شرایط نگهداری بنجامین ابلق

معرفی گیاه فیکوس بنجامین ابلق - فروش-گل-و-گیاه-الی-ماما

مقدمه

گیاه بنجامین ابلق یکی از درختچه های آپارتمانی است که میتواند در خانه شما علاوه بر زیبایی سبب تصفیه هوای اتاق و تولید اکسیژن در محیطی که قرار دارد بشود. برای نگهداری گل بنجامین باید دقت کامل داشته باشید. با تامین کردن نیازهای اولیه ی گیاه میتوانید برای سالیان از این گیاه بهره ببرید.

گیاه بنجامین ابلق بومی مناطق جنوب و جنوب شرق جنگل های استوا به ویژه هندوستان و استرالیا است. شکل ظاهری این درختچه گیاهی است با برگ های بیضی شکل چرمی و نوک تیز که زیبایی خاصی دارند. برگ های این گیاه خاصیت ارتجاعی و آویزان دارند. برگ ها زمانی که نوجوان هستند رنگ سبز روشن و به مرور زمان سبز تیره می شوند.

معرفی گیاه فیکوس بنجامین ابلق - فروش-گل-و-گیاه-الی-ماما

ظاهر گیاه بنجامین ابلق

ارتفاع این گل در شرایط مناسب به ارتفاع ۵ متر می رسد. اما اگر در منزل از این گیاه نگهداری میکنید ارتفاع کمتری خواهد داشت. ظاهر این گیاه باعث شده است که جزء اولین انتخابات برای دکوراسیون ادارات و شرکت ها محسوب شود‌. مهم ترین قابلیت گل پنجامین خاصیت سم زدا بودن آن می باشد. یکی از محبوب ترین درختچه های فنگ شویی محسوب می شود. یک باور قدیمی و جذاب که درباره این گیاه وجود دارد جذب انرژی مثبت در کائنات و سعادت و خوش اقبالی می باشد. گل بنجامین گزینه مناسبی برای گیاهان آپارتمانی است که سبب جذب انرژی مثبت محیط خواهد شد.

شرایط نگهداری گل بنجامین

نور

از گیاهان علاقمند به نور زیاد ولی غیر مستقیم خورشید است. بهتر است این گیاه را در محیط هایی با نور زیاد مثل پنجره شرقی و یا جنوبی قرار دهید. کمبود نور سبب ریزش برگ ها خواهد شد پس توجه زیادی به میزان نور دریافتی گیاه بنجامین ابلق داشته باشید. البته آفتاب مستقیم باعث سوختگی و از بین رفتن برگ ها خواهد شد.

دما

مناسب ترین دما برای این گیاه دمایی بین ۱۵ الی ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد. گیاه بنجامین ابلق نسبت به سرما حساس است و نباید در معرض سرمای شدید قرار گیرد.

آبیاری

اگر از آب جوشیده یا بدون املاح برای آبیاری استفاده کنید برای گیاه بهتر خواهد بود. آب بدون کلر نیز برای آبیاری مناسب خواهد بود. گیاه را غرق آب نکنید و هرگاه رویه خاک شود اقدام به آبیاری نمایید. برای آنکه متوجه شوید خاک به حد کافی خشک شده است میتوانید انگشت خود را به اندازه یک بند در خاک فرو کرده و در صورت خشک بودن آن را آبیاری نمایید. در فصول گرم سال دفعات آب دهی را بیشتر کنید تا گیاه تشنه نماند.

رطوبت

بنجامین ابلق گیاهی رطوبت دوست می باشد و اگر رطوبت محیط کم باشد برگ هایش دچار ریزش، خشکی و بی حال شدن ساقه ها خواهند شد. استفاده از بخور برای تامین رطوبت مناسب است. اما بهترین روش برای ایجاد رطوبت محیط ساخت جزیره می باشد. هر دوهفته یکبار روی برگ های گیاه آب اسپری کنید. مقدار آب اسپری شده نباید زیاد باشد. اگر روی برگ های گیاه لکه های قهوه ای رنگ مشاهده کردید غبار پاشی را متوقف کنید.

کود دهی

اگر قصد کود دادن به گیاه بنجامین ابلق را دارید، در فصول رشد اینکار را انجان دهید. هر ۳ هفته یکبار ار کود مخصوص و یا کود آپارتمانی برای آن استفاده کنید.

خاک

خاکی که کاملا زهکشی شده باشد و آب را درون خود نگه ندارد، خاک مناسبی برای کاشت این گیاه است. ترکیب خاک و کود آماده به همراه کمپوست ترکیب مناسبی برای گل بنجامین خواهد بود.

تعویض گلدان

نیازی به تعویض گلدان بصورت سالیانه ندارد. بهترین زمان برای تعویض گلدان درخت بنجامین در فروردین و اردیبهشت ماه است. هرگاه ریشه های گیاه از ته گلدان بیرون زدند باید گلدان را تعویض کنید.

معرفی گیاه فیکوس بنجامین ابلق - فروش-گل-و-گیاه-الی-ماما

تکثیر

برای تکثیر گیاه از دو روش ساقه و قلمه زدن تکثیر خواهد شد. فصل مناسب برای تکثیر گیاه بهار و تابستان است. بایستی همه عوامل محیطی مناسب فراهم شود تا بتوان به راحتی گیاه را تکثیر کرد.

گیاه بنجامین ابلق می تواند نسبتا آسان از قلمه هایش ریشه بگیرد، حتی بدون هورمون ریشه زایی. در نمناک اشاره کرده ایم که بهتر است در بهار برش داده شود و قلمه زنی انجام شود که می توانید به راحتی گرما و رطوبت را تامین کنید. بنجامین به ندرت با بذر کشت می شود و اغلب این گیاهان خانگی هرگز میوه یا دانه نمی دهند.

تکثیر بنجامین - الی ماما

تکثیر قلمه ساقه بنجامین - الی ماما

هرس کردن

هرس کردن گیاه بنجامین ابلق، در صورتی که به سقف برسد یا می خواهید آن را کوچک تر کنید ،ضروری است، در این روش زمانبندی مهم است. هرس باید زمانی انجام شود که گیاه به طور فعال در حال رشد نباشد، بیشتر گیاهان در بهار و تابستان فعال هستند.

در زمستان, گیاه به خواب رفته و مستعد آسیب است، بنابراین زمستان بهترین زمان برای هرس کردن گیاه بنجامین است. هم چنین باید شاخه های مرده را هرس کنید و برگهای مرده را بردارید تا از گسترش بیماری و عفونت های قارچی جلوگیری کنید که می تواند به شدت بر گیاه شما تاثیر بگذارد و به آن آسیب بزند.

بیماری های گل بنجامین

این گیاه نسبت به تغییر نور، دما و رطوبت حساس می باشد و تغییر در این موارد سبب بیماری برای گیاه خواهند شد.

فضای کم نور و خشک باعث زرد شدن و ریزش برگ ها خواهد شد. هرگز گیاه را زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید. بیش از حد آب دادن به گل بنجامین نیز سبب به وجود آمدن لکه های قهوه ای روی برگ های آن خواهد شد.

آیا گیاه بنجامین سمی است؟

بنجامین دارای شیره گیاهی در ساقه و یرگ هایش می باشد که یک نوع شیره قند شیری در ساقه ها و برگ ها دارد که اگر خورده شود، ممکن است باعث مشکلات دستگاه گوارشی شود.

جمع بندی

سعی کردیم جامع ترین توضیحات را پیرامون گیاه بنجامین ابلق در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. این گیاه مناسب برای نگهداری داخل آپارتمان و محل کار می باشد تنها نیاز است برای داشتن گیاه سرسبز و با طراوت نکات گفته شده فوق را رعایت کنید تا شاهد رشد روز افزون گیاه خود شوید. اگر سوالی درباره ی شرایط نگهداری گیاه بنجامین ابلق دارید می توانید با کارشناسان فروش آنلاین گل و گیاه elimama در بخش دیدگاه شما در میان بگذارید.

فوائد استفاده از گیاه بنجامین؟

تصفیه کننده هوا و تولید اکسیژن

مناسب ترین دما برای نگهداری از گیاه بنجامین ابلق؟

دمایی بین 15 الی 25 درجه

کوددهی هر چند هفته یکبار برای گیاه بنجامین ابلق بایستی انجام شود؟

هر 3 هفته یکبار

بنجامین ابلق به چه روش هایی تکثیر خواهد شد؟

از طریق ساقه و قلمه زدن

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *