همه چیز درباره پیله آ نقره ای

مقدمه

پیله آ نقره ای در هوای مرطوب و گرم رشد خوبی دارند . پیله آ مربوط به مناطق جنگلی چین و ویتنام می باشد و البته که این گیاه توانایی تحمل دماها خنک تر را نیز دارد و می توان در طول فصل زمستان نیز از آن به خوبی استفاده کرد.

این گیاه آلومینیومی که اسم خود را به دلیل رگه های نقره ای روی برگ های سبز با گلبرگ های بیضی شکل گرفته است. هر برگ چهار خط نقره ای دارد که تا بالای آن کشیده شده است،  که هر برگ آن حدودا 4 تا 8 سانت می باشد.

این گیاه آلومینیومی که اسم خود را به دلیل رگه های نقره ای روی برگ های سبز با گلبرگ های بیضی شکل گرفته است و هر برگ چهار خط نقره ای دارد که تا بالای آن کشیده شده است . هر برگ آن حدودا 4 تا 8 سانت است.

پیله آ نقره ای زیبا می توانند گل های کوچک با برگ های خوش رنگ تولید کنند . گل های سبز و سفید در طول فصل تابستان از نوک تا انتهای هر ساقه قرار گرفته اند و اگراز گیاه آلومینیومی در داخل خانه پرورش می دهید، شکوفه های کمتری می زنند.

شرایط نگهداری

نور

پیله آ نقره ای در محیطی بهتر رشد می کند که دارای نور جانبی مناسبی باشد و همچنین نمی تواند نور مستقیم و شدید خورشید بصورت مسقیم باشد را تحمل کند. گیاهان خانگی محیطی را ترجیح می دهند که نور بیش از حد مستقیم نباشد زیرا دچار سوختگی خواهند شد.

خاک

مناسب ترین خاک برای این گیاه، خاکی است که دارای خاصیت زهکشی باشد و بیس و پایه آن نیز خاک گلدان باشد و همچنین خاک آن باید غنی باشد و مناقذی داشته باشد که باعث گل شدن خاک نشود.

شما می توانید در صورت آنکه روند رشد گیاهتان کند بود به مقدار بسیار کمی به خاک این گیاه، کود گیاهی اضافه کنید.

برای افزایش زهکشی خاک می توانید مقداری شن به آن اضافه نمایید . این گیاه در صورت رطوبت باقیمانده به اندازه زیاد در خاک دچار پوسیدگی ریشه ها می شود.

دما

دمای داخل اتاقی که گیاهتان را نگهداری می کنید باید بین 60 تا 75 درجه سانتیگراد باشد . این گیاه معمولا در دمای داخل خانه احساس راحتی بیشتری نسبت به دمای بیرون از خانه دارد.

آب

این گیاهام ترجیح می دهند که کمی رطوبت در خاک موجود باشد. اما این موضوع بدین معنا نیست که خاک خیس باقی بماند . در طول فصل بهار باید به گونه ای به گیاه آب دهید تا کمی از آن از پایین گلدان بیرون بریزد.

در فصل زمستان و پاییز بایستی دفعات آب دادن را کاهش دهید و مراقب باشید زمانی که گیاه در معرض هوای سرد قرار گرفته است ، به آن آب ندهید.

کود

برای افزایش رشد این گیاه باید در فصل بهار و تابستان هر دو الی چهار هفته یک بار به آن کود گیاهی دهید و بهترین راه این است  که از کود گیاهی  به اندازه کافی استفاده کنید.

هرس

برای اینکه گیاه پیله آ نقره ای را به رشد بیشتری تحریک کنید، بهتر است که در فصل بهار نصف این گیاه را هرس کنید و همچنین می توانید قسمت های برش داده شده را که سالم هستند برای قلمه زدن کنار بگذارید . در انجام این کار باید مراقب باشید که از لوازم استرلیزه و ضدعفونی شده استفاده کنید تا عامل انتقال باکتری و عفونت در گیاه نباشید.  بعد از اتمام کار تیغه های لوازم را با الکل تمیز کنید.

با اینکار بیماری و آفات به گیاه انتقال پیدا نمی کنند.

تکثیر

بهترین زمان برای تکثیر گل پیله آ نقره ای اواسط تا اواخر فصل بهار است. گل پیله آ نقره ای را می توان با روش های قلمه زدن ، جدا کردن پاجوش تکثیرکرد و پرورش داد.

قلمه زدن

چند وقت یک بار با پربار شدن گیاه بهتر است که اقدام به قلمه زدن آن کنید برای این کار یک چهارم گلدان را با خاکی پر کنید که دارای زهکشی مناسب باشد و سپس گیاه را در مرکز خاک قرار دهید و اطراف برگ های آن نیز خاک بریزید و بعد از پر شدن خاک دوباره به گیاه آب دهید تا از انتهای آن بیرون بریزد.

آیا پیله آ نقره ای سمی است؟

بعضی ازکارشناسان معتقدند که این گیاه سمی است و بعضی دیگر به سمی بودن آن باور ندارند . در هر صورت مراقب باشید که کودک و یا حیوان خانگی شما به آن نزدیک نشود.

علت سوختگی برگ ها

اگردمای هوا از حد متعادل بالاترباشد و یا هوا خشک باشد، حاشیه برگ‌ها حالت خشکیده و سوخته پیدا می‌کند.
گیاه را به محلی با دمای مناسب و هوای مرطوب منتقل نمایید.

 

زمان مناسب برای تعویض گلدان

زمانی که ریشه ها ازگلدان بیرون زده باشند می توان گلدان گیاه را تعویض کرد در غیر این صورت نیازی به تعویض گلدان نیست. بهترین زمان برای تعویض گلدان گل پیله آ نقره ای فصل بهار است.

جمع بندی

چنانچه سوالی پیرامون نگهداری گل پبله آ دارید با کارشناسان فروشگاه گل و گیاه الی ماما در بخش دیدگاه شما در میان بگذارید.

چه خاکی برای پیله آ نقره ای مناسب است؟

مناسب ترین خاک برای این گیاه، خاکی است که دارای خاصیت زهکشی باشد

دمای مناسب برای رشد پیله آ مقره ای چقدر است؟

بین 60 تا 75 درجه

چه زمانی پیله آ را باید هرس کرد؟

فصل بهار

چرا نوک برگ های پیله آ خشک می شود؟

اگردمای هوا از حد متعادل بالاترباشد و یا هوا خشک باشد، حاشیه برگ‌ها حالت خشکیده و سوخته پیدا می‌کند

 

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *