند اضافه کنید. از طرفی شما نباید اجازه دهید خاک سریع خشک شود؛ پس در خاک خود از پوست درخت یا چیزی شبیه آن استفاده نکنید. مخلوط های حاوی پرلیت، پیت ماس یا ماسه باید به نسبت های مناسب ترکیب شوند.

دما و رطوبت

دمای مناسب برای ارکیده های جواهر با دمای مناسب برای ارکیده ها یکی است. هر دو نوع در دمای متوسط به خوبی رشد میکنند. دمای 23 الی 26 درجه در طول روز و حدود 15، 16 درجه در شب برای آنها مناسب است. در کل همانطور که تحمل سرما برای آن ها سخت است تحمل گرمای شدید نیز برای آنها عذاب آور است.

ارکیده های جواهر را هرگز در معرض وزش باد سرد یا گرم قرار ندهید. در کنار آبیاری مطلوب حفظ رطوبت متوسط تا 50 درصد نیز برای این گیاه اهمیت دارد. سعی کنید هفته ای 2 روز گیاه خود را مه پاشی کنید.

خرید عمده ارکیده گلدانی

کود دهی

به گیاه خود 2 الی 3 بار در سال آن هم در فصل رشد، کود بدهید. این گیاه ذاتا گرسنه نیست؛ بنابراین نیازی به تغذیه منظم ندارد. با این حال زمان کود دهی مقداری از کود رقیق شده ارکیده یا حتی سایر گیاهان استفاده کنید. کود را روی خاک خشک ندهید چرا که سبب ریشه سوزی گیاه میشود.

گلدان زنی و تعویض گلدان

از ان جا که ارکیده ها در طول رشد بیشتر تمایل به پخش شدن دارند؛ زیاد نیاز به تعویض گلدان ندارند. فقط زمانی که ریشه ها پخش و شلوغ شدند گلدان را تعویض کنید. هنگام تعویض گلدان به سلامت ریشه ها به طور کامل دقت کنید. در صورتی که ریشه آسیب دیده یا پوسیده با ابزار استریل آن را جدا کنید.

تکثیر ارکیده جواهر

راه تکثیر این گیاه قلمه ساقه است.

زمانی که گلدان خود را تعویض میکنید بهترین زمان برای برداشت قلمه ساقه است. قلمه های ساقه را در حالی که چند برگ بالای آن است جدا کنید. این قلمه ها را در مخلوط گلدانی گرم و مرطوب دور از نور مستقیم نگهداری کنید. قلمه ها حدود 2 ماه بعد ریشه خواهند داد. در این زمان سلامت گیاه را مدام چک کنید. بیش از حد آبیاری نکنید. نوسانات دما نداشته باشیدس. برای آبیاری مجدد باید تا نیمه خاک خشک شود.

برای خرید عمده و تک بهترین ارکیده ها با الی ماما در تماس باشید:

 0864325607209917956978

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *