راهنمای پرورش سنبل چند رنگ در خانه!

گل سنبل

دراین مقاله که توسط کارشناسان فروشگاه گل و گیاه الی ماما تهیه شده است قصد داریم شما را با شرایط کشت و نگهداری گل سنبل آشنا کنیم با ما همراه شوید:

نام علمی گل سنبل Hyacinthus می باشد. این گیاه متعلق به مناطق جنوب غربی آسیا، جنوب و مرکز ترکیه، شمال غرب سوریه، لبنان و شمال فلسطین اشغالی می باشد. سنبل از گیاهان بهاری است که در این فصل گل می دهد و باقی سال را استراحت می کند. سنبل یک گل بسیار زیبا با عطر و بوی دل انگیز می باشد. این گل آدمی را یاد حال و هوای بهار می اندازد.

خاستگاه اصلی این گیاه هلند می باشد و یکی از سین های سره سفره  هفت سین ایرانیان سنبل می باشد. این گل به رنگ های سفید، صورتی، بنفش، قرمز، نارنجی، زرد یا آبی وجود دارد. سنبل جزء گیاهان گلدار و چند ساله می باشد. ارتفاع این گل رنگارنگ به 20 سانتی متر می رسد و در اواخر اسفند ماه گل می دهد.

گل سنبل

شرایط نگهداری گل سنبل در خانه

نور

جزء گیاهانی است که به نور زیاد و کامل خورشید نیاز دارد. در زمان طول رشد باید روزانه 6 الی 8 ساعت نور خورشید را دریافت کند. بهترین مکان برای نگهداری سنبل پشت پنجره های جنوبی می باشد. در زمان استراحت گل نیز باید هم نور و هم آبیاری کامل انجام شود.

آب

این گل به آب زیادی نیاز ندارد. هر وقت سطح خاک آن کاملا خشک شد می توانید آن را به خوبی آبیاری کنید. آب پاشی رو گلبرگ های آن نیز موردی ندارد و سبب طراوت گیاه خواهد شد. در فصول سرد سال نیاز به آبیاری مداوم و همیشگی ندارد. توجه داشته باشید آبیاری بیش از اندازه به گیاه سبب پوسیدگی پیاز آن خواهد شد.

خاک

خاک مناسب برای سنبل کوکوپیت و پیت ماس یا مخلوطی از کود و خاک برگ و ماسه و خاک باغچه است. البته پیاز سنبل را میتوانید درون باغچه هم میتوانید بکارید. این گیاه با شرایط آب و هوای بیرون خود سازگار و سبز شده و به گل مینشیند.

کود

سنبل نیازی به کود ندارد و بدون آن هم رشد متعادل خود را خواهد داشت. اما اگر خواهان افزایش رشد آن هستید می توانید با استفاده از کود های ورمی یا دامی به میزان ده درصد به آن کود تزریق کنید.

شرایط کاشت گل سنبل

گل سنبل

کاشت این گیاه مستلزم دقت بیشتری می باشد. این گیاه توسط پیاز کاشته می شود و پیاز آن حساس است. برای کاشت این گیاه بایستی در اوایل پاییز اقدام کنید. در باغچه خود محیطی را انتخاب کنید که گیاه نور کامل خورشید را دریافت کند. خاک باغچه با میزان مناسبی از کود را مخلوط کنید گیاه را در عمق 24 سانتی متری خاک بکارید. توجه داشته باشید پیاز ها نزدیک هم نباشند و چند سانتی متری از یکدیگر فاصله داشته باشند. اگر شما در محلی زندگی می کنید که دارای زمستان های سرد است و یخبندان های شدیدی در این منطقه رخ می دهد به صورتی که زمین نیز یخ می زند می توانید برای محافظت از پیاز یک لایه مالچ بر روی خاک بپاشید.

تکثیر

بذر

کشت بافت

ته برداری

ته شکافی

زمان کاشت بذر سنبل

دانه ها را در اوایل پاییز و اوایل بهار از غلافها جمع آوری کنید. سپس دانه ها را به مدت 2 هفته خشک کنید. سپس آن ها را به مدت 24 ساعت در آب تازه خیس کنید. مجدد دانه ها را روی دستمال کاغذی قرار دهید تا خشک شوند. سپس دانه ها را در کیسه در بسته در یخچال قرار دهید تا جوانه بزنند. دیگر نیاز به هیچ مراقبت اضافی دیگری نیست. هنگام جوانه زنی شاخه های تازه ای خواهید دید که از دانه شروع به رشد میکنند. انتظار میرود این فرایند تاسه ماه نیز به طول بیانجامد.

گل سنبل نماد چیست؟

هر رنگ این گیاه زیبا که گیاه بهاری محسوب می شود معنای متفاوتی دارد. بطور کلی این گل نماد صلح، آرامش و عشق می باشد. برخی از نماد های رنگ های آن عبارتند از:

سنبل بنفش برای بخشش و عذرخواهی کردن است که در مراسم های مختلف کارایی دارد.

سنبل سفید نشان از آرزوهای پاک و خوب کردن برای اطرافیان می باشد. رنگ قرمز هم نماد تفریح، خلاقیت و از نو ساختن است.

مشکلات و بیماری های سنبل

به وجود آمدن لکه های قهوه ای روی برگ ها

اگر این گیاهتان را در دمای بسیار سرد قرار دهید سبب به وجود آمدن لکه های قهوه ای کوچک روی برگ ها و سپس به تدریج سبب بزرگتر شدن آن خواهد شد. شما برای مراقبت کردن از گیاهتان بایستی آن را در دمای مناسب نگهداری کنید و در صورت وجود هوای سرد روی آن را با پلاستیک مناسب بپوشانید.

کرم لوله ای

کرم‌های لوله‌ای، به ویژه کرم لوله‌ای ریشه‌گرهی، گاهی اوقات به سنبل حمله می‌کنند. کرم لوله‌ای حشره نیست؛ بلکه کرمی باریک، بلند، بدون انقطاع و لوله‌ای شکل است. اغلب آنها در ابعاد میکروسکوپی بوده و از ساکنین همیشگی خاک‌ها به شمار می‌رود.
یک سنبل آلوده به این کرم‌ها ظاهری بی‌حال، پژمرده و متوقف شده داشته و برگ‌های آن نیز به زرد و برنزی تغییر رنگ می‌دهند. آنها در طی زمان تضعیف شده و به سمت مرگ پیش می‌روند؛ زیرا سیستم ریشه‌ای گیاه به سختی می‌تواند نیازهای گیاه را برطرف کند. حتی در مواردی کاملا از بین می‌روند. پیاز نیز در این بیماری بسیار آسیب می‌بیند. پیازهای بیمار شده را از خاک خارج کرده و دور بیاندازید.

سمی بودن

گلبرگ های سنبل سمی نمی باشند. اما پیاز و ریشه آن سمی می باشند. شما میتوانید به راحتی اگر حساسیتی به بوی گل نداشته باشید آن را ببوید و از زیباییی آن لذت ببرید. دو هفته قبل از عید نوروز می توانید این گیاه زیبا را از فروشگاهای گل و گیاه تهیه کرده و از آن استفاده کنید.

جمع بندی

سنبل گلی رنگارنگ و معطر می باشد که توجه بسیاری از علاقمندان به گل و گیاه را جلب می کند. استفاده از گل سنبل روی سفره هفت سین یکی از رسوم قدیمی ایرانیان بوده است و حتی حکاکی نقش آن را روی نقش های قدیمی ایرانیان می توان دید. استفاده از این گل در گلدان نیز بسیار مرسوم است. امیدوارم مطالب فوق مفید واقع شده و مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

فصل گلدهی گل سنبل؟

اواخر اسفندماه

میزان نور دریافتی گل نرگس؟

روزانه 6 الی 8 ساعت نور خوشید

آبدهی بیش از اندازه به گل سنبل چه آسیبی خواهد رساند؟

سبب پوسیدگی پیاز آن خواهد شد

تکثیر این گیاه از چه راهایی انجام میشود؟

بذر، کشت بافت، ته برداری، ته شکافی

علت به وجود آمدن لکه های قهوه ای روی برگ های سنبل؟

قرار دادن در شرایط دمایی نامناسب

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *