راهنمای جامع نگهداری از بونسای فیکوس

نگهداری از فیکوس بونسای

معرفی اولیه فیکوس

فیکوس یک درخت سرپوشیده است که یخبندان را تحمل نمی کند. تا زمانی که دمای بالای 60 درجه فارنهایت (15 درجه سانتیگراد) باشد، می توان آن را در تابستان در خارج از خانه نگه داشت. به نور زیادی نیاز دارد، ترجیحاً نور کامل خورشید، بنابراین مطمئن شوید که آن را در سایه قرار نمیدهید. دما باید نسبتا ثابت نگه داشته شود. فیکوس به دلیل داشتن برگ های ضخیم و مومی مانند رطوبت بیشتر را ترجیح می دهد و برای رشد ریشه های هوایی به رطوبت بسیار بالایی نیاز دارد. البته رطوبت کم را نیز تحمل میکند.

در این پست به طور بسیار ویژه شرایط نگهداری بونسای فیکوس را بررسی خواهیم کرد:

اگر چنان چه درباره فیکوس های بونسای نمیدانید این مقاله را مطالعه کنید:

بونسای چیست

بونسای فیکوس باید به طور معمول آبیاری شود، به این معنی که هر زمان که خاک کمی خشک شد، باید سخاوتمندانه به آن آب داد. بونسای فیکوس آب ملایم با دمای اتاق را ترجیح میدهد. ما مه پاشی روزانه را برای حفظ رطوبت توصیه می کنیم، اما مه پاش بیش از حد می تواند مشکلات قارچی ایجاد کند. هرچه گیاه در زمستان گرمتر باشد به آب بیشتری نیاز دارد. اگر در جای خنک‌تری نگهداری شود، فقط باید کمی مرطوب نگه داشته شود.

کود دهی

گیاه را در تابستان هر دو هفته یک بار و در زمستان هر چهار هفته یک بار در صورت عدم توقف رشد کود دهی کنید. از کود مایع و کود های آلی می توان استفاده کرد.

هرس و سیم کشی

هرس منظم برای حفظ شکل درخت ضروری است. پس از رشد 6 تا 8 برگ به 2 برگی هرس کنید. از هرس برگ (برگی زدایی) می توان برای کاهش اندازه برگ استفاده کرد، زیرا برخی از گونه های فیکوس بونسای معمولاً برگ های بزرگ ایجاد میکنند. اگر هدف ضخیم شدن قابل توجه تنه باشد، می توان فیکوس را به مدت یک یا دو سال رها کرد تا آزادانه رشد کند. برش های بزرگ بر سلامت فیکوس تأثیر نمی گذارد و شاخه های جدید از چوب قدیمی رشد می کنند. زخم های بزرگتر باید با خمیر بریده پوشیده شوند.

سیم کشی و خم کردن شاخه های نازک تا متوسط ​​فیکوس به دلیل انعطاف پذیری آنها آسان است، اما باید سیم ها را مرتباً بررسی کنید زیرا می توانند خیلی سریع پوست درخت ببرند. شاخه‌های ضخیم باید با سیم‌های مخصوص شکل داده شوند، زیرا  برای مدت طولانی‌تری روی درخت باقی می مانند.

فروش عمده فیکوس بونسای

گلدان زنی مجدد

بونسای فیکوس خود را در طول بهار، هر سال در میان، با استفاده از مخلوط خاک پایه بونسای، تغییر گلدان دهید. فیکوس هرس ریشه را به خوبی تحمل می کند.

تکثیر و پیوند

قلمه ها را می توان در هر زمانی از سال کاشت، اما بیشترین میزان موفقیت را در طول رشد اواسط تابستان دارند. لایه‌بندی هوا در فصل بهار، از فروردین تا خرداد بهترین عملکرد را دارد. در بیشتر موارد فصل بهار بهترین زمان برای کاشت بذر بونسای فیکوس است.

درختان فیکوس می‌توانند با قرار دادن شاخه‌ها، ریشه‌ها یا تنه‌ها در کنار هم و اعمال فشار به هم جوش بخورند. این تکنیک نوعی پیوند است و می توان از آن برای ایجاد ساختارهای جذاب استفاده کرد. شما می توانید بسیاری از گیاهان جوان را به هم بچسبانید تا آنها را ترکیب کنید و یک تنه قوی بسازید. شاخه ها و ریشه های درخت  فیکوس را نیز می توان به راحتی پیوند زد. اگر شرایط رشد ایده آل بود، حتی می توانید ریشه های هوایی را از یک قسمت درخت بگیرید و آنها را در موقعیت دیگری پیوند بزنید. برای بهبود سریعتر یا بسته شدن زخم های بزرگ، می توان گیاهان جوان، شاخه ها یا ریشه های هوایی را روی زخم ها پیوند زد. در پرورش بونسای فیکوس دست شما کاملا ازاد است.

خرید فیکوس

تهیه بونسای جینسینگ فیکوس: گیاهان فیکوس به عنوان بونسای یا گیاهان گلدانی تقریباً در هر فروشگاه یا موجود هستند. بونسای ارزان قیمت تولید انبوه معمولاً با مشکلات زیادی همراه است، مانند زخم های زشت ناشی از سیم زنگ زده که در پوست فرو رفته است، اشکال غیرجذاب، شاخه های اغلب ضعیف پیوند شده در موقعیت های عجیب و غریب، خاک بد، و گاهی اوقات گلدان های نامناسب بدون سوراخ های زهکشی. هنگامی که از فروشگاه های معتبر گل و گیاه خرید می کنید، اغلب بونسای های با کیفیت بالا را خواهید یافت که به خوبی از آنها مراقبت شده است.

آفات و بیماری ها

گونه‌های بونسای فیکوس نسبت به آفات کاملاً مقاوم هستند، اما با توجه به موقعیت مکانی و فصلی، به ویژه در فصل زمستان، همچنان مستعد ابتلا به چندین مشکل هستند. هوای خشک و کمبود نور، فیکوس بونسای را ضعیف می کند و اغلب منجر به ریزش برگ می شود. در شرایط بدی مانند این، گاهی اوقات با فلس یا کنه های عنکبوتی آلوده می شوند. قرار دادن چوب‌های حشره‌کش معمولی در خاک یا پاشیدن حشره‌کش گیاه را از شر آفات خلاص میکند، اما شرایط زندگی درخت فیکوس ضعیف شده باید بهبود یابد. استفاده از لامپ های گیاهی 12 تا 14 ساعت در روز و مه پاشی مکرر برگ ها به روند بهبودی کمک خواهد کرد.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *