نگهداری و پرورش سیکاس

نگهداری و پرورش سیکاس

مقدمه

باید بدانید نگهداری و پرورش سیکاس در آپارتمان و فضای باز امکان پذیر است‌. به دلیل آنکه گیاهی گران قیمت و از نظر زیبایی گیاهی لوکس می باشد مورد توجه عموم بوده و محبوبیت بسیاری دارد.

نگهداری و پرورش سیکاس

تاریخچه

این گیاه بومی مناطق ژاپن بوده و برای زیبایی بخشیدن به سالن های بزرگ ادارات و مکان های عمومی بسیار مناسب می باشد. سیکاس گیاهی دو پایه می باشد که شامل نر و ماده است. برگ های نر آن کوتاه، پهن و کلفت می باشد.

نگهداری و پرورش سیکاس

نور

نور مستقیم خورشید برای گیاه مناسب است. این گیاه میتواند به راحتی خود را بادمای محیط وقف دهد. زمانی که برگ های تازه و جوان گیاه می روید تا دوهفته بعد حساس ترین زمان برای سیکاس می باشد و کوچکترین ضربه به برگ های گیاه یا فعالیت حشرات می تواند به آنها آسیب برساند.

نگهداری و پرورش سیکاس

خاک

خاکی که در آن سیکاس را می کارید باید بطور کامل زهکشی شده باشد. بهترین ترکیب برای خاک گیاه ترکیبه خاک معمولی، شن و خاکبرگ می باشد. در کاشت گیاه طوری ریشه را قرار دهید که همیشه کمی از سطح خاک بالاتر باشد.

آبیاری

این گیاه به کم آبی مقاوم است و می تواند آب را درون ساقه های خود ذخیره نماید. زمانی گیاه به آب نیاز دارد که عمق آن به طول ۲ الی ۳ سانتی متر کاملا خشک شده باشد. این گیاه دوست ندارد خاکش همیشه مرطوب بماند.

رطوبت

میزان رطوبت محیط گیاه باید بطور متوسط باشد، خاکش اگر همیشه مرطوب باشد سبب پوسیدگی ریشه آن خواهد شد.

کود

برای نگهداری و پرورش سیکاس و آنکه گیاهی شاداب و با طراوت داشته باشید بهتر است که به آن دهید. مناسبترین زمان برای انجام کوددهی فصل تابستان و بهار می باشد. سیکاس گیاهی است که باید در زیز نور خورشید قرار بگیرد و این رابطه مستقیمی با میزان کود دریافتیش دارد.

چه زمانی باید گلدان سیکاس را تعویض کرد؟

زمستان و اوایل بهار مناسبترین وقت برای انتقال و جابه جایی این گیاه می باشد. با توجه به روند رشد کند و کمی که دارد نیاز به تعویض گلدان بصورت سالانه نیست. زمانی که ریشه ها از مقدار فضای گلدان بیشتر شده باشن وقت آن رسیده که گلدان را تعویض نمایید. استفاده از گلدان های عمیق برای این گیاه مناسب می باشد و گلدانی را انتخاب نمایید که ۱ و نیم برابر ریشه عمق داشته باشند

تکثیر

به 2 روش میتوان گیاه سیکاس را تکثیر نمود

پاجوش: برای تکثیر از طریق پاجوش باید آن را از تنه اصلی جدا کرده و بیشتر مواقع لازم است که با وسیله ای مثل قیچی باغبانی و یا کارد آنها را بریده و از محل بریده شده در گلدان دیگر با خاک مناسب بکارید. پاجوش سیکاس را حتما در خاک سبک کاشته بطوری که نصف آن در خاک و نصف دیگر بالای خاک قرار گیرد. برای برگ زدن به ۳ الی ۶ ماه زمان نیاز است.

تکثیر سیکاس در الی ماما

بذر: برای جداسازی بذر گیاه در ماه های دی و بهمن اقدام کنید. باید بذر هارا به مدت چند روز در آب بخسانید و هر زمان که پوسته نارنجی رنگ روی آن کنده شد به بذر ها مهلت دهید تا خشک شود. بستر خاک حدودا بین ۱۲ یا ۱۵ سانتی متر عمق داشته باشد. دمای مناسب برای رشد بذر ۲۴ تا ۳۴ درجه می باشد.

خرید سیکاس ده ساله

دلیل زرد شدن برگ های سیکاس

اصلی ترین مشکل در نگهداری و پرورش سیکاس زرد شدن برگ های آن می باشد. عوامل زیادی سبب این عارضه خواهند شد که به برخی از آنها اشاره میکنیم.
نور: اگر گیاهتان در محیطی با نور کم نگهداری شود برگ های آن نیروی خود را ازدست داده و به مرور زمان زرد خواهند شد.
رطوبت هوا: دومین عمل تاثیر گذار در زرد شدن برگ سیکاس خشکی بیش از اندازه دمای محیط می باشد بهتر است محیطی با دمای نسبی برای آن انتخاب نمایید
آبیاری: اگر گیاهتان را بیش از اندازه نیاز آبیاری کنید به مرور زمان روی رشد برگ ها تاثیر خواهد گذاشت و رنگ آنها را تغییر خواهد داد.

هرس کردن

هرزمان که مشاهده کردید برگ های گیاهتان بسیار پرپشت شده و فضای کافی برای رشد برگ های جدید وجود ندارد با استفاده از قیچی میتوانید برگ های اضافه آن را برش دهید تا گیاه بصورت مناسب تری رونده رشدی خود را ادامه دهد.

جمع بندی

با شرایط رشد و پرورش سیکاس بطور کامل آشنا شدید همه سعی ما بر آن بود که نکات جامع و کامل در باره این گیاه را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم‌. چنانچه باز هم درباره نحوه رشد و پرورش سیکاس یا تکثیر و بیماری های آن سوالی داشتید می توانید با کارشناسان فروشگاه گل و گیاه الی ماما در بخش دیدگاه شما در میان بگذارید.

 

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *