گل ادریسی، گیاهی هفت رنگ!

گل ادریسی

مقدمه

ظاهر گل ادریسی چگونه است؟ شرایط کاشت این گل چطور است؟ چطور میتوان از این گیاه نگهداری کرد؟‌ موارد استفاده از آن کجاست؟ گل ادریسی متعلق به چه منطقه ای است؟در این نوشته به اصلی ترین پرسش ها پیرامون این گیاه بی نظیر توسط کارشناسان فروشگاه آنلاین گل و گیاه الی ماما پاسخ داده خواهد شد.

تاریخچه

گل ادریسی متعلق به نواحی جنوب و شرق آسیا می‌باشد. بهترین زمان برای کاشت این گیاه پاییز است و با مراقبت از آن در فصل‌های بهار و تابستان شاهد جوانه زدن آن باشید. نکته مهم درباره گل ادریسی این می‌باشد که با توجه به سطح قلیایی یا اسیدی بودن خاک تغییر‌رنگ می‌دهد. هر چه میزان قلیایی بودن خاک بیشتر باشد ادریسی به رنگ‌ صورتی و هر چه میزان اسیدی بودن آن بیشتر باشد به رنگ آبی رویش خواهد داشت.

ظاهر گل

ادریسی دارای برگ‌های سبزرنگ و تخم مرغی شکل کوچک می‌باشد تنوع رنگی گوناگونی دارد. رنگ های اصلی آن شامل: آبی،صورتی، قرمز، زرد، بنفش، سبز، سفید می‌باشند. برگ‌های آن بعد از گذشت یکسال در فصل زمستان شروع به گل دادن می‌کنند. این گل جزء گیاهان یکساله محسوب می‌شود که با مراقبت و انجام دادن نکات زیر می‌توان صاحب گل‌های زیادی از این نوع شد.

شرایط کاشت گیاه

اولین نکته درباره کاشت گیاه: بذر گل را خریداری کنید شما می‌توانید هم اکنون بذر ادریسی را از سایت الی ماما تهیه کنید. بعد از خریدن بذر گل آن را داخل ظرف مناسبی ریخته و درب آن را بپوشایند این کار باعث می‌شود تا بذر‌ها از حالت خامی درآیند. در مرحله بعد ظرف مناسبی برای کاشت گیاه خود پیدا کنید شما بایستی گلدانی را مدنظر قرار دهید که مقدار مناسبی خاک درونش جای بگیرد و ته گلدان فضایی برای تنفس خاک و خروج آب اضافه را دارا باشد.

بعد از انتخاب ظرف مناسب خاک را درون گلدان ریخته و بذر گل ادریسی را به آرامی به خاک اضافه کنید و اندکی به آن آب دهید.

شرایط نگهداری

گل ادریسی بایستی در مکانی کاشت شود که روزانه ۳ ساعت نور خورشید به آن بتابد و بعد از آن در وضعیت سایه قرار گیرد زیرا تابش نور مستقیم و زیاد خورشید سبب سوختگی برگ‌ها و شکوفه های گیاه خواهد شد.

آب

این گیاه نیاز به آب زیادی ندارد اما خشک نگهداشتن آن باعث بیماری و گل ندادن آن خواهد شد. هفته ای ۳ مرتبه آب دادن به این گیاه می‌باشد همیشه توجه داشته باشید زمانی به گیاه آب دهید که خاکش خشک شده باشد زیرا مرطوب نگهداشتن مستمر گیاه سبب ایجاد شرایط غرق آبی و به وجود آمدن بیماری در ریشه گیاه خواهد شد.

خاک

ادریسی حساسیتی نسبت به خاکی که در آن کاشت می‌شود ندارد و خاک باغچه با پی اچ مناسب برای کاشت گیاه مفید است.

دما

دمای مناسب برای گل ادریسی ۲۰_۲۵ درجه می‌باشد، بهتر است با رسیدن فصل سرما روی آن را بپوشانید و نگذارید سردی و خشکی به ریشه گیاه برسد. بعد از گذشت فصل سرما نیازی به پوشاندن گیاه نیست.

کود

این گیاه نیاز زیادی به تزریق کود ندارد و سالیانه مقداری کود برایش کافی می‌باشد جالب است بدانید زیاد کود دادن به ادریسی سبب بیماری گیاه خواهد شد. استقاده از کودهای مایع و محلول در آب برای این گیاه بسیار موثر خواهد بود.

آفات

آفات درگیر کننده این گیاه آپارتمانی عبارتند از: زنگ بوتیریس، لکه برگی، سفیدک پودری (ازانواع قارچ) پژمردگی باکتریایی و لکه برگ باکتریایی از انواع باکتری های درگیر کننده این گیاه می‌باشند.

انواع گل ادریسی

برگ پهن

لطیف

برگ بلوطی

پانیکل

نماد گل ادریسی

این گل به دلیل تنوع رنگ بسیاری که دارد محبوبت زیادی پیدا کرده است. به طور کلی این گل نماد شادی، ثروت و رضایت می‌باشد. از رنگ صورتی این گل نشان تعهد و وفاداری است میتوان برای مراسم خواستگاری استفاده کرد.

دو دلیل گل ندادن ادریسی

1 هرس نامناسب گیاه بطوری که بجای شاخ و برگ های اضافه گل یا شکوفه گیاه را قطع کرده باشید این مورد راهکاری برایش نیست مگر آنکه دوباره جوانه بزند‌ و بیشترین میزان رشد و گلدهی ادریسی بر روی جوانه های قدیمی‌اش است.

2 عدم رعایت آبدهی منظم و یا رسیدن سرمای بیش از اندازه به ریشه گیاه که باعث خشکی آن شده و در فصل مناسبش گیاه گل نمی‌دهد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا حد زیادی شما را با گل زیبای ادریسی آشنا کنیم و طریقه کاشت و نگهداری آن را توضیح دهیم. به طور کلی با مراقبت از این گیاه می‌توانید شاهد تعداد زیادی از این گل با تنوع رنگی گوناگون باشید. هنگام نوروز در ایران تعداد زیادی ادریسی به صورت شاخه بریده و گلدانی به فروش میرسد، شما نیز می‌توانید از فروشگاه آنلاین گل و گیاه الی ماما گل هفت رنگ ادریسی را خریداری کنید.

سوالات رایج

فصل گلدهی این گیاه چه زمانی می‌باشد؟

اصولا در فصل سرد سال گل می‌دهد بهترین فصل برای کاشت ادریسی پاییز می‌باشد.

دمای مناسب برای کاشت این گیاه چه زمانی است؟

20 الی 25 درجه سانتی گراد برای گیاه‌ دمای متعادلی می‌باشد

رنگ شکوفه های گیاه به چه چیزی بستگی دارد؟

میزان اسیدی و قلیایی بودن خاک گیاه

علت گل ندادن ادریسی چه می‌باشد؟

هرس یا آبدهی نامناسب

3/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه برای “گل ادریسی، گیاهی هفت رنگ!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *