نگهداری ساکولنت بسیار زیبای آئونیوم

معرفی گیاه آئونیوم در الی ماما

فهرست مطالب

مقدمه

آئونیوم یا ناز بشقابی گیاهانی گوشتی و آبدار بومی مادیرا، جزایر قناری و شمال آفریقا هستند. اعضای خانواده Crassulacea، دارای گل رزهایی از برگ های براق و مومی شکل هستند و ارتفاع آنها از چند سانتی متر تا یک متر متغیر است. این نوع گیاه در دسته ساکولنت ها نیز گاهی مورد استفاده قرار میگیرد. آئونیوم ها در اواخر زمستان یا بهار ممکن است دسته‌هایی از گل‌های ریز تولید کنند. این گیاهان بیشتر به دلیل شکل‌ها و شاخ و برگ‌های متمایز و غیرمعمول خود که در رنگ های سایه ای سبز یا بنفش مایل به سیاه یا رنگارنگ در سایه‌های سفید، زرد و قرمز هستند، مورد توجه اند.

آئونیوم ها مونوکارپیک هستند، به این معنی که پس از گلدهی می میرند. با این حال، در واریته‌های شاخه‌دار، تنها بوته ای که گل تولید کرده است، می‌میرد و بقیه گیاه باقی می‌ماند.

ایده خوبی است که از آئونیوم های خود قلمه بگیرید تا همیشه گیاهان جدید داشته باشید.

نحوه رشد آئونیوم

آئونیوم ها را در گلدان ها در یک موقعیت آفتابی در بیرون یا در یک نقطه روشن در داخل خانه پرورش دهید. آئونیوم ها آب را در برگ ها و ساقه های خود ذخیره می کنند و به آبیاری بسیار کمی نیاز دارند. در بهار و پاییز، گیاه را به طور کامل آبیاری کنید، سپس اجازه دهید کمپوست قبل از آبیاری مجدد خشک شود. این کار شبیه بارش باران در زیستگاه طبیعی آنها است. در تابستان و زمستان کم آبیاری کنید. گیاهان را در پاییز به داخل خانه ببرید تا از یخبندان محافظت کنید.

معرفی گیاه آئونیوم در الی ماما

محل رشد آئونیوم

چه آئونیوم ها را در داخل خانه پرورش دهید چه آنها را بیرون خانه بکارید، آئونیوم ها در شرایط روشن و خشک رشد می کنند. آنها آب را در برگهای ضخیم و گوشتی خود ذخیره می کنند و به آب بسیار کمی نیاز دارند. این به این معنی است که آنها در خاک بسیار خوب زهکشی شده یا در باغ شنی بهترین عملکرد را دارند. شاخ و برگ این گیاه به اندازه کافی سخت است و مقاومت کافی را در برابر وزش باد دارد و برای باغ های ساحلی مناسب است. اگر شرایط مناسبی در باغ خود ندارید، آنها را در گلدان، به تنهایی یا با گیاهان بستری مقاوم به خشکی، مانند پلارگونیوم، پرورش دهید. اگر آئونیوم ها در داخل خانه رشد می کنند، به آنها یک نقطه روشن بدهید – آنها می توانند مقداری نور مستقیم خورشید را دریافت کنند.

نحوه کاشت آئونیوم

هنگام کاشت آئونیوم داشتن خاک زهکشی خوب نکته کلیدی است. آنها در کمپوست سرد و مرطوب آسیب می بینند و این کار باعث پوسیدگی ساقه و ریشه می شود.

گلدان سفالی برای کشت ایده آل است زیرا متخلخل است و اجازه می دهد خاک بین دو آبیاری خشک شود. اطمینان حاصل کنید که گلدان دارای یک سوراخ زهکشی است. مهم است که آب اضافی گیاه خارج شود. یک لایه 2 تا 3 سانتی متری سنگ ریزه در کف گلدان برای زهکشی نیز اضافه کنید. گلدانی را انتخاب کنید که به اندازه توپ ریشه باشد. وجود کمپوست زهکشی در خاک گیاه مهم و لازم است، بنابراین از ترکیب 60:40 کمپوست چند منظوره بدون پیت و پرلیت، شن باغبانی یا شن استفاده کنید. می توانید کمپوست را با یک لایه شن باغبانی 1 سانتی متری بپوشانید که به زهکشی کمک می کند و از پوسیدگی ساقه جلوگیری می کند.

هنگام کاشت یک آئونیوم با سطح صاف مانند Aeonium tabuliforme، گلدان را با زاویه کج کنید تا آب باران بتواند به راحتی از آن خارج شود.

اگر آئونیوم را در زمین کاشتید، مطمئن شوید که خاک شما زهکشی است . برای این منظور خاک شنی یا باغ شنی ایده آل است.

معرفی گیاه آئونیوم در الی ماما

مراقبت از آئونیوم ها

در طبیعت، آئونیوم ها در نواحی گرم و خشک زندگی می کنند که گهگاه بارندگی های شدید می شود. اگر آئونیوم را در داخل خانه پرورش می دهید، سعی کنید این کار را تکرار کنید و اجازه دهید خاک کاملاً خشک شود، سپس آبیاری کامل کنید و اجازه دهید آب اضافی تخلیه شود. این روش بهتر از آبیاری کم و زیاد است. آئونیوم ها به طور فعال در پاییز و بهار رشد می کنند، بنابراین آبیاری را در تابستان و زمستان کاهش دهید.

اگر آئونیوم های خود را در بیرون از خانه نگهداری می کنید، چه در باغچه یا در گلدان، آنها باید تمام آب مورد نیاز خود را از بارندگی تامین کنند.

می توانید ماهی یکبار از زمستان تا اواخر بهار، آئونیوم خود را با یک کود گیاهی تغذیه کنید.

آئونیوم ها نمی توانند با یخبندان کنار بیایند، اما تا زمانی که کمپوست آنها مرطوب نباشد، می توانند با دمای پایین زمستان کنار بیایند. سعی کنید دمای آنها را کمتر از 5 درجه سانتیگراد نگذارید.

نحوه تکثیر آئونیوم ها

شما می توانید آئونیوم ها را به راحتی با قلمه زدن تکثیر کنید. بعد از این کار باید در عرض چند هفته گیاه شما ریشه دار شود. در بهار قلمه بگیرید. شاخه های جوان و باریک را به عنوان ماده تکثیر انتخاب کنید. این شاخه‌ها راحت‌تر ریشه می‌دهند و قدرت بیشتری نسبت به شاخه‌های قدیمی‌تر و ضخیم‌تر دارند.

خرید انواع آئونیوم با ضمانت از الی ماما

مرحله 1

قلمه هایی از شاخه های سالم با ساقه هایی به طول حدود 10 سانتی متر بردارید. ساقه را در دست بگیرید تا ثابت شود و آن را هم سطح با ساقه اصلی جدا کنید. از قیچی های تیز برای ایجاد یک برش تمیز استفاده کنید.

مراحل تکثیر آئونیوم - فروش گل و گیاه الی ماما

مرحله 2

قلمه ها را در پهلوی آن ها قرار دهید و برای چند روز در جایی خشک و گرم بگذارید تا زخم پینه شود (برش سمت چپ تصویر). این امر احتمال پوسیدگی برش را در آینده کاهش می دهد.

مراحل تکثیر آئونیوم - فروش گل و گیاه الی ماما

مرحله 3

قلمه ها را در گلدان های عمقی 5 یا 8 سانتی متری کمپوست گلدانی دارای خاک مخلوط با قطعات مساوی شن قرار دهید. کمپوست را در پایه قلمه محکم کنید و مطمئن شوید که حداقل نیمی از ساقه بالاتر از سطح کمپوست باشد.

مراحل تکثیر آئونیوم - فروش گل و گیاه الی ماما

مرحله 4

پس از آبیاری ملایم هر قلمه، یک لایه 1 سانتی متری شن خرد شده یا پرلیت را روی سطح کمپوست بپاشید. گلدان را تکان دهید تا سطح صاف شود. این لایه با بهبود زهکشی به خشک نگه داشتن ساقه کمک می کند.

قلمه های خود را بدون پوشش بگذارید و آنها را در دمای 18 تا 20 درجه سانتیگراد در داخل خانه، در مکانی با نور خوب مانند یک طاقچه آفتابگیر نگه دارید. قلمه های خود را به مقدار کم آبیاری کنید تا زمانی که ریشه دار شوند، مراقب باشید که مستقیماً روی برگ ها آبیاری نکنید. سعی کنید کمپوست را همیشه مرطوب نگه دارید.

مراحل تکثیر آئونیوم - فروش گل و گیاه الی ماما

رشد آئونیوم: حل مشکلات رایج آئونیوم

آبیاری بیش از حد شایع ترین علت مشکلات آئونیوم است. آئونیوم ها از مناطق گرم و خشک می آیند و زمانی که در خانه یا باغ شما باشند، بهترین ظاهر را دارند.

شاخ و برگ های رنگ پریده شسته شده می تواند نتیجه آبیاری بیش از حد باشد. آبیاری را کاهش دهید و قبل از آبیاری مجدد اجازه دهید کمپوست کاملا خشک شود. همچنین اگر آئونیوم خود را به‌عنوان یک گیاه خانگی پرورش می‌دهید، قرار دادن آن در فضای باز در تابستان رنگ زنده ای به ظاهر آن میبخشد.

بوته بسته شده با برگ های خشک در اطراف لبه آن که می ریزند، در تابستان طبیعی است. آئونیوم ها در دوره های گرم خاموش می شوند.

گیاه ساق دار و کشیده نشانه آن است که گیه شما نور کافی دریافت نمی کند. آن را به نقطه روشن تر منتقل کنید.

ساقه های مویی در واقع ریشه های هوایی هستند. آنها گاهی اوقات به طور طبیعی ظاهر می شوند و جای نگرانی ندارند. با این حال آنها می توانند نشانه ای از این باشند که شرایط برای گیاه شما مناسب نیست. ممکن است ریشه های زیر خاک آب کافی دریافت نکنند. آبیاری کامل و سپس رها کردن کمپوست برای خشک شدن میتواند از این مساله جلوگیری کند. البته آبیاری کم هم اغلب راه حل نیست، زیرا آب باید به عمق کمپوست نفوذ کند. برعکس، آنها می توانند نشانه ای از عدم تخلیه و زهکشی کافی کمپوست باشد. اگر هنگام کاشت هیچ پرلیت، ماسه یا شن به کمپوست اضافه نشده باشد، کمپوست و خاک زهکشی ندارد. ریشه های هوایی همچنین می تواند نشانه ای از عدم دریافت نور کافی گیاه شما باشد یا اینکه ریشه جای کافی نداشته و نیاز به گلدان مجدد دارد.

ساقه قهوه ای رنگ پوسیدگی است که در اثر آب زیاد به خصوص در ماه های سردتر ایجاد می شود.

اگر گیاه شما پس از گلدهی دوباره از بین می رود، این طبیعی است – آئونیوم ها مونوکارپیک هستند، به این معنی که پس از گلدهی می میرند. با این حال همانطور که گفتیم، در گونه های شاخه دار، تنها بوته ای که گل را تولید کرده است، از بین می رود. سر گل را قطع کنید و بوته را ببرید، بقیه گیاه به رشد خود ادامه خواهد داد.

ممکن است شپشک‌های آردآلود را روی شاخ و برگ مشاهده کنید – حباب‌های سفید و کرکی با عرض حدود 5 میلی‌متر. آنها را با یک پد پنبه ای آغشته به حشره کش ارگانیک پاک کنید.

شپشک درخت انگور می تواند برای گیاهانی که در گلدان در فضای باز رشد می کنند مشکل ساز باشد. اینها ریشه ها را نمی خورند و اولین نشانه ای که ممکن است ببینید گیاهی است که به طور غیرقابل توضیحی در حال مرگ است. مراقب انواع بالغ روی شاخ و برگ و برگ های سفید موجود در کمپوست باشید. در صورت مشاهده فوراً حذف کنید. در اواخر آگوست یا سپتامبر با یک نماتد کش ارگانیک درمان کنید.

مشاوره در مورد خرید آئونیوم

در هنگام خرید آئونیوم دقت کنید که آئونیوم‌ها می‌توانند از نظر اندازه بسیار متفاوت باشند، برخی از آنها مانند Aeonium aboreum تا 1 متر در 1 متر رشد می‌کنند. بنابراین بررسی کنید که فضای کافی برای تنوع انتخابی خود دارید. بعد از خرید آئونیوم گیاه به نور زیاد در خانه شما یا یک مکان آفتابی در خارج از منزل نیاز دارد.

بررسی کنید که گیاه شما دارای برگ های سالم و گوشتی باشد و به طور نامناسبی در یک جهت کشیده نشود.

می‌توانید آئونیوم‌ها را در مراکز باغ خریداری کنید، اما برای بهترین انتخاب، به یک مرکز فروش گل و گیاه تخصصی ساکولنت یا گیاهان خانگی مراجعه کنید.

 

خرید انواع سانسوریا از الی ماما

جمع بندی

در این مقاله درمورد شرایط نگهداری و رشد انواع آئونیوم ها صحبت شد. همان طور که دریافتید این گیاهان به لحاظ نیاز نوری نیاز به نور غیر مستقیم و روشن دارند اما نیاز آبی کمی دارند. خاک مورد نیاز این نوع گیاهان خاک زهکشی مناسب بر پایه شنی است. در مورد سایر موارد از قبیل: روش های تکثیر این گیاه، مبارزه با بیماری ها و آفات و سایر مشکلات این گیاه نیز صحبت شد. امید است این مطلب برای استفاده شما عزیزان مفید باشد. در صورت نیاز به هر پرسش میتوانید با کارشناسان elimama در ارتباط بوده یا نظرات خود را در انتهای این پست با ما در میان بگذارید.

 

نیاز نوری آئونیوم چقدر است؟

این گیاه نیاز به نور غیر مستقیم ولی کامل دارد وگرنه از بین میرود.

علت اصلی وجود ساقه قهوه ای آئونیوم چیست؟

علت اصلی این امرآب دادن زیاد به گیاه است.

مهم ترین نکته بعد از خرید آئونیوم چیست؟

وجود برگ های سالم و عدم وجود برگ های کشیده و به یک جهت است.

مناسب ترین خاک برای کاشت آئونیوم چه خاکی است؟

خاک مبتنی بر شن مخلوطی از پرلیت و شن و ماسه مختلط با کمی کمپوست.

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “نگهداری ساکولنت بسیار زیبای آئونیوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *