سانسوریا مناسب ترین گیاه برای آپارتمان شما!

معرفی سانسوریا - فروش گل و گیاه الی ماما

مقدمه

سانسوریا Sansevieria جزء خانواده ساکولنت ها محسوب میشود. بدون شک یکی از محبوبترین و پرطرفدار ترین گیاهان آپارتمانی می باشد. ویژگی های بسیار مثبت این گیاه باعثِ شهرت و محبوبیت این گیاه شده است. در عین زیبایی فوق العاده تنوع گونه بسیاری دارد و شما متناسب با سلیقه خود هر نوع از آن را که بخواهید میتواتید به راحتی در خانه خود پرورش دهید. سرسختی و مقاومت سانسوریا آن را به نمادی برای پشتکار و تحمل بالا تبدیل کرده است. سانسوریا برگ‌های کشیده و درازی دارد و به علت شکل برگ‌های خود به گیاه شمشیری معروف شده است. اگر به دنبال یک گیاه برای خانه، محیط کار با شرایط نگهداری آسان به همراه ویژگی های فوق العاده می باشید پیشنهاد ما به شما سانسوریا می باشد.

اگر گیاه مورد پسند شما واقع شده است دومین کاری که بایستی انجام دهید نگهداری و پرورش گیاهتان خواهد بود.

 

با وبلاگ فروشگاه گل و گیاه الی ماما همراه شوید تا سیر تا پیاز آن گل سانسوریا را برای شما توضیح دهیم.

روش نگهداری

نور

لقب سازگار ترین گیاه تعلق میگیرد به سانسوریا، این گیاه به راحتی خود را با شرایطی محیطی شما وفق میدهد. یعنی در نور بسیار کم نیز روند رشدی آن متوقف نخواهد شد و به رشد خود ادامه خواهد داد. استفاده از نور های مصنوعی همچون نور لامپ ها ک مهتابی ها نیز نیاز نوری گیاه را برطرف خواهد کرد. نور غیر مستقیم خورشید برای سانسوریا کفایت میکند. مناسب ترین مکان برای قرار گیری گلدانتان کنار پنجره جنوبی خانه می باشد. قرار گرفتن گلدان در معرض نور مناسب سبب رشد بهتر و کامل تر گیاه خواهد شد. و در صورت آبدهی بیش از اندازه تبخیر شده و از غرقاب شدن آن خودداری خواهد کرد.

آبیاری

همانطور که گفتیم سانسوریا در برابر کم آبی نیز مقاوم است. بهتر است خاک گیاه را چک کنید و درصورت بیش از حد خشک بودن آن را آبیاری کنید.

دما و رطوبت

مهم ترین نکته درباره دما و رطوبت برای سانسوریا این می باشد که در مقابل وزش شدید باد مانند کولر و پنکه قرار نگیرد. بطور کلی نسبت به رطوبت کم یا زیاد و دمای بسیار کم یا زیاد قرار نگیرد.

کود

اگر به دنبال رشد بیشتر و بهتر گیاهان آپارتمانی خود هستید بهتر است به آن ها کود اضافه کنید. سانسوریا نیز از لین قاعده مستثنا نمی باشد و با کود دهی مناسب و به اندازه روند رشد بهتری را طی خواهد کرد. بهتر است از کود های رقیق شده استفاده کنید. اگر گیاهتان خارج از گلدان کاشته شده است، احتمال دارد بعد از کوددهی اطراف سانسوریا علف هرز رشد کند در چنین شرایطی باید اطراف آن را حتما هرس کنید تا علف های هرز مانع از رشد گیاه نشود.

 

برای خرید انواع سانسوریا کلیک کن

خاک

سانسوریا خواهان خاکی سنگین با ترکیبات شن، ماسه، وس و مواد آلی است‌. اگر می خواهید گیاهتان را در باغچه بکارید بهتر است محیط سایه را برای کاشت انتخاب نمایید. Ph خاک مناسب برای رشد بهتر سانسوریا بین ۴.۵ و ۷.۵ می باشد.

معرفی سانسوریا - فروش گل و گیاه الی ماما

برگ های سانسوریا

این گیاه بر اساس شکل برگ هایش به دو نوع تقسیم میشود. برگ های ضخیم و برگ های نازک. آنهایی که در مناظق گرم زندگی میکنند دارای برگ های ضخیم هستند تا بتوانند با قابلیت گوشتی بودن آب را درون خود ذخیره کنند. ر حالی که گونه های برگ نازک در مناطق نیمه گرم و مرطوبتر زیست میکنند. اندازه سانسوریاهای برگ ضخیم کوتاه تر است.

 

شرایط عالی فروش عمده سانسوریا

تعویض گلدان

مناسب ترین گلدان برای کاشت سانسوریا گلدان سفالی می باشد. گلدان انتخابی پهن باشد و ارتفاع چندان بزرگی نداشته باشد. به زهکشی خاک گلدان بسیار دقت داشته باشید زیرا انباشته شدن آب در خاک و اطراف ریشه سبب پوسیدگی گیاه خواهد شد

روش تکثیر

تکثیر سانسوریا به ۳ روش زیر امکان پذیر است:

۱ کاشت بذر

۲ قلمه زدن

۳ گذاشتن برگ در آب

مناسب ترین روش برای تکثیر گیاه کاشت بذر در خا‌ک مناسب می باشد. البته مشکل این روش زمانبر بودن آن است.

روش دیگر کاشت بر در خاک می باشد، به این طریق که اول برگ سالمی را انتخاب کرده و روی خاک قرار دهید؛ به میزان مناسب آب دهید و بعد از مدت زمانی شاهد سانسوریای جدیدی از همان برگ باشید.

تکثیر-سانسوریا- فروش گل و گیاه الی ماما

 

روش سوم تکثیر در آب می باشد. به تکثر سانسوریا در آب فکر کرده اید؟ بنظرتان تکثیر این گیاه در آب بهتر است یا خاک؟ ما به شما طریقه ریشه دار کردن گیاه در آب را یاد میدهیم کافی است مطالب گفاه شده را گام به گام انجام دهید:

شما برای ریشه دار کردن این گیاه در آب باید مقداری هورمن ریشه زا به آب اضافه کنید تا رونده تکثیر بهتر و سریعتر انجام گیرد. هنگامی که مشاهده کردید قلمه تان ریشه زده است باید آن را به گلدان مجزا و مناسبی منتقل کنید تا رشد جوانه آغاز شود.

یک برگ جوان را جدا کنید درون آب قرار دهید و هر ۲ الی ۳ روز یکبار آب را تعویض نمایید تا از آلودگی آب و رشد بیماری های قارچی جلوگیری نمایید.

زمانی که ریشه زد میتوانید آن را به گلدان مناسب انتقال دهید.

تکثیر-سانسوریا- فروش گل و گیاه الی ماما

آفات و بیماری ها

شپشک آردی و نوزاد عنکبوت آفت های اصلی سانسوریا می باشند. این آفات از شیره گیاه تغذیه میکنند. و به تدریج سبب پلاسیده شدن برگ ها خواهند شد. حتما باید بعد از رویت این آفات آنها را جدا کنید عدم انجام دادن اینکار سبب نابودی کامل گیاه خواهد شد. مشکل دیگری که این آفات به وجود می آورند ایجاد حفره و سوراخ روی برگ ها می باشد که به تدریج سبب حساس شدن برگ های گیاه خواهند شد.

راه حل درمانی آفات جدا کردن آنها با استفاده از پنبه یا دستمال الکی می باشد.

برای جلوگیری از تخم عنکبوت بایستی همیشه برگ ها را تمیز نگهدارید. مرتبا گیاه را تمیز نمایید و رطوبت محیط را افزایش دهید. در واقع رطوبت محیط عاملی برای جلوگیری از آفات می باشد.

بیماری ها

سانسوریا بیشتر در معرض بیماری های قارچی قرار دارد. اغلب در اثر آبیاری و رطوبت زیاد به وجود می آید. اگر سطح برگ ها همیشه مرطوب باشد زمینه را برای رشد قارچ ها فراهم خواهد شد. اگر برگ ها شروع به قرمز و قهوه ای شدن کردند، بعد از به وجود آمدن لکه های سفید مطمئن باشید که دچار بیماری شده است.

از آنجایی که گیاهان موجودات زنده ستند و ممکن است در صورت رعایت نکردن بسیاری از نکات دچاره عارضه و بیماری گردنند بایستی به دقت مراقب آنها بود و در صورت تغییر شکل به درمان آنها پرداخت.

بد بو شدن برگ های سانسوریا

اگر به گیاهتان بیش از اندازه آب دهید ممکن است گیاهتان دچار این عارضه گردد. بیش از اندازه آب دادن به گیاه سبب مرگ سلول ها خواهد شد ودر نهایت باعث بروز تورم روی برگ ها ویا بروز بوی بد از آنها خواهد شد. ممکن است گیاهاتان در گیره بیماری های قارچی شده باشد اگر چنین عاملی را مشاهده کردید سریعا برگ های آسیب دیده را از برگ های دیگر جدا کنید تا باقی برگ های باقی مانده گیاه بیمار نشود.

گلدهی سانسوریا

گل های سانسوریا طیف رنگی سفید و سبز را شامل میشوند. عموما سانسوریا گل زیادی تولید نمی کند. گرده افشانی این گیاه توسط پروانه ها انجام میشود‌.

شایع ترین مشکلات سانسوریا

علت زرد شدن و کمرنگ شدن برگ های سانسوریا کمبود نور و خالی شدن خاک از مواد معدنی می باشد. بعد از رویت این مشکل گیاه را به محلی پرنور تر با نور غیر مستقیم منتقل کنید، استفاده از کود های مناسب نیز راهگشای مناسبی خواهد بود.

علت خشک شدن نوک برگ ها

این عارضه بر اثر ۳ مورد به وجود خواهد آمد:
۱ گیاه شما برای مدت زمان طولانی تشنه بوده است و نیاز به آب دارد بهتر است آبدهی را بصورت منظم تر ادامه دهید.
۲ نور بیش از اندازه نیاز به آن رسیده است. گیاه را از معرض نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. نور شدید خورشید سبب سوزش خواهد شد.
۳ دمای محیط مناسب گیاهتان نمی باشد. مکان گلدان را تغییر داده یا شرایط محیطی را مناسب گیاهتان تغییر دهید.

مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما

فواید سانسوریا

تصفیه کنندگی هوا

اصلی ترین و مهم ترین ویژگی این گیاه خاصیت تصویه کنندگی هوا می باشد. هوا دارای ذرات اکسیژن، کربن دی اکسید، و سایر عناصر می باشد. برخی از آنها سمی و مضر می باشند. سانسوریا خاصیت این را داراست که کربن دی اکسید را جذب و به اکسیژن تبدیل نماید.

از بین بردن بوی بد هوا

بوی بد محیط همیشه آزار دهنده است. سانسوریا کمک می کند تا بوی بد اطراف را جذب کند و به شما برای داشتن محیطی بهتر کمک کند. بهتر است همیشه یک گیاه سانسوریا را در اتاق یا خانه خود قرار دهید.

آیا سانسوریا سمی است؟

این گیاه منبع غنی از فیبر می باشد، اما مقداری سمی می باشد و در صورتی که آن را بخورید ممکن است خطر ساز باشد. خوردن گیاه باعث تورم و بی حسی زبان خواهد شد. توصیه میکنم سانسوریا را در معرض کودکان و یا حیوانات خانگی قرار ندهید.

نکات تکمیلی

اگر گیاهتان دچار ریزش برگ شد می تواند ناشی از آبیاری بیش از حد باشد. در چنین شرایطی میزان آبدهی گیاه را کمتر یا در صورت نیاز متوقف کنید. تا زمانی که خاک گیاه بطور کامل خشک نشده باشد به آن هرگز آب ندهید. رطوبت ریشه سبب پوسیدگی ریشه خواهد بود.

انواع سانسوریا

سانسوریای Bcularis

یکی از انواع این گیاه می باشد که برگ های آن به طول ۱۷۰ سانتی متر در شرایط مناسب خواهند رسید. نوک برگ های این گیاه نرم است. و رنگ برگ های آن سبز تر و به اصطلاح تیره تر می باشد.

سانسوریای Burmanica

دارای حداقل ۱۳ برگ عمودی است با برگ های نیزه ای شکل، که طول برگ های آن با رعایت نکات مناسب بین ۴۵ الی ۷۵ سانتی متر رشد خواهد داشت. رنگ این برگ ها سبز چمنی با نوارهای روشن است. هرچه میزان عمر این گیاه افزایش پیدا کند حاشیه برگ ها سفیدتر خواهند شد.

سانسوریای concinna

این گیاه متعلق به آفریقای جنوبی است. برگ های آن از یک ریزوم شروع به رشد میکنند. برگ های این گیاه به طول ۱۵ الی ۲۵ سانتی متر می باشند. اکثرا به رنگ های سبز با نوار های سبز ‌کمرنگ دیده شدند. سطح برگ های آن کاملا صاف بوده و لبه آن نرم می باشد.

سانسوریای Cylindrica

این نوع از سانسوریا نیز متعلق به آفریقای جنوبی می باشد. ضخامت برگ های آن ۲ الی ۳ سانتی متر می باشد. رنگ برگ های آن اغلب سبز و خاکستری است.

سانسوریای Francisii

گیاهی متعلق به کنیا است که رو به بالا رشد میکند. در شرایط مناسب ارتفاع آن به ۳۰ سانتی متر خواهد رسید.

 

سانسوریا فیشری

یکی از انواع سانسوریا است که ظاهر زیبا اما عجیبی دارد. برگ های آن کوتاه بوده و نهایتا 40 سانتی متر خواهند بود. لبه این برگ ها دارای چین خوردگی هایی به رنگ قهوه ای می باشد.

سانسوریا آمریکن

ظاهر این گیاه بشدت خاص است. دو گونه ساده و طلایی دارد که هرکدارم زیبایی منحصر به فرد خود را دارند.

سانسوریا موزی

برگ های ضخیم و گوشتی شکلی دارد که آب را به خوبی درون خود ذخیره میکند. رنگ برگها طیفی از رنگ های سبز، زرد و آبی دارد، نوک برگ‌ها تیز بوده و خار مانند است.

سانسوریا گراسیلیس

این گیاه برگ های ضخیم به رنگ سبز و سفید دارد. مناسب برای کاشت در محیط های گرم می باشد. ظاهر سختی دارد اما نسبت به انواع دیگر این گیاه زودتر گل میدهد و طول برگ هایش به 40 سانتی متر می رسد.

سانسوریا پتنس

بومی مناطق شرق قاره آفریقا است. دارای برگ های سبز پرنگ با نوارهایی روشن و تیره، وسط برگها دارای شیارهایی است، برگها نسبتا ضخیم هستند طول برگها در طبیعت تا یک متر می رسد.

سانسوریا یخی یا مهتابی

جزء گیاهان محبوب می باشد که ظاهرش بسیار ساده است. دارای برگهای پهن و اغلب کوتاهی است به رنگ سبز روشن، نقره ای و خاکستری آن سبب شده تا چنین نامی بگیرد.

 

آیا سانسوریا گیاهی سمی است؟

بله این گیاه تا حدی سمی و خطر ساز است. بهتر است استعمال نشود.

برای سانسوریا چه میزان آبیاری مناسب است؟

سانسوریا در برابر کم آبی مقاوم است. بهتر است زمانی آب دریافت کند که سطح خاک آن خشک شود.

بزرگترین بیماری سانسوریا چیست؟

بزرگتری بیماری قارچی است که در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد میشود.

علت زرد شدن برگ های سانسوریا چیست؟

مهم ترین عامل کمبود نور یا خالی بودن خاک از مواد مغذی است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *