شرایط رشد و نگهداری ادریسی ماکروفیلا

ادریسی ماکروفیلا - الی ماما

فهرست مطالب

مقدمه

ادریسی یکی از گیاهانی است که به دلیل تغییر رنگ در انواع خاک های اسیدی و بازی به گیاه دمدمی معروف است. همان طور که درباره گل ادریسی قبلا نیز توضیح دادیم این گیاه با قرار گفتن در خاک اسیدی و بازی دارای گل های آبی و صورتی میشود. البته تمامی انواع گل ها این قابلیت را ندارند ولی اکثر گونه های این گیاه دارای قابلیت تغی رنگ از رنج رنگی آبی تا صورتی و ارغوانی است. یکی از انواع گل ادریسی که در این بخش به بررسی آن میپردازیم نوع ادریسی ماکروفیلا یا فرانسوی است. با ما همراه باشید:

نام لاتین تلفظ: hye-dran’jee-uh

نام گیاهشناسی: H. macrophylla

نگهداری و رشد ماکروفیلا هیدرانسیا

برخی از واریته‌های Hydrangea macrophylla روی چوب‌های قدیمی گل می‌دهند. این گل ها در زمستان برگ ریز هستند و جوانه‌های گل خود را در طول زمستان حمل میکنند. یخ زدن های زودرس یا دیررس ممکن است به جوانه های گل آسیب برساند و از شکوفه دادن آنها جلوگیری کند. به عنوان مثال، در مناطق مختلف، گلدهی ممکن است تنها 3 سال از 5 سال باشد، اما خود گیاه گیاهی مقاوم است. خوشبختانه در مناطق خنک تر، احتمالا گل ادریسی ماکروفیلا شکوفا می شود، زیرا این جنس در رشد جدید و همچنین ساقه های یک ساله به گل خواهد نشست.

نور/آبیاری: اکثر گونه های ادریسی ماکروفیلا در سمت شمال، آفتاب کامل را تحمل می کنند، اما از سایه بعد از ظهر بهره می برند. در جنوب، گیاهان به سایه بعد از ظهر نیاز دارند. خاک های مرطوب که خشک نمی شوند بهترین هستند. از کاشت این گونه ادریسی در مکان گرم و خشک اکیدا خودداری کنید. از مالچ پاشی برای حفظ رطوبت و بافری و حفظ دمای خاک حتما استفاده کنید.

کود/خاک و pH لازم برای ادریسی ماکروفیلا

ادریسی ماکروفیلا را یک بار در بهار با کودی که برای شکوفه دهی طراحی شده است (مانندNPK 15-30-15) کوددهی کنید. همان طور که قبلا گفتیم در بسیاری از گونه های H. macrophylla، رنگ گل توسط pH خاک تعیین می شود. در pH پایین (خاک اسیدی) گلها آبی و در PH بالاتر گلها صورتی خواهند بود. به طور کلی، pH کمتر از 5.0 منجر به آبی های عمیق و زنده می شود و با افزایش pH، گل ها از آبی تا لاوندر و ارغوانی تا صورتی روشن (با  pH 7.0خنثی) متغیر هستند. pH وجود آلومینیوم در خاک را تعیین می کند.

این عنصر در خاک های اسیدی به راحتی در دسترس است و این در دسترس بودن باعث رنگ آبی گل ادریسی مایکروفیلا می شود. از آنجایی که فسفر در خاک ها آلومینیوم را به هم متصل می کند، استفاده از کود کم به ایجاد گل های آبی کمک می کند. اگر گل‌های صورتی می‌خواهید و خاکتان اسیدی است، کافی است آهک را برای بالا بردن PH اضافه کنید و از یک کود متعادل استفاده کنید. در صورت تمایل به گلهای آبی، سولفات آلومینیوم PH را کاهش می دهد.

چگونه خاک خود را آزمایش کنیم؟

توصیه می کنیم برای اطلاع از آزمایش خاک در منطقه خود از آزمایشگاه های خاکشناسی محلی استفاده کنید.

آفات / بیماری های ادریسی ماکروفیلا

این گل دارای آفات جدی نیست. گاهی اوقات کپک پودری شاخ و برگ را آلوده می کند، به خصوص در مناطق مرطوب که گردش هوا ضعیف است. اگر مشکل جدی ایجاد شد آن را با قارچ کش مناسب درمان کنید. در پاییز همه شاخ و برگ های ریخته و ضعیف را از بین ببرید.

هرس ادریسی ماکروفیلا

 اگر ادریسی ماکروفیلای شما خیلی بزرگ شده است، تا اواسط شهریور به اندازه دلخواه آن را هرس کنید. در بهار، فقط زمانی که ادریسی جدید رشد کرد، چوب های مرده را هرس کنید. این هرس شامل انواع ادریسی با نام های تجاری زیر است:

H.m.‘Big Daddy,’ H. m.Cityline® Mars, H. m. Cityline® Rio, H. m. Cityline® Venice, H. m. Color Fantasy®, H. m. Double Delights™ Star Gazer, H. m. Everlasting™ Amethyst, H. m. ‘Lady in Red,’ H. m. Light-O-Day®, H. m. ‘Nikko Blue,’ H. m. Pink Shira™,  Paraplu®

 

این گونه ها روی چوب های قدیمی شکوفا می شوند.

برای گونه‌هایی که روی چوب‌های قدیمی و جدید شکوفا می‌شوند، تا اواسط شهریور، اگر گیاهان بیش از حد بلند شدند، ساقه‌ها را به نصف کاهش دهید. برخی از قدیمی ترین ساقه ها را نیز جدا کنید تا در صورت نیاز درختچه را نازک کنید. در بهار، فقط زمانی که رشد جدید رشد کرد، چوب های مرده را هرس کنید. برای موارد ادریسی با نام تجاری زیر این نوع هرس مناسب است:

H. Everlasting® Revolution, H. m. Let’s Dance® Big Easy, Let’s Dance® Blue Jangles®, H. m. Let’s Dance® Moonlight, Let’s Dance® Rave™, H. m. Let’s Dance® Starlight, H. m. Mystical® Opal, H. m. Nantucket Blue™, H. m. Pistachio, and H. m. Twist-.m.‘Blushing Bride,’ H. m. Double Delights™ Star Gazer, H. m. Endless Summer®, H. m. Endless Summer® Bloomstruck™, H. mn- Shout™

برای خرید ادریسی کلیک کنید

گلدهی مجدد ادریسی ماکروفیلا

 از بین بردن مرتب شکوفه های ادریسی ماکروفیلا که در هر دو چوب قدیمی و جدید شکوفه می دهند به تشویق مجدد شکوفه دادن در رشد سال جاری کمک می کند.

نشاء ادریسی

گیاهان جوان ممکن است در اوایل بهار در صورت خوابیدن پیوند شوند.

مراقبت از پایان فصل

 شاخ و برگ های ریخته شده را که به سفیدک پودری یا سایر قارچ ها آلوده شده اند را از بین ببرید. توصیه می کنیم ساقه ها را با یک لایه 30 سانتی از مواد آلی مانند کاه یا برگ های مالچ شده بپوشانند تا به حفظ جوانه های گل در زمستان سرد کمک کند. علاوه بر این، برای محافظت از آن در برابر باد و دمای سرد، می توانید هورتانسای خود را با کیسه بپیچید.

جمع بندی

در این بخش از مجله تخصصی گل و گیاه الی ماما تلاش کردیم شما را با بهترین شرایط رشد، تکثیر، گلدهی، مراقبتی گل ادریسی ماکروفیلا آشنا کنیم. در کل ادریسی گلی است که به آسانی و بی دردسر نگهداری خواهد شد. اگر چنانچه درباره رشد و نگهداری این گل در گلدان یا محیط طبیعی سوالات دیگری داشتید حتما با کارشناسان الی ماما در میان بگذارید. در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.

مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما

 

آیا ادریسی ماکروفیلا نیاز به هرس شدید دارد؟

خیر تا زمانی که ساقه ها خیلی بلند شود یا دارای برگ و چوب مرده شود نیاز به هرس نیست.

آفت اصلی ادریسی ماکروفیلا چیست؟

کپک پودری

چگونه رنگ گل ادریسی را تغییر دهم؟

در صورتی که در خاک بازی کاشته شود گل های صورتی و در خاک بازی گل های آبی خواهد داد.

چرا ادریسی ماکروفیلا به گل دمدمی معروف است؟

به دلیل تغییر رنگ گل ها در خاک های متفاوت.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *