بدانید هر آنچه را که درباره شرایط نگهداری برگ بیدی نمیدانستید!

مقدمه

شرایط نگهداری برگ بیدی موضوع این مقاله ما می باشد. برگ بیدی از جمله گیاهان آپارتمانی زیبایی می باشد که سرعت رشد بسیاری خوبی دارد و در مدت زمان کوتاهی شما شاهد یک گیاه پرپشت ونسبتا بالغ خواهید بود. یکی از جالب ترین نکات درباره گیاه برگ بیدی این می باشد که در تمام فصول سل می تواند گل دهیداشته باشد. گل های این گیاه به رنگ صورتی، بنفش  برگ بیدی مخملی، برگ بیدی سبزمی باشد. این گیاه جلوه خاص و فوق العاده ای به محیط خود می بخشد و بابرگ های آویزان خود هنرنمایی می کند.

شرایط نگهداری برگ بیدی

نور

از جمله گیاهان نور دوست است که در زیر نور غیر مستقسم خورشید به خوبی رشد خواهد کرد. درصورتی که نور کافی دریافت نکند طرح هایی که روی تنه برگ خها وجود دارند به مررور زمان کمرنگ تر شده و گاها از بین می روند. البته نور بیش از حد نیز به گیاه آسیب جدی خواهد رساند.و سبب سوزش بگ ها خواهد شد. در کل برگ بیدی با مقدار نور متوسط خورشید به خوبی رشد خواهد کرد.

آبیاری

توجه به آبیاری در شرایط نگهداری برگ بیدی بسیار مهم است اگر خاک گیاهتان مرطوب و نه غرق در آب باشد، بدون شک روند رشد گیاهتان بخ خوبی طی خواهد شد. در فصول تابستان هر هفته یکبار و با رسیدن فصل زمستان ماهی یکبار آبدهی به گیاه کافی خواهد بود. غرقاب شدن برگ بیدی باعث از بین رفتن گیاه شده و بهتر است که خاک گیاه کاملا خشک شود تا مجددا آبیاری نمایید. اگر هوا بیش از حد گرم و خشک بود مشکلی ندارد که هر هفته دوبار به آن آب دهید.

خاک

برگ بیدی به خوبی در خاک گیاهن تزیینی رشد می کند. البته اگر توجه ویژه ای به نحوه آبیاری آن بکنید. ایده آل ترین ترکیب خاکی برای برگ بیدی ترکیب شن، ماسه و خاک گلدان معمولی می باشد.

دما

مناسب ترین دما برای رشد بر بیدی دمایی مابین 18 الی 23 درجه سانتی گراد می باشد. اما در هوای بالاتر نیز می تواند رشد کند. هیچ گاه گیاهتان را در دمای زیر 10 درجه سانتی گراد قرار ندهید زیرا احتمال دارد برگ هایش نغییر رنگ بدهند و یا آسیب ببینند.

برگ بیدی به رطوبت هوا حساس نیست و می تواند در بی آبی هم رشد نماید. در صورتی که نور کافی به آن بتابد.

کود دهی

برگ بیدی نیاز زیادی به کوددهی ندارد و اگر خامتان دارای مواد عالی باشد نیازی به انجام کوددهی برای آن نخواهد بود. ولی اگر می خواهید که گیاهتان سریعتر رشد کند هر ماه یکبار می توانید به آن کود محلول در آب اضافه کرده و مقدار آن در هردو ماه یکبار باشد. توجه داشته باشید تزریق کود به خاک خشک سبب آسیب رساندن به آن خواهد شد همیشه قبل از کوددهی خاک را مزطوب نگهدارید.

هرس کردن

یکی از گیاهان سریع الرشد که در مدت زمان کوتاهی بزرگ شده و نیاز به هرش کردن دارد برگ بیدی است. این گیاه بعد از مدت زمانی تغییر شکل داده، ضعیف شده و به گیاه علف مانندی تبدیل خواهد شد. اگر گیاهتان ظاهری بد فرم به خود گرفته و یا برگ هایی از آن به رنگ زرد در آمدند بدون برید ساقه های اصلی آنها را هرس نمایید.

تکثیر

از شرایط نگهداری برگ بیدی تکثیر این گیاه است که بسیار آسان می باشد. کافی است تنها یک تکه ۳ سانتی متری را از ساقه آن جدا کرده و در گلدان تازه بکارید. بهتر است این ساقه جدا شده دارای برگ نیز باشد. آبیاری بصورت مداوم ریشه ها تقویت میکند تا در عرض چند هفته گیاه جدید و تازه به شما تحویل دهد بهتر است اینکار را در فصل بهار انجام دهید. گلدان برگ بیدی در صورتی که تغییر مکان ندهد آسیبی نخواهد دید پس بهتر است در صورت نیاز گلدان را تغییر داده و به محیط بزرگتری متتقل کنید.

آیا این گیاه سمی است؟

بله این گیاه جزء گیاهان سمی می باشد و بهتر است دور از دسترس حیوانات خانگی و اطفال نگهداری شود‌

آفات و بیماری ها

پوسیده یا فاسد شدن ریشه شایع ترین مشکل در نگهداری برگ بیدی می باشد. اگر گیاهتان را بیش از اندازه آبیاری کنید ممکن است این مشکل برایش ایجاد شود.
دونوع از آفات درگیرکننده این گیاه کنه تارعنکبوتی و شپشک می باشند. اگر گیاه شما دچار این آفات شد بهتر است با یک دستمال آغشته به الکل روی برگ ها را پاک نمایید. دمای پایین می تواند سبب از بین بردن رنگ برگ ها شده و تابش مستقیم خورشید نیز سوزش برگ ها را به دنبال خواهد داشت.

چرا برگ های بیدی قهوه ای می شوند؟

اگر‌کوددهی بیش از اندازه انجام شود لبه های برگ به رنگ قهوه ای در خواهند آمد‌. کوددهی زیاد باعث آسیب به ریشه‌های گیاه شده و این موضوع باعث می‌شود تا گیاه نتواند آب کافی را از درون خاک جذب کند. نتیجه اینکار نیز به این شکل بروز پیدا می‌کند که گیاه با وجود آبیاری صحیح، همیشه تشنه خواهد ماند. علاوه‌بر موارد یاد شده بالا رفتن سن برگ‌ها نیز می‌تواند خود دلیلی بر قهوه‌ای شدن برگ‌های گیاه شما باشد؛ با بالا رفتن سن برگ‌های گیاه، از وسط شروع به قهوه‌ای شدن می‌کند و در انتها می‌میرد. این سیکل طبیعی زندگی گیاه است و مشکلی وجود ندارد. در این حالت شما می‌توانید برگ‌های پیر قهوه‌ای شده را از روی گیاه هرس کنید تا انرژی گیاه صرف این برگ‌ها نشود.

جمع بندی

تمام سعی ما بر آن بود تا بتوانیم شما را با تمامی نکات درباره شرایط نگهداری برگ بیدی اشنا کنیم. چنانچه باز هم درباره شرایط نگهداری برگ بیدی سوالی دارید با کارشناسان ما در بخش دیدگاه شما در میان بگذارید. کارشناسان فروشگاه گل و گیاه الی ماما در اسرع وقت پاسخ شما عزیزان را خواهند داد.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *