چهار نکته حیرت انگیز برای رشد گیاهان در شرایط سخت!

مقدمه

مشکلات موجود در باغ می تواند به مقدار یا سایه یا آفتاب، کیفیت زمین یا نزدیکی آن به دیوار یا حصار مربوط باشد.

حتی بهترین گیاهان ممکن است با مناطقی از باغ روبرو شوند که از نظر میزان نور خورشید، فضا یا سایه‌ای که دریافت می‌کنند کمتر از ایده‌آل هستند.

در این باره مطمئن باشید، البته اگر بتوانید گیاهان مناسب را پیدا کنید، همیشه راه حلی وجود خواهد داشت!

در اینجا چهار نکته حیرت انگیز را خواهیم گفت که به شما کمک میکند تا گیاهان خود را در مناطق سخت کشت بکارید.

ترفند 1: آفتاب در تابستان، سایه در زمستان

ضلع جنوبی یا جنوب غربی خانه در تابستان بسیار گرم است در حالیکه در زمستان سرد و کسل کننده است. گیاهان سایه دوست شما در تابستان از بین میروند، در حالی که آنهایی که عاشق خورشید هستند در زمستان که نور مستقیم کمی وجود دارد دچار مشکل می شوند، دو راه وجود دارد که می تواند مشکل را حل کند. اولین مورد این است که منطقه را کاملاً سایه دار کنید.

به عنوان مثال، با رشد درختان یا نصب آلاچیق، سایه کامل ایجاد کنید. بنابراین می توانید روی کاشت گیاهان دوستدار سایه مانند هاستا یا سرخس تمرکز کنید.

گزینه دوم پرورش گیاهان برگریز است که از آفتاب تابستانی لذت می برند اما در زمستان زمانی که گیاه در سایه است در حالت خواب هستند. هورتانسیاها در این مناطق رشد می کنند، به خصوص با رطوبت اضافی تابستان. همچنین میتوانید گل بادی، کانا یا مارانتا آروندیاسه را امتحان کنید.

ترفند 2: سایه خشک

خاک زیر درختان یا نزدیک خانه ها ممکن است خشک باشد، بنابراین گیاهانی که در این موقعیت ها رشد می کنند با مشکل مواجه می شوند. بسیاری از گیاهان سایه دوست نیز عاشق رطوبت هستند، بنابراین در خاک خشک شاداب و سرحال نیستند.

ایجاد سطح خاک در زیر درختان گزینه ای نیست زیرا ریشه های آنها را خفه می کند و می تواند منجر به مرگ درخت شود. همچنین بالا بردن سطح خاک در مقابل دیوار خانه که می تواند بر عایق رطوبتی تأثیر بگذارد دشوار است.

یک راه حل این است که منطقه را با مالچ غیر آلی مانند شن پوشانده و مجموعه ای از گیاهان گلدانی مانند آزالیا یا کاملیا را در آن بکارید.

اگر می خواهید در خاک خشک بکارید، گیاهانی را انتخاب کنید که به طور طبیعی در مناطق جنگلی رشد می کنند و از یک عامل مرطوب کننده خاک برای استقرار گیاهان استفاده کنید. به عنوان مثال، کلیویا در مناطق خشک رشد می کند. سایر مواردی که باید امتحان کنید عبارتند از پلکترانتوس، یاس ستاره ای به عنوان پوشش زمین، بروملیاد، جعبه، علف موندو و لیریوپ.

ترفند 3: فضاهای باریک

از دیگر راه حل های رشد گیاهان در شرایط سخت توجه به فضای کم است. در باغ‌های کوچک گیاهان می‌توانند از فضای موجود بیشتر شده و مشکل هرس مداوم ایجاد کنند.

روی گیاهان بالارونده یا گیاهانی که می‌توان آنها را با تکنیک‌های هرس به رشد مسطح تشویق کرد، تمرکز کنید. اگر فضا سایه‌دار است، یک گیاه کاملیا، آبوتیلون یا موهلن‌بکیا را در نظر بگیرید.

اگر هوا آفتابی است، کلماتیس، یاسمن یا درختان میوه ای مانند سیب، گلابی یا لیمو را امتحان کنید. برخی از گیاهان باریکی مانند بگونیا یا ناندینا ( که به عنوان بامبوی مقدس ژاپنی نیز شناخته می شود) وجود دارد که میتوانید از آن ها استفاده کنید. اگر بامبو شما را وسوسه کرد، آن را در ظرفی پرورش دهید.

ترفند 4: دیوارهای داغ و نرده ها

از دیگر راه حل های رشد گیاهان در شرایط سخت توجه به دیوارها و نرده هاست. دیوارهای بنایی و نرده های فلزی می توانند در آفتاب کامل بسیار داغ شوند. گرمای تابشی می تواند گیاهان مجاور را بسوزاند یا از بین ببرد.

بسترهای باغ را در این مناطق تا حد امکان پهن کنید تا امکان کاشت از حصار یا دیوار داغ فراهم شود.

اگر این امکان پذیر نیست، یک سایه در امتداد دیوار با یک صفحه موقت از نی، هسین یا پارچه سایه بان ایجاد کنید و در عین حال یک گیاه پرچین سخت مانند فوتینیا برای سایه انداختن روی دیوار داغ ایجاد کنید.

برای افزایش علاقه، گیاهان پرچین با رشد کمتری مانند جعبه، میرتل، گاردنیا یا لونیسرا نیتیدا را در جلوی پرچین بلندتر بکارید تا جلوه ای پلکانی داشته باشید.

عنبیه ریش دار می تواند به طرز شگفت انگیزی در مقابل یک دیوار گرم و آفتابی خوب عمل کند.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *