تکثیر کاکتوس در چند گام

تکثیر کاکتوس در چند گام

مقدمه

تکثیر فرآیند تولید گیاهان جدید از گیاهانی است که از قبل دارید. در طبیعت، تکثیر از بذر رایج ترین روش است. این امر از گلدهی، گرده افشانی، لقاح و در نهایت تشکیل بذر حاصل می شود.

با کاهش زیستگاه های طبیعی ساکولنت ها و کاکتوس ها، نیاز به تکثیر و نگهداری این گونه ها در کشت برای ادامه بقای آنها حیاتی تر می شود.

همچنین تکثیر بخشی از جذابیت رشد این گیاهان است. پرورش دهندگان و علاقه مندانی که تکثیر ساکولنت ها را امتحان کرده اند، تکثیر را بسیار مفید و جذاب می دانند.

درست مانند ساکولنت ها، کاکتوس ها را می توان به روش های مختلفی تکثیر کرد. تکثیر برخی گونه ها ممکن است آسان تر از گونه های دیگر باشد. روش های رایج برای تکثیر کاکتوس ها عبارتند از:

تکثیر از قلمه

تکثیر با قلمه های ساقه رایج ترین و ساده ترین راه تکثیر کاکتوس است. بسیاری از کاکتوس ها را می توان با قلمه های ساقه با موفقیت تکثیر کرد. قلمه های ساقه از یک گیاه موجود گرفته می شود. پس از آن قلمه باید خشک و پینه شود . قلمه ها در نهایت از انتهای بریده شده شروع به ریشه زایی کرده و به عنوان یک گیاه جدید شروع به رشد می کنند.

برخی از کاکتوس هایی که معمولاً از طریق قلمه های ساقه تکثیر می شوند عبارتند از:

اوپونتیا یا گلابی خاردار

کاکتوس های ستونی

کاکتوس های پینکوشن و کروی

تکثیر کاکتوس از طریق بذر

بیشتر گونه های کاکتوس ها را می توان از طریق بذر تکثیر کرد. این روند آهسته است و به زمان و صبر زیادی نیاز دارد، اما در صورت موفقیت بسیار ماندگار است. کاکتوس هایی با عادت های رشد تکی معمولاً از طریق بذر تکثیر می شوند. دانه ها را می توان از گل های گیاه برداشت کرد.

گل ها باید توسط گرده افشان ها یا از طریق خود گرده افشانی گرده افشانی شوند. گرده افشانی خود را می توان با استفاده از برس رنگ برای گرده افشانی گل ها انجام داد. اگر همه چیز خوب پیش برود لقاح اتفاق می افتد. سپس می توان گل ها را خشک و ذخیره کرد و دانه ها را از آنها برداشت.

بذرهای برداشت شده باید محیط مناسبی برای جوانه زدن به نهال فراهم کنند. نهال های جوانه زده پس از بزرگ شدن به اندازه کافی برای پیوند و درمان به عنوان گیاهان جدید آماده خواهند شد. معمولاً باید با تعداد زیادی بذر شروع کنید زیرا فقط تعداد کمی از نهال ها تا زمان بلوغ زنده می مانند.

تکثیر کاکتوس از انشعاب

بسیاری از گونه‌های کاکتوس‌ها به‌صورت غیرجنسی از طریق رشد شاخه‌های جانبی یا جابجایی تکثیر می‌شوند. همه کاکتوس ها انشعابات تولید نمی کنند. گونه های اکینوپسیس، گونه های مامیلاریا و بسیاری دیگر می توانند از این طریق تکثیر شوند.

پیوند زدن

پیوند فرآیند برداشتن یک قطعه بریده از کاکتوس و چسباندن آن به یک قطعه بریده شده از کاکتوس دیگر است. قسمت بریده شده یا پیوند شده را “پیوندک” و قسمت پایه یا ریشه دار را “پایه” می نامند. پیوند نیاز به یک پایه سازگار و مقاوم دارد.

سازگاری برای موفقیت پیوند بسیار مهم است. سازگاری زمانی بیشتر است که پایه و پیوندک از یک گونه باشند. هر چه کاکتوس ها در روابط ژنتیکی خود بیشتر باشند، سازگاری کاهش می یابد.

پیوند کاکتوس ها برای اهداف مختلفی انجام می شود. یکی از اهداف تولید ساقه هایی است که کمتر در معرض بیماری ها و آفات است. دلیل دیگر جایگزینی ساقه موجود است که در حال پوسیدگی است. برخی از باغبانان می خواهند فتوسنتز را در برخی از کاکتوس ها که فاقد توانایی هستند، تقویت کنند. پیوند زدن ترسناک به نظر می رسد اما بسیار ساده است؛ حتی یک باغبان مبتدی نیز می تواند دست خود را در آن امتحان کند.

مراحل تکثیر کاکتوس

چند روش مختلف برای تکثیر کاکتوس ها وجود دارد.

تکثیر کاکتوس از طریق پد

مرحله 1

ابزار خود را ضد عفونی کنید از یک چاقوی تیز یا تیغ استفاده کنید. قیچی هرس برای ایجاد برش های تمیز خوب نیست. شما یک برش تمیز می خواهید و قیچی باعث ایجاد لبه های دندانه دار یا له شدن بافت های کاکتوس ها میشود.

اطمینان حاصل کنید که چاقو یا تیغه ای که استفاده می کنید تمیز و ضد عفونی شده باشد تا از گسترش بیماری جلوگیری شود. می توانید آن را با آب گرم و صابون بشویید یا از دستمال مرطوب الکلی برای ضدعفونی کردن استفاده کنید. مراقب باشید هر بار که برش را انجام می دهید با پاک کردن ابزار ضدعفونی کنید تا از ایجاد قارچ و بیماری جلوگیری شود.

مرحله 2

از دست ها و انگشتان خود محافظت کنید. هنگام دست زدن به کاکتوس های خاردار، همیشه دستکش بپوشید و از ابزارهایی مانند انبر یا تکه پارچه برای محافظت از انگشتان و دستان خود استفاده کنید.

مرحله 3

یکی از پدها را برش دهید. یک پد را برای برش انتخاب کنید. در حالت ایده آل، شما باید یک گیاه سالم را انتخاب کنید تا میزان موفقیت بهتری داشته باشد. از استفاده از پدهایی با علائم قابل مشاهده استرس، بیماری یا تغییر رنگ خودداری کنید.

گاهی اوقات پد ها به راحتی پاره می شوند. به سادگی یک پد کاکتوس را با استفاده از انبر خود یا یک تکه پارچه بگیرید تا پد را از گیاه اصلی جدا کنید. همچنین می توانید از یک چاقوی تیز استریل برای بریدن یکی از پدها استفاده کنید.

مرحله 4

بگذارید خشک شود. پس از برش، اجازه دهید پدها برای چند روز خشک شوند تا زخم بهبود یابد و پینه شود. هنگام خشک کردن گیاه را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.

مرحله 5

آغشته کردن به هورمون ریشه زایی (اختیاری). پس از خشک شدن، قسمت بریده شده از پد را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید. این مرحله اختیاری است و می توانید تصمیم بگیرید که به طورکلی از آن صرف نظر کنید.

مرحله 6

قلمه را بکارید. مخلوط گلدانی مناسب برای کاکتوس ها با زهکشی خوب تهیه کنید. می توانید قلمه خشک شده را با چسباندن قسمت بریده شده در خاک در مخلوط گلدان بکارید. حدود ⅓ قلمه باید در خاک باشد. خاک را در اطراف پد ببندید تا محکم شود تا واژگون نشود.

یا

پدها را صاف قرار دهید پس از رشد ریشه کاکتوس را در یک مخلوط گلدانی مناسب بکارید.

مرحله 7

کمی کاکتوس را آبیاری کنید. قبل از آبیاری پد تازه گلدان، چند روز صبر کنید. می توانید هر چند روز یکبار یا زمانی که خاک احساس خشکی کرد، خاک را مه پاشی کنید. پس از استقرار ریشه ها، آبیاری را کاهش دهید و قبل از آبیاری مجدد اجازه دهید خاک خشک شود.

مرحله 8

گیاه باید دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شود. گیاه را در مکانی روشن قرار دهید اما تا زمانی که ریشه ها ایجاد شوند از نور مستقیم خورشید محافظت کنید.

شما یک گیاه جدید دارید. چندین هفته طول می کشد تا ریشه ها ایجاد شوند. چند ماه بعد متوجه رشد جدید خواهید شد و گیاه جدیدی برای خود دارید. برای جلوگیری از سوختن گیاه می توانید مقدار و شدت نور خورشید را به آرامی افزایش دهید.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *