گل زنبق، گلی با تنوع رنگ و گونه بسیار زیاد

گل زنبق

مقدمه

ظاهر گل زنبق چگونه است؟ شرایط کاشت گیاه چطور است؟ دو گونه معروف این گیاه برای کاشت کدامند؟ خواص درمانی این گیاه چیست؟ نماد گل زنبق چه می‌باشد؟ از کجا متوجه شویم گیاه دچار بیماری شده است؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات می‌باشید پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را حتما مطالعه فرمایید:

آشنایی با گل زنبق:

این گل گونه های متنوع بسیاری دارد. تنوع رنگی این گیاه باعث شده تا محبوبیت زیادی در بین افراد ایجاد کند. دوگونه پیاز دار و ریزوم دار آن مناسب کاشت در گلدان و گلخانه می‌باشند. عمر این گیاه نهایتاً دوسال می‌باشد. .گونه های وحشی این گیاه در ایران نیز مشاهده شده اند. در بهبان  ایران این گیاه در اطراف رود های خود بصورت خودرو می روید .‌‌ معروفترین نوع گل زنبق زعفران می‌باشد که به مقدار زیاد در کشورهای خاورمیانه مخصوصا ایران کاشت می‌شود. گیاه زعفران فروش بسیاری در ایران دارد و بر سره سفره ایرانیان جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

طریقه کاشت و نگهداری گل زنبق:

برای کاشت این گیاه ابتدا باید پیاز آن را تهیه کنید. گل زنبق به صورت شاخه بریده استفاده چندانی ندارد زیرا عمر آن بعد از بریدن محدود می‌باشد؛ پس اگر قصد کاشت این گل در گلخانه و یا گلدان خود را دارید با ما همراه شوید:

نور:

زنبق جزء معدود گیاهانی است که در زمان کاشت به نور زیادی نیاز ندارد و می‌توان آن را در نیم سایه قرار داد؛ اما بعد از گل دادن بایستی آن را در مکانی قرار داد که نور کامل و نه مستقیم خورشید به آن بتابد. فصل گل دادن این گیاه اواسط خرداد ماه و اواسط پاییز می‌باشد. زنبق ریزوم دار را به فاصله ۱۰ الی ۱۵ سانت از یکدیگر در خاک مناسب قرار دهید. از زمان کاشت این گیاه تا گل دادن آن ۷ الی ۹ هفته طول می‌کشد. از زمانی که پیاز گل شروع به گل دادن کرد آن را در معرض نور کامل خورشید قرار دهید.

خاک:

خاک مناسب پرورش گیاه خاکی است که زهکشی شده باشد و اگر ازخاکی که شامل  خاکبرگ پوسیده و مقداری شن و ماسه است استفاده کنید در روند رشد گل تاثیر گذار خواهد بود.

آب:

گیاه زنبق نیاز به آب زیادی نیاز ندارد و هر هفته یک الی دوبار آب دهی به آن کافی می‌باشد.

کود:

استفاده از کودهای دامی همیشه برای رشد گیاهان موثر است، شما بایستی ‌در هفته دوم به مقدار مناسبی کود به خاک گیاهتان تزریق کنید.

انواع گل زنبق:

  1. پیاز دار ( آیریس هیسروئید، آیریس زیفیوم، آیریس زیفیودز )
  2. ریش دار
  3. بدون ریش
  4. تاج دار
  5. پیازی جونو
  6. شفاف
  7. کمانی
  8. گلدرشت
  9. پروانه ای
  10. رضائیه

خواص درمانی:

از گل زنبق برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می‌شود‌. چای این گل بسیار معطر و خوش رنگ می‌باشد. و این گیاه داروی مناسبی برای درمان آکنه،‌ بیماری های پوستی و بهبود عملکرد کبد است. میتوان از خمیر این گیاه برای درمان بیماری های پوستی استفاده کرد. چای این گیاه خوشبو و خوش عطراست که برای لاغری داروی مناسبی می‌باشد.

نماد گل زنبق:

زنبق را می‌توان گلی اصیل نامید که از زمان های بسیار دور در یونان باستان مورد استفاده قرار گرفته است.

اگر به تاریخ علاقمند می‌باشد میتوانید با مشاهده آثاری از مزار مردگان یونان باستان زنبق را به صورت حکاکی شده بر روی مزار آنها مشاهده کنید. پادشاهان یونان باستان به گل زنبق علاقه زیادی داشته و از آن برای تزئین تاج سلطنتی خود استفاده می‌کردند.

هم اکنون نیز گل زنبق را برای نشان های ارتشی، سپاهی و نظامی استفاده می‌کنند.

فصل کاشت گل زنبق:

بهترین زمان برای کاشت گل زنبق اواسط پاییز تا اواسط بهار می‌باشد. این گیاه با تنوع رنگ بسیاری که دارد میتواند جلوه زیبایی به محیط اطراف خود بدهد.

 

عوامل بیماری گل زنبق:

اگر روی برگ های گیاه خود لکه های قهوه ای و مشکی رنگ مشاهده کردید نشانه ای از وجود قارچ در ریشه گیاه است. برای جلوگیری از قارچ ها بایستی خاک خود را ضدعفونی کنید.

اگر ریشه گیاه شما پوسیده شده است دلیل بر وجود آفت یا جانوری است که از ریشه تغدیه می‌کند شما می‌توانید برای درمان آن از قارچ کش ها استفاده کنید.

جمع بندی:

به طور کلی این گیاه هم ظاهر زیبایی دارد و هم خواص درمانی سرشاری را دارا است؛ از این رو می‌تواند برای زیبایی معابر، کاشت در گلخانه ها و گلدان در خانه مورد استفاده قرار گیرد.

در حال حاضر فروشگاه آنلاین گل و گیاه الی ماما، آماده ارائه انواع گل و گیاه زینتی، لاکچری و آپارتمانی و شاخه بریده به توزیع کنندگان و کلیه خریداران محترم است.

سوالات رایج

طول عمر گل زنبق چه مقدار است؟

دوسال

بهترین فصل برای گلدهی این گل چه زمانی می‌باشد؟

اواسط بهار و پاییز

زنبق سفید نماد چیست؟

پاکی و بی آلایشی

پوسیده شدن ساقه گل نشان از چیست؟

وجود قارچ و آفات در ریشه گیاه

راه درمان آفات و قارچ های گیاه چیست؟

ضدعفونی کردن خاک و استفاده از قارچ کش ها

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *